צריך עיון > סדר שני > האם באמת "ככה זה"? על היחס החרדי לעדות המזרח

האם באמת "ככה זה"? על היחס החרדי לעדות המזרח

עדות המזרח נחשבות בחברה החרדית-אשכנזית למוצא נחות. יחס זה כה עמוק ומושרש בתוכנו, עד שהוא הופך לנורמה שאין לערער אחריה. תירוצים כמו "פערי מנטליות" מחפים על הסטטוס החברתי הנחות של המוצא המזרחי בחברה החרדית-אשכנזית. אפליית בני עדות המזרח בשידוכים, בקבלה למוסדות ובשאר ההיבטים של החיים הציבורים היא כתם על החברה החרדית, וראוי לכל אדם הגון לעשות ככל יכולתו על מנת למחותו.

ט"ו חשוון תשע"ט

האם אי פעם חוויתי על בשרי גזענות בחברה החרדית? כשאני מנסה להיזכר באיזשהו אירוע נקודתי, איני מצליח. להיפך. לצופה מן הצד, הסיפור שלי יכול להיחשב לדוגמה מוצלחת של היטמעות כמעט מושלמת במיינסטרים החרדי-ליטאי.

נולדתי להורים בעלי תשובה. שמי הפרטי, עדן, עורר תמיד סימני שאלה, ושם משפחתי, אביטבול, הסגיר מידית את מוצאי. שכונת מגוריי הייתה שכונה חילונית. בכל זאת, התחנכתי במשך יותר מחמש עשרה שנה במוסדות אשכנזים-ליטאים-אליטיסטים, שאליהם התקבלתי ללא פרוטקציות או "תרומות" למיניהן. מצדי, ומצד משפחתי, השנים עברו ללא שום חיכוך עם המערכת על רקע עדתי או מנטלי, ולכל הפחות לא במישור הנראה לעין.

תמיד נהגתי כמנהגי המקום, על כל המשתמע מכך. הוצאתי ציציותיי חוצה; למדתי בהגייה הישיבתית; התפללתי בשני מחזורים בימים הנוראים – גם האשכנזי המקומי, וגם עדות המזרח; ישבתי בתחנון מבלי להכות על בית החזה; ובאופן כללי זרמתי עם המנהגים, המוסכמות החברתיות ועם ההשקפה הכללית של מוסדות הלימוד האשכנזים בהם התחנכתי. כמו כולם, גם בנושא העדתי קיבלתי את הקונספציה השלטת כמובנת מאליה וכאחת מעובדות החיים שאין לתהות ולהרהר אחריהן.

מובן שהכרתי היטב את סיפורי המכסות והאחוזים בקבלה לישיבות. ידעתי שבנות ממוצא מזרחי מתקשות להתקבל לסמינרים אשכנזיים, הבנתי שבכל הנוגע לשידוכים, משפחה ממוצא אשכנזי לא תשתדך עם משפחה ספרדית. כל זאת היה נראה בעיניי מובן מאליו, פשוט כי "ככה זה". זוהי הנורמה החברתית הקבועה מזה שנים, ואין פנאי או טעם לתת עליה את הדעת

כמובן שהכרתי היטב את סיפורי המכסות והאחוזים בקבלה לישיבות. ידעתי שבנות ממוצא מזרחי מתקשות להתקבל לסמינרים אשכנזיים, הבנתי שבכל הנוגע לשידוכים, משפחה ממוצא אשכנזי לא תשתדך עם משפחה ספרדית (למעט מקרים חריגים, תרתי משמע). כל זאת היה נראה בעיניי מובן מאליו, פשוט כי "ככה זה". זוהי הנורמה החברתית הקבועה מזה שנים, ואין פנאי או טעם לתת עליה את הדעת, כל שכן לערער על קיומה. אפילו ביטויי גנאי משפת היומיום בישיבה הפכו לגיטימיים אצלי. כשמישהו כינה את חברו 'פרענק' לא סמרו שערות ראשי, וכשאחד מחברי החדר השמיע חיקוי לעגני של הרב עובדיה או אפילו של אפללו טכנאי המזגנים – לא מחיתי בתוקף, ולא בכלל. להפך, הבנתי, מבלי שאף אחד טרח להסביר זאת, ש"ככה זה".

לעיתים הייתה מתעוררת בי אי-הסכמה או אי-נוחות כלפי מצבים או דעות מסוימות. אולם, באופן כללי, היחס אל מוצאי ואל היהדות הספרדית בכלל היה מקובל עלי ומובן מאליו אצלי. עד שהחלה תקופת השידוכים.

 

קיר ושמו "שידוכים"

ביום שבו נדרשתי למצוות הקמת בית בישראל, זהותי עמדה לפתע למבחן המציאות. בהגעתי לפרקי הבנתי פתאום כי עד כמה שהשתדלתי להיטמע בחברה הליטאית-ישבתית ובסגנונה, הרי שאינני שווה-ערך. לא כל בחורה תיאות להיפגש איתי, הן בשל סיבות של מוצא, והן בשל המחסור ב"ייחוס" בהיותי "בן מהגרים" – בן לבעלי תשובה. אמנם ידעתי מקדמת דנא שאני ספרדי, וספרדים לא מתחתנים עם משפחות אשכנזיות, אך עד שלא חוויתי זאת בעצמי, לא עצרתי לחשוב על משמעותה של נורמה חברתית זו. במבט בוגר לאחור, הבנתי כי מאחורי הנורמות החברתיות, שתמיד היו תמימות בעיני, הסתתר סדר חברתי שקיבע נחיתות מעמדית בלתי-תלויה של המוצא המזרחי.

אם עד אותו זמן יכולתי להעמיד פנים שאני שווה בין שווים, הרי שבאותה שעה הבנתי כי אני שונה. אני "ספרדי". איני יכול להשתדך עם אותן משפחות של חברי לחדר. משהו עמוק מבדיל ביננו. אני אתחתן עם בחורה ספרדייה, והם עם אשכנזיות

אם עד אותו זמן יכולתי להעמיד פנים שאני שווה בין שווים, הרי שבאותה שעה הבנתי כי אני שונה. אני "ספרדי". איני יכול להשתדך עם אותן משפחות של חברי לחדר. משהו עמוק מבדיל ביננו. אני אתחתן עם בחורה ספרדייה, והם עם אשכנזיות.

לא זו בלבד, אלא שאני בעצמי אימצתי מבלי משים השקפת עולם זו. בלומדי בישיבות האמנתי גם אני, מבלי להודות בכך, שעולם התוכן הישיבתי-אשכנזי חשוב, מעמיק, נכון ואמתי יותר מכל גישה אחרת. חוסר הלגיטימציה לדבר או להזכיר את הנושא העדתי, אותו חשתי בישיבה, מעיד על כך יותר מכל. דיבור על כך היה עשוי להיות הודאה בפגיעות או נחיתות. שלא לדבר על עולם התוכן התורני-מזרחי, אשר נדחק כליל מעולמי. ומדוע להזכיר ולהכיר במוצאי הזר ובעולמות התוכן השונים שעליהם גדלתי? מבלי להיות מודע לכך, אימצתי את השקפת העולם הגורסת שהמוצא המזרחי נחות מזה האשכנזי, וקברתי את עברי המזרחי בעומק התת-מודע.

אולם אשליה זו לא הצליחה לשרוד את תקופת השידוכים. בשל הצורך למצוא בת זוג, פרטים מודחקים בסיפור חיי קיבלו לפתע חשיבות יתירה. "היצע" השידוכים המסוים שאותו הקצתה לי החברה הציף בזהותי צדדים שתמיד היה לי נוח להדחיק ולהעלים. הבנתי פתאום שאני וחברי אינם משתייכים לאותו סטטוס חברתי.

תקופת ה"שידוכים" הביאה לסיומה של עידן ה"ככה זה" של חיי. למפרע, תקופה זו הניבה פירות טובים, כאשר שלחה אותי למסע מעמיק על אודות מקומי, מעמדי והיחס שלי אל המרכיבים הפשוטים ביותר בסיפור חיי. היא הביאה אותי להזדהות וחיבור מחודשים עם שורשיי. אולם מטבעה של העמקה, מה עוד בענייני זהות, היא גילתה לי גם כמה אמיתות צורמות. הרהורים על היחס הרווח בחברה החרדית-ליטאית אל נושאים של אפליה ושל קבלת האחר הפכו להיות קרובים אל לבי. אבקש במאמר זה להעלות חלק מהם עלי כתב.

 

פערי מנטליות

כיוון שעלה בדעתי לכתוב אודות היחס ליהדות הספרדית בחברה החרדית, השמעתי את הרהורי לבי לחברים ומכרים. לתדהמתי, רבים מאלה ששוחחתי אתם היו משוכנעים, באמת ובתמים, כי כל הסיפור של גזענות ואפליה במגזר החרדי הוא אשליה, פיקציה. לדעתם, ההפרדה בין ספרדים לאשכנזים נובעת מ"פערים מנטליים" ברוחניות ובגשמיות. "באמת שאין לי שום דבר נגד ספרדים. החברים הכי טובים שלי הם ספרדים. למה אני לא מוכן שהבת שלי תתחתן עם אחד כזה? זה לא גזענות! זו פשוט מנטליות שונה". פלפולי סרק אלה הגיעו לרמה של אבסורד כאשר מישהו השמיע באוזני ברצינות גמורה את "משל קרם ההגנה": אדם בהיר עור מצווה על-ידי רופאו למרוח קרם הגנה מפני השמש, ואילו אדם כהה עור, המטופל אצל אותו רופא, אינו מקבל את אותה ההוראה. האם בשל כך יחשב הרופא גזען? הנמשל מגוחך עוד יותר: החרדיות האשכנזית, באופן כללי, שמורה יותר מבחינה רוחנית. בשל כך יש צורך בהפרדה מאנשים וקהילות שמוצאם בארצות המזרח, שכן אצלם המנטליות פחות תורנית ואדוקה.  אין לכך שום קשר למילה הנוראית הזו – "גזענות"!

לתדהמתי, רבים מאלה ששוחחתי אתם היו משוכנעים, באמת ובתמים, כי כל הסיפור של גזענות ואפליה במגזר החרדי הוא אשליה, פיקציה. לדעתם, ההפרדה בין ספרדים לאשכנזים נובעת מ"פערים מנטליים" ברוחניות ובגשמיות. "באמת שאין לי שום דבר נגד ספרדים. החברים הכי טובים שלי הם ספרדים. למה אני לא מוכן שהבת שלי תתחתן עם אחד כזה? זה לא גזענות! זו פשוט מנטליות שונה"

עומק האבסורד בנימוקים אלו זועק לשמים. הגבולות והפערים המנטליים בין הקבוצות החרדיות השונות היטשטשו לבלי היכר. הבה ננסה תרגיל מחשבתי קטן. ניקח בחור ממוצא ספרדי, יוסף שלום סבג שמו, שאביו דיין, בוגר "קול תורה", ואמו למדה בסמינרים ומשמשת מורה למתמטיקה בבית ספר דתי-לאומי בגבעת שאול. יוסף שלום סבג אינו מסוגל להשלים אפילו שני משפטים מ"פתח אליהו". את "כי אשמרה שבת" הוא מכיר רק בהברה הליטאית, והדבר היחיד שנשאר ממוצאו הספרדי הוא שאמו מוסיפה ביצים לטשולנט.

ניקח לעומת זאת בחורה שגדלה בבית אמריקאי בהר נוף, שייני סילברסטיין. שני הוריה בעלי השכלה אקדמית. האמא גדלה בבית מסורתי, אך בעקבות השפעת המדריכה במחנה הקיץ של סוף כיתה י' התחזקה ועברה לבית ספר דתי יותר. האבא מגיע מבית "מודרן-אורתודוקס", בסגנון "ישיבה-אוניברסיטה". הם נפגשו בקולג', התחתנו, נעשו ציונים יותר ודתיים יותר, ובעקבות המעבר לארץ החליטו לשלוח את ילדיהם לחינוך חרדי. בהמשך, בהשפעת ילדיהם, הם אימצו לעצמם את ההווי החרדי (עד גבול מסוים). האבא התחיל ללכת עם כובע וחליפה, האמא עשתה מנוי לעיתון "משפחה", ואף החלה להחליף מתכונים של קינוחים עם חברותיה החרדיות-אמריקאיות בשכונה. אצל הוריה של שייני "מחבלים" הם אלו שעושים פיגועים ביהודה ושומרון, והשמות ר' שמואל מרקוביץ ור' לייזר כהנמן אינם אומרים מאומה.

עכשיו נבקר בבית משפחת שפירא המתגוררת בשכונת רמות ד' בירושלים. משפחת שפירא היא משפחה למופת. האבא בוגר פוניבז', ר"מ שיעור ג' בישיבה קטנה נחשבת. האמא, לבית וייס, מורה בסמינר החדש. והילדים כולם – רבקי, מוישי, זאבי, חנוך, שלמה ואביגיל– לומדים במוסדות העילית של החברה החרדית. מוישי בן 22.5, והוא מחכה בקוצר-רוח להתחיל את תקופת ה"שידוכים". חצי מחבריו בישיבה כבר נשואים או מאורסים, והוא מרגיש שהוא "מתייבש". דא עקא, יש לו אחות מעליו, רבקי, בת 24.

רבקי היא בחורה מעולה. היא חברותית, מוכשרת, מקובלת. היא נראית טוב ויש לה משרה נחשקת במחשבים. בסמינר כולם היו משוכנעים שהיא תתארס ראשונה. והיא אכן התארסה. בתחילת השנה האחרונה בסמינר היא הדהימה את כל חברותיה, שהוריקו מרוב קנאה, עם שידוך השנה – בן של ראש ישיבה מפורסם. כמה מצער ומביך שלבסוף השידוך התבטל (בעקבות סיפור עגום מאד, שלא ניכנס לפרטיו, אך גילויו שלח את חתנה ל"חיזוק" מעבר לים). רבקי נעשתה קצת יותר "מודרנית" בעקבות התקרית והגיל. היא הוציאה רישיון נהיגה, נסעה כמה פעמים לחו"ל, ואפילו החלה להחזיק ברשותה סמארטפון. אבל היא נשארה איכותית ושמורה, והיא מאד מאד רוצה למצוא את בן-זוגה ולהקים יחד בית נאמן בישראל.

בערב אחד, בחדרים שונים בבית משפחת שפירא, מתנהלות השיחות הבאות. אמא של רבקי מקבלת שיחת טלפון מקולגה וחברה טובה, גברת שוטוביץ, המלמדת בסמינר החדש, ומידי פעם "מנסה ככה את כוחה בשידוכים", כפי שהיא נוהגת לומר. היא מספרת לאמא של רבקי כי היא מכירה בחורה מיוחדת מאד, ממש אישיות, כל כך מוכשרת ואצילית ועדינה ואהובה. משפחה אמריקאית אמנם, הילדה עצמה עלתה לארץ רק בגיל 9, אבל ממש בסדר. לשני ההורים יש עבודה טובה ומכובדת וכל הילדים פחות או יותר ב"שטאנץ". ממש אוצר, היא מסכמת, לחטוף אותה. "אולי למוישי?" היא מציעה.

