צריך עיון > סדר שני > אחריות > את אחי אנוכי מבקש

את אחי אנוכי מבקש

האלימות שהשתוללה ברחוב החרדי בשבת האחרונה החרידה כל לב. כיצד אפוא ניתן להסביר את השתיקה הרועמת בזירה הציבורית? אם התשובה אינה טמונה באדישות ובניהיליזם של הציבור, מה יכולה להיות הסיבה לכך?

כ"ה אייר תשפ"ב

מאות הפורעים התגודדו מחוץ לדלתות וזעקותיהם נשמעו היטב בתוך בית הכנסת. הילדים הצטנפו בחיק הוריהם מבקשים מחסה; המבוגרים אחזו ספרי תהילים בפאניקה. הנה דלת אחת נקרעת והנה גם השניה… פה מנפצים הפורעים בחמתם את הריהוט ושם מושלכים ארצה ספרי קודש ונקרעים לגזרים.  ילד בן שמונה מביט אל אביו והנה ראשו נוטף דם. החרדה כבר בשמים. מי יודע לאן יגיעו הדברים יגיעו? אך הנה התפילות התקבלו ושוטרים אוחזי אלות הופיעו סוף סוף. שורות עוטי קסדות חוצצות בין רודף לנרדף.

לא, איני מעתיק שורות מספרי היסטוריה. האירועים המתוארים שייכים דווקא להווה. לא בארץ רחוקה קרו הדברים, ארץ גולה ונכר, אלא כאן ועכשו, בלבה של ירושלים – פלטרין של מלך. כן! זהו התיאור העובדתי והמתועד של אירועי השבת. פרעות בחוקותי תשפ"ב.

בתשעה עשר בחודש איר, בערב שבת לסדר "חרב נוקמת", הבשילו שלוש שנות הסתה פרועה, הפרדת משפחות, הצקות לילדים וניקור גלגלים. הגיעה העת לקצור את פירות השנאה. אלפי חסידי גור – לא ספורים ולא שוליים חריגים – פשטו ברחובות חדורי מטרה: להכות, לרסק ולנפץ את גופם ואת רכושם של בני קהילת הפורשים. הדבר לא נעשה באופן ספורדי או מקרי, אלא בהוראה מפורשת של המנהיגות.

ברחובות הוכו בחורים צעירים לצד רבנים מבוגרים. במסווה מחאה שקטה בראשות רבניהם הסתערו הפורעים אל בתי הכנסת של קהילת "פני מנחם". בתוך מקדשי מעט ותוך כדי חילול שבת הכו ופצעו זקנים וילדים, והשחיתו והרסו מכל הבא ליד בהתפרצות יצרים אלימה. משם המשיך מסע ההרס אל הבתים הפרטיים, שם הגיע תורן של הנשים. רכבים הושחתו ואברכי משי עונו. בירושלים ובבני ברק, באשדוד ובבית שמש לאור השמש ולעיני כל. בכל רגע לבשה ההתפרעות פנים חדשות. כאן ארבו לאברך מחוץ לביתו ורוצצו את גולגלתו; ושם פרצו לשטיבל והשחיתו את תכולתו; אלה הסתובבו ברחובות והכו את כל הבא ליד; ואלה הכו באגרוף רשע דוקא את הרב. סוף דבר, במהלך 48 שעות התרוצצו אלפי בחורים ואברכים בעינים יוקדות שנאה ונתנו דרור ליצר האלימות הקמאי שבעבע בתוכם.

***

יום השבת חלף, וכך גם הלילה שאחריו. השמש זרחה, ואתה הפציעו גם עיתוני הבוקר. והנה דומה כי החושך שוב ירד. יום חדש הגיע ולפתע נעלמו האירועים של אתמול כאילו לא היו. בעיתונים היומיים לא היה ולו אזכור כלשהו של האלימות הקשה ששטפה את הרחוב החרדי במהלך היומיים האחרונים. שתקו שופרות הכרוזים ומכתבי הקודש, היודעים להביע זעזוע ושאט נפש לעת מצוא, כמו לא ארע דבר. אתמול נשפך דם והיום עסקים כרגיל: לא זעזוע ולא כלום. אפילו אתרי האינטרנט ותחנות השידור הפתוחים לכאורה לא ידעו מאומה מכל שאירע, למעט כתבה כלשהי על "עימותים בין הצדדים" שהשתחלה בינות דיווחים השוטפים על ענייני היומיום. המשטרה, שטרחה לבצע מאסרים, עצרה דוקא את המותקפים. אב הבנות החטופות הובל לחדר חקירות, ואדם שהוכה באכזריות הואשם בהסתה ובהפרעה לשלום הציבור. אחד הח"כים ביטא את עמדתו חד וחלק: "זה לא מעניין אותי, זה לא הציבור שלי." זו כותרת הדממה.

הכיצד אפוא אנו שותקים? האם אנו עד כדי כך גרועים? ללא טיפת אנושיות, ללא צל של יראת שמים, ללא אינסטינקטים בסיסיים של חברה חפצת חיים?

דממה זו עומדת בניגוד לאינסטינקטים האנושיים הבסיסיים ביותר, ולמותר לציין שהיא מנוגדת לגמרי למהותו של החינוך התורני. הציווי האלוקי הרי זועק "לא תעמוד על דם רעך", ואליו מצטרפת אמרת חז"ל הנוקבת כפי שהיא מופיעה בדברי הרמב"ם: "כל מי שיש בידו למחות ואינו מוחה, הוא נתפש בעון אלו שאפשר לו למחות בהן, שנאמר הוכח תוכיח ולא תשא עליו חטא. ואם איש אחד יחטא בהגלות נגלות חטא, כל העדה יענשו עליו, אם לא יוכיחוהו בשבט מוסרם." גם אם נניח בצד את מצוות התורה, דממה זו אינה הולמת חברה חפצת חיים. היא אינה מאפשרת התנהלות ציבורית תקינה; היום אלו חוטפים ומחר אלו. גם תורו של העומד בצד יגיע.

את הציבור הרחב לא ניתן להאשים באדישות. מול האלימות הנוראה התגלו הפנים היפות של היהודי הפשוט, נחשפו הערבות ההדדית, האכפתיות והחסד. הציבור החרדי לא שתק, עמך ישראל לא הבליג. מאות יהודים מכל העדות והחוגים חרפו נפשם מול הפורעים האלימים. רבים וטובים הגנו בגופם על אנשים שלא הכירו. אברכים יקרים חולצו על ידי מצילים אלמוניים מידי ההמון המוסת המסתער לעברם. שכנים ומכרים נחלצו בעת צרה והגנו על המותקפים. בכל מקום נשמעו ברחובות קולות מחאה חדים וברורים. עם ישראל עטף באהבה ובחמלה את בני קהילת "פני מנחם", ובעת רעווא דרעווין התאספו אלפי בני ירושלים בקצה גוש שמונים ויצרו מפגן תמיכה ספונטני חסר תקדים. הציבור החרדי, שמעולם לא יצא לרחוב ללא הוראת רבנים, אמר את דברו בקול צלול וברור: חילולי שבת והתקפות לינץ' לא יעברו בשתיקה.

ולא רק בשעת מעשה. עד עתה השטח עוד תוסס. אברכים שמימיהם לא הוציאו מפיהם דבר רע גינו את התועבה בכל פה. קול המחאה נשמע בכל מקום: בשטיבלאך ובמכולות, בגנים, בקופות החולים וברחובות עיר.

אין ספק כי הציבור החרדי בוחל ממעשי טרור ומתנער מהם. אין ספק שהוא עושה ככל יכולתו להגן על הנפגעים. אך בד בבד מתעוררת השאלה: מדוע אין לכך כל ביטוי בהנהגה הציבורית?

מול התגייסות עממית זאת מתעצמת התמיהה על השתיקה הציבורית: כיצד יתכן שבציבור המקפיד על קלה כעל חמורה, בציבור של ערבות הדדית, חסד וצדקה, לא יישמע קול מחאה קולקטיבי? ברמה הפרטית אנשים יוצאים מגדרם לעזר וסיוע, ואילו ברמה הציבורית מעמידים פנים כאילו לא אירע דבר. אדם בכובעו הפרטי יגן בגופו על הנרדף, ואילו בכובעו הציבורי ישמור על שתיקה? חסידי הקהילות השונות סוערים ומוחים נמרצות, אך פיות נציגיהם הפוליטיים נאלמו. מנהיגי הקהל יגיבו בגינוי חריף בביתם הפרטי, אך בפרהסיה הציבורית נמשיך לראות מפגשים מחויכים עם בריונים נאלחים. במילים אחרות: סולידריות פרטית יש אצלנו בשפע, אך בכל מה שקשור לאחריות ציבורית המצב בכי רע. הכיצד?

 

לאן נעלמה האחריות הציבורית?

החברה שלנו אינה חברה מושחתת ובוודאי אינה לוקה בניהיליזם. יש המצדיקים את מעשי האלימות בטענה שאנחנו אכן כאלה: כל אדם חרדי שרבו נעלב היה הולך ומכה באלימות רצחנית את הקבוצה שפגעה בו, וכך היה מאז ומעולם. אלא שההיסטוריה הקרובה מראה אחרת. בעשורים האחרונים התרחשו פגיעות חמורות רבות בכבוד רבני היהדות החרדית, כולל גדולי ישראל כמו הגראי"ל שטיינמן, הגר"ש אוירבך, ולהבדל"ח הגר"ג אדלשטיין. קריאות גנאי נשמעו גם לעברם של האדמו"רים מסאטמר ומויז'ניץ (לאחרונה ממש), ומעולם לא עלה בדעתו של מאן דהו למחות על כבוד רבו בהרמת יד על אחרים.

חיי אדם, שלומו ושלום רכושו אינם מופקרים חלילה במחננו. השתיקה לנוכח הזוועות אינה נובעת מאדישות. היא נובעת מהפקרה של הזירה הציבורית עצמה

שוב ושוב אנו נתקלים בטענה שמאז ומעולם היה נהוגות בחצרות החסידים דרכי אלימות. עפרא לפומיהו! מעולם לא התהדרה חצר חסידית באכזריות וברשע של אנשיה. גם אם במחשכים ביצעו אינשי דלא מעלי מעשים מגונים, הרי שרבותינו גאוני התורה ועמודי החסידות התנערו מהם והוקיעו אותם. קטטות בין נערים אמנם היו, ועד היום פורצים לעתים בישיבות עימותים מצערים ומביכים, אך מעולם לא היתה כזאת בישראל שעדה שלמה תשלח את טובי בניה להכות את הפורשים על חטא הפרישה ותקים בנות נגד הוריהן.

שתיקת הציבור אינה אפוא בשל התרת האלימות במחננו. התשובה נמצאת בעצם היחס, או ליתר דיוק העדר היחס, אל הזירה הציבורית עצמה. חיי אדם, שלומו ושלום רכושו אינם מופקרים חלילה במחננו. השתיקה לנוכח הזוועות אינה נובעת מאדישות, אלא מהפקרת הזירה הציבורית.

 

הפקרת הזירה הציבורית

למן הקמת המדינה, עבור בשלל ההתפלגויות הפוליטיות והאירועים הפנימיים ועד לימינו עתה, לא נמצאה שעת הכושר לגבש נהלים מוסריים הנוגעים להלכות ציבור. הלכות ציבור שונים מאד ממצוות היחיד. מעולם לא ישבו ונלמדו הלכות ציבור, לא תוכננו צורות חלוקות כספים, ולא גובשו נהלים לאירועים חריגים. נכון אמנם שגדולי ישראל עומדים על המשמר מפני פרצות הלכתיות או השקפתיות, אך במה שנוגע להלכות הנוגעות להתנהלות פנימית של הקבוצות השונות – השטח מופקר לחלוטין. איש הישר בעיניו יעשה.

