צריך עיון > בין הסדרים > מי הציל את ילדי המנזרים?

מי הציל את ילדי המנזרים?

מי היה האיש שהסתובב ברחבי אירופה וחילץ ילדים יהודים באמצעות קריאת "שמע ישראל"?

ה' טבת תש"פ

אין כמעט ילד חרדי שאינו מכיר את הסיפור העממי הבא:

בזמן השואה, הפקידו הורים יהודים רבים את ילדיהם במנזרים על מנת להציל אותם מהצורר הנאצי. אותם פעוטות התחנכו בזמן המלחמה על ברכי הנצרות, ולאחר המלחמה סירבה הכנסייה לשחרר חזרה את הפיקדונות שהופקדו בידיה. העובדה שבמרבית הפעמים הורי הילדים לא היו בני החיים בוודאי לא סייעה באיתורם של אותם תינוקות שנשבו. כאן נכנס אל הסיפור הרב יוסף כהנמן זצ"ל, מייסדה של ישיבת פונוביז', כשהוא עובר ממנזר למנזר ומנסה להתחקות אחר עקבותיהם של הילדים. באחד המקרים – או שמא בכמה וכמה מהם – הורשה הרב כהנמן להיכנס לחצר המנזר לדקות ספורות לנסות לאתר את הילדים היהודים.  טביעת עין לא הספיקה כדי לזהות את היהודים מבין הילדים, ובהעדר מסמכים מזהים אחרים, פסע הרב היצירתי אל מרכז המגרש וזעק בקול את הקריאה האלמותית:

שמע ישראל ה' אלקינו ה' אחד!

תוך רגעים ספורים התקבצו סביב הרב הליטאי כמה ילדים ופנו אליו ביידיש: "מאמע! טאטע!". אותה קריאה שליוותה את הורי הילדים בדרכם האחרונה הצליחה לשלוף אותם מצפרני השמד.

עד כאן הגירסה המקובלת של הסיפור במגזר החרדי. אמנם מי שיעשה חיפוש קטן מסביב יגלה שבציבור הישראלי מסופר אותו סיפור בשינוי פרט אחד: דמותו של הרב אינה מייסדה של הישיבה הבני-ברקית, אלא הרב יצחק הרצוג זצ"ל – רבה הראשי של מדינת ישראל ואביו של נשיא המדינה.

איזו משתי הגירסאות נכונה יותר? והאם הסיפור אכן אירע?

לפחות חלק אחד של הסיפור אכן נכון. שנה לאחר השואה יצא הרב הרצוג למסע ברחבי אירופה שנועד להשיב הביתה את הילדים האבודים. במהלך המסע הוא נפגש בין היתר עם האפיפיור פיוס ה-12 והפציר בו לסייע במאמצי החיפוש. הרב הרצוג קיווה לנצל את תחושת האשם האירופאית ואת גל האהדה שרחש העולם באותם שנים כלפי היהודי על מנת להוציא מהאפיפיור "בולה" רשמית שתורה על השבת הילדים האבודים.

"לא חסרים לכם ילדים נוצרים" ניסה הרב הרצוג לשדל אותו. "אנחנו מדברים רק על כמה אלפי ילדים יהודים, וזה המון בהשוואה למה שנשאר לנו. עבורנו כל ילד כזה הוא כמו אלף ילדים".

כפי שניתן לתאר, הבולה האפיפיורית לא יצאה – אף על פי שהוותיקן סייע בדרכים אחרות. האפיפיור ששתק במהלך שנות הזוועה של השואה ואף אחריה הורה אמנם שלא להטביל את הילדים לנצרות, אך נמנע מלהורות על השבתם של הילדים הטבולים. סקרמנט הטבילה נחשב לאקט בלתי הפיך בתפיסה הנוצרית, והאפיפיור לא היה מוכן לחרוג מגישה זו באופן מוצהר.