באותה שעה, רבקי משוחחת עם חברה טובה שלה, רחלי ועקנין, המספרת לה על בחור שהיא הרגע נפרדה ממנו. הוא לא רצה, היא אומרת לה. היא מאד רצתה. יוסי סבג הוא בחור מרשים מאד, הוא אחד מה"אלטעררס" הכי מפורסמים בחברון. הוא אפילו לומד חברותא עם ראש הישיבה. הוא כריזמטי, שנון, מלא בביטחון עצמי, אבל בררן – מה לעשות. "את יודעת", היא אומרת לה חצי בחיוך, "חשבתי שאתם מה-זה תתאימו ביחד, יש לכם את אותו הומור ציני". שתיהן צוחקות ורבקי אומרת בלי לחשוב פעמיים: "אמא שלי תקבל התקף לב רק מהרעיון".

אכן, פערי מנטליות.

 

הפרדת הקהילות

האפליה בין ספרדים לאשכנזים בחברה החרדית מצויה כמעט בכל מישורי החיים: קבלה לתלמודי תורה, ישיבות, בתי ספר לבנות, סמינרים, שידוכים, אזורי מגורים, נציגות פוליטית ועוד.

נימוק הגיוני יותר שניתן אולי להצדיק באמצעותו את היחס המפלה ליהדות הספרדית בחברה החרדית הוא הפרדת הקהילות. יטען הטוען כי ההפרדה בין הקהילות השונות על בסיס מסורת ומנהגים שונים יוצרת בהכרח תופעת לוואי של אתנוצנטריות. הרי איננו רוצים ליצור "כור היתוך" שיהפוך את כולנו לזהים. המאמץ לשמר שונות במסורות והפרדה בין הקהילות יוצר, מטבע הדברים, מתיחות מסוימת בין הקבוצות ואף זלזול של הקבוצה החזקה בחלשה.

אגדה ידועה מתארת את ההורה הספרדי המתקשר לראש הישיבה האשכנזי וקובל על כך שלא קיבלו את בנו לישיבה. ראש הישיבה שואל את האבא: הרי אתם ספרדים, ומדוע לא תשלח את בנך לישיבה ספרדית? האב עונה לו: "אבל הוא רוצה ישיבה אשכנזית!". "גם אני רוצה ישיבה אשכנזית", עונה לו ראש הישיבה. סיפור זה בא לתאר את ההצדקה הרווחת בחברה החרדית לאפליית הספרדים, לפיה היהדות האשכנזית עשתה טובה ליהדות ספרד בכך שקיבלה את ילדיה למוסדותיה. עד היום, הישיבות האשכנזיות והסמינרים האשכנזיים נחשבים (בגדול) טובים יותר מאלה הספרדיים, וגם הורים ספרדים מעדיפים לשלוח את ילדיהם למוסדות אלו. מה היא אפוא התלונה על המוסדות האשכנזים? הם פשוט רוצים לשמר את אופיים.

אולם, טענה זו אין בה ממש. השמירה על אופי הקהילות אינה מצדיקה אפליה גורפת בקבלה למוסדות או בשידוכים. החברה הדתית-לאומית תוכיח. גם בחברה זו, כל מוסדות החינוך הגדולים והנחשבים הם "אשכנזים". התפילה והמנהגים הם בנוסח אשכנז, ובעבר הלא רחוק כמעט כל אנשי הצוות היו ממוצא אשכנזי. עם זאת, בחברה זו הקבלה למוסדות אינה מערבת שיקולי מוצא, וכן הדבר אף בבחירת בן- או בת-הזוג. בני זוג בתקופת השידוכים יוצאים לפגישות עם התואמים להם מבחינה ערכית, רוחנית, או כל נתון אחר הרלוונטי למערכת הזוגית-אישית. המוצא, שאינו רלוונטי בעליל לשני בני זוג שהתחנכו באותם מוסדות וגדלו על אותו הווי, מוצא את עצמו מחוץ לתמונה. מעבר לכך, ישנה התייחסות הלכתית נרחבת (באופן אירוני, בעיקר בפסקיו של הגר"ע יוסף זצ"ל) לדרך שבה ינהגו זוגות ממוצאים שונים מבחינת הלכה ומנהג.

קבלה לישיבות ולסמינרים על סמך מוצא הוא עוול בלתי נסלח. התירוץ של הפער הרוחני הוא שקרי. אעיד ויעידו איתי רבים כי חלקתי את ספסלי בית מדרש עם בחורים אשכנזים בעלי רמה רוחנית נמוכה, שהחזיקו במנטליות מתירנית וחומרית מבית. אולם הם, אחיהם ואחיותיהם מעולם לא נתקלו בקושי להתקבל למוסדות טובים ונחשבים, זאת רק משום ש"התמזל מזלם" והם נולדו למשפחות ה"נכונות". לעומת זאת, ילדים מבתים ספרדיים תורניים, אדוקים ושמורים ביותר, נאלצו לחוות דרך ארוכה ומתישה, המלווה בעוגמת נפש מתמשכת, אך ורק בשל מוצאם. כך עוברות משפחות תלאות קשות ורבות, שלעתים משאירות צלקות לטווח הארוך, ללא כל ערובה שהדרך תסתיים בהצלחה.

אין פסול בכך שהקבלה למוסדות החינוך תהיה על סמך רקע ורמה רוחנית. מוסדות החינוך העילי לא אמורים להיות סמינרים למתחזקים. כמו כן, אין פסול בכך שהישיבות האשכנזיות נותנות בלעדיות למסורת ולמנהגים האשכנזים ולהווי החיים הנלווה אליהם. במצב מתוקן, היה אפשר למצוא למשל "ועד" (שנתון) בישיבה ליטאית אשר רובו ספרדי, היות ואותם בחורים עמדו ברף הרוחני-ערכי שהציבה הישיבה לעצמה. הישיבה מצידה תקבע את צורת הלימוד, נוסח התפילה והמנהגים, והמתקבלים אליה ישתלבו בתקנון הקיים (בדיוק כפי שקורה היום). הדבר אינו אמור להוות סתירה למוצאם של התלמידים; הישיבה אינה מוסד דמוקרטי. אולם, האפליה החברתית שקיימת כיום היא כתם מכוער שמצייר את היהדות החרדית-אשכנזית באור לא מחמיא בעליל. מן הראוי למחות כתם זה בהקדם.

 

שמירה על החומות

החברה החרדית ידועה בניסיונותיה הרבים להגביה את חומות השמירה והבידול מאיומים שונים על דרכה של תורה. אנחנו עדים השכם והערב למלחמות אינסופיות בשלל סוגיות ציבוריות הנוגעות לציבור החרדי: טכנולוגיה, אינטרנט, לימודים אקדמיים, שבועונים, לימודי ליב"ה, אירועי תרבות וכדומה. בתוך הישיבות והסמינרים, במסגרת הפרט, המלחמות תופסות מנעד רחב עוד יותר של נושאים: קוד לבוש, מקומות בילוי, שיוך מפלגתי, ועוד.

החברה החרדית עושה המון למען שמירת "טוהר המחנה" ולמניעת כל פגע ונזק רוחני ומוסרי מבני הקהילה. כמובן שלא כל המלחמות צולחות, והפרצות אכן רבות; אך במידה ונמצא פסול רוחני, תורני או ערכי כלשהו, קול ההנהגה החרדית מהדהד היטב ונשמע בכל רחבי המחנה.

אולי בשל העיסוק הרב ב"מלחמות קדושות" באויבים מבחוץ (ולעתים מבפנים) נזנח בדק הבית הפנימי, שבגינו מוצאת הגזענות מקום נוח כל כך ברחוב החרדי. בפרשת עמנואל, למשל, התגייסה החברה כולה כדי להגן על היהדות מפני התערבות בית המשפט החילוני. יתכן שבאותו מקרה הצדק היה עם הנהלת בית הספר, והאפליה לא נבעה משיקולי גזע, אלא משיקולים רוחניים. אולם, המאבק באיומים חיצונים מסמא לעתים את עיננו מלראות את נגעי עצמנו, ואוטם את אוזננו מלשמוע את קולו הצורם של הקלקול הערכי הכרוך בכך.

הגזענות והאפליה אינן פוסחות על אף חברה. אין כוונתי להאשים אך ורק את החברה החרדית בגזענות. אך לדאבוני הרב נראה כי החברה החרדית היא היחידה שאינה עושה דבר בכדי להילחם בתופעה. אדרבא, מי שמעלה את הנושא עשוי להיחשד ב"בגידה", כאילו הוא משתף פעולה אם ההתערבות החילונית בחינוך החרדי. התנהלות זו מנציחה את קיומה של האפליה במסרים ובמעשים, סמויים וגלויים.

***

כפי שסיפורי האישי ממחיש, היחס לספרדים בחברה החרדית אינו בהכרח "מפלה" במובן החמור של המילה. כיוון שלמדתי במוסדות לימוד אשכנזים, ואף אימצתי ברצון את מנהגיהם, הפכתי לכאורה לשווה בין שווים. בכל מה שנגע לחיי החברה, קיבלתי יחס הוגן ושווה. עיקר האפליה כלפי הספרדים בחרדיות האשכנזית היא יחס של בוז כלפי הספרדיות. כל מה שמדיף ניחוח מזרחי הוא נחות בעיני החברה החרדית-אשכנזית. כך רבנים ספרדים, מנהגי עדות המזרח, ושמות משפחה המעידים על המוצא המזרחי.

אני מודע לכך שבשל ההתייחסות לפן ה"רגשי" של סוגיה זו קוראי מאמר זה עלולים לראות בו נאיביות ותמימות, ולהגיב עליו בצקצוק לשון. אולם אני מקווה שהוא יצליח לעורר אצל הקורא ההגון ניצנים של התעוררות, עצירה רגעית לנוכח הנקודה הנזנחת, ואולי אף חישוב מסלול מחדש ושינוי תפיסה.

מאמר זה קורא בעיקר לחשבון נפש ולבדק בית פנים-מגזרי. איני יודע כיצד ניתן לשנות תפיסות שהשתרשו כה עמוק בחברה שלנו, אולם ראוי כי יראי ה' שבקרב המחנה יבינו כי היחס ליהדות הספרדית הוא עוול שאין לו הצדקה. אני רוצה לראות משפחות אשכנזיות הגונות שילדיהם נישאים לספרדים, לא "בדיעבד" אלא "לכתחילה". אני רוצה לראות את מנהל הסמינר או החיידר הפותח את שעריו ונותן יחס שווה לסבג ולשפירא, לועקנין ולוייס. אני מחכה ליום שבו השאלה מאיזה חלק מהעולם הגיעו ההורים תפסיק לשחק תפקיד במעמדו החברתי של הילד. כולי תקווה כי יבוא יום שבו הגזענות בכלל, וזו החרדית בפרט, תמצא את עצמה לא רלוונטית, עד שהשלכותיה תעלמנה כליל.


תמונה: Bigstock

135 תגובות על “האם באמת "ככה זה"? על היחס החרדי לעדות המזרח

 • אין ספק שהחברה החרדית היא הגזענית ביותר ממה שכולם מכירים, אבל צריך לדעת שגם לספרדים יש חלק נכבד בזה שהם מופלים לרעה.
  לא מובן לי מדוע הכותב התעורר כשהגיע לפרק האיש מקדש, הרי הליטאים לא מתחתנים גם עם החסידים ולא מטעמים גזעניים וכן להיפך, מה שברור הוא שלחסידים כמו לליטאים יש כבוד עצמי, יש להם מוסדות משלהם ישיבות וסמינרים ואינם זקוקים לחסדים של אחרים, הם גאים במורשתם, מה שאי אפשר לומר על הספרדים שמתרפסים לפני הליטאים, יש להם מפלגה גדולה כבר 30 שנה עם מספר נציגים כפול מהליטאים והחסידים ועדיין כל בינהם ובנותיהם של העסקנים ורבניהם מתחנכים אצל הליטאים, אין להם מסורת לא עמוד שידרה, בזויים ושפלים חושבים הם שהתורה ניתנה בליטא הם אמצו להם את ההשקפה הליטאית, לכן הם נראים כך, מי שלא מכבד את עצמו שלא יצפה לקבל כבוד מזולתו.
  במקום לבזבז אנרגיה במחשבה המשעשעת שיום יבוא והליטאים יתנו לספרדים את בנותיהם, כדאי שהספרדים יקחו את עצמם בידיים ויתנתקו מהשקפת הליטאים ומהמפלגה שמנציחה את ההפליה, יקימו מוסדות בעיקר ישיבות גדולות וסמינרים על טהרת הספרדיות עם כל המשתמע מכך, דהיינו המחנכים והחומר הנלמד צריך להיות רק ספרדי בקיצוניות, כמו שאומר הרמב"ם שלתקן מידה רעה צריך ללכת לקצה השני ואז להתאזן, הדבר היחיד שיש לאמץ מהתרבות האשכנזית זה את הפרקטיקה, איך לנהל ישיבה או סמינר עם גאוות יחידה ושאר דברים חיוביים.

  • הטענה שהבאת – שליטאים גם אינם מתחתנים עם חסידים, אינה נכונה.
   אם תדקדק בלשון הכותב תסתכל שהוא לא מדבר על מקרה סטנדרטי. ברור שאדם יעדיף אישה כמה שיותר דומה לסגנונו ולאורח חייו, ולכן אין לדרוש מאשכנזי שירצה לישא ספרדי, בדיוק כמו שאין ספרדי קלאסי שיעדיף אישה אשכנזית על פני אישה ספרדית.
   אבל, אם אשכנזי יצטרך להתפשר [מכל סיבה שהיא] ולקחת אישה שאינה בדיוק כמו שהורגל, אין ספק שכמעט כל אשכנזי יעדיף להתפשר על בחורה חסידית, אפילו שהיא מבית חסידי שורשי, וההורים מדברים רק אידיש, והאחים פאותיהם מסולסלות, ולומדים בישיבות חסידיות, והבחורה עצמה התחנכה בסמינר ובבית ספר יסודי חסידי, ומבחינתם אדם שלא טובל במקוה קודם התפילה חסר לו ב'צורת יהודי', וטיש אדמו"ר ושובבי"ם, הם הערכים החשובים והמרוממים ביותר.
   ואם יציעו לבחור ליטאי בחורה ספרדית, שאחיה לומדים בפוניבז' ותפרח, מדברים בבית בשפה ישיבתית ובהברה ליטאית, האחים לבושים כבחורים ליטאים סטנדרטיים [אפילו קצת בהירים…] והבחורה התחנכה ב'חדש', הייתה מדריכה נערצת, וכל שיגה ושיחה של משפחה זו הוא כשל משפחה ליטאית, מבחינת ההווי והשיח, – כל בחור נורמלי יסרב אוטומטית לשידוך זה, והסירוב יהיה החלטי ושאינו משתמע לשני פנים.
   האם תוכל להסביר מפני מה זה ברור שעדיף בחורה חסידית על פני בחורה ספרדית – אחרי כל מה שתואר לעיל.
   [בעבר עשיתי סקר בין עשרות בחורים ליטיאים וכולם ענו לי חד משמעית שהיו מעדיפים בחורה חסידית מבחורה ספרדית].

  • צודק ב100%!!!!

  • חרדים הם התקווה האחרונה של האנושות.
   אם אלה חרדים אשכנזים או ספרדים.
   ואני אומר זאת בתור חילוני ספרדי בעצמי.