התחום הציבורי הפך אצלנו לשטח ההפקר. ברשות היחיד – חומרות והידורים, ואילו ברשות הרבים – אין דין ואין דיין, אין חוק ואין סדר. "זו הפוליטיקה," אומרים אצלנו בהשלמה. עבור כספים והקצאות – מותר הכל. הג'ובים והתקציבים דוחים את כל התורה

הזירה הציבורית אצלנו היא שטח הפקר. ברשות היחיד – חומרות והידורים; ואילו ברשות הרבים – אין דין ואין דיין, אין חוק ואין סדר. "זו הפוליטיקה," אומרים אצלנו בהשלמה. עבור כספים והקצאות הכל מותר. הג'ובים והתקציבים דוחים את כל התורה. איש מאתנו לא ינהל עסקים עם רוצחים ונואפים, אך בפוליטיקה ובעניני הציבור הכל אפשרי. יתר על כן, בחיים הפרטיים עומד כל אב כחומה בצורה להגן על בניו מפני כל השפעה שלילית, אולם בחיים הציבוריים האחד פורץ גדר והכל נגררים אחריו ללא מעצור. אין כל ציפיה מוסריות מאנשי הציבור, והמקצוע הפך לג'ונגל שבו כולם טורפים אכזריים והחזק שורד. "כשאיו ציפיות אין אכזבות" אומר הפתגם, ואכן, הוואקום המוסרי בתחום הציבורי נותן את אותותיו.[1]

זו הסיבה הפשוטה לשתיקה. לא רוע, לא שחיתות, לא עבודת אלילים ולא ניהיליזם. חוסר שימת לב להלכות ציבור הוא הסיבה העיקרית לכך שקול מחאה אדיר אינו נשמע. עוולה על עוולה תיערם ורף ההכלה הציבורי יטפס ויעלה. כך יכול ח"כ לעמוד ולומר: "זו בעיה שלהם." והעיתונים שותקים, ומנהיגי הציבור מחרישים והעסקנים דוממים.

לוּ היו סבורים שמחובת תפקידם לעמוד ולמחות, אין ספק שרובם הגדול לא היה שועה ללחצים ולא היה נרתע מפני איומים. הציבור החרדי מוכן לצאת למלחמה פעם אחר פעם על הקדוש והיקר לו, ולשלם על כך טבין ותקילין, אם הוא סבור שהמלחמה מוצדקת. השתיקה הנוכחית אינה נובעת אפוא ממחסור באומץ לב, מחשש מנחת זרועם של אותם פורעים אלימים, אלא מפני שאיש מאתנו אינו מקבל אחריות על הזירה הציבורית. לו היה מדובר בקבוצה המנסה לפגוע בשמירת התורה, אפילו ב"ערקתא דמסאני", היתה הזירה הציבורית רועשת ורוגשת וכל גדולי התורה היו יוצאים מגדרם להילחם באיום. אך כיוון שמדובר בהלכות ציבור – כולם מחרישים. אין לנו מסורת כיצד לנהוג במקרים באלה. "כך היה תמיד," חושבים, "וכך יהיה לעולמים."

עלינו לעצור את שטף החיים ולדרוש בצורה ברורה וחריפה מהנהגת הכלל רף מוסרי חדש. התנהגות שאינה מקובלת על האדם הפרטי, ודאי שלא תתקבל עוד על ידי כלל ישראל. העסקנים ונציגי הציבור נשלחים על ידינו, ו"לתקוני שדרתיך ולא לעוותי"

האירועים האחרונים דורשים מאתנו לעצור ולחשב עד לאן הגענו בלא תשומת לב; לאיזה שפל התדרדרה סביבתנו בעוד אנו שותקים. עלינו להתבונן כיצד אנו שותפים פוליטית לאנשים רעים וחטאים לה' מאד. עלינו לעשות חשבון נפש, כפשוטו. "מֵחֲמַס אָחִיךָ יַעֲקֹב תְּכַסְּךָ בוּשָׁה. בְּיוֹם עֲמָדְךָ מִנֶּגֶד בְּיוֹם שְׁבוֹת זָרִים חֵילוֹ וְנָכְרִים בָּאוּ שְׁעָרָיו, אמר הנביא. אנו נדרשים לא לעמוד מנגד. לקחת את הדברים המונחים על לבנו ולתת להם ביטוי גם בפרהסיה הציבורית.

עלינו לעצור את שטף החיים ולדרוש מן ההנהגה בצורה ברורה וחריפה רף מוסרי חדש. התנהגות שאינה מקובלת על האדם הפרטי ודאי שלא תתקבל על ידי הכלל. העסקנים ונציגי הציבור נשלחים על ידינו, ו"לתקוני שדרתיך ולא לעוותי". עלינו להתנער בכל כוח מאנשי הטרור והאלימות, ובוודאי עלינו לחדול מלהעניק להם כוח במו ידינו. עלינו לקרוא לכלי התקשורת שלנו: יש לכם תפקיד! יש תפקיד לתחנות הרדיו ואתרי החדשות, ולכלי התקשורת המסורתיים. הם אינם קיימים כדי להרבות ביטול תורה, אלא כדי לבער נגעים. העיתונאי הוא שליח הציבור לבער נגעים ולהגן על פורעים תמורת בצע כסף. מאתנו, האנשים הפשוטים, נדרש האומץ להעביר מסר זה בכל הכוח למנהיגים, לעסקנים, לפוליטיקאים ולאנשי התקשורת – לכל הפועלים בכוח שאנו נתנו להם. זו חובתנו בשעה זו.

דומני כי מה שנחשף באירועי השבת האחרונה יכול להיות גם מקור לאופטימיות. התגלה כי הציבור שלנו אינו לוקה במידות מגונות ואינו מוכן לשתוק על מעשי חמס ועוולה. רגש הערבות ההדדית צף בנו בשעה שאחינו סובלים על לא עוול בכפם. מקור השתיקה הציבורית אינו אלא ואקום שנוצר בלא משגיח ובלא משים על לב. ומפני שהבעיה אינה מהותית ואינה שורשית, גם דרך הטיפול בה אינה ארוכה וסבוכה. כל שעלינו לעשות הוא להחיל את הרף המוסרי הגבוה שלנו גם על החיים הציבוריים. אין זו אמנם דרישה של מה בכך. עלינו לעמוד לצד אישי הציבור ולחזק אותם לנוכח הקשיים הצפויים. אך בזאת אנו מובטחים: אם נציב את הדרישה המוסרית בכל עוזה, תהא בכך הרתעה לאנשי רשע די בכל אתר ואתר .

הדרישה מאתנו, האנשים הפרטיים היא לעמוד על המשמר ולתבוע ממנהיגי הציבור: דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט אַשְּׁרוּ חָמוֹץ שִׁפְטוּ יָתוֹם רִיבוּ אַלְמָנָה. ואזי נזכה לקיום המשך דברי הנביא: אִם תֹּאבוּ וּשְׁמַעְתֶּם טוּב הָאָרֶץ תֹּאכֵלוּ.

 


[1] טענה מעין זו עלתה במאמרים קודמים ב"צריך עיון"; ראו למשל במאמרו של הרב יהושע פפר, "הפוליטיקה החרדית: בין פולין לירושלים" (ניסן תשע"ח): https://iyun.org.il/article/%D7%9C%D7%97%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%99%D7%97%D7%93/%D7%94%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%99%D7%A7%D7%94-%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9F-%D7%9C%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%9D/.

93 תגובות על “את אחי אנוכי מבקש

 • הדברים נכונים ומדויקים וחשוב לעורר על כך כדי לתקן את המצב.

  • אני כן חושב שגם הגדולים היו רוצים למחות על הרוע הגורי המלצתי, אבל מאוד מפחדים מהם, ואולי גם יש פחד סמוי בממסדים האחרים, שלא יקום מישהו מתוך הקהילה ויקרא תיגר כל הבכירים הנוכחים, שעד היום הם נכסים, כמו עבדים, של האדונים, מפחדים להיכנס לזה

  • פנחס איך הגעת לפה קוזו

 • דפח"ח!! אכן התנהלות ציבורית על רף מוסרי ראוי על פי תורה לא קיימת. שחיתות, משוא פנים וגזענות הן הנורמה.

 • ר' פינחס, המאמר יפה וחשוב אבל המסקנה לענ"ד שגויה. הפחד, ורק הפחד, הוא זה שעוצר את כלי התקשורת ואת מנהיגי הציבור מלהגיב ולמחות.

  • אכן, רק הפחד.
   בשביל אתרי האינטרנט זה אייטם שהיו דשים בו בהתלהבות, גם ממניעים אנוכיים. העובדה שאינם מפרסמים היא ודאי פחד או דמי לא יחרץ מתועבים.

 • אנחנו מושחתים כולל התקשורת החרדית כולל ההנהגה, שיודעים לתקוף את לפיד וליברמן, בו בזמן שבחצר שלהם מתנהגים בהתנהגות נאצית ועבריינית, ואין פוצה פה,
  הנס של חצר הפורשים היא שלתוקפים (בשם הדת כמובן) אין נשק חם, כי על בטוח היו יורים בכל מי שמעז לחשוב אחרת ממה שהוועדה הנדסה אותו בראשות מגלגל העיניים ומוזג המשקה.

  כל המחאות של ההנהגה הוא על שליטה כסף וכבוד, כי הערך הכי מקודש אצלם

  בושו והיכלמו !!!

 • 1. עלתה בי מחשבה , שהכותב משתייך לגור תורה
  2. כל זמן שאלימות , כוח ודורסנות מועילים ואינם מקבלים את עונשם , זה יימשך עוד מפולין
  3. מעניין , שבמקרה זה "המצווים על לא תגורו מפני איש " שותקים וממלאים פיהם מים , ומדוע שותקים כי- שמור לי ואשמור לך
  4. הכוחנות לא שייכת לחסידות , אלא , למזרח התיכון הן חילוניים והן דתיים ( מעט פחות ) ראו במראת הכנסת ופרוטוקולים של עיריית בני ברק

  • ברור שכך, ופלא איך מקום כזה נותן יד להשמצות שפלות בנוסח של המשכלים לפני 150 שנה.

 • סליחה???? אלימות בשבוע האחרון???
  גדלתי בחיידר ליטאי ומאז שאני זוכר את עצמי אין שום דרך ארץ בקרבינו.
  אנחנו מומחים ב להטיף מוסר לכל העולם ולפול לעצמינו על השכם על כמה אנו העגלה המליאה ועוד כהנה שטויות.
  תסתכלו את ההלוויות של ׳גדולי הדור׳, רק דחיפות (וכבר היו הרוגים). ומה קורה בשמחות ובהילולות (עשרות הרוגים).
  האם כל זה לא תוצאה של אלימות מושרשת עמוק???

  • מסכים לגמרי.ההתפרצות בגור קצה קרחון.המציאות הרבה יותר קשה ממה שנתן לתאר. אנחנו ציבור שחיי בדימיונות.במקום להסתכל במראה אנחנו מעדיפים להאשים את הציבור החילוני

 • גור היתה אלימה מאז ומתמיד. מה אתה רוצה? שנעלה עליה למלחמה כמו בפילגש בגבעה?

  • לא צריך שום מלחמה
   מודעה אחת, אחת!! בעיתונים החרדיים שאינם המודיע, עם חתימות גדולי ישראל המביעים זעזוע ושאט נפש. היה לזה אפקט אדיר!
   אפילו המחאה העממית הועילה הרבה מאוד, והם נלחצו וכבר פירסמו מודעה בישיבות שלהם שהבחורים שגרמו נזקים או פגעו באנשים צריכים להיוועץ במורה הוראה כיצד יכפרו על זה. זה ממש 'ימות המשיח' שהם יפרסמו מודעה כזאת.

  • שנעלה עליה למלחמה כמו בפילגש בגבעה.

 • חחח
  הבעיה אינה מהותית ושורשית… הרף המוסרי הגבוה שלנו… בטח, בטח, שום חשבון נפש, להמשיך לעצום עיניים ולספר לעצמינו כמה שאנחנו יפים ומתוקים.
  בס״ה עברה שנה מאז הטרגדיה האזרחית הגדולה בתולדות המדינה ולא הפנמנו כלום.
  יש לנו ציבור ענקי ובכל התכנסות מתנהגים כמו פראים.
  אני אישית כבר לא הולך לשמחות בית השואבה וכדומה. לא רוצה להידרס. איפה ראינו כזו התנהגות אצל החילונים והדתיים שאנחנו תמיד מתנשאים עליהם בגאווה ללא גבול?

 • יישר כוח על המאמר . ראיתי צעירים עם רצח בעיניים ממש. המשטרה לצערי משוחדת ואין כאן מה להאריך. האיש הנאמן על התוקפים שומר על קשר הדוק עם המפכ"ל . שמו בבצ'יק… משטרת ירושלים "בידיים" של חסידות גור. אין ספק כלל שהיו מחסלים פיזית את את הרב שאול אלתר שליט"א אם לא היה מוקף באנשי אבטחה. העיתונות החרדית והאתרים החרדים מתנהלים באופן כזה , שאם ייחשף תרעד הארץ. בכל מקרה אתמול המותקפים הגישו תלונות מסודרות במשטרה עם עורכי דין ועם כל הפרטים המזהים. תרשמו לפניכם שלא ייצא מזה כלום. משלוחי המנות וכו' עושים את שלהם.

