צריך עיון > סדר שני > מדוע אנחנו נופלים קרבן להשקעות מסוכנות?

מדוע אנחנו נופלים קרבן להשקעות מסוכנות?

רבים בציבור החרדי נופלים קרבן להשקעות מפוקפקות: עסקאות עוקץ מתוחכמות, תכניות פירמידה יצירתיות והשקעות נדל"ן במגדלים הפורחים באוויר. מדוע זה קורה אצלנו לעתים קרובות כל כך ומה ניתן לעשות כדי לעצור את התופעה?

ח' חשוון תשפ"ב

את הסיפור הזה כבר כולנו מכירים, ובכל זאת, לעתים תכופות למדי אנחנו מתעדכנים בווריאציה חדשה שלו. אין חרדי שלא שמע על קונספט 'עסקת העוקץ שהפילה המוני משקיעים חרדים', אך איכשהו, העוקץ המוצלח הבא אינו מאחר להגיע. פעם מובטחת השקעת נדל"ן מופלאה בדירות נפש בוויומינג, פעם השקעה באפליקציה שתחולל רבולוציה בעולם הסחר במט"ח, ופעם אחרת מופיעה קרן השקעות המבטיחה גדולות ונצורות בתחום היזמות. מה שמשותף לכל המקרים הללו הוא שמאחורי ההבטחות הגרנדיוזיות עמדו בדרך כלל אנשים מוכרים היטב בקהילה, ושבסופו של דבר מצאו עצמם המשקיעים בפני שוקת שבורה.

מדוע זה קורה? חשוב להבין שלא מדובר בתופעה שמקורה במספרם הרב של פתיים בציבור החרדי. מי שסבור שמחסור באינטליגנציה הוא המוביל חרדים לשים את כספם על קרן הצבי אינו אלא טועה. כמי שפגש מקרוב רבים מהמשקיעים שבורי הלב הללו, אני יכול להעיד שהם כולם אנשים חכמים ונבונים. בשום תחום אחר הם לא היו מתפתים לפעול באופן כה שגוי. רק בתחום הפיננסי נוטש אותם כליל שיקול הדעת.

כמי שפגש מקרוב רבים מהמשקיעים שבורי הלב הללו, אני יכול להעיד שהם כולם אנשים חכמים ונבונים. בשום תחום אחר הם לא היו מתפתים לפעול באופן כה שגוי. רק בתחום הפיננסי נוטש אותם כליל שיקול הדעת

מי שזקוק להוכחה שלא מדובר בפתיות מיוחדת של המשקיע החרדי די לו אם יבדוק מה קורה בתחום השידוכים במגזר החרדי. למגזר יש שיטות ריגול מקצועיות ומשוכללות, החושפות כל פרט בהיסטוריה של המועמד ושל משפחתו. איך יתכן שאדם שבענייני שידוכים היה מרגל מומחה, אינו עורך שום בירורים בהשקעות כספיות אלא סומך על הרמאי הכי גדול? מדובר בטיפוס שבהצעת שידוך הוא לא היה מתקרב אליו, אבל לפתע בענייני כספים הוא סומך עליו בעיניים עצומות. התשובה לכך היא דברי הגמרא שדקדוקי עניות הם אחד הדברים המעבירים אדם על דעתו ועל דעת קונו. ואכן, כולנו רואים אנשים יראים ושלמים בכל תחום שדווקא בדיני ממונות נוטים לחטוא. זהו הניסיון של דקדוקי עניות.

במאמר זה אנסה להסביר מיהם האנשים המועדים להיות טרף קל להונאות מסוג זה, מדוע זה קורה להם, ומה ניתן לעשות כדי להתמודד עם התופעה.

 

סיר לחץ ושמו חתונה

בציבור החרדי, קבוצת הסיכון להיות טרף להונאות משקיעים כוללת למעשה כמעט כל חרדי נשוי. בחורים בשידוכים יודעים היטב שכדי להתחתן בקהילה החרדית יש צורך בכסף, והרבה. כמובן, קיימים הבדלים משמעותיים בין תתי קהילות שונות, אבל אין כמעט הורים שאינם נדרשים לגייס בתקופת האירוסין לפחות מאה אלף שקל – והסכום יכול בהחלט גם להגיע לכדי מיליון. הבחורים המאורסים עדים מקרוב למאמציהם של ההורים לגייס את הכסף הדרוש. כשהבחור עומד מתחת לחופה, הוא מבין שהוא בבעיה: השעון מתקתק. הפעם הוא זה שקיבל כסף, אבל תוך שמונה עשרה-עשרים שנה הוא יהיה בסיטואציה של ההורים המחתנים. בין גיל 40 לגיל 60 הוא יצטרך להחזיר בריבית דריבית את מה שהשקיעו בו כספית: על פי הסטנדרטים בקהילתו, יהיה עליו לגייס למעלה ממיליון שקלים (ולעתים כמה וכמה מיליונים) כדי לחתן את ילדיו שלו.

הרושם הזה נחרט במיוחד אצל בני זוג צעירים שחזו בבית הוריהם את התוצאות הקשות של הצורך לגייס את הסכומים העצומים הללו. רבים מהם היו עדים למריבות בין ההורים, להתמוטטויות פיזיות ונפשיות ולשלל סיטואציות הזויות. הם אינם סבורים שהם יכולים לעצור את הטירוף, אולם הם מבינים שיש כאן בעיה.