   במיוחד כיום כשהעולם קורס.
   וכל הנבואות בתנ"ך מתחילות להתגשם…

  • דבריך נכונים מאוד ועצובים על כך שלצערנו הספרדים מתרפסים בפני האשכנזים אך כך או כך המציאות עגומה וכואבת שהחברה החרדית נגועה בגזענות ופילוג ולא משנה מה המניעה אני ספרדי ולעולם לא חושב ולא מעוניין לשלוח את ילדיי למוסדות אשכנזיים א כיון שזו לא המסורת שלנו ב איפה שלא רוצים אותך אל תרצה אלף פעמים
   הסיבה שהספרדים (חלקם/מיעוטם) חיים בתחושה או תפיסה שהאשכנזים יותר טובים מהם נעוצה בדור או הדורות הקודמים בעיקר בשנות העליה שאז הציבור הליטאי היה חזק למול המערכת המדינית לעומת הציבור הספרדי שהיו מאוד תמימים ולא היה להם את הכלים להשתלב נכון בחברה החרדית הליטאית שאז הייתה הרבה יותר חזקה מהספרדים וזה ידוע מראש שקור היום זה שאנשים עדיין שבויים התפיסה הישנה הזו שאולי היה לה איזו נכונות אמיתות בשעה אבל כיום אין לציבור הספרדנ מה להתבייש בעצמו בשום דבר הפוך היהדות של כדות המזרח היא עמוקה ומושרשת ומפוארת ואין מה להתבייש בה כלל

   אך עם כל זה ודאי שהגזענות הקיימת היא גזענות טהורה לכל בר דעת ולא משנה עכשיו מהי הסיבה לכך אם הספרדים צריכים ללכת למוסדות שלהם או לא וילמדו מהציבור הדתי לאומי אחדות מהי לענ"ד המשקל של האחדות שווה הרבה יותר מכל מיני חומרות ושמירות מיותרות

 • שלום עדן
  בדבריך נגעת בנקודות אמיתיות וכואבות ,יישר כח
  לדעתי הדברים לא לגמרי ברורים
  לדבריך בחור ספרדי שלומד בחברון אין סיבה פרט לגזענות שורשית שלא יפגש עם בחורות אשכנזיות .
  מה עם בחור שלומד בכסא רחמים? שם טיעונים מנטלים כן מקובלים ?
  אז אולי מנטליות היא כן פקטור להצעה?

  • בבירור זו כוונת הכותב.

 • המאמר שכתב עדן יפה ומנומק,
  אני יכול להוסיף שישנו אחוז לא מבוטל (שאינני יודע להגדיר את גודלו)
  מקרב "הליטאים" שהסינון על רקע עדתי בקבלה למוסדות מקומם אותם, וכאשר ביקשתי את עזרתם בהכנסת ילד למוסד "ליטאי" מעבר למה שהם התנדבו בשמחה לעזור לי, הם הביעו בפני את כאבם ואת הבושה שלהם בכך שישנו מצב מביש כזה,
  בקשר למה שמציע אשר שעל הספרדים היה לבנות לעצמם מוסדות טובים,
  אכן זו נקודה כואבת שאני בעצמי התחבטתי בה בין הרצון ללכת על המוסדות הטובים והמוכרים (שבהם גם אני למדתי) לבין הרצון שלא להשפיל את עצמנו, ולהיות חלק מעולם חדש (שאגב הולך ונבנה לאט לאט),
  בנתיים אני בחרתי לילדיי את הישן והטוב, יחד עם לא מעט סימני שאלה בפנים,

  • הישן והטוב? רוצה לומר האשכנזי והבטוח. יש מהפכה תודיעו לי כשתצליחו אני אתכם מרחוק.. זה מ. שבעצם אמרת.

 • אכן כן, החרדים האשכנזים (בעיקר הליטאים) בזים לספרדים וגם לחסידים (אלא שהחסידים לא מתחנכים אצלם ולא כל כך מעניין אותם מה הם חושבים עליהם) ולדעתם מי שלא חושב כמוהם הוא כקליפת השום.
  לגבי הנישואין בגדול זה מתחיל מבעית מנטליות והבעיה היא גם סביבתית מי שלוקח את רבקה צריך לקחת בחשבון שהוא נהיה גיס של לבן, דהיינו לא מספיק שהבחור לומד בחברון כי אתה מתחתן עם בחור אתה מתחתן גם עם משפחה ולא רק עם הבחור בעצמו ולהחליט להכניס את עצמך לזה זה לשנות מנטליות לפחות חלקית ולא כל אחד רוצה את זה.
  בנוסף לאחר שברוב המקומות יש בעיה מנטלית נוצרה בעיה לעשות דבר חריג ולכן לא עושים את זה.
  אבל באמת באמת אין ספק שצריך להוסיף הרבה באהבת חינם.
  ועוד מילה לסיום כשהספרדים היו בארץ ישראל ראשונים והגיעו לפה האשכנזים הם לא התייחסו אליהם יותר טוב, כך שזו לא בעיה אשכנזית אלא בעיה של מגזר חזק (כלכלית ומעמדית) מול מגזר חלש.

 • הגזענות קיימת בכולנו. וראויה להיעקר מן היסוד!!
  איזו הערכה ניתן לרכוש לראש ישיבה ששיקולי דת ומוצא מהווים בעיניו שיקול לכשעצמו בקבלת החלטה?!

  קצת כואב לי שכל כך קל ונוח להאשים את *כל האשכנזים* באופן גורף בגזענות.
  ישנם רבים, ואנוכי בתוכם, שלא רואים את ההבדל.

  אני מעיד על עצמי שאין לי שום בעיה לקחת חתן לבתי, ויהא תורכי, מרוקאי, תימני או גרוזיני – עד כמה שישנה התאמה כמובן.

  חלק גדול מאוד מהציבור הליטאי של היום, במיוחד החלקים המפותחים והמתקדמים יותר, כבר לא מזדהה עם חלוקות גזעניות כאלו.

  הגיע הזמן שגם החלק השני יפנים זאת, ויבין כי ייחודיותך, אילו באה לידי ביטוי במוצאך – מצבך בכי רע.

 • מה אתם רוצים
  זהו מאפיין בסיסי של חברה שעדיין פטריאכלית ומעט פרימיטיבית.
  אני מביט בקינאה איך הסרוגים פתרו את הבעיה תוך 2 דורות

  • צודק! מדובר בחרדים פרימיטיביים אשר הינם בעלי מנת משכל נמוכה והשקפה צרה. יש ללמוד מהציונית הדתית, אלו אנשים אינטליגנטיים ללא תפיסות מטופשות.

 • 1)
  לא מובן למה הוא התעקש לחפש אשכנזית בשביל למצוא "פתאום" את הגזענות

  2)
  שיקרא מה עברו האשכנזים מהעליות הראשונות פרושים וחסידים בירושלים ובטבריה מידי המזרחיים שהטורקים התחברו למנטליות שלהם

  3)
  הכותב מנסה להתעלם ולהסביר שהבדלי המנטליות רק באדיקות הדתית, מה שלא נכון בעליל (למרות שזו כמובן התוצאה הטבעית הרצויה של האופי שהאשכנזים מחפשים),
  החרדים האשכנזים טוענים שאופי ערבי בטון השיח בחשיבה ובהתנהלות הרגשית ובמידות ורצונות ומאוויים ובהרבה תחומים (ואני נזהר מלהתמלכד כי התחומים הכואבים ממש רבים מספור, אבל אשכנזי שלא חי את זה מקרוב לפעמים לאחרונה נהפך לנאיבי ומתחיל להצטדק ולהסכים להשיל אופי ונכסי רוח) הוא נוגד את האופי היהודי שהתרבות היהודית ממליצה במקורותיה לאופי המוכן ממילא לחיי יראה, ושעדיין האופי האחר לא התמתן ולכשיתמתן לא תהיה כל הסתייגות מה שאומר שאין גזענות כלומר העדפה על רקע גזעי, כי כולנו יהודים, ואפילו אם גרים ממזרח או ממערב, נקראים גזע האבות הקדושים, כי היהדות היא אידיאה ולא גזע , אבל יש דברים שרואים וחווים ונזהרים ועדיין מייחלים בתפילה ששאריות הגלות הארורה בין הגויים ישכחו ונוכל להתאחד בעדינות יהודית ובלי הבדל בגלל צבע חלילה, כי לא זו הסיבה.
  אי אפשר להכליל למרות הדומיננטיות ובפרט שבכל צד אפשר למצוא צרות ובעיות, אבל בהחלט אפשר להבין את הפחד של הורים דואגים והחשד על הפתעות אופי אחרי הנישואין מה שהסתתר לפני כן בדיבור מתון ומתחדש בארצינו,
  מי שלא מבין למה אנשים שומרים על עצמם ומפחדים שמא גם הפעם למרות שהכל כבר נראה בסדר אבל בגלל הסביבה של המשודך הם יפגשו עוד פעם אופי שלא תואם לטעמם עדינות ורוך, אז לא, שלא יבין, אבל לא בגלל זה נסכים להחליף מנטליות שאנחנו חושבים שהיא יותר מתוקנת לעדינות ויראת שמים יהודית,
  זה לא אומר שאם הורה רואה לנכון שאין הפעם ממה לחשוש הוא עדיין לא יעשה את זה, כי אין באמת גזענות, רק פחד ממשהו מאוד מפורסם ומוכר, כי לכל אינדוודואל יש סביבה והוא גדל ברוח ומנטליות מסוימת, ולכן הפחד של שאר ההורים הוא עדיין לגיטימי ולא גזעני, הם עלו מאיורפה אחד מעיר ושניים ממשפחה אודים מוצלים, ללא נכסים ללא שובע רק פצועים, ואם הם שמעו על אחות ששרדה הם ניסו לאחד משפחה מרוסקת, אבל אם הם שמעו שהאחות טיפטיפונת חרקה מהדרך, הם ניתקו במסירות נפש מגע עם כל הכאב, זה שונה ממה שהמזרחיים מכירים, אז כעת הם לא מותרים על דרכם ואופיים וזה בסדר גמור, יש מספיק מזרחיים שלא רוצים אשכנזים כי לטענתם הם מנוכרים, אז זו גזענות וזו לא?
  (רוצים דוגמאות? מיותר כי הימים יכלו ולא הם, אבל משהו ממש מרגע זה, יום הבחירות לעיריית ירושלים כ"א מרחשוון ע"ט, למה כעת שוק מחנה יהודה וכל סביבותיו מוצף הדבקה במקומות מותרים ופרטיים "מזרחי מצביע למזרחי, נקודה. רק משה ליאון יחזיר את הכבוד(…..) לירושלים" האם אשכנזי היה יורד לרמה הזו, להשתוללות הילדותית הזו, התחשבנות של כבוד ערבי ללא ענייניות? ואם אשכנזי היה יורד לזה האם העולם לא היה רועש "גזענות"?, יש לנו שכנים "חרדים"…. שאנו רואים במצלמות המכונית איך שהם תולשים ממכוניתינו כבר שש פעמים את המדבקה של הנציג החרדי לראשות העיר, מספר דקות אחרי שהדבקנו, אנחנו שותקים כי זה לא לרמה וגם מפאת האחריות מאלימות או חילול ה' וכדומה וממשיכים בשלנו, האם חלמנו חלילה לשלוח יד למכוניתם לעשות זאת במקביל? אפשר להתכחש ולהתחפש ולצקצק את התשובה הצבועה שזה קורה מכל צד, אבל שנינו יודעים איפה זה דומיננטי)
  יש להדגיש ולהבדיל- גזענות היא העדפה גזעית טהורה ללא נימוק, אבל כאן יש פחד וכשהנימוק -שלצערינו נראה עדיין לעין- ישתנה בעתיד (הלוואי), ישתנה עמו הפחד ותבוא במקומה האחדות היהודית המצפה לזה בכיליון עינים ונפש כי זה חלק הכרחי בגאולה כפי הנבואה שיהודה ויוסף יהיו לעץ אחד

  • אם היה למישהו ספק על קיומה של גזענות בחברה שלנו, הרי שתגובה זו מוכיחה זאת. מזעזע שיהודי מדבר כך.

  • לכנות התהנלות או דפוס מסויים בכינוי "ערבי" זו גזענות. גזענים רבים לאורך הדורות מצאו הצדקות רבות לגזענותם כך שהטענה שאין גזענות היא לא מבוססת כלל. אשכנזים גבים נושאים בחובם דפוסי התנהגות זרים מארצות נכר כשסליחה הדפוס החזק מכולם הוא בפירוש "טוהר הגזע", חשיבה שלכ הגיעה מארצות ערב אלכ מה"אליטה" האירופאית כידוע. תן דעתך על כך.

  • ומה לגבי ניסוח המנסה להיות מתוחכם, אך משורה לשורה מתגלה כעילגות.
   בכל מקרה בשורה התחתונה מדובר במגיב גזען
   "מנטליות שאנחנו חושבים שהיא יותר מתוקנת לעדינות ויראת שמים יהודית"

  • עדן,
   קראתי בהתעניינות רבה את כתבתך. חזק וברוך! כספרדי שלמד בישיבות ליטאיות, לעניות דעתי האשמים בדבר הם הספרדים! והסיבה היא פשוטה כמו שכתבת שזה בגלל רגשי הנחיתות. אין לנו במשה להתבייש והלרגיש נחותים. ב״ה לא אלמן ישראל! לא חסר רבנים ספרדים שהאירו את עינם של ישראל בכל דור! מה שצריך לעשות זה להחזיר את שיטת לימוד התורה הספרדית שלא בנויה על פלפולים של סרק וגם להוסיף את לחמוד התנ״ך שבכלל לא קיים בישיבות!

  • יפה כתבת. על אף שדבריך נדמים למלכתחילה כנגועים. מכך שאתה נוגע בנימי נימים, פרטת את דבריך בחכמה והראית את האמת הלא פשוטה. לא קל לקבל את הדברים אך הגלות עוד כאן והדרך עוד נמשכת. בעזרת השם נעבור גם אותה. ישר כוח..

  • הכותב מסביר את הצד שלו עם כל הכבוד לאשכנזים זה שיש ספרדים במוסדות שלכם זה רק בגלל שאתם הקמתם מוסדות לפניהם ולכן הדבר היחיד שיכלו לעשות זה להיכנס למוסדות האלו ובדר"כ זה לא קורה תמיד אבל שאשכנזים מלכלכים על ספרדים אף אחד לא פוצה פה אז מי יגיד שלספרדים יש רגשי נחיתות? וחוץ מזה יש לי בן דוד שלמד בבי"ס אשכנזי והוא חטף כאפות על זה שהוא מזרחי, וגם בכל פעם שהמנהל היה בא לבית שלנו, אבא שלו היה צריך להחביא את התמונות של הרבנים הספרדיים. אין גזענות, נכון? זה מה שהוא ראה בתור ילד, אנשים צריכים להבין שלפעמים התנהגות לא נאותה מהצד השני יכולה להביא לגזענות אז לא לנסות להסתייג, עד שבנאדם מעז להגיד את אשר על ליבו, משהו שמזרחים לא יעשו באים ודורכים עליו? בואו נראה מה אשכנזי היה עושה אם הוא היה בבי"ס ספרדי.