  • לכותב המאמר ולמגיבים יש הנחה בסיסית מוטעית לדעתי. הנה היא מתוך המאמר:
   ״ עלינו לעצור את שטף החיים ולדרוש מן ההנהגה בצורה ברורה וחריפה רף מוסרי חדש. התנהגות שאינה מקובלת על האדם הפרטי ודאי שלא תתקבל על ידי הכלל״. ובקצרה אומרת ההנחה , ההנהגה העיתונאות והציבור צריכים לפעול למניעת האלימות. ואני הקטן אומר בואו נפתח חומש. ״שופטים ושוטרים תתן לך בכל שערך כתבה התורה . השופטים שופטים והשוטרים מלקין , לא התנדבות, לא רצון טוב של מנהיגים וכלי תקשורת, אלא פשוט אכיפה. שימוש נגדי בכח בענישה ובהרתעה. וכבר אמרו חזל במסכת אבות אלמלא מוראה של מלכות וכו. פשוט יעיל נכון ולפי התורה .

 • גם אתם חבורת פחדנים עלובים. מפרסמים תגובות חלביות…..

 • גור מנוהלת כארגון מאפיה, באירופה אנשים בגילו של אבי ע"ה זכרו זאת מצויין. ראשי הישיבות רועדים מפחד מפני העבריינות, וכל זמן שלא יפנו למשטרה וגם ינטרלו את שלוחי הנבל בכנסת לא יעזור דבר.

 • כל הכבוד לכותב ולאתר "צריך עיון" על הכתבה, כבר חשדתי שגם אתם תהיו חלק מהפשע הזה של מחול הדממה.
  אני סתם יהודי פשוט שלא קשור לשום חוג.
  ובתקופה האחרונה כל דמי רותח מהעוולות שזועקות עד השמיים וכולם מחרישים.
  אתם קצת נותנים לי תקווה.
  חזקו ואמצו.

 • אתה מייצג פה ציפיות מההנהגה החרדית בעוד שכל מהותה של הקהילה המדוברת היא קריאת תיגר ומלחמה כנגד הנהגה.
  הרי הסיבה שלא היה כלל אלימות או אפילו מחאה עממית במשך 3 שנים שקהילתכם רודפת את גור בשנאה תאומית זה ניצול של ההנהגה החזקה שיש בגור, וועדה שמחזיקה בכח ובמנהיגות את כל הכאב והכעס שאתה כותב שהתפרץ השבוע. (לאחר שמישהו מכם טעה ולא הבין שיש קו שאותו אין לחצות ויהי מה!)
  3 שנים של רדיפה יומיומית על ידי הסתה פרועה כנגד ההנהגה וכעת העמדת פני הקוזק הנגזל. למה? כי שתקו?
  אם יש ציפיות מהנהגה אז צריך שתהיה הנהגה. מי שכל מהות קיומו הוא מלחמה וניסיון לקעקע הנהגה (היל"ת) אין לו זכות לדרוש ולצפות.

  (זה אולי לא נחמד לאחר התיאורים המלבבים שכתבת על קלגסים צמאי אדם, אך מדובר בטעות טקטית של מי שחוצה עוד ועוד קווים וחשב שכבר הצליח לערער על המושג הנהגה וניתן לבוא ולפגוע בידיים חשופות בגדולי ישראל. זהו, אז לא)

  • חטיפת ילדות מההורים זה קו שאין לחצות !!!!! ידעו חסידי גור שמקומם בעולם הבא עם ליברמן הבריון לפיד ומרעיו פחות ממזרוחניקים, יש דין ויש דיין ושם לא יועילו לא עסקנים ולא הצגות ולא שוחד עצוב על חדושי הרי"מ שכך עלה.

  • לאברהם הגוראי החשוב
   אף אחד לא ניסה לפגוע באדמור מגור בידים חשופות או במקלות או כל דבר אחר
   בסך הכל עמד וזעק אבא אומלל שרוצה בחזרה את הבנות שלו שזו זעקה הכי לגיטימית בעולם , כל אדם שפוי היה עושה את אותו הדבר ואולי גם יותר קיצוני מזה.
   רק אצל חסידי גור אפילו אם משהו לא יחשוב כמו הוועדה או ההנהגה כבר הוא כופר . זה בקשר לאבא של הבנות ובקשר לקהילה של הגרש אלתר שליטא זו זכותו המלאה לפתוח קהילה וזכות כל האנשים אשר רוצים לחסות בצילו לעבור לקהילה וזכותם לא לפחד על הבנים והבנות שלהם שילשינו אותם לוועדה הקדושה ויקחו להם את הילדים זו זכות מינימלית וכאן מגיע דמעת הקוזאק הנגזל הם עזבו והכפישו ולכלכו עלינו והציקו לנו והרביצו לנו ואנחנו רק התגוננו .
   מעניין מאד שכל הציבור חושב אחרת מכם רק אתם שנולדתם על ההר רואים את התמונה המלאה ויודעים שאתם צודקים וכולם טועים הההה ברוך שהבדלנו מהטועים
   ובא אני יזכיר לך משהו היה גם היה אלימות בשלוש שנים האלו היו אברכים שחטפו היו זקנים שחטפו היו נשים וילדות שקיבלו יריקות אלא אם כן רק לדם אתם קוראים אלימות
   כלל ישראל הולך להצביע ברגליים ביום חמישי הקרוב ערב שבועות ולהגיע לכנס בבניני האומה ולתת גיבוי ולקבל יראת שמים והכנה לקבלת התורה זוהי גם סוג של מחאה שקטה אומנם אך תחדור עמוק

 • אני לא חרדי ,גסתי היא עובדת סוציאלית וספורי הזוועה שלה על חסידי גור במקרים שאשה מוכה מעיזה להתגרש מה נעשה לה על ידי הקהילה ( לא על ידי שבאבניקים) מזעזעים היא הפכה למתעבת חסידים מתוך נסיון העבודה שלה , כולם יודעים וכולם חלק יש מקום מיוחד בגהנם לעסקני גור פשוט ככה ,וכל העולם החרדי עומד ושותק , זה התחיל בקטנות כשהמשב"קים של ה"בית ישראל" העיפו לכל רוח בנ"א כי כ"ק אדמו"ר עובר והיום זו נורמה לכל דבר קבלנים של גור הם ערמה של עבריינים כמו הקבלנים החילונים ובלי שימוש בכח זה לא ישתנה ,אני עצמי עוד זוכר איך חסידי גור באו למלון המרכז של מנחם פורוש ושברו לו עם קרשי בניין !!! את הידים והרגלים , אני מאחל לחסידות גור שהחילונים יטפלו בהם

  • זה שאתה מצהיר שאתה לא חרדי, מוכח מתוך התגובה שבעבר כן היית
   אז כמה תיקונים משמעותיים
   בזמן האדמו"ר הבית ישראל אוי לו למי שהיכה!!!!
   אף אחד לא שבר למנחם פורוש ידיים ורגלים
   הנכון הוא שמנחם פורוש כפוליטיקאי ממולח ניצל הזדמנויות והפך לימון ללימונדה, ומשם שאבת את המסקנה שכך היה

  • אל תשקר המכות שקיבל פורוש היו לעין כל, אבל גור שקרנים לא מהיום אותו כנ"ל לגבי הבית ישראל שהגבאים פינו לו את הדרך מי שבמקרה עמד שם היה מוצא את עצמו עף פיסית מהדחיפות ,אבל מי שמחללים שבת חוטפים ילדים מהוריהם מחפים על עבריינות ,מה זה בשבילם לשקר

 • כל הכבוד על העלאת הנושא. אם העיתונות החרדית שותקת [יד רוחצת יד], לפחות כאן נצעק ונפרסם.

 • המאמר כואב , המסקנה שגויה.

  הרבנים והציבור יודעים היטב למחות ולדאוג לציבוריות. הזירה הציבורית אינה שטח הפקר כלל וכלל.
  הרבנים מתאגדים ומוציאים מכתבים נגד לא מעט דברים שנוגעים לציבוריות.
  השאלה היא אחרת- נגד מה הרבנים מתאחדים ונגד מה לא. מה שמעניין אותם כן ומה שלא לא.

  אמור מעתה אקדמיה , ממ"מ ,מירון – אין
  פרעות גור וחיים ולדר -אאוט

 • ההסבר של כותב המאמר לא יכול לתרץ את העובדה שהחרדים האשכנזים מצביעים למפלגה שגור היא חלק ממנה.
  הרי הם לא היו מצביעים למפלגה שיש בה נציג ד"לי או רפורמי, אז למה נציג של קבוצה מושחתת ואלימה כן?

  • בושה! חילול ה׳ נוראי! רחמנא ליצלן! צריך לקום ולצעוק!

  • יש פה שרשרת פטרונות של אנשים גאוותנים שרואים עצמם מקור האמת הבילעדית המחייבת אחרים, חסידי גור רואים עצמם פטרונים נאורים של הפורשים מהם, ולכן הם מנסים לחנך אותם.
   אתה רואה את עצמך פטרון נאור של כל הציבור החרדי שגור חלק ממנו, ולכן אתה דורש לחנך את חסידות גור.
   ישנם חילונים שרואים עצמם פטרונים נאורים על כל הישראלים כולם כולל הציבור החרדי כולו (כן גם אתה החנפן הנאור חשוך בעיניהם) ולכן הם דורשים לחנך את כל הציבור החרדי כולל אותך.
   וכולכם תלמידים של הנאור הגדול… מוחמד שראה עצמו מקור האמת פטרון לאנושות כולה ולכן טבח בכל מי שלא קיבל דתו.
   חבל שאתם לא מקשיבים לדבריו החכמים של מרן הרב קוק "הצדיקים השלמים… אינם קובלים על הרוע אלא מוסיפים צידקות" פירוש לדבריו שהצדיק השלם מבין שאינו מקור על החכמה וחוכמתו מחייבת אותו ולא את האחרים ולכן הם מוסיפים צדקות ולא קובלים על הרשעה.
   אם ננהג כולנו כך עם קצת ענווה וצניעות נהפוך את הגיהינום לגן עדן. היה שלום אח יקר!

 • הבעיה היא פחד, כל זמן שלא ירחיקו את גור, יקיעו ויוקיאו את האלימות בגור, יזרקו את עסקני גור שמתנהלים כמו עבריינים וכולם יודעים זאת, המועצת לא תעיז כי מי יגן על חברי המועצה מהעבריינים של גור, עד שמשטרה לא תתערב זה ימשך ונמשיך לסבול.

 • הם היו צריכים למחות לדעתם זה היה לפי ההלכה עכשיו אתם צריכים למחות ואחריכם יצטרכו למחות עליכם ועכשיו נשאר רק לשיר חד גדיא

  • מה הקשר?
   הם "מחו" באלימות!
   כותב המאמר לא הציע ללכת לשבור ידיים ורגליים לחסדי גור נדל"ן.

 • כל הכבוד לאתר צריך עיון על פירסום הדברים!!
  חטא חמור רובץ על הציבוריות החרדית בעצם שתיקתה על נושא כה חמור.

 • הכתובת הייתה על הקיר .
  הפרעות האחרונות אינם פרט, אלא חלק ממערכת שלמה .
  חסידות גור . ואני מדבר על המערכת והמנהיגים . ולא על האדם הפרטי . באופן אישי אני מכיר הרבה חסידי גור נפלאים ויראי שמים . אבל המערכת שנקראת חסידות גור הפכה כבר שנים רבות למערכת שנוגדת לגמרי את היהדות .
  דומה בהרבה לכת מאשר ליהדות .
  חילוקי דעות יש וזה בסדר ואף על פי כן במקום של שמחה רוקדים כל היהודים יחד ניתן לראות במירון במעגל אחד מכל סוגי החסידות , ליטאים , ספרדים , וחרד"לים רוקדים כתף לכתף . חסידי גור כמעט לא תמצאו שם .
  אם תכנסו לכל בית כנסת מלבד של חסידי גור תתקבלו בהארת פנים ובשלום עליכם . אבל שטיבל של חסידי גור מיועד לגור בלבד .
  גור כבר הרבה שנים פרשה מכלל ישראל ומתנהלת ככת מתבדלת .

  השורש של הכל התחיל לפני הרבה שנים . ואל אף שנעשה על ידי אדם ענק מגדולי הדור , עדיין זהו עקירה של היהדות .