למרות הקשיים הרבים המשיך הרב הרצוג והסתובב ברחבי אירופה על מנת להשיב את הילדים האבודים ולמצוא להם אפוטרופוסים. במסגרת ממאמצי ההצלה שלו, העלה הרב ארצה כ-500 ילדים יהודים. הללו עלו על רכבת העיר קטוביץ' ומשם המשיכו במסע ארוך לארץ ישראל. לאחר שהגיעו כתבו הילדים את המכתב הבא למי שפעל רבות למען הצלתם:

אנחנו, ילדי שארית הפליטה, שמחים מאוד לקבל היום את פני אדונינו הרב הראשי רבנו ארצוג [!] ונבטיח לפניו שנעלה ארצה ונעזור בבניינה, יהי רצון מלפני אבינו שבשמיים שנזכה לראות במדינה יהודית המשוחררת, לפי רוח תורתנו.

החלק השני של הסיפור, לפיו הסתובב הרב הרצוג במנזרים וקרא שמע ישראל מוטל בספק; מסעו של הרב הרצוג סוקר בהרחבה בתקשורת באתם הימים, ובכל זאת לא נמצא לכך איזכור. גם יחוסו של הסיפור לרב כהנמן אינו סביר; הרב כהנמן אמנם סייע לילדים ניצולי שואה ואף פתח עבורם מוסד, אך לא ידוע על כך שהוא נסע ברחבי אירופה על מנת לאתר ילדים יהודים אבודים.

דמות נוספת – וידועה פחות – שפעלה על מנת לאתר ילדים יהודים לאחר השואה הייתה דמותו של לייבל זמוש. הלה פעל באופן עצמאי ובדרכים יצירתיות על מנת לחלץ מכפריים מקומיים מידע על מאמצי יהודים למיניהם, ואחר כך היה מנסה לשדל אותם לוותר על הפיקדון. אין זה מן הנמנע שקריאת "שמע ישראל" הייתה אחת מהדרכים המיוחדות שבהם הוא עשה שימוש.

אישה נוספת שידוע כי ניסתה לאתר ילדים כאלו הייתה דבורה (מרישה) זילבר מלובלין. זילבר הייתה מקימה דוכנים שבהם חילקה ממתקים באופן חינמי לילדים על מנת לדלות מידע אודות ילדים מאומצים מהאזור. בדרך זו עלה בידיה לחלץ 34 ילדים מצפרני השמד.

כך או כך, מדובר במעשה יפה המבוסס על מאורעות היסטוריים שאכן אירעו.

 

לקריאה נוספת: אמונה נחמני גפני: "לבבות חצויים: הוצאת ילדים יהודים מבתי נוצרים בפולין לאחר השואה", יד ושם, ירושלים תשס"ו.

8 תגובות על “מי הציל את ילדי המנזרים?

 • חרדים יכולים לכתוב שהרב יצחק אייזיק הלוי הוא שהציל ילדים ממנזרים.

  • אני שמעתי שזה היה הרב בירנבוים שהיה צאפלין בצבא ארצות הברית ובנו משמש כיום כראש ישיבה זרע יצחק בהר נוף

 • חבל שלא הוזכר הגאון ר' חזקיהו יוסף מישקובסקי, גם הוא מן היוצאים למסע הצלה באירופה.

  עי' ערכו בויקיפדיה.

 • הגברת מרת אסתר מאיראוויטש עה בת העסקי המפורסם מבודאפעסט ר חיים ראיה עה הצילה הרבה ילדים ממחזרים. אחרי המלחמה הלכה לערכאות להוציא ילדים יהודים מהנוצרים ממחזרים לחיק היהדות
  היום היארצייט שלה יהא לעילוי נשמתה

 • אי אפשר שלא להזכיר את גיברת לנה קיכלר מסיפור( והסרט המדהים…) "מאה הילדים שלי".

 • גירסה נוספת מייחסת את המעשה לרבי אליעזר סילבר זצ"ל מסניסינטי אוהיו

  • רבי אליעזר סילבר זצ"ל ורי"א הרצוג זצ"ל אכן נסעו ביחד לבקר ניצולי שואה באירופה, יש ספר מיוחד שמתאר את כל מסעם.

כתוב תגובה:

נא להזין תוכן בתגובה
חובה למלא שם
נא למלא כתובת אימייל