 • אכן יש הבדלים, ולא כל הבדל ראוי לתואר 'גזענות'
  ראוי יותר למי שמרגיש שדוחים אותו שיחפש מקום אצל הדומים לו. 'כל עוף למינו ישכון ובני אדם בדומה לו. [רגע רגע מי כתב את זה?]
  המיכסות בישיבה מטרתם להשאיר את הישיבה 'אשכנזית' ולולא המיכסות לא יתקרב אליה שום ספרדי אליטסטי. [ע"ע קול יעקב]

 • אליהו לוי מזדעזע במקום לקרוא , חוזר בכדי להנציח סיסמא למרות ההסבר הראוי להתייחסות ולא להתעלמות מכוונת, המגיב מפרט בבהירות שגזענות משמעותה כשמה "שנאת האחר" ושאין כאן לא "שנאה" ולא "אחר", ומותר לאנשים לבחור במנטליות שהם מעדיפים כפי שהם מכבדים אותך שאתה בוחר "משום מה" דווקא בבנותיהם, ואז הוא נזכר שהם גזעניים, לא מה שאנו חווים בהערות לא פעם מן הצד השני.

  אני כיהודי אשכנזי חונכתי לערכי היהדות שאסור לפגוע או לשנוא יהודי, אבל משום מה לא פעם נתקלתי באמירות שברגע של להט וכעס לא מושכל הביעו שנאה כמו שנאה שחווינו בגולה, אזני שמעו ולא זר "אתם לא מזרע יהודים בכלל" (מקורו בטעות אנטישמית והופרך סופית גנטית ויש טענות הפוכות) וכן "חבל שהיטלר לא גמר אתכם" (מצד מזרחיים עם לבוש חרדי אדוק, אני לא יודע להבחין בכל פעם היכן הם למדו, אבל לא פעם הבנתי שהסביבה למדה אצל אשכנזים, וזה לא הועיל למשפחה המורחבת אם בכלל)), אף הורה לא רוצה שבתו תחשוש שבגלל וויכוח זה מה שיהיה ואפילו רק בסתר ליבו של חתנו האמוציונאלי עליה, אני לא מצליח להבין למה הטענה היא חד צדדית רק בגלל שהורים לא מוסרים בנותיהם (ולא תמיד), תתחיל להסתכל גם על שנאה אמיתית ולא רק הבדל מנטלי, שנאה המגיעה מהצד שממול ולא רק כשהמדובר במסירת הבנות ושאין אותה חלילה אצל יהודים אשכנזים שגדלו על ערכי התורה למרות הטחות אלו

  לא להשתדך זה לא פשע שנאה, הטחות וכעס כמו אלו הנם פשע שנאה

  במקרה שמתפוגג למישהו החשש מדעות אלו ומידות אלו ואחרים, מתברר למפרע שאין כאן חלילה לא "שנאה" ולא "אחר", אמן

 • קודם כל המאמר יפה מאד ונוגע היטב בנקודה כאובה ביותר.
  שנית, מזדהה לגמרי עם אליהו לוי. התגובה של "יהוד" אכן מקוממת מאד.
  קשה לקרוא תגובה נוטפת שנאה מוסווית ועליונות בלתי מוסווית, עטופה בגיבובי שקרים.
  (סליחה שאני יורדת לקטנות, זה נורא בנאלי אבל אם האופי הערבי נוגד את היהדות, מה עם האופי הגרמני?)
  בושה!

 • חנה צודקת ומכוונת לדברים שכתב מרן החיד"א,
  שהאופי של האשכנזים הוא במידת הדין כמו עשו שהם גרים בארץ אדום, לכן הם כל הזמן מחמירים ויש להם נערווים בכל דבר כי הם מושפעים ממדת הדין, לעומתם הספרדים הם במדת החסד כי הם בארצות ישמעאל שהוא חסד,
  אפשר לראות זאת גם בהבדל שבין הדתות נצרות ואיסלאם, התיאולוגיה של הנצרות היא שהאדם הוא לעולם חוטא לכן האשכנזים עובדים את ה' במידת היראה לעומת יהודי המזרח שעובדים במדת האהבה (זורמים).
  חוץ מהבדלי מנטאליות יש עוד מחסום גדול וזה שאף שאנו נמצאים בקיבוץ גלויות עצום אחרי 2000 שנה ומה יותר טבעי זה להתמזג עדה בעדה, דא עקא שהאשכנזים חיים ומדבדלים כאילו לא קרה דבר, כל אחד הביא איתו את הגטו והשטייטל שלו איתו משל לא יצאו אלו מפולין או מליטא במצב כזה אין שום סיכוי לאיזו אחידות או הומגניות בין מזרח למערב..

 • קראתי בעיון את התגובה של "יהודי", ואשמח להתמקד בעניין שולי לכאורה, בחירת השם של אותו "יהודי".
  הלוא, מן הסתם, המגיבים באתר הינם יהודים, מה ראה איפוא המגיב צורך לכנות עצמו יהודי?
  במהלך תגובתו, מובאים תיאורים נפלאים המשויכים לגזע האוירפאי (השגיאה במקור): רוך ועדינות, יראת שמיים "יהודית". (שוב המילה – יהודית חוזרת.. למה?)
  אך, להבדיל, עדויות לתיאור האופי המזרחי, או כמו ש"יהודי" מכנה זאת, האופי הערבי, מובאות מן השוק במחנה יהודה, ממצלמות רכבו… ללא ספק עבודת מחקר רצינית!
  בסוף גם השואה וה"אודים מוצלים ללא נכסים ללא שובע רק פצועים", מגוייסים לשיכנוע, ומאידך, התחברות הטורקים לאופי המזרחי/ערבי של היהודים הספרדים.
  אחרי כל זה, עולה בי תחושה קלה, ש"יהודי" לא רוצה לראות בעם שלו (היהודי, כמובן) את בני עדות המזרח, ולו מהסיבה הפשוטה – אין בהם אופי יהודי.

  הלב (היהודי) נחמץ

  • יפה. יפה ומנומק עמוק וכראוי. יישר כוח

  • נכון מאוד חיים אטיאס צודק באמת ישנה תחושה כזו שהעדינות של אחינו האשכנזים היא רוויה ביראת שמים יהודית אמיתית זו דווקא, והלא רבותינו הספרדים דיברו עם מבטא עמוק של האותיות ע' וח', (כמו מרן רבנו עובדיה זצ"ל) וזה ממש היה נשמע כחוסר ביראת שמים, לימוד הגמרא תוך כדי הנעמה במקאם זה נחשב חוסר ביראת שמים אך אם הוא לומד גמרא כך: איי איי איי אמר אביי זה נקרא יראת שמים טהורה! שאלו כמובן דברים בטלים. באמת חבל שהרבה מעדות המזרח נסמכים על שולחן אחרים, אך עוד אני מאמין בעז"ה מים לא יוכלו לכבות את האהבה ומהם שבעים שנה של מדינה לעומת מסורת של מאות שנים, וצריך לפעול טוב, כי אנחנו הספרדים יש לנו מסורת גדולה, אם בתפילות אם בלימוד, בשום אופן אין צורך להתבסס של עדות אחרות!

 • אשר, אני חייב לומר לך שאין כזה חיד"א, אדרבא, הוא מגיב (ביומנו, בניהו\החיד"א א קס"ה) על שמועה זו ברמיזה לא מוסווית "וברוך היודע….", כפי שהוא רגיל להגיב על כל השמועות והאמונות בהם פגש במסעותיו ולא פעם עם ניחוח מסתייג וקורץ, כל העוסק בכתבי החיד"א ומבחין באופיו (שאגב חציו אשכנזי, אמו יהודיה מפולין בת הגה"ק (כך תיארו) רבי יוסף בייאלר מקבוצת עולי רבי יהודה החסיד) יודע עד כמה הנו אנין טעם בכל הנוגע להשערות אמוציונליות, וזהיר מאמונות עממיות, וכשהוא מביא סיפורים, הוא מביאם בהדגשה שכך מספרים הקהילה וכו', הוא מאוד זהיר בעדותו וגם בתגובתו…..,
  ובאותו עניין אגיב גם כן לדברי חנה, שדבריך נסובו על תגובתה, שציינה ברמז שהאשכנזיים בעלי אופי גרמני גויי, ירחם ה', האם היא מתכוונת להכליל את קהילות החסידים גם באופי הגויי הגרמני, או כל אופי גויי אירופאי אחר? החסידים היו אנטי תזה לכל מה שייצגה ה"תרבות" מסביבם, הם בזו למליצת השפה והמודרנה, (דבר שמאוד משפיע בין במערב ובין במזרח) והסתגרו בתוך תרבותם היהודית, לא התעסקו בייחצנות ולא התאמצו להיראות מעודכנים או בני אדם מן השורה ולא ניסו למצוא חן, ואדרבה ראו בכך חולשה וחריקה מן הדרך, חיו את חייהם היהודיים התעסקו רק בתורה ודביקות , מה שלא ניתן לומר על כל מיני קהילות אחרות. לכן לדעתי הטענות שהמזרחיים טוענים על האשכנזיים, לא יכולים להיות מופנים כל כך לקהילות החסידים, "בדרך כלל".
  צריך גם לזכור שלמרות הרציחות מפעם לפעם או בתקופות מסוימות כמו האל מווחאידין בתקופת הרמב"ם ובמשך ההיסטוריה ועד ימינו למשל בעירק הפרהוד ועוד, למרות המעמד המושפל, אבל יהודי המזרח חיו במצב סביל בין הערביים, שלא כמו היום, (עשיו שונא ישמעאל אוייב, עיין פרדר"א ועוד בחז"ל) וגם ההתערות מחוץ לבית המדרש, וגם השפה, וגם הסגנון הזורם הביא יותר לכדי כך שהייתה התערות תרבותית, החמימות גם גורמת לשכוח מהבדלים אידאולוגיים כביכול (לפעמים לטובה) וכל זה מה שהיהודי השנוא והמנוכר לא יכל להרשות לעצמו כל כך באירופה אם לא שהתעקש להתבולל באוניברסיטאות וכו' וזה לא היה שייך לשומרי תורה ומצוות כמו הדתיים במזרח, לכן ההשוואה בין השפעת הגויים במערב לגויים במזרח לוקה בחסר כשלא מביאים בחשבון את כל זה.
  אני חייב לספר משהו אישי, (ואני לא מכליל אם כי התופעה ידועה ורחבה ואין ספק שמראה על השפעה לא מבוטלת על המשפחות הרחבות ובקצוות ברמה כזו או אחרת) הייתי מרצה מטעם "תורה ויהדות לעם" (כן, הארגון שהוקם באגודת ישראל נגד המגמה השלטונית לנצל את חולשת הדת של העליות המזרחיות ולחלנם, וגדולי החסידות האשכנזית יצאו בקול קורא ומכתבים הקיימים עדיין להצילם ולקרבם בדברי תורה בנועם) הגעתי ליישוב מזרחי, ומשום מה נושא ההרצאה נדון על אמיתות תורתינו ובהשוואה לדברי ההבל של חולה האפילפסיה שטען שמצא את המלאך גבריאל מאחרי ההר וכו' הבלים, בסוף ההרצאה העירו לי המבוגרים שישבו שם, כבוד הרב, מדוע תדבר נגד הקוראן, מה כתוב שם אחרת מתורתינו, אותו הדבר, לא מתאים מה שאתה עושה, אנחנו חברים שלהם, הם מוזמנים ושמחים בשמחותינו ואין צורך לדבר נגד, שני הדתות אותו הדבר, אני מצטט ממש מילה במילה, אני חושב שאפיזודה זו מסבירה משהו, למרות שאני לא חושב שזה יכול לכלול את כולם, אבל זה מדגם מסויים וברמה כזו או אחרת זה מתבטא בתערובת תרבותית מסוימת, צריך לעבור דור ודורותיים בשביל שמה שדבק מהם יתנקז לגמרי ואני לא חושב שכל המזרחיים ברמה זו חלילה, זה הזכיר לי את מה שנכתב על ידי מייסדי שירת הבקשות שהדבר ניתקן כי בלילי שבתות החורף הארוכים התאספו יהודים עם גויים ואהבו לסלסל שירי עגבים ערביים, אני מתנצל מראש, אני לא מצביע כי אם על הבדלים מציאותיים, עיוור לא צריך להיות, איני מגנה או מבזה חלילה אף יהודי באשר הוא.
  אני חייב להעיר משהו, ככל שאני רואה כאן, האשכנזיים מצביעים שהקושי הוא מנטלי, או הבדלי תפיסה או צורת חשיבה, אבל המזרחיים מגיבים בשנאה גלויה שהיא יותר גרועה מסתם גזענות, כמו אמירתך המוטעית בשם החיד"א ובליגלוג לא מוסווה, אני לא ליגלגתי עם ביטויים העשויים להביע זילות וכו', (נערווים בכל דבר וכו') אני לא מצליח אף פעם להבין את הדבר הזה איך המזרחיים לא מבחינים בלהט התגובה את מה שהם בעצמם מבטאים, ואני רגיל לזה גם לא רק בפורום זה, ככל שהם רוצים כביכול "לעמוד על נפשם" (כן או לא ישפוט השופט אם מישהו שונא אותם חלילה) אז הותרה הרצועה ומתפרצת לה שנאה גלויה לא רק גזענות, אני שומע את זה כל הזמן בחיי היום יום, אבל תוכל לראות את זה מאופי הטוקבקים בכל מקום, אני לא מצליח להבין מדוע הם לא מסתירים את השנאה הגזענית הזו כשזה מגיע בתגובה לכביכול קיפוח מדומה וכדומה, נשגב מבינתי. מה זה? ראש קטן?
  מעולם לא דיברתי בשנאה ולא התנהגתי בשנאה לאחיי המזרחיים, חונכתי לאהוב כל יהודי באשר הוא, וכל מה שנכתב הצבעתי רק על הבדלים שנגרמו כתוצאה ובעטיים של סיבות מסוימות ובדרך כלל בגלל הגלות העצובה של כולנו, ואני אוהב כל יהודי באשר הוא, ההבדלים הם מציאות, רק כסיל יאמר שאם מישהו מבחין בהבדל אז הוא מתנשא או גזען, כי זה עוד שלב, השאלה היא מה אתה עושה עם ההבדלים הברורים (זה לא גורף, אבל ישנו), אם אתה שונא אכן אתה גזען, אם אתה מנסה לקרב , להשוות, לאחד עד כמה שאפשר למרות שהעינים לא עוורות ואטומות ורואות מה שרואות, הרי שאין אתה שונא או גזען בכך שכל חטאך מסתכם בכך שיש לך עיניים להבחין.
  לא מבין מדוע אין שום בעיה בשעת כעס להטיח דברי שנאה שכאלו, מישהו כתב כאן שמי שסיפר אפיזודות הוא שקרן, הכי קל, אבל אני אספר את האמת שלי, לא פעם נפגשתי בכך, כמו באוטובוס שממש הכה אותי מזרחי זקן כשרצה לרדת וניבל פיו נגד אשכנזים מבלי שעשיתי לו כלום, או בבית כנסת מזרחי עבר מבוגר, לא העיר לכל הסובבים אבל כשהגיע אלי דחף אותי וסינן בבוז "זוז אינטליגנט יעני", עמדתי בשיח עם חבר שהצביע לי על מישהו כחברותא של הרה"ג רבי עובדיה יוסף זצ"ל, אך בבד בבד אנו רואים שמישהו ניגש בבדיחות הדעת (לא היה נראה מרוע) ואומר בצחוק לחברותא תראה שני אשכנזים מדברים, והחברותא מגיב לו במתק סוד "ה' ישמרנו מהם, עדיף לא לדבר" הוכיתי בתדהמה, שאלתי את בן שיחי האם החברותא של האדמו"ר שלנו גם היה מגיב כך חלילה, תסלחו לי יהודים יקרים, אני לא מצליח להבין את הוולגריות הזו, צר לי שאני מספר זאת ולא אספר יותר מכך, כי רבים המה וגרועים שבעתיים בשנאתם וניסיונם להשפיל ולגחך, המבוגרים לא בושים להראות כך את השנאה בעצבנות וחולשה, אבל הצעירים עושים זאת מתוחכם, אבל אנא, אם מישהו מדבר על גזענות, זה הרבה יותר מכך, מה אתם רוצים שאחשוב על שאר הסביבה המזרחית, שאתן אמון? שאהיה נאיבי? אני לא שונא חלילה, אבל התגובה לאולי גזענות היא לא פעם אנטישמית ממש, מצטער, הלוואי לא היינו צריכים להגיע לכל זה, גלות בכיעורה.