וכך, זוג חרדי מתחיל את חייו במחשבה שיהיה עליו לגייס לכל הפחות 150 אלף שקל כפול ממוצע של שבעה ילדים, ואם הזוג הוא ליטאי והתברך במספר בנות – הרי שהסכומים יהיו גבוהים הרבה יותר. לכך יש להוסיף את עלויות המחיה השוטפת, שכן באופן רגיל זוג ממשיך לפחות את רמת החיים בבית הוריו. לפי הנתונים הנוכחיים במגזר החרדי, רמת החיים הזו דורשת לפחות 2500 שקלים לנפש. כשאברך צעיר חי לפי החשבון הזה בשוטף ועדיין צריך למצוא דרכים לגיוסי סכומים גבוהים בעתיד, זו הנקודה שבה הוא מתחיל לאבד את הראש.

מה עושה זוג שמרגיש שהלחץ סוגר עליו, ושעליו למצוא דרך גם לשמר את רמת החיים שהיה רגיל אליה, וגם לחסוך הון רב? כשיגיעו לנקודת שפל של דאגה ותסכול עז בנושא, אז הם יפגשו בדרך כלל את היזם שמציע להם להשקיע בתכניות שלו

כאשר הזוג הצעיר מפנים את סיר הלחץ החברתי-כלכלי שבו הוא חי, הוא מבין שהוא חייב לשבור את המשוואה. מכאן צומחים החלומות על מציאת הפתרון היחיד והמיוחד, חלומות שתחילה גורמים לאדם לסכן את כספו שלו ובהמשך גם לשכנע אנשים אחרים להצטרף אליו, מבלי להבחין שהוא עצמו הופך להיות נוכל המפיל אחרים. החשש מהתמוטטות כלכלית מוביל אדם למקומות נמוכים מאד מבחינה יהודית, רגשית וזוגית. אם לא נבין את המציאות הזו, שום תכניות מניעה וטיפים לא יעזרו. הלחץ החברתי חזק מכל.

גם זוגות שמצבם הכלכלי טוב מהממוצע אינם מחוסנים מהתחושות הללו. למעשה, זוגות שקיבלו דירה הם אפילו בסיכון גבוה יותר. הם השיגו מיליון שקלים או יותר 'בקלות', מבחינתם, ועכשו משוכנעים שעליהם להוסיף ולעשות כסף באותה קלות, שהרי עליהם להמשיך את המסורת המשפחתית ולתת דירות גם הם…

מה עושה זוג המרגיש שהלחץ סוגר עליו, ושעליו למצוא דרך גם לשמר את רמת החיים שהיה רגיל אליה וגם לחסוך הון רב? כשיגיעו לנקודת שפל של דאגה ותסכול עז בנושא, אז הם יפגשו בדרך כלל את היזם שמציע להם להשקיע בתכניות שלו. כמעט תמיד שייכים היזמים האלה למעגל הקרוב למשקיע: חבר מבית הכנסת, מישהו מהכולל, לפעמים אפילו ראש הכולל… היזם הזה חי גם הוא את אותו לחץ חברתי והם מבינים זה את זה. כשהוא ניגש לאברך המודאג ומציע לו להשקיע, הראשון סבור שאליהו הנביא מדבר אליו. הוא בדיוק שקע בייאוש בגלל המצב הכלכלי הבלתי אפשרי, וההשגחה הפרטית שלחה לו מענה ישיר!

לאותו 'מלאך משמים' שנשלח להושיעו יש תמיד תשובות לכל השאלות. האברך יסביר שאין לו כסף להשקיע? היזם ירגיע אותו שאין לו מה לדאוג, הוא יעזור לו להשיג כסף. בפעם הראשונה בחייו לומד האברך על המושג מימון – בהקשר הכי גרוע. בת הזוג מסתייגת מהשקעות גדולות? היזם יבוא הביתה לשכנע גם אותה ויתדרך גם את הבעל איך להתמודד עם כל ההתנגדויות שלה.

 

כללי אצבע ונורות אדומות

האם יש כללים ותמרורים היכולים לעזור לכולנו לזהות השקעות שהן מלכודות? לכאורה, בהחלט. עסקאות העוקץ הנפוצות במחננו מגיעות אמנם בכל הצורות והגוונים האפשריים. אם חשבנו שנדל"ן בחו"ל הוא המסוכן,  הסתבר שיש שרכשו נדל"ן בארץ ועדיין רומו והפסידו מאות אלפי שקלים. ובכל זאת, הניסיון המקצועי מוכיח שיש דרכים לבחון עד כמה מדובר בהשקעה אמינה ומשתלמת.

כך למשל, ככל שיש גורמים מתווכים רבים מדי בינך לבין הצד השני, גדול החשש שמישהו עושה עליך קופה. במידת האפשר, צריך לחתור להכיר את הצד השני ולקבל ממנו את כל המידע. כמו כן, בכל פגישה הקשורה להשקעה כדאי להביא מישהו נוסף. עצה אחרת היא לבקש להקליט את השיחה עבור אשתך, שאינה יכולה להגיע. אם מדובר ביוזמה מסוכנת, אנשים לא יהיו מוכנים לקחת אחריות: הם כמעט תמיד יסרבו להקלטה, גם אם הם החברים הכי טובים שלכם. זוהי נורה אדומה שימושית.

הסכמים בעל פה גם הם אינם שווים לצור על פי צלוחית. כל מה שנאמר, חייב להיות רשום. מה שלא נכתב – דינו כלא היה. עורך דין אחד לשני הצדדים? זו אינה יעילות, זה משמש נגדך. חשוב לדאוג תמיד לעורך דין מטעמך, שיהיה מעודכן לפני הפגישה מה חשוב לך שיהיה ברמת החוזה.