  כשסוטים מן הדרך אפילו קצת בהמשך הדבר יביא לסטייה חמורה הרבה יותר .

  השורש של הכל הוא הנהגות הקדושה של חסידות גור שאין להם שום מקור בתורה וביהדות . ומכילים בתוכם אכזריות נוראה כלפי האישה .
  הנהגות אלו היו הסטייה הראשונה של גור – ממליץ למי שמכיר לעיין במכתב של הסטייפלר .
  הצורך להגן על הסטייה הנוראה הזו הביא את גור למה שהיא כיום .
  התנהלות ככת לכל דבר , הערצה עיוורת למנהיג ולקבוצה כראשי כת ולא כמנהיגים ומורי דרך . פולשנות לחיי הפרט .
  והתנהלות אגרסיבית לפגיעה בכל מי שפורש מן הכת .
  עצם הסטייה שמשמעותה התנהגות אכזרית נוראה כלפי האישה מלמדת את האדם שחי בסטייה הזו לפחות בתת ההכרה שלו שמותר לנקוט באלימות כלפי כל מי שפוגע לשיטתם בקדושה .
  [ אכתוב כאן דבר ברמיזה למי שמבין . הנהגות הקדושה לפי התורה מלמדות את האדם לשלוט על היצרים שלו . וגם במקום שהיצר בוער בקרבו להבליג ולראות את השני , לראות את האחר . אין עוד מצוה שמלמדת את האדם לשלוט על יצריו ולראות את האחר כמו המצווה הזו כשנעשית כדרך התורה .
  עקירה של המצווה הזו מייצרת זן חדש של אנשים – אגרסיביים . לא מסוגלים לשלוט על יצריהם. ולא מסוגלים לראות את האחר .]
  יש קושי גדול להילחם במערכת הזו מכיוון שאתה נלחם באנשים גדולים שסטו מן הדרך ולא בפשוטי עם . גם ההוראה כעת לפעול באלימות יצאה מפי רב בישראל ומכאן הקושי הגדול .
  מקווה שימצאו בתוכנו אנשים גדולים שיהיה להם את הכוח להילחם בסטייה הנוראה הזו ולהציל כל כך הרבה אנשים ששבויים בקהילה הזו ובטוחים שרק הם מקיימים את התורה בעוד שלמעשה הם עוקרים אותה .

  • ההקשר של הנהגות הבית לאלימות של גור הוא קלוש ודורש עדיין מחקר והוכחה, מדובר בעיקר במנהיגים ומערכת מושחתים, השאלה היא לא על גור אלא על כלל המערכות הציבוריות ועל הרבנים וגדולי התורה עד כמה הם מעורבים וחשים אחריות ציבורית לטפל בבעיות כלל ציבוריות גם כשהם לא נוגעים ישירות אליהם ולקהילה המצומצמת שלהם

  • אכן כך. אנשי מקצוע מומחים רואים את גור ככת לכל דבר. עם כל הסממנים הנדרשים. זאת הסיבה שהם רודפים את בני הקהילה ולא את מי שעוזב את את הדת או לכל קהילה אחרת.
   הקהילה של ר' שאול מייצרת אלטרנטיבה הכי קרובה למוכר ובעצם מערער את האיום שקיים בכת: אם לא תתנהל על פי הכללים תושלך מתוך הכת.
   קיים קושי אנושי לשנות.
   אם ההנהגה בגור הייתה אכן מכוונת לשם שמים,היא הייתה צריכה לשמוח שיש עוד מקום שיכול לתת מקום לפרט למצוא את עצמו בעבודת ד' ולא להיות חלק ממשהו ענק שאתה מאבד שם את האישיות שלך.
   האנשים בפנים מדהרים במנטרות מעוררות חמלה. שטיפות המוח עובדות חזק.
   מציעה להעביר את רגשות הזעם לחמלה גדולה.
   אכן,יש כשל בהנהגה הציבורים שתלויה יותר מידי זה בזה ולכן חשוב לשמור על ארכונים נטרליים כמו צרחך עיון שיוכלו להילחם מול תופעות שאין מקומם במחנה עובדי ד'

  • לא מדובר רק באכזריות כלפי האשה אלא גם כלפי הגבר וכלפי המערכת הזוגית והזוגיות.
   די לחשוב שחסיד גור לא סובל סבל נוראי מהתקנות הנוצריות הנוראיות האלה.

 • הכיצד אפוא אנו שותקים? האם אנו עד כדי כך גרועים? ללא טיפת אנושיות, ללא צל של יראת שמים, ללא אינסטינקטים בסיסיים של חברה חפצת חיים?

  התשובה בגוף השאלה.

  מי יודע קצת היסטוריהשיחשוב היטב לפני גל העזיבה הבא.

 • אם גם בכתבה מפחדים לקרוא לילד בשמו וזה המנהיג העליון שלהם שאחראי באופן ישיר לכל מה שקורה פה, מה לכם לבוא בטענות על העיתונים הרשמיים?!

 • בכל פעם שליצמן והמודיע יוקיע "רפורמים"וכו' יש לקרוא לעומתם בקול גדול: "אלימים ומחללי שבת טלו קורה מבין עינכם"אולי זה ישפיע משהו.

 • לכאורה מתגלה כאן משהו אחר לגמרי: הרבנים אינם יוזמים אלא מופעלים. כשהם כן מגיבים על משהו זה רק כשמישהו (שמן הסתם יש לו אינטרס) טורח ליזום את זה וללכת לשכנע ולהפעיל השפעה וקשרים. הרבנים ירדו בתהליך ארוך מלהיות מנהיגי הציבור והפכו למונהגים.

  • אף פעם הם לא היו מנהיגים. הפרנסים הנהיגו והרבנים היו תלויים בהם.

 • אם כך מזל שלא עשו שירות בצבא אחרת אם היה נשק חם לא יכולה לחשוב מה היה קורה….

 • בחירות הבאות לדעתי ג תעבור בקצת את אחוז החסימה, הם דואגים אך ורק למערכת הישיבה שלהם ושל המקורבים לוכחי הפינכה למיניהם

 • אני לא מבינה את התגובות. איזה מזוכיזם נוראי! לירות לעצמינו ברגלים!
  נכון שלא הכל מושלם אצלינו. רחוק משם. אבל אם אני לא חרדית ונכנסת לאתר הזה בטעות או שלא- אני מבינה שמדובר בצבור אגונצרטי, פרזיטי, מושחת מהיסוד. אלים ופרוע.
  מה קורה לכם???
  ובקשר לכתבה עצמה,
  אני נמנית על חסידות מסוימת, שהרבי שלנו נרדף בעבר ום בהווה. מעולם לא חשבנו להרים יד על מישהו!! ואם זה קרה- מחה רבינו על כך בתוקף.
  בשבת האחרונה הוא גם מחה בתוקף רב על מה שנעשה בגור (אמנם את המילה "גור" לא אמר, אבל חוץ מזה אמר הכל…)
  אז כן, יש מנהיגים אמיצים, שעושים מה שצריכים לעשות! תפסיקו להכליל ולהשמיץ כל כל הרבה.

  • נכון. כמי שהיה נרדף בשלב מסוים בחיו הוא יכול להבין את הנרדפים…

 • חסר תורה וגדולה במקום אחד

 • אני לא רואה הבדל מכריע בין אלימות פיזית לבין אלימות מילולית ונפשית, עוול זה עוול !! הרדיפות כנגד עץ פונביז' ויזניץ וכו' אף שלא נעשו על ידי קריאה רשמית בכל זאת כולם ידעו מי הם הרודפים ושתקו. כמעט אף גורם פוליטי רשמי לא יכול לגנות את גור ולרחוץ בנקיון כפיים מבלי שיאמרו לו טול קורה מבין עינייך.

  • בודאי שיש הבדל ויש מידרג של התנהגויות עבריניות, זה קיים גם בתורה וגם במשפט החילוני סביב הגלובוס, איש לא משווה רצח או נסיון רצח לסתם אלימות ובודאי לא לאלימות מילולית.

 • כל עוד שאנחנו לא נצביע על הדיקטטרה-גערר-רבה שהוא האשם היחיד בכל מה שקרה, ונמשיך להאשים את העסקנים ודרג ב', אז שום דבר לא ישתנה.
  למה? כי כולם יודעים שמהעסקנים אין ציפיות , ונשארו השולטים האמיתיים בראש נקיים מכל.

 • צודק ביותר

 • האבחנה של הלכות הציבור מרתקת מאד, לי היא מסבירה את ההתעלמות החרדית משלל דברים, כדוגמת התפרעויות בנייה, בטיחות בבנייה, ועוד הלכות רחוב שונות, כולל פדופיליה ומעשים חמורים, הקהילתיות החרדית גורמת לכך שלא יהיו רבני רחוב וזה חורבן נורא, חשבתם פעם מדוע בית הדין של בני ברק למשל, לא מוקיע מעשים שנעשים שלא על פי תורה, הרי זה תפקידו, פשוט כל אחד עסוק בקהילה הקטנה שלו ובפעקלע הקטן…

 • אין חדש תחת השמש.

  וכך מובא בספר אמת ואמונה מתוך הספר מאיר עיני הגולה.
  במהלך שנת ת"ר כאשר התגברו התקפותיהם של אלו כנגד חסידי קאצק, שיגר החי' הרי"מ איגרת מיוחדת אל ידידו ורעו הגאון החסיד רבי אלעזר הכהן זצ"ל אב"ד פולטוסק, בה בין היתר הוא תוקף בחריפות את המשטינים והמלעיזים, ואף מספר על מה שגמלו חסידי קאצק לאחד ממבקשי רעתם:

  ב"ה יום ג' כ"ז אדר ראשון ת"ר לפ"ק ווארשא.
  החיים וה שלום לכבוד אהובי ידיד נפשי הרב המאוה"ג חריף ובקי נ"י, פ"ה החסיד מו"ה אלעזר הכהן נ"י מכתבו קבלתי לעת ערב ש"ק, הייתי בקאצק וב"ה הכל טוב. ג' שבתים היה יושב עם העולם, הקולות בודאי יצאו מזדים ארורים אשר כקוץ מכאיב בעיניהם מה שיש בעולם הרוצים ללכת בתורת ה', ובעיר בארזין נגיד אחד דיבר סרה, ועשו החסידים בפומבי בבית הכנסת כמשפט הראוי לו, ונתחייבו לשלם אלף זהובים, וב"ה פה לא נשמע עוד.
  דברי ידידו הק' יצחק מאיר
  ועוד מובא שם
  וסיפר על כך החסיד רבי יעקב מחאנטשין ז"ל שהיה אז אצל החידושי הרי"ם בוורשה ושמע מפיו את הדברים הבאים: "הגם כי היה ידוע לנו גודל ערכו של הרבי שלנו יחיה מקאצק, עם כל זה אין דמיון אל מה שנודע לנו עתה, כי על ידי הדבות רעות שמפרסמים השונאים על הרבי יחיה, מזה הננו יכולים דייקא להכיר ולידע רוב קדושתו, והננו צריכים להתאמץ לאחוז עצמנו כולנו בשיטה זו" עכל"ק

  שלוש שנים משמיצים בצורה השפלה את הרבי מגור ולדעתי כחוקר חסידות פולין יותר גרוע מהמשכלים השפלים ביותר, ואף אדמו"ר או גדול לא אומר מילה.
  ברור שהחידושי הרי"מ צדק.

  • בספר בית קוצק של ר' י.ל. לוין עמוד עט מובא כדלהלן

   וכשבא אחד מתושבי ווארשה לאדמו"ר הרי"מ פצוע ושותת דם אחרי שחסידי קוצק בעיר כמעט והפכוהו לבעל מום כשתפסוהו מעליל שקרים להנאתו על בית קוצק צועק על מעשי החסידים סירב האדמו"ר להסתכל בפניו ולעמוד בארבע אמות שלו אמר טוב עשו יסכר פי דוברי שקר

  • אתה מנסה להצדיק אלימות ושפיכות דמים (לפחות אחד הנפגעים בלינץ ברחוב היה מאושפז בסכנת חיים) עם סיפורים וציטוטים מספרי סיפורים? בושה! אני אצטט בפשטות מעשרת הדברות: לא תרצח.