  • אתה נשמע חכם ולכן החלטתי להגיב לך בקצרה
   א. כשיהודי מזרחי אומר לך אינטליגנט יעני זה יושב על פגיעה ארוכה שהוא חש שהוא ספג מאנשים כמוך זה יהיה טיפשי להאשים אותו באיזה גזענות וכדמ' פשוט שטות זה כמו הני גנץ שאחרי שהוא שופך ביב על נתניהו ומסית נגדו בצורה מחפירה באותו נאום הוא מדבר נגד הסתה ופילוג
   ב. ראיתי חברותות של רב'ס וראשי ישיבות שהתנהגו יותר גרוע פשוט הם לא קוטלגו…
   ג. היה איזה זקן אשכנזי שדיבר אלי הרבה יותר מכוער ממה שאתה מציג אבל אצלו זה הוצג שהוא דיבר מדם ליבו זה בא מכאב…… וכו' נראה לי הבנת את הרעיון תפסיק לדמיין ולבנות תיאוריות על שטויות
   ולסיום האלה מהקוראן -מקביליהם האשכנזים לא ישמעו דברי תורה מרב חרדי הם עסוקים בלזלול ציזבורגר או בייקון ושאר מרעין בישין והספרדים המתוקים באים לשמוע דברי תורה ולהתפלל מהעדיף קצת בור אהל יהודי כשר או חכם יותר אבל עוכר ישראל…

 • היה לי הכבוד לסקר את יום הבחירות באלעד עבור עיתון משפחה. הרצפה היתה זרועה בפשקווילים מזעזעים של 'לא ניתן לפרענקים להשתלט על אלעד' דברים בסגנון זה בכיוון ההפוך לא ראיתי. זה בעניין 'מזרחי מצביע רק למזרחי'.

  מעבר לזה, כל מה שאתה מנסה לומר כאן הוא שלספרדים יש אכן חסרונות מהותיים של מידות טהורות (לא באשמתם, מסכנים, הגיעו מארצות ערב) וזה מקור הרצון להתרחק מהם. מסתבר שזה מה שקורה כאשר כל אחד רואה את מה שהוא רוצה לראות. אני תוהה מה הייתה החברה החרדית אומרת אם המאבק המפואר וארוך השנים שמתחולל בישיבת פוניבז', למשל, היה מתרחש בישיבת דגל ספרדית. באופן מוזר, גם אף אברך ספרדי, מתנגד נחרץ לש"ס ככל שיהיה, מעולם לא הלם במרן הרב עובדיה זצ"ל. צריך להיות עיוור מבחירה כדי להכיר את העובדות הללו ואז לשאול בהיתממות נוגעת ללב: 'האם אשכנזי היה יורד לרמה הזו, להשתוללות הילדותית הזו'. ירדו גם ירדו. יצר הרע, אם לא שמת לב, הוא יצור ליברלי ונטול העדפה עדתית.

 • מעיין, אני לא מדבר בשם הליטאים ומישהו רמז את זה כאן, אני יכול לדבר על היחס של החסידים כי אותם אני מכיר, אצל החסידים יש הרבה חום וניסיון לתת אמון בכל יהודי מכל עדה, למרות השוני המנטלי העוד יותר קיצוני, ואי אפשר לדמות אותם לכל תרבות ששהו שם, ממש לא, ועדיין זה מכה בפנים כשמתברר שאהבת ישראל היא לא ממש הדדית מכל כיוון, (ואגב, מעולם לא שמעתי נימה של רטוריקה שכזו אצל אדמורי"ם כמו ששומעים אין ספור בשיעורי הרב עובדיה יוסף זצ"ל למשל) באופן כללי אני אכן מזדהה עם המציינים כאן שלמרות שאני לא שונא יהודים מזרחיים חלילה אבל נפגשתי עם המון שנאה עזה מצידם לא פעם ועם ביטויים מפחידים, לא רק ברמה של להט בחירות, וכמו כן בתגובה לחיים אטיאס שהוא כמובן יהודי ככל יהודי, לדעתי אין צורך במחקר , אנחנו חיים את זה, הנ"ל הביא רק דוגמאות עדכניות של חוסר יושר מבלי לחשוב הרבה על רכוש הזולת וצערו (דבר שטען לי גם שדכן על נאמנות ותשלומים לפעמים) הלב היהודי נחמץ באותה מידה אם לא יותר כשרואים כעס ושנאה ולפעמים אפילו הערות על שואה (ולדעתי חיים אטיאס לא היה צריך לתת נפח לשיבוש מקלדת על ו' שקפצה שתי אותיות אחורה בזמן שכל הכתיבה רהוטה, זאת לא הרמה ומוכיח רק אמוציות לא ענייניות) לא נשמע שהנ"ל מדבר בשנאה וניסה לומר שיהודי המזרח לא יהודים חס וחלילה, אולי הוא יותר פירט ויותר בחריפות קיצונית אבל הוא מדגיש כמה פעמים שהאחדות ושינוי פני הדברים נוגעים לליבו והוא מייחל ליציאה מן הגלות, האמת , לא משנה לי כל כך מה הנ"ל חושב, איני מייצגו, לכל הפחות אני יודע למה אני חונכתי ומרגיש וחושב ואני תקווה שאחרי תקופת שיקום ראויה העם הזה יתאחד כולו עם מידות טובות כראוי ומכל צד, זה לא תלוי רק בכך שהבנות תינשאנה ליהודים מזרחיים, צריך לחכות שהאקלים ישווה את האופי ויעשה את שלו, זה קרה אגב בכל גלות שהייתה תקופת מיזוג לקבוצות שהגיעו והיו שונים מקבוצה אחרת, ובתחילה ואפילו שנים רבות הייתה שנאה מידור ומלחמת עולם ועד שאף ספרי שו"ת הוסיפו דפים אין ספור, אבל בסוף הכל נשכח והתמזג בקול ענות חלושה ולא תדע הבדל כלשהו בתוך הגלות ההיא, ולעולם לא תדע איזה מלחמה ושיטנה הייתה עד שלא תפתח את ספרי ההיסטוריה והשו"ת, ובוודאי כאן כך יהיה בסוף אוירא דארץ ישראל מחכים, גם לתקן עצמינו כראוי וכיאות, בתקווה שכך

 • ליעקב ישראל, החיד"א אכן הביא זאת בשם חכם אחר וסיים "וברוך היודע" מהמשפט הזה אין רמז להסתייגות אלא להיפך, הרב עובדיה הביא זאת בספרו, וכעין זה מובא בספר הליקוטים לתלמיד הרמח"ל הרמ"ד וואלי, שהאשכנזים הם מהשמאל שזה צד צפון והיא במידת הדין וכמו האש לכן הם נמהרים אצים ונבהלים, והספרדים לעומתם בחסד יסודם, שהם בימין (גאוגרפית) ובסוד המים, דיבורם בנחת ומתונים בכל עסקיהם, וכן האשכנזים עוקרי הרים והספרדים סיני, ובזוהר הקדוש (רעיא מהימנא לפרשת פנחס, דף רמה ע"א), מובא שבית שמאי מחמירים כי הם ממדת הדין ובית הלל מקילים שהם ממדת החסד, כך שזה לא אגדות עם אלא זה מעוגן באחרונים ובזוהר שמי שמחמיר הוא דין והמיקל רחמים, (קבל האמת ממי שאמרה ולא משנה היכן כתוב ומי כתב,) וכן המילה נערווים אין לה מקבילה בשפה המזרחית , אין בדברי כל זילות באף יהודי, בסה"כ זו דוגמת הקצה להחמרה האשכנזית, כלו' ההוא שקורא שמע ישראל וחוזר על המילה שמע עשרות פעמים התופעה הזאת לא באה בחלל ריק,
  ברור שהפרשנות נוצרה אחר הכרת המציאות, כלו' כשאתה רואה שחלק מתרבות האשכנזים זה להתפלג ולייצר השקפות ואידיאולוגיות שונות ומלחמות לאין מספר, רפורמים קונסרבטיבים אנשי הבונד ציונים סוציאליסטים קומוניסטים המזרחי החסידים למיניהם מפאיניקים סאטמרים ליטאים בריסקרובים חזונישניקים הפלג הירושלמי (וכשהוא יגדל ברור כשמש שיצא ממנו עוד פלג עם השקפה שהשד יודע להבחין בדקיותה,) אתה מבין שכל זה שייך למדת הדין, לעומתם הספרדים גם אם משהו סטה מהדרך הוא לא חשב לעטוף את עצמו באידיאולוגיה לכן גם קל היה לו לשוב, רמת המריבות שלהם הסתכמה על סף ביה"כ עם הגבאי שלא נתן עליה לפלוני או אלמוני,
  לגבי החסידים בפולין, אכן רוחנית נשמרו יותר לעומת מערב גרמניה אולי בגלל אורח החיים שאימצו להם, אבל הסיבה העיקרית להשכלה ולחילון ואפי' בארצות ערב היא הקידמה והתרבות, אין להשוות את ברלין לוורשה, יהודים שחיו בקזבלאנקה ונחשפו לתרבות הצרפתית אין להשוותם לאדיקות של יהודים בכפרים הפרימטיבים של הרי האטלס, לגבי התרבות גם החסיד הושפע משכנו, עם הספודיק והווייסע זאקן הוא נראה כמו פריץ פולני של ימי הביניים, והמזרחי מעשן נרגילה כשכנו הישמעאלי, גם ביה"כ שלהם מזכיר כ"א את מקום מוצאו ודי למבין,
  ןלסיום, הינך רוטן כ"כ שהספרדי נוטף שינאה לעומת האשכנזי המלא באהבה ולדאבונו המנטליות של הספרדי תוקעת תריס בניהם, הספרדי בס"ה מגיב בוואלגריות לשנאה המכובדת של האשכנזי, הבדלי תרבויות כבר אמרנו, להבדיל אלף אלפי הבדלות בו בזמן שהישמעאלי עשה את הפוגרום הברברי שלו ביהודים בסכין ובגרזן והתיז את דמו החם של היהודי לכל עבר, הגרמני עשה זאת במכובדות בחדרים סגורים ללא טיפת דם, כשהורים עושים שביתה בבית ספר בבית שמש כדי שכל הילדות שם ילמדו שיש ילדה אחת אשר אינה נמנית על גזע הארי ולכן אין מקומה איתנו ואין אחד שמוחה על הדבר זה מורה על חברה חולה השטופה בשנאת חינם של האחר, העוטפת את עצמה באיצטלה של אידיאולוגיה ושאר ירקות גם אם היא הולכת לכלא, וכבר אמרנו שלספרדי אין סיפורי אידאולוגיה והשקפה, אזי מה שנותר לו כשהוא שונא זה רק לקלל, הגם שאינו יכול לבטא את שנאתו במעשים כמו באי קבלה למוסדותיו וכדו' הוא הצד החלש בסיפור, אך אל דאגה הספרדים כבר לומדים מאחיהם את מלאכת הפילוג והשנאה, אצלם זה יהיה יותר חם ומהביל,
  לסיכום. כשספרדי ואשכנזי רבים זה בסה"כ שני גויים שרבים בניהם באמצעות היהודי לכן הפיתרון היחיד הוא להשאיר את איוואן ואת אחמד בארצות מוצאם ולהשתחרר מההשקפה ומהתרבות שאנו עדיין בגלות ולא בראץ ישראל.

  • תודה לך אשר על תגובתך ההולמת לגזענות שעד היום מנסים לכסות ולהסוות אותה בטיעונים עלובים.
   אני עדיין ממתין לדעת מה עלה בגורלם של ילדי התימנים שנחטפו ונמכרו ועברו ניסויים רפואיים…..
   לא שמעתי מעולם על ספרדי גזען שהיה קשור למעשים הנפשעים הללו……

 • האם חאלבים מתחתנים עם תימנים? קשה להאמין ואולי גם הם גזענים?

 • מעניין אם כותב המאמר היה משתדך עם משפחה ממוצא אתיופי שהתחנכו במוסדות משלנו מגיל אפס, אם התשובה שלילית אין לו לבוא בטענות.

  • היטבת להגדיר ולעזור לעדן,התייחסות של האשכנזים [לא כולם ח"ו] לספרדים זה כאתיופי שזה מקרוב באו.

 • לא קראתי את כל המאמר אבל פחות או יותר הבנתי את התוכן .
  כספרדי גאה שבניו מתחנכים חלקם במוסדות אשכנזים וחלקם לא .אני סבור שהבעיה מורכבת מעוד צדדים .
  לספרדים אין כבוד עצמי וממילא הם אינם יודעים לכבד אחרים.
  מנהלי מוסדות ספרדיים מחזיקים את הצוות החינוכי כמו שוק עבדים והדבר מתבטא גם באווירה השוררת במוסד וביוקרה שהוא משדר.
  הספרדים בטבעם לא יודעים לשווק את עצמם ואת מורשתם היפיפיה בצורה ראויה ולכן ספרדי שמחשיב את עצמו לא רוצה להשתייך למקום ממנו הוא בא.
  בגדול זו טעות לחשוב שאצל האשכנזים בינם לבין עצמם אין אפליות. גם אצלם יש קבוצות ותתי קבוצות אבל הם לא עושים מזה עניין כמו הספרדים הבניינים.
  אשכנזי קצת מודרני שיודע שלא יקבלו אותו בישיבה x ילך לישיבה y ואפילו לא יפגע מכך מפני שהוא מאמין שהוא שווה באשר הוא גם אם הוא אפס מאופס .
  וככלל. הספרדים אלופים בשני דברים .
  א. להתבכיין
  ב. לא לעשות כלום.
  אני גר בשכונה מעורבת . ורואה איך האשכנזים מקימים קהילות לתפארת . מוסדות חינוך מצויינים וכולם יד אחת מוכנים להתמסר ולתת את הנשמה .
  והספרדים ישנים בעמידה .
  יש לנו חוסר תרבות וחוזר ארגון ויוזמה שיש לאחינו האשכנזים ולכן אנחנו גוררים רגלים אחריהם .
  אני אישית עוסק בחינוך מעל עשרים שנה "וזכיתי" גם לחוות גזענות ברמה הכי שפלה במקום בו עבדתי. אולם מאידך עבדתי גם אצל אחי הספרדים וסבלתי מעבודה תחת מנהלים חסרי תרבות וכבוד שניהלו את המוסד כמו בסטה בשוק.
  אני חושב שאין פתרון מהיר אבל אנחנו כספרדים צריכים להמשיך להיות גאים ביתרונות שלנו (ויש הרבה … אפילו האשכנזים מודים בזה )אולם גם ללמוד מהאצילות והתרבות אותה מביאים אחינו האשכנזים ולהנחיל אותה במוסדותינו

  • נכון מאד, וזה נובע מחוסר אינטלגציה רגשית אצל הספרדים

 • תשמע אני מוריד בפניך את הכובע . הדברים הן על ליבי מזה שנים ואני פשוט כל כך מאושר לראות אותם כתובים. ממש כך.
  הייתי מוסיף נקודה נוספת והיא על האשכנזים שדואגים לנו לאחרונה אני שומע מכל חבריי את המשפטים אל תתבזה תשלח למוסדות ספרדיים וכדומה.
  האמת היא שיש בזה הרבה מן האמת אבל התחלתי לאחרונה להבין שלעשות את העצה
  שלהם זו פשוט חוסר אחריות ודאגה לציבור החרדי אם אני אכפת לי מכך שיום אחד יהיה פה שיוויון מוחלט אסור לי לעשות כך מפני שאז אני יקבע את ההנחה שאתה מדבר עליה כדבר יותר פשוט שפשוט לא שואלים ומהרהרים על הגזענות.
  אין בעיה בכך שיש ישיבות חסידיות ולטאיות כי באמת הן שתי שיטות חינוך שדוגלות בהדגשים שונים בעבודת ה. אבל ישיבות ספרדיות ואשכנזיות על שום מה???
  מה הקשר.
  אהבתי לדבריך מעוררת בי רצון עז להכירך.