החדשות הרעות? כאשר זוג כבר הולך שבי אחרי הבטחותיה של השקעה מסוימת, מידע מסוג זה פשוט לא יעזור […] כללי השקעה אינם עוזרים למי שיש לו עניין דחוף יותר: אני חייב לעשות כסף!

בנוסף לכללי שכל ישר בסיסיים אלה, חשוב למשקיע לבדוק אם ההשקעה המוצעת מתאימה לו אישית. גם השקעות טובות אינן טובות עבור כל אדם. כך למשל, השקעה בנדל"ן חו"ל אינה תמיד רעיון רע – אבל היא רעיון גרוע מאד אם אינך דובר את השפה המקומית ואין לך מושג מה נאמר בפגישת ההשקעה שאליה טסת במיוחד. כמובן, אפשר להצטייד במתורגמן נוטריוני ולעקוף את הקושי הזה, אבל בשום אופן אי אפשר להיכנס לעסקה שבה אין לך אפשרות אמיתית להבין מה נאמר לך לגבי ההשקעה.

לפעמים אפילו השקעה בנדל"ן מרוחק בארץ היא טעות. העצה הקבועה שלי: אם הדירה שאתה מבקש לרכוש היא במקום שאתה תחשוב פעמיים אם לנסוע אליו כשיש בעיה עם הדירה או השוכר, ההשקעה הזו אינה מתאימה לך. כמו כן, מה היכולת שלך לחתוך דברים בלי סנטימנטליות? אם אין לך יכולת כזו, דייר שיפסיק לשלם שכירות יגרום לך הפסדים מופלגים.

מבחן ההתאמה האישית משמש אותי גם כשאני נתקל במישהו שנלהב מהצטרפות לתכנית שיווק רשתי (פירמידה) כלשהי. האם אתה מוכן להיות איש מכירות באופן גלוי? אני שואל את המצטרף החדש. בדרך כלל הוא אומר שלא. ובכן, מי שלא מתאים לו להיות איש מכירות, לא יכול להצליח בשיווק רשתי. למי שלא מאמין לי אני מציע להיפגש עם אלה שמוגדרים 'סיפורי ההצלחה' של החברה, האנשים שעושים כסף טוב מהשיווק הרשתי. בפגישה כזו אנחנו תמיד מגלים איש מכירות טוב, שגם התעסק בתחום בעבר. המסקנה הברורה היא שלא ניתן ללמוד מדוגמא כזו אם אתה עצמך בעל נתונים שונים.

 

האם ניתן לעצור את הנפילה?

החדשות הרעות? כאשר זוג כבר הולך שבי אחרי הבטחותיה של השקעה מסוימת, מידע מסוג זה פשוט לא יעזור. במשך שנים לא הבנתי זאת. הייתי מגיע לשוחח עם אנשים כאלה ונותן להם כללי אצבע של עשה ולא תעשה בענייני השקעות מהסוג המפורט לעיל, אולם ההדרכה שלי לא מנעה את הנפילה. עם הזמן גיליתי שייעוץ כזה הופך אותי לבלתי רלוונטי. כללי השקעה אינם עוזרים למי שיש לו עניין דחוף יותר: אני חייב לעשות כסף! אם נסכים אתו בכך, הוא יטה אוזן, אם לא, הוא פשוט לא יקשיב.

במקרים כאלה, הדרך היחידה לעזור היא לא להתנגד לדחף הבסיסי לרווחים מהירים וקלים. הדבר הנכון הוא לשבת עם הזוג ולהסכים אתם: אתם צריכים כסף. אבל כמה כסף בדיוק? הבה נכתוב את הסכומים בבירור

במקרים כאלה, הדרך היחידה לעזור הוא לא להתנגד לדחף הבסיסי לרווחים מהירים וקלים. הדבר הנכון הוא לשבת עם הזוג ולהסכים אתם: אתם צריכים כסף. אבל כמה כסף בדיוק? הבה נכתוב את הסכומים בבירור. אנשים יושבים ומחשבים, למשל, שהם זקוקים לחמישה מיליון שקלים לנישואי הילדים. הם גם צריכים כמובן סכום מסוים להוצאות החיים השוטפות. אנחנו מחברים את כל הסכומים, מחלקים אותם במספר השנים שנותרו עד שיגיעו הילדים לפרקם, ומגיעים, למשל, לצורך להרוויח 40 אלף שקלים מדי חודש מעבר להכנסה הנוכחית.

אין שום טעם להתווכח עם אדם בשאלה אם הוא אכן זקוק לסכום הזה. כרגע הוא בסיר לחץ חברתי המשכנע אותו שמדובר בצורך קריטי. אולם ברגע שהגדרנו סכום חודשי מדויק שהוא צריך להוסיף להכנסותיו, הוא קשוב לשמוע מאתנו את העצה הבאה: לא לגשת להשקעות שאינן מבטיחות לו סכומים בסדר הגודל הזה. עוד לפני שדורשים ממנו לבדוק את מהימנות היזם, עליו לגשת ולשאול: האם ההשקעה תניב לי את הסכום החודשי שאני צריך? כשאנשים ניגשים עם השאלה החד משמעית הזו, היזם בדרך כלל מגמגם, ומסביר שבשנים הראשונות כלל לא יהיה רווח, או שאתה קודם כל צריך לגייס כסף רב בעצמך… כשהסכומים מופיעים על הנייר שחור על גבי לבן והיזם נאלץ להודות שהוא אינו מסוגל להבטיח אותם, אנשים מתחילים להתעורר.

