צריך עיון > בין הסדרים > המהפכה השחורה

המהפכה השחורה

-
נועם פלאי - היסטוריה יהודית

הדבר השחור שהגיע לאירופה אחרי שהתפשט ברחבי סין ומונגוליה ערער את הסדר החברתי ואת המוסכמות הישנות – אך בדרך הוביל גם להחרבתן של רבות מקהילות אשכנז.

א' ניסן תש"פ

ארגון הבריאות הבינלאומי (WHO) הכריז לאחרונה שאירופה הפכה למרכז מגפת הקורונה המשתוללת בעולם כיום, כאשר איטליה עקפה את סין בכמות החולים הפעילים שבתחומה. איטליה המשיכה לעקוף את סין לאחר מכן במספר הנפטרים ביום אחד מנגיף הקורונה שרשמה בתחומה, ובהמשך גם במספר הנפטרים הכולל.

העובדה שפנדמיה שהתחילה בסין מתפתחת ביתר שאת דווקא באירופה גרמה ללא מעט אנשים לתחושת דה-ז'וו היסטורית; ככלות הכל, גם המגפה השחורה שהשתוללה באירופה באמצע המאה הארבע עשרה יובאה ליבשת על ידי לוחמים מונגולים אחרי שהתפשטה ברחבי סין, על אף את עיקר פירסומה היא קבלה בעקבות התוצאות הרות האסון שהיו לה ביבשת.

כמובן, הקורונה איננה דבר ואירופה של היום אינה מזכירה במאומה את היבשת הפרימיטיבית שאיבדה כשליש מאוכלוסייתה באותם שנים. לשם המחשה, אוניברסיטת פריז הנפיקה באותם השנים דו"ח שהוזמן על ידי המלך פיליפ השישי שבו היא הסבירה בצורה מנומקת כיצד מופע כוכבי הלכת שבתאי, צדק, ומאדים אחראי למגפה הקשה. הגישה המדעית היחידה שאיתגרה באותו הזמן את ההשקפה האסטרולוגית הייתה זו שראתה במגפה מיאזמה – אפקט שבמקורותינו נודע כ"עיפוש האוויר", ולפיו האיכות הירודה של האוויר יוצרת את המחלה.

הסברה המקובלת היא שמגפת הדבר הגיעה לאירופה עם הכוחות המונגולים שפלשו לגבולה. במהלך מצור על העיר קאפה שבחצי האי קרים, השליכו לתוכה המונגוליים את גופותיהם של החיילים שנספו בדבר באמצעות בליסטראות – צעד שנחשב לשימוש הראשון המוכר בלוחמה ביולוגית. המצור כשל, אמנם סוחרים מקאפה הצליחו לייבא את הנגיף לשאר היבשת, ומשם קצרה הייתה הדרך לקטסטרופה.

מאחר והאנושות עמדה חסרת אונים למול המגפה, היה קל מאוד לאספסוף האנטישמי למצוא את האשם באירוע הנורא. היהודים היו הראשונים שנעשו שעירים לעזאזל. מיתוס "הרעלת הבארות" שהתפתח במהלך המאה הי"ב קם לתחייה מחדש, וההמון הנזעם פרק את זעמו על קבוצת האוכלוסייה השנואה ביותר. לא עזרה הבולה האפיפיורית שפרסם קלמנס השישי, שניקתה את היהודים מהחשד, וגם לא הועילו התייצבותם-לכאורה של השלטונות לצדם של היהודים; יהודי שטרסבורג נשרפו באש, וכך היה גם גורלם של יהודי באזל, כשרק מתי מעט הצליחו לחמוק ולברוח לאלזס. היהודים חזרו לבאזל שלש עשרה שנה לאחר מכן – בשנת 1362 – אמנם בשנת 1397 נאלצו שוב להתמודד עם האשמת הרעלת הבארות ולנוס על נפשם.

גורלם של היהודים בקהילות אחרות לא היה טוב יותר; בחלק מקהילות אשכנז הם העדיפו לשלוח יד בנפשם, ובקהילת מיינץ הם נטבחו ונשרפו על ידי האספסוף לאחר שהשיבו מלחמה שערה והרגו כמאתיים פורעים. תנועת הפלגלנטים – כת תשובה נוצרית שדגלה בסיגוף עצמי – שבה גם היא לתחייה לאחר שדעכה במהלך אמצע המאה הי"ב והובילה את מסעות הטבח, כשהיא מעניקה להם גושפנקה דתית.

התמוטטות הקהילות היהודיות בעקבות הפרעות סימנה סופו של עידן בימיה של יהדות אשכנז. יהדות אשכנז הפצועה הלכה והצמטצמה, כשהיא נדחקת אל שולי החברה באירופה. חסרונם של תלמידי החכמים הרבים שמתו על קידוש השם הורגש בעולם התורה וההלכה האשכנזי בשנים שלאחר מכן.

בסופו של דבר, בעקבות פנייתה של אוניברסיטת פריז, הוקיעה הכנסייה הקתולית את הפלגלנטים – בין היתר בשל הפרעות שערכו ביהודים. באוקטובר 1349 פרסם האפיפיור בולה שבה הכריז על הפלגלנטים ככת כופרת שיש לרדוף אותה עד חרמה. בין שלל האמצעים שהעמיד האפיפיור לרשות רודפי הכת היה גם ההיתר להעלות על המוקד את מנהיגיה במידת הצורך.

כמובן, לא אהבת היהודים בלבד הניעה את האפיפיור לפעול; השפעתם הרבה של הפלגלנטים הייתה איום ממשי על סמכותה של הכנסייה. ואכן, היסטוריונים רבים רואים את המגפה כאחד הגורמים המשמעותיים שערערו את הסדר החברתי הפיאודלי שמשל בימי הביניים ופתחה פתח בפני התמורות החילוניות שהביאו המאות הבאות. הכנסייה הקתולית יצאה מהמגיפה עשירה מאי פעם בזכות ירושותיהם של החולים הרבים, אך מעמדה בקרב המאמינים נסדק; ככלות הכל, דרכם של מגפות לערער את הסדר הישן ולקרוא תגר על בעלי הסמכות. האם גם נגיף קורונה יגרום לפרות קדושות להישחט, או שעולם כמנהגו נוהג? האם הסדר העולמי חווה בימים אלו מכה קלה בכנף, או שמא אנו חוזים בימים אלו בסדקים ראשונים שרק ילכו ויחריפו? ימים יגידו.  

 

לקריאה נוספת: ברברה טוכמן, ראי רחוק: המאה ה-14 הרת הפורענויות.

תמונה: העלאת יהודים על המוקד בשטרסבורג במהלך המגיפה השחורה. מקור: ויקימדיה.

תגובה אחת על “המהפכה השחורה

  • אך הפעם החרדים המלגלגים סופגים מתים יחסית לשאר , בעיקר בניו יורק , הבזים לארץ חמדה

כתוב תגובה:

נא להזין תוכן בתגובה
חובה למלא שם
נא למלא כתובת אימייל