 • שלום עדן
  אני חושב האשכנזים הם לא הבעיה הבעיה היא הספרדים ,קרי, אנחנו, שהסכמנו למעמד הנחות .אבל אפשר לשנות ,ההנהגה הפוליטית הספרדית הנוכחית מנציחה את המצב, ילדיהם לא לומדים במוסדות ספרדים (חס ושלום). לכן מה שצריך לעשות זה פשוט התנתקות מהחברה החרדית זה הכל!

 • הבסיס של גזענות בכל העולם מבוסס על אפליה, קחו למשל את נושא ההדרת נשים שהיה כאן בקול רעש גדול לפני 7 שנים, החילונים התפוצצו מההפרדה באוטובוסים, אבל אצלנו בציבור החרדי זה נתפס כהתנכלות לחרדים, ובצדק, כי הרי אשה חרדית מבינה שזה לא נובע מפחיתות מעמדות בכלל אלא מהבדל במין וההלכות שנגזרות מכך, אבל החילונים מדדו את התופעה בחליפה שלהם, איך הדבר היה נתפס אילו זה היה קורה אצלם.

  קחו לדוגמא שבמדינה אחת באמריקה יחליטו שמהיום יהיה אוטובוס ללבנים ואוטובוס לשחורים, מי לדעתכם יתקומם ויצעק ראשון? ברור שהשחורים!!! מדוע? הרי כפי שהפרידו את השחורים מהלבנים כך גם הפרידו את הלבנים מהשחורים? הסיבה לזה היא כי יש רקע של אפליה של השחורים והגזענות יושבת על זה.

  לגבי החברה החרדית, יש בהחלט הבדל בין ספרדים לאשכנזים אף אחד לא מכחיש את זה, קחו משל מעצמכם: אם תיראו חבורת נערים אשכנזים מתנהגת שלא בדרך ארץ, מה יעלה לכם בראש? איזה חינוך, מי חינך אותם, הנוער שוליים היום זה לא מה שהיה פעם, וכן הלאה, מאידך אם תראו חבורת נערים ספרדים מתנהגת שלא בדרך ארץ, מה יעלה לכם בראש? פרענקים!! מה הסיבה? הרי אלה שוליים ואלה שוליים, הסיבה לכך פשוטה, יש לנו בראש דיעה קדומה ומסודרת שמקטלגת ומסבירה את כל מה שנראה בעתיד, כשאנחנו רואים בכביש רכב שמעצבן אנו אומרים: איזה אישה זקנה, הנשים האלה אסור לתת להם הגה (כמה פעמים טעיתי…) כשאנחנו רואים בכביש רכב שמתפרע אנו יודעים שהוא גבר צעיר חם מזג.

  מה יש לעשות בעניין? לדעתי מה שיכול לשפר את הגזענות זה פשוט שהחברה הספרדית תפסיק להתנהג כספרדים, וככה האשכנזים פחות ופחות יתנשאו עליהם. זה נשמע איום ונורא אבל זה האמת לאמיתה, ככל שיש הבדלי התנהגות בולטים אז יש ריחוק שמביא לגזענות.
  זה ברור שעם השנים זה הולך ומצטמצם וההבדלים המנטליים הולכים ומתגמדים, כמו שלפני 50 שנה כולם ידעו מי זה פולני ומי הונגרי ומי רומני היום אף אחד לא יודע כי זה לא מעניין ולא בא כל כך לידי ביטוי, אגב אצל עדות המזרח בינם לבין עצמם יש לא מעט גזענות – מה המרוקאים חושבים על הפרסים והעירקים, האם חלבי מפרגן לטוניסאי, תימני יכול להיות חבר טוב של טריפולטאי וכו' וכו'

  בקשר לחברה החרדית ביחס לציונות הדתית – זה תלוי בנושאים המשותפים ביניהם, אם מה שמגדיר בן אדם זה יחסו לדיעות פוליטיות כל שהן, או הערצה לכוכב טלויזיה, או אהבה לקבוצת כדורגל, אזי באמת מה ההבדל בין אשכנזי לספרדי? 2 דורות ושחכנו שהיה דבר כזה בכלל פעם, אבל אצל החברה החרדית מה שמשותף בין אנשים זה צורת החינוךך, מנהגי ישראל, סגנון הדיבור והחשיבה והם הדברים הקריטיים ביצירת אחוה זוגית, הרי שרחוקה הדרך לחבר בין האשכנזים לספרדים, כמו שליטאי לא מתחתן עם חסידי ולא בגלל גזענות חלילה.

 • טבע האדם והעולם מין מחפש את מינו וניעור. כל שאר הפרשנויות חלולות.
  יש והתעלו על טבע בהמי זה ובנפשם הגדולה פעלו להכיל ולקרב.
  שנזכה.

  • ההבדל המהותי, שהאשכנזים עם אינטלגנציה רגשית גבוהה יותר מהספרדים. זה הכל. ומכאן הסיבה שהספרדים לא יודעים לזהות רגשות או לנהל רגשות או לשלוט בהם. וזו גם הסיבה למשל שהשירה האשכנזית היא יותר בלהקה וביחד, כי הם מרגישים היטב את השני, ופועלים גם באחריות הדדית מתוך אתה אינטליגנציה רגשית.

  • שהרי אמרת אשכנוייזים אמרת רגשות…טמבל

 • אני מתפלא שהייתי צריך לעבור על 20 תגובות כדי להגיע לתגובה המתבקשת הזו, אם כי אני קצת מסתייג מהנימה החריפה של הדברים.

  כל הצגה של הדברים שמתעלמת מהמורכבות ומחפשת אשמים "ראשי הישיבות" "מנהלי הסמינרים" וכו' וכו' פשוט ממלאת את הצורך להוציא קיטור אבל לא מתארת נאמנה את המציאות, וממילא לא מקדמת את הפתרון בכי הוא זה.

  אגב, הספר החדש של ר. קפלר – לחיות וחצי, מנסה להתמודד עם המורכבות של התופעה, ובמידה מסויימת גם מצליח.

 • וה' יבקש את הנרדף.עבודה זרה ממש…לומדים במקומות שמקדשים את עפר רגליהם…מנטאליות של מתייונים כוחנית שהחזק הוא המנצח.אין כבוד לזולת אז אין יראת שמים.שיהיה איזה שפיץ שיהיה.ממילא מעוכבים אנו בגאולה וריבוי המחלוקות והכאב

 • ראה, היהדות הספרדית לדורותיה הרבה יותר מפוארת מרעותה האשכנזית.כל תלמיד חכם רציני יודה בכך ולא רק בקופת הראשונים שם ההירכיה היתה ברורה אלא גם באחרונים ראה ערל המחנ"א השיטמק, אור החיים ברטנורא , שוע וכו
  ואלו בקונצנזוס הליטאי.. תיכנס ליביע אומר ותעיין ב300 מקורות בכל תשובה אולי תבין איזו יהדות מפוארת הייתה לך.
  האדמור מקוטנא כבר כתב על אחרוני הספרדים שציפורנם עברה מכריסם של אחרוני האשכנזים.
  אכן, ישנם אחרונים ספרדים שבקושי לומדים בישיבות ליטאיות וזאת מפני שאם המשנ"ב/חזו"א לא הזכירו והכיאו אותם אז אנו לא מחדשים.
  למרות שאותו ר"מ יביא בשיעור שלו פרשן אשכנזי ברמה נמוכה הרבה יותר.
  הנקודה אינה גזענות כלל עד כה מאחר ובענייני תורה הליטאים בזים לחסידים הרבה יותר מאשר לספרדים, העניין כפי שכתבו פה הוא ההערכה העצמית שלך , אתה לא תצליח לחנך את כל העולם לפני שאתה תאמין בעצמך .
  ענייני מנטליות אכן קיימים עדיין לצערנו ולא ניתן דוגמאות, אם כי זה הולך ונעלם , ברור שהסינון בקבלה למוסדות חייב להיעלם, ולא רק זה אלא גם הצוות החינוכי חייב להיבחר לפי שיקול מקצועי נטו ולא לפי ייחוס, קירבה משפחתית וכו.
  השידוכים , נכון להיום כיוון שקיים פער בחלק מהמקרים, לכן לא פלוג. כמובן שהיינו שמחים שישתנה אך כיום הציבור בני תורה הספרדים הוא חצי לפחות מהחרדי כללי ולכן מבחינה סטטיסטית – פשוט יותר לכאורה למצוא שידןך שקרוב אליך.
  חוזר להתחלה , רוב האוייצר בישיבות הליטאיות הוא ספרדי, נוסח התפילה של רוב האשכנזים(לקוח מהספרדים), שירי שבת כולם משוררי ספרד אצלם.לא כל אחד יודע זאת ואולי לכן מרגיש שאין ביטוי ליהדות הספרדית.
  חובה בכל מקרה להכיר טובה ליהדות הליטאית שסייעה לספרדים החל מקום המדינה ועד היום ולמרות שחטאה הרבה בדרך, לא לשכוח את העיקר.
  הכותב ספרדי טהור הלומד ושולח את ילדיו לחינוך העצמאי-ליטאי מודרני ועושה זאת לא מתוך התרפסות או נחיתות אלא מתוך אמונה שזה החינוך שנכון לעכשיו טוב ומתאים לי. ברור, שאם יהיה "רוב ספרדי" או אפילו חסידי אני אשמח מאד כל עוד המידות, דרך ארץ ורמת לימוד היא בהתאם לקריטריון של המוסד

 • אין מה לעשות אלפי שנים בגלות ולא פשוט לשנות מנטליות שספגו מהגויים

  ואחינו אשכנזים ספגו מהגרמנים ומאירופאים את הגזענות ובגדול=ומה שהגויים עשו להם שם הם עושים כאן לכל מי שלא ניראה כמוהם או לא חושב כמוהם
  והגרועה מכל מה שקורה בחברה החרדית (במסווה של דאגה לחינוך טוב) הם נלחמים להשיר את כל הסממנים של הגלות
  שמות גרמניים=מתחתנים רק עם שלהם=מוסדות לחסידים ולליטאים ועוד דברים שמעכבים את תהליך האיחוד בין העדות-ובקצב הזה אין סיכוי שזה יקרא ולמעשה מעקבים גאולה ואיחוד העם

 • אצל הליטאים המצב איום ונורא והגזענות היא רק סימפטום לא עיקר הבעיה, הבעיה העיקרית היא ה״שנאה״, השנאת חינם היא לחם חוקם של הליטאים, וזה לא קשור רק לספרדים, זה ל כ ו ל ם . . .
  ואפילו בינם לבין עצמם.
  תתרחקו מהם ומהמונם.

 • הנושא ארוך ועמוק מאוד, חובק עולם ואדם. מצד אחד ברור שיש גזענות מחליאה שיש להוקיע אותה ככל שיש בה פגיעה באדם כלשהו, ומצד שני יש בהחלט הבדלי מנטליות לגיטימיים.
  אם נרד נמוך יותר: לגיטימי שאנשים יבחרו חתן/כלה לפי צבע עור, זו זכותם, וכך גם בעלי החיים בוחרים בני זוג. אני מסכים שזה נמוך ולא חכם, אבל זו המציאות, ואין בכך עוול.
  אני רוצה להעיר על נקודה אחת: גם אצל ה'ספרדים' יש מי שמתדלק הסתה ושנאה כלפי האשכנזים. כך, למשל, צבי יעקבזון (!) משתדל בכתבתו השבועית לשכנע את קוראיו כמה האשכנזים בזים להם וכמה הם זוממים להפלות אותם לרעה, הוא מנפח אמירות תמימות ומדביק להם גזענות (למשל: לאחרונה ציטט את אלקין שאמר לגבי מועמדות ליאון "דרעי וליברמן רוצים להשתלט על ירושלים". ואז מפרש אותו יעקבזון כך: בעצם כוונתו לומר, דרעי הפרענק וליברמן הרוסי ישתלטו על ירושלים. יעקבזון רק שכח שאלקין עצמו רוסי). הכול במטרה שקוראיו התמימים והנעלבים לא ישכחו שהמפלגה היחידה שיכולה להציל אותם ואת כבודם היא ש"ס.
  יש בקרבנו רבים רבים שפשוט מתפרנסים מהפצת שנאה כלפי עדות וחוגים אחרים. השיטות הן אותן שיטות של התעמולה הנאצית והאנטישמית לדורותיהן. ולמרבה הצער והחשש גם התוצאות של השנאה עלולות להיות דומות לשנאת היהודים, ולכל הפחות היא עומדת לפורר את החברה הישראלית ולדרדר את החיים כאן לכאוס וחידלון.

 • רציתי להעיר שיש הבדלי מנטליות זה לא סתם, אני יודע טוב מאוד על מה אני מדבר, יש צורת חשיבה שונה לחלוטין, תפיסה דתית השקפתית אחרת, וגם בקשר למנהגים אם אשכנזי יתן את הבת שלו לספרדי, היא תצטרך לנהוג מנהג הספרדים, ואני בתור אשכנזי מאוד חשוב לי שהיא תמשיך לנהוג מנהגי אשכנז וככה גם בני ונכדי, אז למה פשוט שכול אחד יתחתן אם מי שדומה לו בהשקפת עולמו מוצאו מנהגיו והחפץ חיים אמר אפילו מעירו, עדתו וכו'ל, מה גם נושא הכשרות, ואני לא סומך על הרבנים הספרדים, קיצר יש הרבה בעיות אז למה להיכנס לזה, כול אחד שילך למינו. נ. ב. לכותב הכתבה היית מתחתן אם אתיופית שלמדה בסמינר והיא בחורה טובה, כי אם לא אז אנא ממך אל תבלבל את השכל.