 • רדיפות דומות התרחשו בדנות התק"צ המאוחרות כלפי חסידי ברסלב על ידי רמ"צ מסאווראן (ובשנים מאוחרות יותר – בשנות התר"כ ובקנה מידה קטן יותר – ע"י ר' דוד'ל טאלנער ואחיו ר' איציק'ל סקווירער)
  רדיפות שכללו אלימות קשה וכמעט רצח, השלכות אבנים, השמצות מכוערות ותלושות מן המציאות, וונדליזם וחילול בתי כנסת וספרי קודש, הלשנות אובססיביות לשלטונות, חרמות ונישול פרנסה, כפי המתועד במקורות ברסלביים ומקורות חיצוניים מן התקופה.

  ובדומה להיום, מדובר בקבוצה קטנה שפרשה מן המיינסטרים וחיפשה לחיות על פי דרכה, והביקורת שהעזה למתוח על הממסד שימש כדלק תעמולה נגדם להתיר את דמם.

  לא חושב שהאדמו"ר מגור הוא בר השוואה לרמ"צ מסאווראן, ולא שר' שאול הוא בר השוואה לר' נתן מברסלב, אבל אופי המחלוקת דומה מאד בשני המקרים.

  לא מדובר בוויכוח אידיאולוגי גרידא, אלא בחסידות בעלת כוח ועצמה שרודפת קבוצה קטנה ודומה (אנשים כיום לא קולטים כמה חסידי ברסלב היו דומים מבחינת האופי והתרבות לבני החסידיות שרדפו אותה… למרות הדרך השונה. עם השנים ותהפוכות הזמן כל קבוצה התפתחה בכיוון שונה) ורואה בה איום ממשי לממסד ולהיררכיה, ברמה שמצדיקה אלימות קשה ושלהוב יצרים במסווה של קנאות דתית.

 • לא יאומן איך גוף מכובד כמו צריך עיון אינו בוש לפרסם בכותרת הראשית מאמר שכולו גיבוב של שקרים והסתה שמזכירה את מסעי התעמולה נגד היהדות בכל הדורות. לקחת מקרה בעייתי בהחלט של מאות אברכים שיצאו למחות וחלקם גם היכו באלימות (רחוק מאוד מהתיאורים הזוועתיים שמזכירים את התעמולה הפלסטינית נגד ישראל) אחרי שקבוצת אנשים סימנו להם למלחמה את הרה"ק מגור שליט"א, שאין אחד שלא יודע כי הוא שומר גחלת היהדות בדורנו, אחרי שנים שכל מי שקצת מחובר רואה את עלילות הכזבים וההכפשות הנוראות שמטיחים בצדיק בכל רשת חברתית ובאינטרנט ואחרי שאותם אנשים הגיעו אליו בעצמו, זה מה שיש לנו כציבור חרדי לומר? פתאום נזכרנו לגנות? לא מצליח להירגע מזה שנותנים פה במה לטענה כזו אווילית כמו חטיפת ילדים, הזייה לכל דבר, פשוט לא יאומן
  ועל הקבוצה הזו שנוהגת כמו כל הכתות ושונאי היהדות בכל הדורות אנחנו מגינים? נפלנו על הראש? מי שבאו לנפץ את כל המוסכמות באמונת צדיקים, מי שעסוקים כל העת בלרדוף את צדיק הדור ששומר על הנקודה היהודית בדור שפל שכזה, להגנתם אנחנו יוצאים? כמה שנאה אפשר לראות כאן בתגובות לחסידי גור, כמה תיעוב לאנשים שהקדישו את חייהם לתורה וחיי קדושה וטהרה, מה עובר עלינו? איך הפכנו להיות כמו הרפורמים?

  עצוב מאוד

  • הרבי מגור הוא דיקטטור וכל גלגול העיניים וההתממות לא ישנו זאת כולל הדמגוג שכתב מעלי, אני מאחל לך להיות במקרה בצד הרע שלו ואז תלמד על בשרך במה מדובר.

  • מילים יכולים להרוג
   רבי שאול אלטר רודף את הרבי מגורלא רק 25 שנה כפי שמפרסמים, אלא כ- 30 שנה.
   כבר לפני 23 שנה אמר לי החסיד המחנך ממעתקי השמועה בדור האחרון רבי מוטל מיירנץ שאסור לשלוח בחור ללמוד בשפת אמת, מאחר והוא מסית בגלוי נגד הרבי מגור.
   אתרי אינטרנט שהם אתרי ניאוף משמיצים את הרבי מגור כבר שנים וזה לכאורה בעידוד שלו .
   מבין השורות של הכותב רואים ברור שיש לו שנאה בעינים כנגד הרבי מגור שליט"א.
   למה אני צריך לקבל לביתי חוברות נאצה וטלפונים כנגד הרבי מגור, בסגנון גדולי המשכילים..
   יש לכם עניין לסטות מדרך הקדושה של קאצק וגור, אף אחד לא מפריע לכם, לכו לשלום, רק צריך לדעת בדיוק את דברי הרבי מקוצק , שאין לכם כל זיקה לשם.
   רק צריך להבין כי מילים יכולים להגיע לרצח.

  • אתה כותב

   נותנים פה במה לטענה כזו אווילית כמו חטיפת ילדים, הזייה לכל דבר, פשוט לא יאומן.
   אני לא מתפלא, תגובה שכתבתי נמחקה.

  • רבי שאול לא רדף מעולם את הרבי מגור. הרבי מגור לוקה בפרנויה, ובטוח שרודפים אחריו ורוצים להורגו. חבל שבמקום לטפל בעניין, מדביקים בפרנויה הזאת אלפי חסידים ושולחים אותם לרחובות להרוג רודף דמיוני.

   לגבי אתרי הניאוף – המגיב המכונה 'דני' הינו חסיד אדוק של הרבי מגור, מנין לו מה יש באתרי ניאוף, ולמה אנחנו לא יודעים זאת? אל ייכנס 'דני' לאתרי ניאוף, ואל יאשים אחרים בצחנה שבמוחו.

 • לאדמו"ר מגור ולדעותיו ומעשיו אין חסינות ומותר לר' שאול ולהרבה אחרים להתנגד להם, אין לזה כל קשר לאלימוות ולשפיכות הדמים שראינו כאן

 • אני לא שייך לשום גור ר"ל, לכן אני די אובייקטיבי. האלימות בעולם החרדי (גם הליטאי – פוניבז'), ובגור בפרט, היא כנראה חוק טבע, לפיכך המנהיגים אינם מקיימים "לא תגורו מפני איש" (כשם שההנהגה החרדית מטאטאת פדופיליה וגילוי-עריות מתחת לשטיח). מעניין שהאלימים למיניהם מוגדרים "תורתו אומנותו" ולפיכך אינם הולכים לצבא… היה מועיל אם ההסתערות האדירה, המתוארת בראש הכתבה, הייתה מתבצעת על ג'נין!
  אולי ל"ל (ליברמן-לפיד), זוגתו של הס"מ, הם עונשו של העולם החרדי על האלימות ועל הסוטים?
  ב"ה שהמדינה החילונית הקימה משטרה, אשר מגינה על חרדים זה מזה…

  • תיאוריה מדהימה שהעלה פסיכולוג חרדי עתיר-ניסיון (לא אציין את שמו – שמא זה לה"ר, וללא-ספק זו סכנת-נפשות לגביו): האלימות הבולטת בגור, כבר עשרות שנים, היא תוצאה של תקנות צניעות מלחיצות ופתולוגיות, אשר כמותן מוצאים רק אצל דמויות וכתות נוצריות. הלחץ משתחרר כאלימות כלפי אויבים אמיתיים או מדומים.
   בקריאה נוספת של תגובות לעיל ובמחשבה נוספת: בעצם יש תגובות לעיל, אשר רומזות לתיאוריה זו…

 • אכן צודק הכותב בטענתו על חוסר התייחסות מתאים לאלימות שקרתה .

  אבל כאן נשאלת השאלה . היה כאן מקרה שלדעתי הצריך התייחסות פי כמה מאשר האלימות .

  יש יהודי שהחליט לעזוב את החסידות ובחסידות הפעילו שטיפת מח על ילדיו ממש כמו כת לכל דבר . והילדים האלו עזבו את הבית . האב והאם זועקים מרה השיבו לנו את ילדינו ואין להם מושיע.

  על המקרה הזה הייתה צריכה לקום זעקה יותר. בעיני זהו מקרה הרבה יותר חמור מאשר האלימות שהופעלה .
  מי שניסה להגן ולעזור לאותו אב היו אנשי תקשורת חילוניים ….

  המסקנה אליה אני הגעתי, לצערי, היא. שפשוט אין לנו מנהיגים ולכן אין מי שיגיב.

  • לכותב בשם הפסיכולוג הנכבד.
   האם הביקורת על דרכי הקדושה זה רק על הבית ישראל, או גם על הרבי מקוצק, החי' הרי"מ, השפת אמת, האבני נזר, השם משמואל ועל יתר האדמורי"ם שהנהיגו בדרכה של פשיסחא קאצק

  • צודק הפסיכולוג, ואכן רבינו הגדול ראש הישיבה מגור מוביל דרך חדשה בחסידות, ראה מאמר בוים

 • מלחמה בה' ובמשה עבדו
  זה קרוב לשלוש שנים , העדה הקדושה גור, על רבבות בניה ובנותיה, עומדת תחת מתקפה ברוטלית ואגרסיבית, מצד קבוצה שפרשה, בה נמצא כותב המאמר, ועוסקת בהסתה כנגד יסודות החיים הרוחניים של חסידי גור, החל ממערכת החינוך ועד דרכי הלימוד, ובראש הכל, הכפשת רבותינו הקדושים זיע""א החל מקודש הקודשים השרף מקוצק ולהבחל"ח, מלחמה מתועבת ושפלה כנגד ראש גולת אריאל כ"ק מרן אדמו"ר שליט"א מגור.
  ועל אף הכל, רבבות חסידי גור גדולים וקטנים גילו איפוק למול הפגיעות שלהם בציבור ובמשפחות, כמעט שלא כדרך הטבע עמדו עשרות אלפי אנשים נשים וטף כאובים ופגועים, זועמים על חילול כל הקדוש ובהכוונת הרבנים והמחנכים נשכו שפתיים …ושתקו.
  אחרי 3 שנים ביקשו מכל מי שבידו לעשות, כדי לעצור את מעללי אנשים אלו, ואין פוצה פה ומצפצף, בשבועות האחרונים נחצו כל הקווים האדומים. על הרבה פחות מכך, משנגעו אי אלו ריקים ופוחזים בגדולי ישראל או בכבודם, יהיה מאיזה חוג שיהיה , רעשה הארץ, וכך צריך היה להיות, ואין תרופה למכתם של מבזי חכמי ישראל. על אחת כמה וכמה כאשר עוסקים בכך בשיטתיות, בכוונת מכוון, במשך שנים, מעפרים בעפר את כ"ק אדמו"ר שליט"א מגור, לא יאבה ה' סלוח להם.
  ולמרות ההרגל של כל עדת ה' להבליג, לספוג ולהתעלם-כעת כלו כל הקצין, וצעק לבם אל ה'. צעקה גדולה ומרה, עד מתי רשעים ה', עד מתי רשעים יעלוזון, יביעו ידברו עתק, יתאמרו כל פועלי און.

  עשרים שנה ישב בתוכנו וקירר, וזלזל בכל דבר שיסודו בקודש.
  בגור אומרים. אל תכפו עלינו את החברות אתכם, אין לנו שיג ושיח אתכם, לא דיון, לא ויכוח לא סכסוך, רק בקשה אחת, הניחו לנו לנפשנו, ומי ששם לא כאן. בדיוק כפי שאמר הרבי מקאצק זיע"א (שרש"א חושב שהוא ממשיכו) לרבי הירש טומשובר לגבי איזביצא, מנודה לרב מנודה לתלמיד .
  ההסתה ודברי הבלע נעשים בריש גלי ובאופן רשמי, קונטרסים עמוסים בכיעור, 'השקפה' ו'הסברה' השמצות, שקרים ועלילות דמים על יחידים ומשפחות, על מחנכים ואנשי חסד, על עסקנים ומנהלי מוסדות, ועל כלל הציבור- שכל כולם מכוונים לנסות להשחית אותנו ואת צאצאנו
  אל תוך בתיהם של חסידי גור במהלך השנים האחרונות. הודעות טלפוניות עם דברי הסתה , דברי דיבה ונאצה מופצים, ושלא לדבר על מערכת הסתה משומנת בכלי התקשורת וברשת הדיגיטלית עם דברי בלע ותועבה בכל האתרים כולל המטונפים ביותר בעבירות של זימה.
  כאשר נוכחו הללו לדעת כי כל מה שעוללו יכול לעבור בשתיקה, עלו מדרגה באלימות ובהשתלחות חסרת רסן, רק בשלשת החודשים האחרונים נכתבו ופורסמו כמה קונטרסים מתועבים, עמוסים בעלילות בזויות, שוא ושקר, ועל כולנה דברי חירוף וגידוף שקרים ורוע, מכוונים כולם אל הקודש פנימה. אלה נשלחו אל תוך ביתהם של אלפים ממשפחות חסידי גור, במסוה של חומרים אחרים כביכול (כדרך המסיונריים) והופצו ברחבי העולם.
  רבבות מישראל, גדולים וקטנים, זועקים מנהמת ליבם. 'ריבונו של עולם, מי נותן לכם רשות להכנס לתוך בתינו, לדבר אל משפחותינו בערמה ורמיה, מי התיר לכם לנסות לשבור את העולם הרוחני שלנו,, לקלקל את הערכים שעליהם הננו מבקשים לחנך את ילדינו, לקרר ולקלקל יסודות חינו ?