כמובן, אחרי שיתאכזב מכמה וכמה הצעות השקעה קיקיוניות, עלול מיודענו להתייאש. הוא אינו מוצא השקעה שתניב לו את הסכום הדרוש לו. זה השלב שבו הוא עשוי להתמודד בכלים מציאותיים יותר. הוא ינסה להגדיל הכנסות בדרכים קונבנציונליות, יחסוך בהוצאות, וגם יתחיל להבין שאי אפשר לרבע את המעגל, ושגם אם 'כולם אומרים' שחייבים חצי מיליון שקל לנישואי כל ילד, יתכן שהאמירה הזו פשוט אינה רלוונטית עבורו.

 

חינוך לערך הכסף מגיל צעיר

שיטת ההתמודדות המתוארת לעיל עובדת היטב אצל זוגות שהם על סף נפילה לעסקאות מפוקפקות שונות. עם זאת, יש גם דרך לחסן צעירים מלכתחילה נגד הסכנות הללו: לחנך אותם מגיל צעיר להבין את ערכו של כסף. אני תמיד מייעץ להורים שלא לומר לילד "אין לנו כסף לזה" כשהוא מבקש משהו. אז מה כן? אם ילד מבקש לדוגמא אופניים חדשים, ההורים צריכים להרהר בדבר, לחשב מתי יוכלו להוציא את ההוצאה, ואז להסביר לילד שחשוב להם לתת לו מה שהוא רוצה, ולכן הם יעבדו קשה בחודשיים או שלושה הבאים כדי להשיג את הכסף לאופניים. אגב, ילדים רבים יוותרו על האופניים בשלב הזה: כל מה שהם רוצים הוא לדעת שהם חשובים להורים, ואת זה הם כבר קיבלו במקרה זה. אולם גם ילד שידבק בבקשת האופניים ירוויח: הוא ילמד לדחות סיפוקים, וגם יפנים את הקשר שבין עבודה לכסף.

הסיפורים קורעי הלב על אנשים ממחננו שאיבדו גם את המעט שהיה להם בניסיון להשיג תשואות דמיוניות אינם פרי גזרת גורל. הם צומחים בקרקע פוריה שכולנו תורמים לה: בחינוך שאינו מעביר את ערך הכסף

באופן דומה, אני משוכנע שגם הוצאות חתונה צריכות להיות שקופות לזוג הצעיר. אני זוכה לחתן את בתי השניה בימים אלה, ולשם כך אני מחזיק טבלת אקסל שבה נרשמים כל הכספים היוצאים עבור הוצאות החתונה. הילדים רואים כמה כסף משולם עבורם, ומעריכים מאד. ילד שגדל בדרך זו לא רק ייגש בענווה לבקש דברים, הוא גם יוותר על מה שלא קריטי. בסופו של דבר, הילדים שלנו אינם רעים: אנחנו פשוט לא מעבירים להם את המסר הנכון.

הסיפורים קורעי הלב על אנשים ממחננו שאיבדו גם את המעט שהיה להם בניסיון להשיג תשואות דמיוניות אינם פרי גזרת גורל. הם צומחים בקרקע פוריה שכולנו תורמים לה: בחינוך שאינו מעביר את ערך הכסף, ובלחץ חברתי המתעלם מהמציאות. הבשורות הטובות הן שכל אחד יכול להתחיל את השינוי אצלו בבית, ושמושגים שיוקנו בגיל צעיר יישאו פירות שנים רבות לאחר מכן, בבית העתידי של כל אחד מן הילדים.

Photo by Morgan Housel on Unsplash

42 תגובות על “מדוע אנחנו נופלים קרבן להשקעות מסוכנות?

 • ועוד כמה הערות:
  1. הבטחה לתשואה בטוחה גבוהה היא סימן בדוק לבלוף.
  2. וזה גם אם ההשקעה מגובה ברבנים ודיינים.
  3. לא ברור שחלק מתכניות הגמחים למענקים והלוואות לנישואי זוג למפקידים מגיל קטן אינן פירמידות.

  • מה הקשר בין רבנים להשקעות ?

 • חזק ביותר …
  כל מילה פנינה…
  ברוך אומר ועושה…
  ומזל טוב על נישואי הילדה!

 • הדברים הם מעיקרי החרדיות כפי שהתעצבה ב40 השנים האחרונות ואין שום סיכוי שהם יישתנו
  א. כל ניסיון לדבר על ענייני כלכלה וכספים באופן רציונלי מסכן את הדובר בסטיגמה של כופר, לא לחינם המדיה החרדית בארבעים השנים האחרונות מלאה בסיפורי מופתים על האברך הדלפון שברגע האחרון משום מקום קנה לבת וילה בכפר שמריהו
  ב. הילד החרדי משוכנע מקטנותו שחוקי הכלכלה הרגילים לא נוגעים לו, אין לו שום הזדמנות להבין מהו ערכו של כסף משום שעבודה היא החטא החמור ביותר שקיים בעולמו. לאברכים יש הנהגה מיוחדת, אברכים הם מאוכלי המן משננים באוזניו, מה הכיסוי לאמירות האלה? מיהו אברך שזוכה להנחת הסלב הזו? כל אחד שרשום בכולל ומקבל דתות? כל הקונספט המוזר הזה של אנשים ששוברים את השיניים כדי להתפרנס או בכדי לרכוש מיומנות מקצועית בכדי להתפרנס זר לחלוטין לבחור הישיבה הממוצע שבטוח שהוא מסובב על האצבע את כל עמק הסיליקון כי הוא סיים גיטין והוא יכול להשלים תואר בפיזיקה מתוך שינה כי הוא סיים קידושין.
  ג. אין שום סיכוי שזה ישתנה בעתיד הנראה לעין משום שזה הקונספט שמייצר גאוות יחידה אצל בחורי הישיבות והאברכים, ברגע שתיקח להם את זה ערערת את כל זהותם העצמית.