 • אם יורשה לי הקטן לכתוב כמה דברים..
  לעניות דעתי, אדם רגיל יותר נעים לו להמצא בין אנשים שדומים לו. יש להם יותר שפה משותפת, יותר הבנה, בקיצור- אנשים עם אותה מנטליות (שהמילה הזאת נפוצה פה בתגובות).
  דבר נוסף, האמת, אני באמת לא מבין למה אחינו הספרדים מרגישים מקופחים. (עוזבים את הפוליטיקה, כן?)
  אני עולה די ותיק. אז לא היה אינטרנט ולא ידעתי כמעט שום דבר על החיים בישראל. אבל כשעליתי וראיתי, היתה אצלי שאלה. והיא-למה ספרדים רוצים להיות דומים לאשכנזים? למה הם לובשים בגדים של יהודי אירופה ולא של יהודי ארצות מוצאם (הגם שזה בטח יותר מתאים לאקלים ישראלי)? עד עכשיו איני מבין זאת.
  עוד משהו.. המצב הוא דו סיטרי, והמבין יבין.
  אני רק מאחל לכולנו לחיות ולעבור את ביאת המשיח ובניית ביהמ"ק במהרה ממש!
  ואז נדע מי המיועד\ת שלנו ויהיה שלום ושלווה ורעות..

 • עוד לפני שאכתוב את דעתי על הדברים, רוצה לומר קודם כל תודה על המאמר המדהים!
  אין הרבה אנשים בעולם שיודעים לתת מילים לתופעות חברתיות ולתחושות כמוסות, כפי שהמאמר הזה מצליח ברגישות ובנחישות לעשות.
  אולי בהמשך אכתוב את עמדותי או חוויותי בענין דנן, אבל כרגע ברצוני רק לומר: יישר כחך! עשית מעשה, הדורש (לפחות בעיני) כמויות של כנות, אומץ ויושרה פנימית (מול עצמך ומול חברה שלמה), והצלחת! הצלחת להציף, הצלחת לעורר, הצלחת לגעת בלב!

 • מי אמר שלא צריך להיות הפרדה בין אשכנזים לספרדים???
  ברור שצריך יש לנו הלכות שונות יש לנו הנהגות אחרות וכמו האשכנזי לא יכניס לפה שלו הכשר ספרדי כך גם בענייני שידוכים!!!!

 • עדן היקר
  דבריך הם זעקת דור שלם שנאנק ונמחץ תחת מגפי האפליה הגזענית הזו ועל כך לדעתי כמעט ואין עוררין
  אך , ספרדי שמעוניין לשוב לכור מחצבתו לאיזה קהילה ילך? היכן ימצא אנשים כמותו שאינם כאן ואף אינם שם??
  אסיים במילותיו של המשורר הגאון מאיר ויזלטיר ״…והשקט המשתרר עם חיוכו המתמיה המעורר בך אי אמון אינו כוזב, הוא אמיתי כמו
  ה ז ע ק ה ״

 • היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?
  הוא גם לא יחפש זאת.

  רק אצלנו פועלת מידת הקנאה שעות נוספות..

  מתי נזכה להסתפק בחלקנו הטוב איש איש בעדתו ומנהגיו.
  מתי נשכיל לעסוק בשיפור עצמנו ופחות בפזילה אל הזולת, התנהגותו ומידותיו.

  את מידותינו שלנו הלוואי שנתקן. ולו במעט.

  ויהיו הדברים לעילוי נשמותינו בזה ובבא

 • בקשר למוסדות לימוד ולחס הכללי, אני מסכים לגמרי עם הכותב.
  ביחס לדוגמה הראשונה, שבא פתח – שידוכים – הוא משליך מדוגמה אחת על הכלל כולו. וזוהי טעות לוגית.

  אכן ישנן משפחות ספרדיות "משוכנזות" (מילה איומה) למהדרין, אבל לרוב אכן יהיו פערי מנטליות בין ספרדים לאשכנזים. נכון שאלו פערים הניתנים לגישור, נכון הוא שאופיו ומעלותיו של בן הזוג חשובות יותר מהמנטליות של הוריו, אבל בל נכחיש שפערי מנטליות אכן קיימים.
  לא לשכוח שגם ספרדים ותימנים, ליטאים וחסידים, חוצניקים וישראלים וכו' לא מתחתנים – על דרך הכלל – זה עם זה.

 • עדן קודם כל ישר כח על ההשקעה סגנון כזה של כתיבה דורש ימים של הכנה.
  ועכשיו לענין:ואולי זה הענין שזה לא הענין, ואני אסביר.
  אתה והקוראים והמגיבים דנים ומתחבטים בשאלה או בקביעה של האם קיימת גזענות ו/או מדוע?!
  לכולנו יש את הסיבות והתירוצים ואפשר להמשיך להתכווח עליהם מכאן ועד לאמריקה..
  אך אם נרצה להפיק תועלת אמיתית עם תקווה לשינוי צריכים אנו לברר את הנקודה שבה תלוי הדבר באמת ללא סיבות ותירוצים שהם אולי נכונים אך לא יסוד ההגדרה שממנה נובעת הבעיה.
  ובתור אחד שעבר הכל, יותר ממה שאי מי מהקוראים יעלה בדעתו, אני אומר את הדברים.
  הסיבה היא: שאין יראת שמים!!אין יראת שמים אמיתית!!!
  הכל צביעות! מרוב הצביעות בציבור החרדי אנשים הצליחו לבלבל את עצמם!(כפשוטו)עד כדי כך.
  אם אתה לא צבוע תשאל את עצמך איך אתה כאדם ״בן תורה״ בז לפסקים ולפוסקים ספרדים?!בעיקר אחרונים.
  כמו אותה הבדיחה על הליטוואק שיושב בגן עדן ומתפלפל בדברי הרמב״ם והנה בא איזה אדם עם דורבן על הראש ומסביר לו הפשט הליטוואק מרים עיניו ומסנן בבוז אל האיש מה ״פרענק״ מבין ברמב״ם?!עונה לו האיש פרענק פרענק אבל אני הרמב״ם.
  רק התורה שבאה מליטא היא תורת משה?!הרי זה לא היה בשום דור ככה וגם בדורנו אנו גדולי ופוסקי הדור האמיתיים מחשיבים ומצטטים ומתנהגים לרבנים הספרדים ולפוסקי עדות המזרח כשווים בין שווים.
  אלא מה?!הצביעות, אוי הצביעות. מול מי?!מול בשר ודם?היום כאן מחר בקבר?נראה אותך הצבוע אשכנזי או ספרדי עומד מול ספר תורה פתוח בהיכל לבד ב12 בלילה ואומר להקב״ה ׳אני לא גזען׳ כל יהודי באשר הוא שווה בעיני וכך אני מחנך את ילדי.אם יש בך היסוס ופחד תדע שאתה צבוע!לא קרה כלום לא מתים מזה לפחות לא פיזית אבל רק שתדע שזו הנקודה,הצביעות.
  למה לא מתחתנים אחד עם השניה?התירוץ של הבדלי מנטאליות בין המשפחות הוא נכון אבל עדיין הוא רק תירוץ. בני זוג בלבד אמורים להתאים ביניהם רק הם הולכים להיות 24/7 ביחד, לא ההורים. מתי כבר מחותנים נפגשים פעם בשנתיים באיזה חתונה במקרה הטוב?! אם הזוג מתאימים וטוב להם, אין שום דבר בעולם שיכול להפריע להם במנטאליות השונה בין המשפחות
  אלא מאי?!מה יגידו השכנים?זה לא מקובל…אז תמשיך להיות צבוע תמשיך לגדל זקן מכאן ועד הטבור אבל בפנים הכל רקוב והקב״ה כפי שכולנו יודעים מסתכל פנימה על הריקבון וכמו שאמרו רז״לינו ״הכובע לא כובע והמעיל לא מועיל וגם לתיש יש זקן״.
  למה הציבור הדתי לאומי הצליח להקים דור בלי גזענות?כי אין שם צביעות אין שם חיצוניות כל החינוך שם הוא שורשי יותר, עמוק יותר, לא מושתת על מה יגידו ומה יאמרו אלא על ״מה ה׳ דורש מעמך״.
  מה?לזוג דתי (שגדלו במוסדות מקבילים מבחינת רמה תורנית ושאיפותיהם דומות) שהבחור תימני והבחורה פולניה אין הבדלי מנטאליות בין המשפחות?!בטח שיש!
  רק שזה לא מעניין אף אחד אז אין להורים מה לדבר שעות ארוכות ברביצה על הכורסאות בשבת שבע ברכות נו?ואז?!
  כאילו שלכל המחותנים הליטאים החרדים יש שפה משותפת להפליא..
  אנשים הולכים ברחוב וכל ישותם מכף רגל ועד ראש מרגע שנולדו עד הרגע שימותו זה מה יאמרו ואיך הם נראים בעיני אחרים.זה מזעזע לחשוב על זה, בן אדם שלא חי את עצמו בכלל הוא בתחפושת שלא יכול להשחרר ממנה מקובע במין פחדים ומוסכמות שככה צריך כי ככה צריך בלי טיפת חשיבה עצמית!איפה האני שלך?איפה אתה עצמך כאן בתמונה?מה הפחד לבא ולהגיד את האמת בפנים אני לא גזען!לא אומר שמחר תרוץ לעשות שידוך עם כל העדות בלי שום בירור אבל לפחות ברמה הפנימית של הדעה העצמית אל תבוז לשונה ממך.
  כל אחד נחשב בזכות עצמו הוא, ולא משפחתו ולא מוצאו ולא צבע עורו.
  ברגע שהצבועים יורידו את המסכות פתאום לא יהיו חרדים כולם יהפכו ציונות דתית.
  כן, אני די מכליל, כי זו המציאות. החרדיות של ה100 שנים האחרונות מבוססת על גזענות זה בדנ״א שלה, ולא יעזרו טענות עם עובדות לא מתווכחים.
  וכבר לימדנו אברהם אבינו ע״ה ״רק אין יראת ה׳ במקום הזה והרגוני״!

 • קודם כל, כל הכבוד לכותב המאמר שנגע בנקודה רגישה וגם כואבת. אולי מכאן דברים יתחילו להשתנות..
  לעניינו:
  אני גם חשבתי פעם ש"האשכנזים צריכים להשתנות, הם צריכים לקבל את הספרדים למוסדות, להתחתן איתם וכו'". אגב אני ספרדי, למי ששאל.

  אז זהו שלא. מי שכואב לו הוא זה שצועק.
  ואם לך (וגם לי אגב) זה מפריע, אז זה לא בעיה שלהם אלא בעיה שלך.
  מצד שני, המצב הזה שתיארת הוא בלתי נסבל. אבל זה לא השאלה הנכונה שצריך לשאול.
  מה שצריך לשאול זה, איזה דבר שתלוי בנוי, בציבור החרדי הספרדי צריך להשתנות כדי שלא נבוא לקרוא כזה מאמר עוד שלושים, חמישים או אפילו מאה שנה? אפשר להסתכל איפה היה הציבור הספרדי לפני שישים שבעים שנה, ואיפה הוא היום. אין מה להשוות.
  אבל, אני עדיין חושב שהציבור הספרדי שאני חלק ממנו צריך לשנות דפוסי חשיבה בכמה דברים, בעיקר אם אנחנו רוצים להגיע למצב שבו אנחנו נרגיש שאנחנו טובים מספיק בעיני עצמנו ואחר כך בעיני אחרים. אם יש דברים שכואבים – ויש הרבה – אין מה לחפש את הפיתרון אצל אחרים. עוד לא נולד ארגון חסד שיהפוך את הנזקקים שלו למיליונרים, ועוד לא קם ואני לא מאמין שגם יקום מישהו שלא כואב לו כמוך, וירים את קרנו של הציבור.
  מה כן?
  מאחר שהאתר הזה מציג את עצמו בתור אתר של חשיבה והגות חרדית, ומאחר שכבר פתחת נושא שאני חושב עלין לא מעט, אני מציע כמה דברים שלפי דעתי נפוצים יותר בציבור הספרדי ואת חלקם או לפחות אחד מהם צריך לשנות.
  יש דבר שחובה למחוק מהלקסיקון, וזה אכלו לי/שתו לי/עשו לי/ דפקו אותי/ והשד יודע מה עוד. את זה חובה למחוק מהמחשבה ומהלקסיקון ומכל נוירון במח ומכל מקום אפשרי! למחוק מהשיחות סלון ומטבח, למחוק מהפגישות עם חברים ומהשיח בשלחן שבת ומכל מקום שעולה בדעתכם! אי אפשר לעולם לצאת ממצב כלשהו, כשמפילים את האשמה על מישהו אחר, וגם (ובעיקר) אם זה נכון. ואני לא יודע להגיד אם יש אשם ספציפי במצב הזה, אבל מי שצריך לקחת אחריות, שזה מושג אחר לגמרי מאשמה, זה אני ואתה ומי משמבין את מה שכתבת כאן.

  דבר שני:
  יש מושג שנקרא אחריות ציבורית. אצל החסידים והליטאים זה מפותח מאד, ואצל הספרדים הרבה פחות.
  אני קורא לאנשים: תתחילו לחשוב בראש של ציבור! זה מתחיל בקטן, אם זה בלהכיר את האנשים שיושבים איתך בבית הכנסת, אם זה בלנייעס, אם זה בלהשתתף באירועים, אם זה בכלל בליצור ארועים חברתיים שיגרמו לאנשים לדבר אחד עם השני. אם זה בלתרום לבניית בית כנסת לקהילה שלך, כל שינוי גדול, מתחיל בקטן בפנים.

  תתחילו לדבר על שינוי, לעשות שינוי, לחיות ולנשום ולחשוב ולחוות משהו אחר מכל מה שהיה מוכר, וכן, זה לא יהיה נעים בהתחלה, אני אבל יכול להגיד שיצא לי לדבר על הנושא עם אחים שלי והדברים מחלחלים. יום יומיים, שבוע, שנה, עשור או יובל, לא להרפות, כי זה ריצה לטווח ארוך, אבל אני מאמין בדרך הזו ומאמין שרק ככה יהיה שינוי.
  אני לא יודע להגיד אם זה מה שיגרום לאנשים כשישמעו את המילה "ספרדי" לקונוטציה של "הייתי רוצה להיות בצד הזה", אבל אם זה יגרום לשינוי, ואפילו בפרומיל האחוז, והיה זה השכר (של כולם).

 • עדן
  מאמר יפה מאוד!

 • כל כך הרבה דעות פלספניות וקשקשניות אנשים איבדו את הישרות והתמימות ונעשים מסובכים ומבולבלים לגמרי כמה מסכנים חייבים מהר משיח שיגאלנו מצרות הנפש והרוח ולעצם העניין התגובה של טל שלעיל הכי קולעת לאמת הבעיה היא יראת שמים וצביעות בעולם החרדי שימת לב מה יגידו במקום לפחד רק מה' אני ספרדיה שברוך ה' ה' ניתק אותה מהחברה החרדית החולה משתייכת לציבור החרדי לאומי נישאתי לאשכנזי והולכת על פי רבנים שלא מפלים בין אשכנזי לספרדי את ילדי כמובן לא אשלח למוסדות חרדיים כי דרך ארץ קדמה לתורה ! ובית המקדש יבנה באהבת חינם !! יש בעיה של הסתמכות על דעות של אחרים (רבנים וכדו'). בשמים למעלה לא תוכל להסתתר מאחורי דעות של אחרים, וישאלו אותך: אייכה?? איפה אתה היית??