  • לגערער החביב שהעתיק כאן את מכתב השקרים של הוועדה הגוראית, טוב עשית.
   הבה נפריך את השקרים אחד לאחד.
   הייתה אלימות פיזית ומילולית מצידכם כלפי הפורשים, לאורך כל השנים האלו.
   הוצאתם חוברות מרושעות כמו 'הקבוצה השלישית', והסתתם באכזריות נגד כל פורש, בהשמצות שקריות.
   מעט מן ההסתה הגוראית ניתן לראות כאן – אוסף של הסתות מתועדות! 0
   https://drive.google.com/drive/folders/1HF9THLcgdxcZVoi-O3RY2Hr9RYtZXEIj
   וכאן – הרצאות שטנה שנמסרו תמידין כסדרם בכל מוסדות גור:
   https://drive.google.com/drive/folders/1UYgELcD_uffNqRp53hepxQ-GQPLjPzoE
   וכאן – תיעודי אלימויות והצקות פיזיות:
   https://drive.google.com/drive/folders/1JTGIIJdUFLDj04y2O4pAj59x8w8F3GJd

   וכל זה הוא רק מעט מן הים האינסופי של ההתעללויות של חסידי גור בכל מי שהעז לפרוש ממנה.
   כך שלא היה שום 'איפוק' מצידכם. ההיפך.

   מצד הפורשים לא הייתה שום רדיפה.
   יוזמות פרטיות נגד האדמור מגור, שבוצעו לרוב בידי מי שחש עצמו נפגע ממנו, אינן יכולות להוות בשום פנים ואופן הצדקה לאלימות חייתית כנגד קהילת הפורשים כולה.

  • תגובה למור
   יהודי יקר שמשתייך לחסידות גור.

   ביקורת איננה הכפשה . ביקורת איננה הסתה . אלא אם כן מדובר בכת .
   לכת אין יכולת לעמוד בביקורת . היכולת היחידה שלה היא להעמיד את מנהיג הכת ואת הקבוצה כמורמים מעם , ואת כל מי שנותן ביקורת על הקבוצה ככאלה שבאים לפגוע ולהרוס .

   אתה כותב על האדמו"ר מגור ראש גולת אריאל ….. עם כל הכבוד וההערכה במה הוא בדיוק הוא ראש גולת אריאל . האם הוא התלמיד חכם הכי גדול בדור ? או אולי הבעל תפילה או בעל חסד הכי גדול בדור ?

   אף אחד לא מכיר אותו ככזה . אולי חסידי גור ששטפו להם את המח .
   האדמו"ר מגור הוא יהודי יקר שעומד בהנהגה של עדה חשובה , אבל ראש גולת אריאל , זאת מנין לך .

   בנוסף אף אחד לא חסין מביקורת . גם לא השרף מקוצק וגדולי עולם אחרים התנ"ך מלא בביקורת על גדולי האומה .
   אם נמשיך לענות לביקורת במילים כמו ראש גולת אריאל , עדה קדושה . הסתה וכדומה , לא נגיע לשום מקום .

   אינני חסיד גור אבל כל מי שבא במגע עם חסידי גור שם לב שמשהו לא בסדר שם .
   אלימות כוחנית כלפי מי שעומד בדרכך, חוסר אנושיות ורגש . וכן אי אפשר שלא להזכיר את תקנות הקדושה שהם ממש עקירת התורה .

   תתעורר יהודי יקר . אתה לא חי במערכת יהודית השומרת על ערכי התורה . אתה חי בקבוצה שסטתה במקצת מערכי התורה ומתנהלת ככת לכל דבר עם הערצה למנהיג כביכול הוא אלוהים . עם חדירה פולשנית לחיי הפרט . עם התבדלות ותוקפנות כלפי קבוצות ואנשים אחרים . ותוקפנות חסרת תקדים עד כדי חטיפת ילדים המופנית כלפי חברי הקבוצה שרוצים לפרוש.

   בוא נתבונן על מה התחילה האלימות הנוכחית . האדמו"ר ואשתו פעלו להוציא ילדות קטנות מבית הוריהם עם מניפולציות ושטיפת מח . האבא השבור קרא ברמקול כלפי האדמו"ר שיחזיר לו את בנותיו . זו הייתה האפשרות היחידה שלו להגיע אליו . לא היה כאן זלזול לא הייתה כאן הסתה ועל זה יצאו אלפי אנשים לפעול באלימות שלא הייתה דוגמתה . וזה רק סיפור אחד מתוך כמה.

   לא, אין כאן ראש גולת אריאל . אין כאן עדה קדושה, יש כאן סדום ועמורה וגרוע מזה.

   אין לי מספיק אומץ אבל אם הייתי יכול הייתי כותב בעצמי את החוברות האלו . כיהודים יש לנו ערבות הדדית אחד כלפי השני וגם כלפי רבבות יהודים ששבויים בכת הזו .

 • אתה כותב
  ו אי אפשר שלא להזכיר את תקנות הקדושה שהם ממש עקירת התורה .

  גדולי עולם כמו הרר"ב, השרף מקוצק, החי' הרי"ם, השפת אמת, האבני נזר, השם משמואל וכל גדולי עולם שהיו שם כך נהגו, ויותר, אז מי אתה ומי רבותיך שיכתבו שזה עקירת התורה. עפ"ל.
  יש מכתב מפורש מהסטייפלר שחוזר בו ממה שכתב בהתחלה ודרש להשמיד את מה שכתב.

  • מור, אתה גערער הזוי.
   הסטייפלר לא חזר בו, וכל גדולי עולם בעם ישראל נגד השיטה המעוותת והאכזרית הנהוגה בגור בחיי הנישואין, הרואה בקשר בין איש ואשתו דבר טמא ופסול.

 • כאחד שעסק רבות בתחום ומכיר את ספריהם. לא ידוע לי על אחד מגדולי העולם שהזכרת שכך נהג וודאי לא הורה כן לרבים.
  בנוסף אין כזה דבר מכתב של הסטייפלר שחזר בו . המכתב שכתב הסטייפלר על הנהגות חסידי גור מודפס בספר אורחות רבינו חלק ה' שבנו של הסטייפלר ר' חיים זצ"ל עבר עליו .
  המכתב מקובל בקרב מאות אלפי בני תורה ומעניין שרק חסידי גור מכירים מכתב חזרה …….
  זאת התורה לא תהא מוחלפת . בתורה כתוב ואהבת לרעך כמוך . איזו מידה של אכזריות נוראה היא זו , שבשם "קדושה" הגבר דואג רק להנאתו שלו ולא דואג להנאת האישה .
  בגמרא כתוב אלף פעמים כנגד ההנהגות האלו . ולהיפך הנהגה זו של "קדושה" מוזכרת בגמרא כהנהגה של עם הארץ – דורס ובועל . ולהיפך מוזכר שחסידים הראשונים היו דואגים כמה שיותר להנאת נשותיהם . ממליץ לך להסתכל בגמרא שכתוב משהים עצמם על הבטן .
  אולי לכן יש את ההנהגה הנוכחית שלא ללמוד בעיון כך חסיד גור לא ילמד את הסוגיה ויראה שהתקנות האלו מקורם בנצרות ולא בדברי התורה .
  חובה על להזכיר שכידוע בנות חסידי גור שלמדו בסמינר כלל חסידי לא רצו להתחתן עם חסידי גור כי הבינו את המשמעות של ההתעללות האכזרית בהם למשך כל ימי חייהם ולכן פתחו חסידי גור סמינרים משלהם כדי לשטוף לבנות את המח שרק כך חיים וזוהי היהדות
  בנוסף מי התיר לכם לעקור את מצוות עונה . מוזכר בפרוש כמה פעמים חייבים בשבוע . מי . מי , התיר לכם לעקור דבר שאין עליו חולק מהגמרא עד אחרון הפוסקים ובשם קדושה דמיונית להתעלל בנשותיכם ובעצמכם ?כידוע סטייה אחת מדברי תורה גוררת אחריה עוד סטיות
  ואת התוצאות אנחנו רואים כעת עם האלימות ברחובות והעולה על כולנה חטיפת ילדות רכות מחיק אמם . הזעקה על הדבר הזה עולה עד שמי שמים .
  אתה יכול לכתוב אלף פעמים עפ"ל אבל האמת תורה דרכה שאין דרככם דרכה של תורה וכל הלומד דברי תורה בעיון המספיק, ימצא היטב שדרך התורה הפוכה לגמרי מהנהגות כאלו.
  מאחל לך ולכל חסידי גור היקרים שהקב"ה יפקח את עיניכם .

  • אני מביא כאן לתועלת הציבור את מכתבו של הסטייפלר זצ"ל כפי שמקובל ומפורסם אצל כל תלמידיו ואצל מאות אלפי בני תורה . והלוואי שיביא תועלת למישהו . [ מי יודע כמה אנשים היו מפסיקים לקחת כדורים פסיכיאטרים אם היו מקשיבים למכתב זה ]

   הרב יעקב ישראל קנייבסקי – 'הסטייפלר', אגרת הקודש

   הן אמת שפרישות מתאוות עולם הזה הוא עניין גדול, כשהוא לשם שמים לעשות נחת רוח ליוצרו, ולא לשם השגת מדרגות, אבל זה אינו אלא כשמקיים מה שמחויב על פי התורה. אבל אם על ידי זה מבטל משהו ממה שמחויב על פי דברי תורה, אז מעשיו הולכים לסיטרא אחרא, רחמנא ליצלן, ולא ישיגו אורחות חיים. אף כי יחשוב שעולה למעלה למעלה, באמת בקרבו קבורה גאוה, לחשוב עצמו לבעל מדרגה, ובאמת הוא פוגם ונפגם….

   העונה היא מצוות עשה דאורייתא כאכילת מצה, והמבטלה בזמן עיבורה כשלא מחלה האשה מחילה אמתית בלב שלם, הוא חוטא גמור, וחטא כזה הוא מעבירות שבין אדם לחברו, שאפילו יום הכיפורים ומיתה אינה מכפרת, והרי הוא כשודד וגזלן שגזל מאשתו מה שמחויב לה, והוא שפיכות דמים לאשה, אשר כידוע עיקר תקוות האשה בעולמה הוא שיהא לה בעל האוהב אותה, וכשהיא רואה שזה אינו, כמעט שקרוב לפיקוח נפש מרוב צער ויגון על היותה גלמודה כאלמנות חיות.

   בסוד החיבור … והוא מדינא ממש, כי על פי דין תורה אסור לעשות הביאה באופן שהאשה אינה מפוייסת, ומחויב לפייסה בקירוב דחיבוק ונישוק עד שתתאוה לחיבור. דאם לא כן הרי היא כנתונה לפני הארי שדורס ואוכל, כמבואר בפסחים. ועוון פלילי הוא לעשוק מה שמגיע לאשתו, אפילו אם מתכוין לשם מידת חסידות ופרישות, שעל גזילת אשתו אינו יכול לעשות חסידות ולגזול אותה ולהציגה כשפחה שבויה. וכשהוא בועל שלא מרצונה הרי הכניס בגדר הפושעים והמורדים, כדין בני אנוסה.