  • כל מילה פנינה!!

 • נקודה שלא הוזכרה כאן,

  זוג ליטאי שמודע לזה שהוא חייב להגדיל הכנסות, לא יכול להגדיל אותה בצורה הפשוטה והזמינה של הכנסה מהעבודה של הגבר, שהרי לגבר חרדי ליטאי נורמטיבי אסור לעבוד,

  כך [מלבד ההסתמכות על המשכורת של האישה] הכנסה ההגיונית היחידה "המותרת" – בעיני הגבר הליטאי – היא השקעות (מפוקפקות).

 • צריך לצעוק את זה בקול גדול עד שמשהו יזוז: רכישת דירות לילדים היא שורש האסון!

 • 1. כסף שבא בקל , הולך בקל
  2. המצוקה הכלכלית במבט עתידי על השאת ילדים – דירות
  3. יועצים כלכליים רשעים שהם בעצמם מחפשים כסף קל
  4. בורות בליב"ה המונעת השתכרות
  5. שיווק אגרסיבי לציבור פראייר
  6. קבוצות אנ"ש – מאפייה
  7 . "שמועות" על הצלחה בהשקעות .
  8. מעט רבנים מדברים על זה , כי הם בעצמם רחוקים מהנושא

 • יש מכתב מלפני לפחות עשרים שנה, בין השאר בחתימת הרב אלישיב והרב שטינמן, שקורא למחותנים :
  1. לתת שווה בשווה, לא לבקש יותר ממה שהוא נותן.
  2. לא לקנות דירות מעל 90/95 אלף דולר (:
  –נדפס בספר 'כתבוני לדורות – מכתבי הגריש"א'. אם אני זוכר נכון.

  הגיע הזמן להפסיק לתת לבנות פי שלוש מהבנים. הגיע הזמן להפסיק לתת כל סכום שהוא מעבר למאה אלף.
  כמו כל שינוי ציבורי – הוא מתחיל בנו. כל אחד והמעגל הקרוב שלו. לדבר על כך. לדחוף לשינוי הנורמה

 • למעשה הכל מתחיל בזלזול בשמירת החובה ההלכתית ללמד את הילדים אומנות לפרנסה. משם זה רק מתדרדר. אין סביה בעולם שהורה שלא קיים את המחויבות שלו ללמד את ילדו איך להתפרנס בכבוד, שלא יקנה לו דירה להתחלת החיים, גם במחיר של החיים שלו (אין מרחמין על השוטים).

  גם הילד שלא למד אומנות הוא בבחינת "אגמריה עסקא" ללא נסיון ממשי, ואז הוא נופל

  למעשה כל אלו שמנסים לתרץ תירוצים למה בניגוד להלכה, אין חובה ללמד את הילדים אומנות, כמו להיתפס לדברי רבי נהוראי הם בורים שלא מכירים את התוספתא בקידושין פרק א' פסקה ט':
  ר"ג אומר: כל שיש בידו אומנות, למה הוא דומה? לכרם שמוקף גדר ולחריץ שהוא מוקף סייג וכל שאין בידו אומנות, למה הוא דומה? לכרם שאין מוקף גדר ולעריס שאין מוקף סייג.

  ר' יוסי אומר משם ר"ג: כל שבידו אומנות למה הוא דומה לאשה שיש לה בעל. בין שהיא מתקשטת ובין שאינה מתקשטת – אין הכל מסתכלין בה ואם אין מתקשטת היא תהא לה מאירה וכל שאין בידו אומנות למה הוא דומה לאשה שאין לה בעל. בין מתקשטת בין שאינה מתקשטת – הכל מסתכלין בה ואם מתקשטת היא – תהא לה מאירה

  ר' יוסי בר"א אומר משום ר"ג: כל שבידו אומנות, למה הוא דומה לכרם גדור, שאין בהמה וחיה נכנסין לתוכו, ואין עוברין ושבין נכנסין לתוכו, ואין רואין את מה שבתוכו וכל שאין בידו אומנות, למה הוא דומה לכרם פרוץ, שבהמה וחיה נכנסין לתוכו ועוברים ושבים נכנסין לתוכן, ורואין מה שבתוכו."

  בכל מקרה אמונות זה דבר מאד מעניין, לא הכל שם רציונאלי, עיינו במתנגדי החיסונים.

 • הציבור החרדי מאורגן ומתוחכם, עם קצת אומץ ונחישות, ניתן לנצח את אתגר הפרנסה ולהפוך לציבור היותר מבוסס באוכלוסיה תוך 20 שנה.

  • איך????

  • מתוחכם ומדומיין..

 • כל הכבוד להעלת הנושא

  לדעתי צריך להדגיש בעיקר את חוסר ההשכלה במגזר החרדי שגורם לשני בעיות
  א. חוסר היכרות עם תחום השקעות (אברך מקריית ספר לא יודע איך פועלים מטבעות קריפטו או תהליך ההפשרה של קרקע) ולכן קל לו ליפול בהשקעות מסוג זה.
  ב. בגלל חוסר הההשכלה הוא לא יכול לעבוד במשרה יציבה עם משכורת קבועה וגבוהה וחושב רק על השקעות מפוקפקות שיכולות לעזור לו כלכלית.

