צריך עיון > בין הסדרים > אברהם: מגדלור לאנושות

אברהם: מגדלור לאנושות

הופעת אברהם על במת ההיסטוריה מבשרת שינוי בהנהגת העולם: לא עוד ענישה קולקטיבית למין האנושי כולו אלא הבחנה בין צדיק ורשע.

פרשת וירא תשפ"ג

פרשתנו פותחת ברצף סיפורים שהקשר ביניהם אינו ברור. היא מספרת על האנשים המבשרים לאברהם על לידת יצחק (שהובטחה לו במראות הנבואה כבר קודם לכן) ומיד לאחר מכן קמים ומשקיפים "על פני סדום". תוך כדי כך, הקב"ה מספר לאברהם על התוכנית להפוך את סדום, והלה נושא ונותן עמו על כך. מיד לאחר שמסתיים סיפור זה, מספרת התורה על הצלת לוט והפיכת סדום בידי "האנשים". מתוך הדברים משתמע, כפי שמציין המדרש, שההבטחה על לידת יצחק, הפיכת סדום והצלת לוט הם סיפור אחד. ויש לעיין, מה טיב הזיקה בין לידת יצחק והפיכת סדום? לכאורה מדובר בשני אירועים נפרדים לחלוטין.

עד ימיו של אברהם, היו שני אירועים של הפיכת העולם: המבול והפלגה. חטא בני האדם הביא לחורבן עולם, או לכל הפחות, להפיכת סדרי עולם. הופעת אברהם אבינו על במת ההיסטוריה משנה מהלך זה. כיוון שאברהם מופיע, נמצא אדם המלמד זכות על העולם, ומציל את האדם: אולי יש עשרה צדיקים בתוך העיר. אברהם נותן אופק של תיקון לעולם הזה, וכך, גם כאשר האדם חוטא, לא נגזרת כליה או חורבן על כל מין האדם, אלא רק באופן מקומי, על עיר אחת או אזור מסוים.

שינוי כיוון זה מגיע בזכות העובדה שאברהם מקים משפחה השומרת על דרך ה' ומראה לאנושות שניתן לעשות צדקה ומשפט: "וה' אָמָר הַמְכַסֶּה אֲנִי מֵאַבְרָהָם אֲשֶׁר אֲנִי עֹשֶׂה. וְאַבְרָהָם הָיוֹ יִהְיֶה לְגוֹי גָּדוֹל וְעָצוּם וְנִבְרְכוּ בוֹ כֹּל גּוֹיֵי הָאָרֶץ. כִּי יְדַעְתִּיו לְמַעַן אֲשֶׁר יְצַוֶּה אֶת בָּנָיו וְאֶת בֵּיתוֹ אַחֲרָיו וְשָׁמְרוּ דֶּרֶךְ ה' לַעֲשׂוֹת צְדָקָה וּמִשְׁפָּט לְמַעַן הָבִיא ה' עַל אַבְרָהָם אֵת אֲשֶׁר דִּבֶּר עָלָיו".

עד לידתו של יצחק, לדרכו של אברהם לבדו לא הייתה כל השפעה על מהלך ההיסטוריה: "וַיֹּאמֶר אַבְרָם אֲדֹנָי ה' מַה תִּתֶּן לִי וְאָנֹכִי הוֹלֵךְ עֲרִירִי וּבֶן מֶשֶׁק בֵּיתִי הוּא דַּמֶּשֶׂק אֱלִיעֶזֶר". בשורת לידת יצחק מסמנת את השינוי המיוחל בסדרי עולם, את ההופעה של עם השומר את דרך ה' לעשות צדקה ומשפט, ומציל את האנושות מרדת שחת.

עם היוסדה של משפחת אברהם, יש לאדם בפרט ובכלל מופת של הנהגה ראויה. גם אם קבוצה כלשהי מעוותת את דרכה, נותרת לאנושות נקודת משען למצוא חזרה את הדרך. קיומה של משפחת אברהם מונעת אפוא מעצם טבעה מצב של אובדן דרך מוחלט, כפי שהיה עד תקומת בני ישראל, בדור המבול ובדור הפלגה.

בשורת המלאכים היא אפוא בשורה של שינוי סדרי עולם, של לידתו של עם המונע מצבים של חורבן מוחלט ושינוי סדרי עולם. היא מבשרת את תחילת ההנהגה של הבחנה בין צדיק לרשע, לפיה הרשעים מקבלים את עונשם, והצדיקים את שכרם. היא מבשרת את לידת יצחק, את חורבן סדום ואברהם הנושא ונותן על הצלתם מכוח הצדיקים שבה, ואת הצלת לוט מסדום. כל אלו הם בשורה אחת של סדר הדברים החדש בעולם עם הופעת משפחת אברהם על במת ההיסטוריה.

תמונה: Pieter Schoubroeck, Public domain, via Wikimedia Commons

כתוב תגובה:

נא להזין תוכן בתגובה
חובה למלא שם
נא למלא כתובת אימייל