   ומי שחוטף ובועל מיד ובלא קירוב, ופורש תיכף ומיד ומתרחק ממנה, הנה הבעל חושב שחוטף מלאכים בזה, ובאמת לאמתו לא נגרע מתאוותו כלום ויצרו שלו מפויס בהחלט בהנאה שלימה, אבל אשתו לא נהנית כלל מהנהגה כזו, ואדרבה, היא כואבת ומבויישת, ובמסתרים תבכה ודמעתה אינה חוזרת ריקם דשערי דמעות לא ננעלו, ואמרו חז"ל בסוף פרק הזהב (בבא מציעא נט, א) שיהא אדם נזהר בכבוד אשתו כי דמעתה מצויה, ובוודאי מעורר דינים עליו ולא יזכה לסייעתא דשמיא, לא לרוחניות ולא לגשמיות. ומה שנדמה לו שעולה מעלה מעלה הוא דמיון שוא ושקר, כי מעוונות ופשעים פוגמים ונטמאים ולא עולים.

   ומה שמבואר בשלחן ערוך [לשמש באימה וביראה, כאילו כפאו שד, ולקצר בתשמיש] ‏, כל זה הוא רק לאחר שהאשה מפויסת ומרוצה לאופן כזה, שאם לא כן הרי אסור לבעול מבלי הסכמתה, כמבואר שם בשלחן ערוך.

   מי שעושה קירוב דחיבוק ונישוק וכיוצא בזה לשם שמים, ומצד רחמנות שלא תהיה כאובה ועלובה, אין זה מביאו כלל להחלשת יראת שמים ולנפילה, ואדרבה, מביאתו לידי קדושה. ומקיים בזה מצוות עשה דאורייתא של "וְהָלַכְתָּ בִּדְרָכָיו" (דברים כח, ט) – מה הוא רחום, אף אתה רחום; ומלבד זה, החיבוק והנישוק ושאר ענייני קירבה הוא חלק וסעיף ממצוות עונה.

   אמרו חז"ל: תנו רבנן, האוהב את אשתו כגופו, והמכבדה יותר מגופו וכו', עליו הכתוב אומר: "וְיָדַעְתָּ כִּי שָׁלוֹם אָהֳלֶךָ" (איוב ה, כד), וברור שאין כוונת חז"ל לאוהב את אשתו מצד האהבה הטבעית לנשים, אלא לאהבה מסוג אהבת חברים, כי היא חברתו ואשת בריתו ויש להם עניינים משותפים וכל אחד מסייע ומסתייע זה מזה.

   וכן אהבה מצד הכרת הטובה, שיצייר בדעתו אולי לא היה משיג אשה בשום אופן והיה נשאר גלמוד, כמה צער ומכאובים היה לו מזה, ועל ידי אשתו הוא מסודר בחיים שלו. ועניין הכרת הטובה הוא גדול לאין שיעור. וחז"ל אמרו שכל הכופר בטובתו של חברו, לסוף כופר בטובתו של קונו, והחמירו מאוד מאוד בזה. ועל אהבה כזו חייבו חז"ל. ואהבה זו אינה ממידת התאווה כלל, רק מאחת המידות הטובות שמחויבים בזה, ולכוונה זו כשמשתדלים לשמחה בשעת החיבור ולפניה ולאחריה, אין זה מגונה חס ושלום אלא רק מצווה. ואפילו לא היה משועבד לזה, וכל שכן כשמשועבד לזה על פי דין. הרב יעקב ישראל קנייבסקי – 'הסטייפלר', אגרת הקודש, א

   …ואצלי היה אחד שנפל לדיכאון גדול, ומתוך הדברים התברר שמתוך לימוד בספרי מוסר אינו מקיים מצוות עונה אלא פעם אחת בשבת, וגם זה מתוך הרבה הכנות ודווקא בדיוק בחצות, ובמהירות וכו'. ואמרתי לו שירבה במצוות עונה אפילו ג' וד' פעמים בשבוע, ואפילו יותר, ובקירוב בשר וחיבוק ונישוק וכו'. ותודה לאל יתברך, הוא חזר ונעשה בריא גמור.

   הרב יעקב ישראל קנייבסקי – 'הסטייפלר', אגרת הקודש, י

 • לתועלת הציבור מכתב הסטייפלר אשר העתק ממנו נמצא בידי
  ב"ה יום ה' פרשת שופטים תשכ"ח
  לכבוד הרהגה"צ המפורסם ר' שמואל הומינר שליט"א
  אחדשכה"ר
  הרבה צער וכאב גרם לי הקונטרס שהדפיס בשם אגרת קודש אני לאחר הפצרת השליח הסכמתי להרשות הדפסתו כך בתנאי כפול ומכופל שלא יהא לי שום שייכות כלל לאותו מכתב, וכבודו עשה בעקיפין לערוך הקדמה על 'הגאון ' הכותב שלא רצה כו' כן רצה כו' .. כי אמר כך כו 'כ"ז להבליט שיש איזו 'גאון' בא"י 'הפוסק' וכמובן חברי לי לי ומתפרסם הכל בשמי ממש
  ומאד אני מקפיד על זה גופא שיהיה 'פסק' בשמי אני אינני פוסק ולא כתבתי הדברים דרך פסק אלא על מה שלדעתי עני' הוא,
  ומלבד זה התברר עכשיו שיש חסדים שהנהגתם בקדושה מכמה דורות והמה נפגעים מקונטרס זה הרבה וגם אומרים שזה יזיק לשלום בית ח"ו כו' כו'
  ולזאת אבקש מאד מכבודו [וכבר אמרתי כן להרב רבינוביץ שליט"א] שבאם ירצה מעכ"ת לגנוז את כל הקונטרס מה טוב, ובאם אין דעתו לגנוז עכ"פ יתלוש דף ההקדמה ובעמוד ח למעלה ימחוק התיבות 'אגרת הקודש מאת אחד מגדולי הדור שליט"א.
  עד כאן העתק מצילום המכתב שבידי.
  ידוע לי בבירור שרבי שמואל הומינר גנז את החוברת.
  אני כלל לא נכנס כאן לדיון מאחר ויש דברים מפורשים מהרבי מקאצק שדרך זו היא דרך של ניאוף וזנות ויכול להגיע לא"א,

  • דברי הסטייפלר במכתב הם ברורים ופשוטים לכל מי שלמד בעיון את הסוגיה . בהמון מקומות בגמרא ובראשונים .
   ממליץ לעיין בדברי הרמב"ן באיגרתו . ממליץ לעיין בסידור בית יעקב של רבי יעקב עמדין .

   אחרי הכרותי עם האלימות והאגרסיביות של חסידי גור אני יודע שהם מסוגלים להכל. גם לזייף מכתב של הסטייפלר …
   בכל מקרה עד הדורות האחרונים לא מובא בשום מקום הנהגה כזו של קדושה .
   דבר שנוגד את כל הגמרא והפוסקים נוגד את השכל האנושי ומהוה אכזריות נוראה .

   המקור להתנזרות מיצר המין גם במקומות שהתירה וחייבה התורה, התנזרות מאהבה, ממגע. מקורו מן הנצרות ואין לו שום מקור ביהדות .
   גם על הרבי מקוצק אינני מאמין שנהג כך .

   ובכל מקרה גם אנשים גדולי עולם יכולים לטעות .
   מפי השמועה למדנו שהרבי מקוצק. עפר אני תחת כפות רגליו. הגיע להתמוטטות נפשית וסבל מדיכאון עד סוף ימיו .

   אל לנו לטמון את הראש בחול .
   מי יודע כמה חסידי גור לוקחים תרופות פסיכיאטריות שמשמידות את הנפש, הלב, והנשמה. בגלל הנהגות קדושה אלו שמקורם מן הנצרות ואין להם שום מקור בתורה .
   עלינו ללמוד מטעויות. ללמוד היטב את התורה . לראות מה הקב"ה באמת מצווה אותנו . ולא לטמון את הראש בחול ולזעוק "הרבי הקדוש"

  • רציתי להגיב על דבריך בשם הרבי מקוצק שדרך זו היא דרך של ניאוף וזנות ויכול להגיע לא"א .
   האם רב שהגמרא מספרת עליו שנהג בצורה הכי קיצונית בדרך הזו . [מקווה שאתה מכיר את הגמרא ולא רק מה אמר הרבי מקוצק ] . נהג בדרך של ניאוף וזנות ? האם הרמב"ן וכל גדולי האומה שכותבים מפורש כן להתנהג בדרך הזו , נהגו בדרך של ניאוף וזנות . לא ולא . אני בטוח שהרבי מקוצק מעולם לא אמר דברים כאלו . יש לנו כללים במסירת התורה ואף אחד לא יכול לחלוק על הגמרא והראשונים .
   וכן, הדרך הזו, לחיות בצורה דומה יותר לכומר קתולי מאשר לחיים יפים לפי התורה, מביאה את האדם להיות מושחת, אגרסיבי, לא מסוגל לראות את השני . סובל מדיכאון. וחי הוא ואשתו, ומעביר לילדיו – חיים טכניים ללא אהבה, ללא רגש, ללא נפש בריאה. ועוקר במו ידיו את כל התורה שעיקר קיומה הוא בלב – את כל לבבות דורש ה'

 • ישראל אבן חן — ראשית: אם אמנם הסטייפלר זיע"א חזר בו מאיגרתו המפורסמת, המבוססת על הלכה ברורה והשקפה טהורה של חכם עדיף מנביא, לא אתפלא אם עשה כך בגלל איומים… שנית: אתה מנסה לשכנע את אלה שהאדמו"ר שלהם הוא התגשמות של הקב"ה, שנוהגים תקנות אשר כמותן נהגו פעם אנשי-דת בפולין האולטרה-קתולית, נוהגים באלימות כלפי מי שחורג מהדת שלהם – כפי שהטיפו אנשי-דת בפולין האולטרה-קתולית, וגם חוטפים ילדים – כפי שעשו אנשי-דת בפולין האולטרה-קתולית… שלישית, המלצה בלבד (כי ב"ה אני רחוק מהם ומשכמותם): לא נותרה ברירה – צריך להתגונן מפני האלימות שלהם, או להזעיק את מג"ב של הציוינים…

 • לא רואה כל הבדל בינך לבין גדולי המשכילים הכופרים האפיקורסים והמתנגדים שהשמיצו את קוצק ואת דרכה.
  לך אתה בדרכך , וכבר אמר….. מה שאצלכם קדושה אצלנו זימה.
  הסטייפלר כותב יש חסדים שהנהגתם בקדושה מכמה דורות, [מעניין שאתה כותב שהמכתב מזויף, יש לו אותו בכת"י]
  אין לי כל עניין כלל להכנס לדיון בעניין, גדולי העולם הליטאי לא היה להם, ואין להם כלל הבנה והשגות בקדש עצמך במותר לך. [ולא לדבר על מזרחיסים כמוך]
  הסטיפלר כותב 'התברר עכשיו' . עד הסיפור שהיה בזמנו לא היה לו כלל השגות בדרכי הקדושה שנהגו (ואני מכיר טוב את הסיפור).
  כותב הפני מנחם זיע"א בפרשת תרומה.
  ויקחו לי תרומה, לי לשמי. פי' הרה"ק מקאצק ז"ל נבדל'דיק, בלי תערובת להנאת עצמו, בלתי לה' לבדו. ויש מדרגות, חטה אחת פוטרת בתרומה גדולה (קידושין נח:), בבחי' אפילו לא קרא אלא קריאת שמע שחרית וערבית (מנחות
  צט:), אבל לכל הפחות קבלת עומ"ש בכל יום, בלי זה לא סגי. ויש מעשר, מעשר ראשון, ומעשר מן המעשר, שגם לשם
  שמים יהיה לשם שמים ולא לתערובו גאות עצמו, רוב עמי הארץ מעשרין (שבת יג.). ויש דמאי, חומרא, בלתי לה' לבדו,
  כמ"ש הרבי מקאצק ז"ל בלי הנאת עצמו בכלל, הכל לעשות לשם שמים בלבד, כי אם יש תערובות של (הנאת) עצמו עדיין אינו בלתי לה' לבדו.

  ועוד מהפני מנחם זיע"א
  נקי יהיה לביתו שנה אחת. כ"ק אחי הבית ישראל ז"ל אמר בשם כ"ק אאז"ל (האמרי אמת) שיש לעשות הפסק באמצע
  הפסוק, 'נקי יהיה לביתו, שנה אחת' וגו' (ופעם הסתפק הבית ישראל ז"ל אם ההפסק הוא אחר 'נקי יהיה', או אחר
  'לביתו'), והיינו שהנקיות והטהרהִַ צריכים להיות באופן תמידי. 'ושׂמח את אשתו אשר לקח', הרה"ק מקאצק ז"ל
  היה אומר לאברכים את דברי רש"י 'והמתרגם 'ויחדי עם אתתיה' טועהִ הוא', שאין זה תרגום של 'ושׂמח' אלא
  ָ 'ושׂמח'. ואמרו בשם חסידי קאצקִַ שנקודת החירי"ק של 'ושׂמח' היא נקודת החסידות (די פינטעלע חסידות) של
  האברכים. וכאשר הגיד הרה"ק מקאצק ז"ל על מה דאי' בגמ' (שבת נו.) כל היוצא למלחמת בית דוד כותב גט כריתות
  לאשתו, שכאשר יוצאים למלחמת היצר צריך להשכיח מעצמו כל הרהור בזה כאילו כותב וכו'. ולפיכך מצוה לשמח
  את החתן בדברים של תורה ויראת שמים וקדושה (ראה ברכות ו: וברש"י ובמהרש"א שם וראה עוד נדרים נא.)