 • בארצות הברית כדי להרתיע מכך מפרסמים בריש גלי את שמות הנוכלים והרמאים , ובישראל משום מה התקשורת החרדית ובתי הדין מגינים אליהם ורואים בהם גם קרבן. מנסיון אישי לאחר שנעקצתי על ידי חרדים שהחזקתי כצדיקים הרבנים שחלקם אף פוסקים לציבור גדול ריחמו עליהם ולא נתנו שום לגיטימציה להזהיר את הציבור מפני מעלילהם או למסור אותם לרשויות. מדובר על מאות משפחות שאיבדו את כל רכושם , זה לא עוקץ של גבירים אלא הרס חיים שלמים של משפחות. הבעיה התחילה בכך שארגונים חרדים גדולים מקבלים מאותם נוכלים תרומות נכבדות לכיסוי שמם ואז שהכל מתפוצץ הרבנים שאחורי הארגון לא יכולים לצאת נגד אותם תורמים שכה עזרו להם. יש לי מידע שבית דין אסר עלי לפרסם אך אם הציבור ידע מי נתן יד לחלק מהפושעים האלה האדמה תרעד!

 • בוקר טוב

  • 1. כל השקעה שאמורה להניב יותר מ-10% לשנה סופה שתאבד כולה כולל הקרן.
   2. מי שלא מקיים את דברי חז"ל שלא יתפלא שאלה התוצאות:
   רבי יהודה אומר כל שאינו מלמד את בנו אומנות מלמדו ליסטות.

 • חיכיתי בכיליון עניים לכתבה הזאת כמים קרים במדבר של 50 מעלות בצל, אני מאוד מעריך את אומץ הלב של הכותב, אבל, פה טמון האבל הגדול, החורבן הגדול של הציבור החרדי לצערי אני אומר זאת ממרום שנותיי, כאדם שמתקרב לעשור השביעי של חייו אני רואה אחרת את הדברים המזעזעים האלו, במדינת ישראל אין אצל הציבור החרדי שום מסורת של ניהול כלכלי שיהיה ברור וגם אין אפשרות נורמלית של ניהול כלכלי כל הניסיונות בין לעשות כסף מפיצול דירות או טאבו משותף שלא לדבר על כל מיני "השקעות" למיניהם או פירמידה [במילים מכובסות שיווק רשתי או שיווק רב שכבתי] בגיל צעיר נפלתי בשטות הזאת, הדור הקודם רובו חי של שילומים מגרמניה, וכן התרבות שהם הביאו מחו"ל הייתה שונה שיכלה להחזיק בדור ההוא, החיים היו זולים יותר, דירות עלו 1/000000 % יותר זול ביחס ליוקר המחיה של היום, הייתה גם אפשרות לחיות מעבודת כפיים ושיישאר זמן ללמוד תורה, לעומת זאת הדור הזה החיים יקרים יותר [ניקח דוגמא פשוטה כשהייתי ילד בקושי מאוורר היו צריכים אולי יום אחד בקיץ היה מעל 30 מעלות צלסיום היום שבועות שלמים יש 38 מעלות צלסיום כך שמזגן הוא צורך בסיסי ביותר] ועוד ועוד, יש שתי אפשריות לחיות או לעבוד מצאת החמה עד צאת הנשמה שאין זמן מינימלי ללמוד או ללמוד ולחיות על אפשרות תמיכה מחו"ל [אין אף בן אדם שהוא תלמיד חכם בעל שיעור קומה שיתיר את האפשרות הראשונה], לצערי הרב הציבור רובו ככולו בוחר באפשרות שלישית מסוכנת מאוד ללמוד ולעשות כל מיני Monkey business שמסבכים את האנשים מאוד, הגישה הזאת מסוכנת מאוד וכמה שתלמידי חכמים מופלגים מגנים את זה לא עוזר כלום, לצערי הרב עיתונים חרדים מפרסמים כל מיני פרסומי השקעות של Monkey business מפני שהפרסומים מכניסים להם הון עתק מהפרסומות [הכיתוב הזערורי של העיתונים אין המערכת אחראית לתוכן המודעות לא פוטרת את העיתונים מאחריות לפשע], והציבור מפסיק לחשוב הדמיון משתלט על השכל [איך אמר רבי ישראל סלנטר באיגרת המוסר האדם חפשי בדמיונו ואסור במושכלו], השכל יוצא לחופש ואלו התוצאות

 • זה כמו משחק הדיונון
  המציאות היא שאנשים מרוב יאוש מהמרים על החיים שלהם .ומוכנים למכור את אימא שלהם בשביל כסף .

 • לאפשר לזוג צעיר לדחות בכמה שנים את הילודה ובינתיים לחיות בדירות חדר.

  • לשמוליק, אין שום היתר על פי התורה לדחות ילודה מטעמים כלכלייים

 • לחמודי המגיב
  יש היתר ואף חובה לדחות ילודה מטעמים כלכלים , ראה דברי רבינו סעדיה גאון , שכתב שאין להורים להביא ילדים כשאין להם יכולת לגדלם הן בעניין הגשמי והן בעניין הנפשי להקדיש להם זמן ולב לגידולם הנכון בכל המובנים

  • לאריה ממודיעין עילית, היכן כתובים דברי רבינו סעדיה גאון

  • יישר כוח, היכן הרס"ג?

  • מקור

 • יש לי חמישה בנות ואני מעדיף פשוט לא לחשוב על זה !!!

  לא נראה לי שאני בכזאת רמה של ביטחון בה' אלא פשוט טומן את הראש בחול….

  בקושי אנחנו שורדים עד החודש עם יוקר המחיה כך שברור שאין לי אפשרות לחסוך
  וכשהילדות יגיעו לגיל הנישואים יתקשרו שדכנים ויזרקו סכומים כאילו שזה פיצוחים….

  הבטלן של הישיבה שבקושי פותח ספר לא מוכן לגשת לשידוך בלי לפחות 150 אל"ש מה שאומר שהמינימום לחתונה זה 200 אל"ש
  כולם יודעים שהכל דפוק אבל אף אחד לא רוצה לשנות… מי שיש לו בנים מעדיף שלא לשנות… הבחור בישיבה חושב שמגיע לו הכול ולא משנה כמה באמת הוא לומד …. למי שיש בנות מפחד להגיד משהו…

  אני מעדיף להתעלם מהמציאות כי אני יודע בדיוק מה יקרה! הבחור ידרוש כסף שאין לי והבת תתאכזב ועוד ועוד שידוך יפול.. הלחץ בבית יעלה ואני אבכה בלילות בתוך הכרית לבורא עולם שיושיע אותי.. אשתי תריב אתי שאין ברירה וחייבים לקחת הלוואת ענק בשביל שהבת לא תישאר רווקה זקנה.. הלך על הבריאות… הלך על הנפש… הלך על השלום בית… העיקר שהחתן יוכל לשבת בכולל בשקט וללמוד תורה..
  אם זה המחיר של התורה אז כבר עדיף עובד שמפרנס וקובע עיתים לתורה… הרי בנינו אף אחד לא בטוח שאותו שפיץ שדורש דירה באמת ישב עד 120 וילמד.. זה באמת ההשקעה הכי כושלת שיש… כי רובם בסוף יוצאים לעבוד..

  הדבר היחיד שבידי לעשות זה להשקיע בלימודים של הילדות – שבעזרת ה' יסיימו סמינר עם מקצוע מכובד ויצאו לעבוד ואחרי 3 שנים היה להם ביד סכום יפה להתחלת החיים
  ברור שעדיף שהבת תתחתן מיד אחרי הסמינר ולא שתצא לעולם כשהיא רווקה אבל אין ברירה אחרת….

  • זה כ"כ צרם לי שהייתי חייב להגיב, אומרים חמש בנות! (ולא חמישה)

 • שכחתם את ההשקעה הכי כושלת של החרדים….
  קנית גדול הדור הבא…

  אנשים משקיעים עד קרוב למליון שקל בשביל לקנות את גדול הדור הבא ובמקרה הטוב מקבלים אברך ממוצע וברוב המקרים מקבל עסקן\איש עסקים\רב בחיידר\גבאי בית כנסת או סתם בטלן …

  השקעה אמורה להניב פירות אבל כל בחור ישיבה שמתארס חוזר לישיבה כמו טווס וגאה ב600 אל"ש שקיבל אבל שוכח שבעסקה הזאת יש רק מפסידים… עוד עשרים שנה מהיום והוא יצטרך להחזיר כפול 5

  • לאדון איש טוב מאוד ולאדון חרדי בהייטק, הזדעזעתי מדברי הכפירה שלכם נראה לי שחברי הגועליציה הארורים הכופרים גאים בכם, אני לא נתתי דירה ולא רבע דירה בקושי ממנתי את החתונה ובתי קבלה בחור שלפי השוק של היום הוא היה דורש לפחות 10 דירות, מה היה הסוד הגדול? התשובה היא כשהיא הבינה שהיא מגיעה לעונת השידוכים וגם הרבה לפני היא שפכה דמעות כמים בתפילה לקדוש ברוך הוא והיא קיבלה חתן שפתיים ישק

  • מגיע לו.

  • בחור שלא הרוויח 10 אגורות בחייו ויש לו העוז והחוצפה לדרוש סכומי עתק שכאלה גם אם אבי הבחורה שאיתה הוא נפגש הוא איילון מאסק וק"ו שבמרבית המקרים מדובר בדלפון מסכן שאין לו מושג מאיפה לשלם את חשבון החשמל הבא הוא אדם מושחת מוסרית שהתורה שלו שווה לצור על פי צלוחית. במחשבה שנייה הבחור המסכן לא אשם והוא תוצר של אווירה מטורפת שמתדלקים ראשי ישיבות רבנים לבלרים חסרי אחריות בעיתונות ההשקפה המפלגתית ועוד רבים ורעים שאינם משלמים שום מחיר על הטירוף שהם מייצרים.
   אדם כזה שסחט דירה מחמיו או מהוריו מגיע לו שחתניו העתידיים ייפשטו את עורו וישאירוהו בעירום ובחוסר כל.

  • אין להתחייב לכלום. שהם יבנו את עצמם לאט לאט. כך יעריכו את החיים. אין מתנות בחינם. גם עובד יכול לקבוע עיתים לתורה.

 • חמודי – חרדי ואיש טוב הציגו את העולם בדיוק כמו שהוא !!!

  עולם השקר !!

  זו המציאות שבה אנו חיים – עליונים למטה ותחתונים למעלה

 • שאלת כותב המאמר:
  "מדוע אנחנו נופלים קרבן להשקעות מסוכנות?"
  תשובות כותב המאמר:
  "התשובה לכך היא דברי הגמרא שדקדוקי עניות הם אחד הדברים המעבירים אדם על דעתו ועל דעת קונו."
  ציפיתי שהמשך המאמר יעסוק בשאלה "מדוע הציבור החרדי עסוק בדקדוקי עניות"?
  "כשאברך צעיר חי לפי החשבון הזה בשוטף ועדיין צריך למצוא דרכים לגיוסי סכומים גבוהים בעתיד, זו הנקודה שבה הוא מתחיל לאבד את הראש."
  "כאשר הזוג הצעיר מפנים את סיר הלחץ החברתי-כלכלי שבו הוא חי, הוא מבין שהוא חייב לשבור את המשוואה."
  ציפיתי שהמשך המאמר יעסוק בשאלה "איך שוברים את המשוואה"?