  ברור הדבר שיש דרגות בעם ישראל ואברך שמתנהג כך הוא בדרגות מעל כל רבותיך.

 • את מכתב הסטייפלר באם הוא מזויף כפי שאתה משמיץ, אפשר לראות. קדם מכירה פומבית 44
  בידספיריט | מכתב מה"סטייפלר" – אודות הפולמוס – Bidspirit

  מכתב מה"סטייפלר" – אודות הפולמוס עם חסידי גור – על הדפסת הקונטרס "אגרת קודש" בנושא הנהגת הבית היהודי. מכתב ארוך בכתב ידו וחתימתו של הגאון הקדוש רבי יעקב

  • אכן .ראיתי את המכתב ועושה רושם שהוא אמתי.
   שים לב הסטייפלר לא חזר בו מילה מכל מה שכתב הוא רק חושש לפגוע בחסידים ולפגוע בהם בשלום הבית
   אבל לעצם העניין הוא ממש לא חזר בו ועומד מאחורי הדברים . וגם מתיר לפרסם את המכתב בעילום שם כפי שעשה לבסוף הגאון ר' שמואל הומינר זצ"ל
   וגם אני שואל , איזה איומים איימו חסידי גור עליו . אם על ר' שאול אלתר שרק ערער את מקצת יסודות החסידות יצאו באלימות כה גדולה. על מכתב כזה שמערער את קודש הקדשים של גור , שכותב "בני אנוסה" עם המשמעות המחרידה של זה . איזה איומים איימו עליו ? אולי הוא חשש מפיקוח נפש ???

  • ב״ה. כאשר מישהו בא להוכיח שפלוני מהדרג העליון בצד מסויים הוא בעד דבר מסויים שאינו טוב, עלול להיות (גם אם זה נכון) שהפוסחים על שתי הסעיפים יאמינו לכך שאכן כך אמר פלוני ועלולים לטעות לעשות מעשה על פיו (למרות שמעשה בניגוד לפשט התורה הנגלית לנו הותר רק לנביא לעצמו בלבד כשה׳ אמר לו וכדברי המהר״ץ חיות ב״תורת נביאים״) ולמרות שיש צדדים נוספים אי אפשר להכריע לבד ללא רב פוסק הלכה שלא קשור לנושא ושרבותיו (היו) ביחסים טובים עם הנוגעים בדבר. ובכלל ייטיבו לעשות כל הפועלים בעניינים שעל הפרק אם יקדימו תהלים ותפלה שיזכו לכוין לרצון האמיתי של ה׳ ושיהיו בפועל תוצאות טובות גלויות.

 • למור היקר .
  עם כל הכבוד התורה לא התחילה מהפני מנחם או מהרבי מקוצק מהבית ישראל או מהאמרי אמת .
  התורה שבעל פה היא הגמרא וכל הראשונים והאחרונים שעמלו בעיון רב להבין את דבריה . ולבסס הלכה למעשה לחיים .

  וכולם. מהגמרא, ואחריהם הראשונים , ואחר כך האחרונים. אומרים שקדושה היא ממש לא מה שאתם עושים .
  עם כל הכבוד לוורטים חסידיים שמעוררים את האדם לעבודת ה' .אבל אי אפשר לבסס הנהגה בפועל עליהם .

  ממליץ לך לפתוח את הראש ללמוד בעיון את הגמרות שמדברות על הענין . לקרוא את איגרת הקודש לרמב"ן לקרוא את הדרכתו של רבי יעקב עמדין . לקרוא את ספרו של הגאון הרב שמואל הומינר שכולם מעידים שהיה קדוש וטהור שכן הדפיס את אגרת הקודש של הסטייפלר וכתב ספר מיוחד כנגד ההנהגות של חסידי גור [ לפי דבריך הוא הלך בדרך של זימה …. לא יפה . ]
  אולי לכן אסרו עליכם ללמוד בעיון כי אז הייתם מגיעים למסקנות אחרות.

  כואב לי, כואב לי מאד על ההנהגה שלכם . ולפחות הייתי אומר, למה לא להדריך אנשים שיש גם צד שני. שרוב גדולי ישראל הולכים בדרך אחרת . יש אנשים שההנהגה , שגם לדבריך היא גבוהה איננה מתאימה להם . למה לדחוף לאנשים כדורים פסיכיאטרים במקום ללמד אותם שיש עוד דרך שמקובלת על רוב עם ישראל ולאפשר להם לחיות חיים יפים לפי התורה . ?

 • תודה, עם עצות אני מסודר,
  כבר כתבתי שאין לי עניין להיכנס לדיון בנושא, וכפי שכתבתי לך שאין לך ולרבותיך כלל השגות.
  כבר כתבתי מידיעה, שמואל הומינר גנז את החוברת כבקשתו של הסטיפלר, וזכה לברכה מיוחדת מהבית ישראל.
  היו מספר חוברות שכבר התגלגלו בחוץ לפני הגניזה והיו מי שדרך זו פגעה בהם והוציאו את הדברים החוצה נגד רצונו הברור של הסטייפלר.
  רק לידעתך , אני למדתי בישיבות ליטאיות כאשר הר"י שלי היה אחד מגדולי תלמידי הגרי"ז, כך שאני מכיר את כל הדרכים,

  • לפי מה שאתה מתאר היה שם מלחמת ענקים בין חסידי גור לבין הרב שמואל הומינר הצדיק והסטייפלר מעניין מה באמת היה שם .
   מה שאתה מתאר על הברכה שקיבל הרב שמואל הומינר קצת מזכיר לי את זה שהושיבו את אסתי וריקי סנדיק ליד הרעבעצין מגור…….

 • רציתי להוסיף דבר בנידון .
  התורה נקראת דעת . דעת היא מערכת של איזונים שמאפשרת חיבור ללא הקצנה לצד זה או אחר
  הנצרות מונה את השנה לפי החמה. האיסלם מונה לפי הלבנה. היהדות היא דעת, היא מחברת בין הדברים גם מונים ללבנה וגם עושים עיבור שנה שמשווה את המניין לחמה .

  ההתמודדות עם יצר המין והפראות שלו הייתה התמודדות של האנושות מאז ומעולם .הנצרות והבודהיזם הקצינו לצד אחד עם פרישות גמורה, לפחות כערך. מכל יצר המין . האיסלם לעומת זאת הקצין לצד השני, מבטיחים להם בגן העדן שבעים בתולות……

  התורה נקראת דעת היא אומרת שיצר המין הוא טוב אבל בצורה של קדושה .

  יצר המין איננו רק החיבור המעשי בלבד להביא ילדים ולפרוק את ההורמונים .
  יצר המין כולל בתוכו עוד המון מערכות, של חיבור. של מגע. של קשר. של התאחדות . של רגש .של אהבה .

  הדרך שהולכים בה חסידי גור לעניות דעתי הקצינה לצד אחד .
  מחקו מהעולם את המושג מגע מיטיב ומרגיע, חיבוק, נשיקה. קשר בין אדם לאדם. קשר של אהבה בין האיש השכלי לאשה בעלת הרגש . יופי של התאחדות בחיים. ואת המושג אהבה .

  מכיוון שאין ברירה וחייבים להביא ילדים לעולם וגם חייבים לפרוק את ההורמונים . התירו לעשות חיבור מסוים בשביל זה .

  החשש מפני זנות וניאוף מובן מאד . ובגלל החשש הזה הלכו הנצרות והבודהיזם ופסלו את כל מערכת הקשר והמין לגמרי . [ גם הם אומרים שהם מגיעים למדרגות גבוהות מאד ]

  אבל התורה איננה כן . התורה נקראת דעת . היא מאפשרת לנו להשתמש בכל המערכות המקסימות שברא אלוקים . באהבה, במגע, בחיבוק אוהב. בנשיקה. בקשר חם . בצורה מותרת בין האיש לאשתו שחננו אלוקים.

  דרך זו של שימוש ביצר המין רק עבור ילדים ופריקת הורמונים איננו קדושה כלל להיפך זוהי שיא הטמאה כי זה שימוש ביצר המין הגס בטהרתו כמו בהמה שפלה .

  קדושה אמתית היא יצירת אהבה וקשר חם בין האיש לאשה שהדברים האלו הם רוחניים ואז כשמשתמשים ביצר המין לצורך נתינה לצורך אהבה זוהי קדושה . להשתמש בדבר הכי בהמי לצורך רוחני , יצירת אהבה בין האיש לאשתו .

  כשהאישה איננה מעוניינת במעשה החיבור אין זה קדושה זוהי טומאה בטהרתה ובאופן גרוע יותר מבעלי חיים שגם הם מפייסים את הנקבה לפני החיבור
  הגמרא אומרת שלולא ניתנה תורה היינו לומדים פיוס מתרנגול.
  לא יאומן לאן יכול האדם להגיע כשהוא מעוות את שכלו – להיות פחות מבעל חי…..

  כשהאישה לא מפויסת, כשהחיבור נעשה ללא קשר חם בין האיש לאשה . זהו מעשה בהמי וגם פחות מכך . להשתמש באשה כחפץ לצרכיו של הגבר .

  אבל אם החיבור נעשה כתקנו עם קשר חם ואוהב בין האיש לאישה . עם פיוס מספיק שהאישה משתוקקת לחיבור זהו קדושה אמתית שימוש ביצר בהמי לצורך נתינה לצורך אהבה .

  לא כתבתי כלום משלי . זהו בעצם מה שכותב הסטייפלר במכתבו . והלוואי שיתקבלו דברי

 • לא קראתי את כל המלל שלך
  אי אפשר לשאול עיוור על צבעים, כך אי אפשר לדון עם מי שאין לו הבנה 'בקדש עצמך'
  עם כל גדלותו של הסטייפלר הרבי מקוצק, החי' הרי"מ, השפת אמת, האבני נזר וכל גדולי עולם שגדלו שם ידעו את התורה טוב ממנו, הוא כלל לא הגיע לדרגתם הגדולה.
  כל אחד יכול לנהוג לפי רבותיו, אבל לכתוב שעוקרים את התורה, זה יכול לכתוב רק מי שחי חיי זימה.
  כל טוב

  • בבקשה תן תגובה עניינית .
   כתבתי בארוכה מה זה קדושה . אתה יכול לחלוק ולהסביר אחרת .
   אבל לפסול ולהשמיץ זו לא דרך.

   [מה שכתבתי עקירת התורה לא באתי לפגוע. אלו הם דבריו של הסטייפלר במכתבו .

   "העונה היא מצוות עשה דאורייתא כאכילת מצה, והמבטלה כשלא מחלה האישה מחילה אמתית בלב שלם, הוא חוטא גמור, וחטא כזה הוא מעבירות שבין אדם לחברו, שאפילו יום הכיפורים ומיתה אינה מכפרת והרי הוא כשודד וגזלן שגזל מאשתו מה שמחויב לה, והוא שפיכות דמים לאשה"]

 • תשאל את תלמידי החזו"א למה הוא חי בפרישות

  • למור —
   חבל שנכנסת כאן לחייו האישיים של החזו"א זיע"א (וכנראה עשית זאת עם ידע רכילותי-שקרי), כי זה מוכיח שאתה שוטה, רשע וגס-רוח – לצרף את החזו"א, המקובל על כל החוגים ועל כל העדות כאחד מגדולי-הדורות, לדעות תמוהות ולפולמוס מאוס.
   אתה מתבזבז כאן באתר – צא, טול מקל והך על קודקודם של משפחות הפורשים, כי דבר אחד לגור (דער אייבישטער) ואין שני דברים לגור.

  • החזון איש לא פרש מאשתו כלל, היא לא היתה 'בת בנים' כלל, כידוע לכל קרוביו ותלמידיו

כתוב תגובה:

נא להזין תוכן בתגובה
חובה למלא שם
נא למלא כתובת אימייל