  אך לא ולא.
  כותב המאמר מקבל כהנחת יסוד את העובדה שאנו "חיים בדקדוקי עניות", שמעבירים אותנו על דעתנו ודעת קוננו,
  כותב המאמר מקבל כהנחת יסוד את העובדה שאנו "מאבדים את הראש"
  כותב המאמר מקבל כהנחת יסוד את העובדה שאנו חיים במשוואה שדורשת שינוי
  אך לא מציע כיוונים להתנהלות כלכלית שונה, ובכך תורם את תרומתו להנצחת המצב הבעייתי עליו הוא מצביע.

  • בול!

  • לא ביקרתי זמן רב באתר, ואני שוב ושוב אחזור על המשוואה, אם אתה חי חיי תורה אתה חייב לחיות עם המשנה אבות פ"ג מ"ה, רבי נחוניא בן הקנה אומר כל המקבל עליו עול תורה מעבירין ממנו עול מלכות ועול דרך ארץ וכל הפורק ממנו עול תורה נותנין עליו עול מלכות ועול דרך ארץ. ובאם אינך יכול נפשית לחיות עם התחושה של המשנה הזאת עדיף שתעבור לחו"ל ותחיה כמו בן אדם כאן בפלשתין הכבושה או שאתה חי מעל הטבע ובוטח חזק בקדוש ברוך הוא [מתוך נסיון לאדם שנוגע בעשור השביעי של חייו זה עובד יופי הרבה יותר טוב ממה שאתם חושבים] או שאת חי בג'ונגל כלכלי ללא שום עתיד

 • גאון הכותב.

 • כבנקאי משכנתאות אני חייב להגיד בצער שלרוב החרדים אין מושג בנושאי כלכלה השקעות ניהול סיכונים וכו ולכן כשאתה חסר ידע וחסר מודעות לסיכונים קל לך ליפול

 • ברכות על המאמר , התחלה של ביקורת עצמית אם כי לא נוגעת לשורש הבעיה בציבור החרדי,
  הרי החרדים חיים בדקדקנות ובחסכנות מוקפדת לא טסים לחול , לא מסעדות יוקרה ובתי מלון.
  ועדיין הם מגזר עני, זוג חרדי שהבעל לא עובד והאישה מרוויחה 6K בממוצע ההוצאות גדלות כל שהמשפחה מתרחבת, זוהי נוסחה פשוטה ביותר כאשר לוקחים סכום מסוים ומחלקים ליותר נפשות התוצאה היא כל אחד מקבל פחות. עכשיו מה שקורה שאינני יודע מאיפה זה התחיל המנהג הזה של להביא ילדים כאילו מדובר בתחרות "למי יש יותר הרבה", הרי בזמן התלמוד רובם של התנאים והאמוראים לא היו להם הרבה ילדים. כשרבנים דורשים "פרנסה זה משמיים"
  ו- "כל ילד מגיע עם הפרנסה שלו". הם סיימו את הדרשה והלכו להם לביתם, מי שלא מסוגל כלכלית (ואגב לא רק אברך), להחזיק בית עם X ילדים לפרנס אותם בכבוד, שלא ירחיב את המשפחה בלי תכנון. ובכל בני ברק רואים את זה שאנשים מחכים בתורות ענק כדי לקבל דברים בחינם אפילו ירקות חצי רקובים. כדאי לאדם בר-דעת שלא יכניס את עצמו לסיבוך של משפחה גדולה יותר מכפי יכולתו לפרנס אותה. וזאת המסקנה העיקרית שצריכה לעלות.
  כמה עוד עלונים של קופת העיר ב"ב נראה עם עוד אברך שנפטר מהתקף לב …..
  אינני משלה את עצמי שהתגובה הזאת תישאר והלוואי שאופתע.

  • צודק בכל מילה, אני גר בשיכון ה בבני ברק ויש לי זוג שכנים מקסים אבל האשה שם כבר בקושי יכולה ללכת, הם הביאו חמישה ילדים תוך חמש שנים, קשה להבין איך אנשים לא רואים שזה טירוף מוחלט.
   יש בשכונה עוד כמה משפחות שממש רואים שהם על המסלול לקופת העיר, זה רק ענין של זמן
   מתי יתפכחו??

  • ליעקב, אני רוצה ממך היתר למניעת הריון ללא סיבה בריאותית רצינית, דרך אגב לסבי החכם צבי היו 15 ילדים

 • רוב התגובות היו מאד צורמות!
  הערות לנושא ריבוי הילודה:
  *בימים עברו היו תינוקות וילדים רבים שלא שרדו!
  *רופא מקבל כבוד רב על שעוזר לאנשים להתרפא- תחשבו על הזכות להעניק חיים לילד!
  *לאף אחד אין הבטחה שיוכל לפרנס את ילדיו לתמיד! לא חסרים אנשים שפוטרו,אבדו את פרנסתם כשהשלטון התחלף,חלו וכדומה.
  *הרעיונות בעד צמצום הילודה מזכירים לי במשהו את מה שהיטלר ימ"ש זמם לעשות לנו. אז שנעשה את זה לעצמנו? – אחת הגזרות שהגרמנים ימ"ש גזרו היתה איסור להביא ילדים לעולם.
  (ואני לא חולקת על העובדה שלא כל אמא מסוגלת לגדל 15 ילדים. לכן כנראה שלא כל אמא מקבלת אתגר שכזה)

כתוב תגובה:

נא להזין תוכן בתגובה
חובה למלא שם
נא למלא כתובת אימייל