 • אין ספק, #העגלההמלאה

 • ומאמר יפה

 • זו מלחמה אבודה מראש, ומיותרת.
  הציבור הספרדי חייב להבין שעליו לצאת לדרך עצמאית ולהתנתק מה'סינר' האשכנזי, אנחנו חייבים להשתחרר מהתפיסות השגויות שדיברת עליהן לגבי הנחיתות הספרדית, שהחדירו לנו בשנות ילדותינו במוסדות האשכנזים, ולהתחיל להאמין בעצמנו, בכוחות שלנו, במורשת שלנו ובאנשים שלנו.
  אנחנו צריכים להפסיק לבזבז אנרגיות על התערבבות בציבור האשכנזי, ולהשקיע אותן בפתיחת מוסדות מצוינים משלנו.
  אממה? הבעיה היא שאנו חוששים שאנו נהיה מהיחידים שנעשה כך, והמוסדות לא יהיו טובים בצורה כזאת, ולכן זה צריך לבוא משני הצדדים. הציבור האשכנזי חייב להפסיק לקבל ספרדים אל שורותיו באופן טוטאלי, גם לא תמורת כסף (מה שנפוץ מאוד למרבה הבושה), כפי שהורה הרב שטיינמן בזמנו.
  במיוחד כשהחינוך האשכנזי לא מוכיח את עצמו כלל וכלל.
  אחי למדו בפוניבז' ובחברון ומאוד התאכזבנו, אמנם הרמה הלימודית גבוהה, אבל הבין אדם לחברו בשפל המדרגה, הזילזול באחר, כבוד רבנים, ובנוסף שירים לועזיים, סרטים ואינטרנט, כמובן שלא כולם אבל קיים בהחלט, הם כן יודעים להסתיר את זה, זה כן.
  אז תגידו, למה להמשיך לרדוף? להתחנן?
  האם באמת זה לשם שמים? בשביל חינוך יותר טוב? בשביל יראת שמיים?
  כולנו יודעים שהתשובה היא מוחלטת.
  אז בואו נפסיק להתבכיין, נתחיל לעשות, להרים ראש. יש לנו עבר והווה מפוארים, וחבל לאבד אותם.
  וגם אם בכל זאת נרצה, למרות הכל, אין סיכוי שאחינו האשכנזים ישתנו. אנחנו אלו שצריכים להשתנות.

 • דוב אזורי, איפה אתה גר? בוא נעשה משהו ביחד.
  דברים חזקים ונכונים.

 • דרך היהדות היא דרך הבעש״ט.
  פשוט לאהוב כל יהודי אך ורק כי הוא בן לאברהם יצחק ויעקב והיא בת לשרה רבקה רחל ולאה.
  אהבת ישראל אמיתית לאהוב כל יהודי כי יש בו נשמה שהיא חלק ה׳ ממש… כך לימדו והדריכו לנו רבותינו ענקי הדורות מהבעש״ט ועד הרבי מחב״ד.
  אין דרך אחר לתקן עולם במלכות ש-ד-י ורק דרך זו תביא לנו את משיח צדקנו.

 • הטעות הגדולה היה להטמן בין ליטאים, עדיף היה אם הלכת בין החסידים, שם אין כ"כ היהירות וההתנשאות
  שיש לליטאים, יש להאריך בזה מאוד, בנתיים מספיק הקיצור: שהחסידים קרובים יותר – וכן הספרדים – להקב"ה
  מאשר הליטאים. האמת היא שלליטאים היו צריכים להיות התבטלות בפני הספרדים והחסידים, רק הס"מ יודע היטב איך להפוך את היוצרות…

  • דוד, זה כל כך לא נכון!
   אני ליטאית שעובדת במוסד חסידי מהאליטה החסידית.
   הבוז שהם רוחשים לליטאים, ועוד יותר מזה לציבור הספרדי הוא עצום.
   ומדוע עדן אינו מתלונן על כך שלא יקבלו את ילדיו לחיידר של ויזניץ או גור או באיאן? ברור לו ששם אינו מקומם, נכון?
   אכן, גם אצלנו מתייחסים לחסידים ובעיקר ללימוד שלהם בזלזול. למרבה הצער יש המאמינים שחלק מתהליך יצירת קהילה סגורה עם תחושת שייכות דורש "הקטנת" אלו שמעבר לתחום. וברור שלכל קהילה יש את נקודות החוזק שלה ועל כך צריכה להיות גאוותה. וכמובן גם שכל קהילה צריכה לעשות את בדק הבית שלה ולחזק חולשות.
   יש הרבה מה להאריך לגבי שורשי תחושת האפליה הספרדית, שנובעים גם מהיחס לציבור הספרדי בעולם החילוני שרווח פה בקום המדינה, אף שלא נותרו לו הרבה שרידים בעולם זה.
   אבל ההשוואה להפרדה בין חסידים לליטאים היא במקומה: גם שם לא יתחתנו זה בזה, גם שם המוסדות נפרדים, גם שם כל ציבור מדגיש את עליונותו על השני, ובכל זאת- אף אחד מהם לא מחפש את ההכרה של השני, אלא מלא בגאוות יחידה.

 • מאמר נכון מדי .. אני חושב שהעניין הוא רחב הרבה יותר ונעוץ בגישה החרדית באופן כללי .
  בקום המדינה נלחמו מנהיגי ציבור כדי לבסס את מעמדם במדינה הצעירה ואנטי דתית, והגיעו להישג אדיר שדת ומדינה כרוכים זה בזה וכך גם הצד החרדי והדתי במדינה יוכל לשלוט.( מאז… כל דבר שהוא מזוהה עם החרדים הוא מצווה למשל המצווה הגדולה ביותר של ההצבעה בכנסת) הציבור הליטאי התמקד בלמסד את עצמו בעיקר ברמת הכלל כגון מפלגה חזקה בידול חזק משאר האוכלוסיה (למשל בלבוש הגברי) אנטי ציונות וכולי , הדבר מתבצע בעיקר במערכות החינוך המוקדמות. כחלק מאותה אידיאולוגיה רחבה " שאנחנו מצילי ומנהיגי הדור ואם לא אנחנו הכל יעלם" החלק הליטאי של החרדים שהוא הוביל את המהלך הרגישו שהם העליטה שנמצאת כמה רמות מעל כל השאר והם עושים טובה לכל מי שמסתפח בצילם (על פני הספרדים שלא היו מגובשים אז וטועים (לשיטתם) טעות יסודית שלא ממסדים את עצמם כמוהם) וכל ילד בני ברקי בן 10 הרגיש את עצמו מעל לכל רב ספרדי או חסידי ובוודאי מזרוחניק. מה שיצא מכל הענין הוא שיש תחושה מולדת של עליונות בקרב הליטאים שמנחילים אותה אידיאולוגית לבניהם אחריהם ועושים טובה ענקית לספרדים והכל מתוך מניעים (עקומים) של ערבות וכדומה.

  כשהייתי חתן ,בישיבה הליטאית שלמדתי בה , היה אחד הרמי"ם שהיה לומד את ההלכות עם החתנים. הרב הנ"ל הוא ירא שמיים ובעל מידות אמיתי ובן של ראש ישיבה חשוב ומוכר בב"ב. כשלמדנו את ההלכות הוא לימד את הרב וואזנר ואת הרב קרליץ ואז הוא אמר- יש דעת "עובדיה" אבל זה לא משנה… אני לא האמנתי למה שאני שומע , לא מספיק שהוא מזלזל, אבל ככה? המון שנים לא הבנתי אותו מה גורם לו לזלזל ככה באדם גדול כי אני באמת מעריך אותו כירא שמים . אבל המסקנה היא שהוא באמת צדיק והוא אידיאולוגית חושב שהספרדים וגם גדוליהם טועים לא שווים כלום ומצווה לבזות אותם (בשקט כמובן שלא ישמעו).
  אז עדן היקר האבולוציה החרדית היא רק בשלביה הראשונים והצלחה בהמשך החיפוש

 • קראתי בכל לב את מאמרך, לחלקו אני מסכים ולרובו לא.
  אני התחנכתי בבני עקיבא ומהם יצאתי חרדי כי צפיתי שכל חבריי נהפכו לחילונים במהלך שירותם הצבאי, ואני בדיוק ההפך לקחתי את הקיצון, שהוא הנכון, והיא הדרך החרדית ועל פי פסיקת מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל.
  אני אברך שלומד במוסד חסידי, נטו!!! החברותא מעולם, כן מעולם, לא חשב שאני נחות ממנו, ההפך הוא מרגיש שאתה בדיוק האדם המתאים, אני לא משנה את בגדיי והנהגותיי, וכולם יודעים, וכשמכבידים אותי לעלות לתורה אני משתדל, לקרוא בהברה ספרדית ולפי טעמיה ודקדוקיה, ואיני חושב שאני מתבייש במוצאי.
  לכל אותם שכל היום מחפשים להשתכנז, מלשון להיות אשכנזי, אומר מה אמר לי פעם ראש הישיבה, והדברים פשוטים וקלים להבנה וגם לליטאים שבינינו, עזבנו את ארץ ישראל לפני 1952 שנים בעקבות שריפת בית קודשנו ותפארתנו בירושלים עיה"ק, וכל משפחה ומשפחה עברה לגלות, על מה בדיוק אתה מתגאה שאתה "ליטאי" מדינת ליטא שונאי ישראל בלב ובנפש, זו גאוות היחידה שלך? האם לא הייתה מתגאה לומר שאני מצאצאי עם ישראל שמוצאם מארץ ישראל בטרם חורבנה, להתגאות בגלות בגלל העוונות שלך, זו הגאווה היהודית? אכן, אנו נקראים "ספרדים" אך זה לא בגלל גאווה אלא תיאור מקום, כמו שיש משפחת אשכנזי או בריסק וכו'.

  לכל הליטאים, איננו חפצים ללמוד אצלכם כי הלימוד שלכם שונה מהלימוד הספרדי (על אף שכל ספרי הראשונים הם ממוצא "ספרדי") הפשיטלעך ברמב"ם הוא ע"פ כללי הפסיקה שהונהגו אצל רבותינו הקדושים.

  לכן, כל אחד יהנה ממה שהתווה לו אביו וסבו וכן הלאה בקודש, אנו נשלח את הבנים למקום המוצא ובפרט בארץ ישראל שאפשר לשלוח לפי המוצא, חסידי, ליטאי, ספרדי, כמובן, ננשא לבנות שהם המוצא שלנו.

  לכל הספרדים, תהיו מה שאתם, ולא תחשבו ולא תחשדו שמשהו עושה לכם טובה, ייתכן בחור מבריק בישיבה ליטאית, והוא "השפיץ" ולעולם ראש הישיבה לא יתן לבתו להינשא לו ומאן דכר שמיה להיות ר"מ או משיב בישיבה, וייתכן שיש איזה בחור ממוצא ליטאי שהוא פחות בכמה מדרגות והוא כן יתאים, שיבושם לו, ואיני צריך להתחרות עמו.

  מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל הקים את תנועת ש"ס, היא התנועה הספרדית וכולם צריכים ליישר קו עמה, וכמובן, לרשום את ילדיהם למוסדות שהוקמו לספרדים.

  בכלל, בואו גם נתפלל לביאת משיח צדקנו שיאיר עינינו בעניינים הגלותיים.

 • תודה עדן. מאמר יפה, נכון, ומעורר…
  נקודה למחשבה. לאלו שמתרצים שישנם פערים מנטליים בין העדות .
  האם בחור אשכנזי היה מתחתן עם בחורה ממוצא אשכנזי שמשפחתה שינתה את שמם מברקוביץ לבוזגלו ומתפללים נוסח עדות המזרח?{מה שנקרא בלשון העם "הסתפרדו"}

 • כשמכלילים את עדות המזרח יחד זו טעות בגלל שבבגדאד בדור האחרון היו קרוב לאלף ישיבות על 70 אלף איש בס"ה ז"א הרבה יותר מליטא וגלילותיה וההמשך שלהם כאן בארץ היתה גולת הכותרת של הבבלים ישיבת פורת יוסף שממנה יצאו ת"ח גדולים מאד וכל זה בזמן שבאפריקה ז"א מרוקו ואגפיה היו כולם נבערים ובורים ועמי הארצות עד שחב"ד הקימו להם ישיבות ולכן בבקשה אל תכלילו אותנו הבבלים עם הבכיינות הרגילה של יוצאי אפריקה

  • חד גדיא חד גדיא..
   להפנים את הנחיתות תוך כדי התנשאות על מי שאתה חושב שיש לך עליונות עליו, לא יהפוך אותך לשווה יותר.
   אתה אותו נחיתי שלא סובל את עצמו..
   ומתי תבינו הסיפור הוא לא תורני, הוא תרבותי.. תלמד הכי טוב.. תדע הכי הרבה.. וכשתגיע להישגים והתחפושת תהיה מושלמת, תבין שאף אחד לא יפסיק לזלזל במי שמזלזל בעצמו.. אתה והרבה וחבירך מנסים למלאות חבית עם חור ,ולא מבינים מדוע עדין הם צריכים להוכיח את עצמם..

 • מאמר יפה ומעמיק , ישר כח לכותב .

 • ראה, אני ספרדי שגם כן למד בישיבות הליטאיות הטובות היותר (או לפחות הנחשבות ..) ואני חייב לציין שברור שישנה גזענות אך למיטב ראייתי היא יורדת עם השנים, לגבי מה שהזכרת על חיתון הבנות, אני לא ממש מבין מהי טענתך? הרי בחו"ל ישנם דיי הרבה חתונות מעורבות מכיוון ששם (בעיקר בקהילות הקטנות) חיייבים יותר להתגמש, ואילו בארץ הציבור הוא גדול ובאופן אוטומטי בוחר את שדומה לו , וזה הדדי, ז"א גם אני כספרדי לא הייתי רוצה להתחתן עם אשכנזיה ששונה ממני בהלכות וכו' ואצטרך לשנות אותה/עצמי… מיותר!
  אני אחזור ואומר שישנה גזענות אך צריך לזכור שישנם הבדלים, בעיקר בדת (וזה אגב הסיבה שבציבור החרדי הגזענות כ"כ חזקה) אבל לא רק, שגורמים לריחוק,
  קצת קשה לי להבין את כותב המאמר שנשמע מדבריו שבהגיעו לגיל שידוכים הוא "נאלץ" להתפשר על ספרדיה, חבל שזו ההסתכלות שלו, אני בטוח (ואולי קצת מקווה) ששאר בחורי הישיבות הספרדים גאים בעצמם ואינם מעדיפים להינשא למישהי שנוהגת אחרת (וזה מבלי להיכנס לקונפליקטים שילוו לאורך שנים את חיי הנישואין) ושוב זה נובע בעיקר מטעמי נוחות (ואולי קצת מגזענות)
  מקווה שדבריי הובנו ומאחל לכותב המאמר ליישם את מה שכתבו קודמי ואסכם במשפט
  "כדי להסיר את הגזענות צריך קודם כל להסיר את התלויות בגזען ברגע שזה יקרה לא יהיה לגזען על מה ומי להתגזען"
  נשלח את ילדינו למוסדות ספרדיים טובים (אגב, היום יש הרבה כאלה וזה קורה בצעדים דיי גדולים לשמחתי :)) בדיוק כמו החסידים ואז הגזענות פשוט תיעלם!
  (מה שאומר שכל הורה ספרדי ששולח את ילדיו למוסד אשכנזי הוא בעצם מתדלק את המשך הגזענות וכו')
  תודה על המאמר,
  בחור ישיבה (כיום נשוי)

 • אתה יודע מה הבעיה שלך? שאת תהליך ההתבגרות שלך השלכת על הסביבה. כל הנקודות שאתה מעלה הם אינם "בעיות" אלא פתרונות לאנשים בעייתיים. גם בין החסידים לליטאים יש את זה. יש לך תשוקה להתבולל? תגבש את העדה שלך ותמסד אותה במקום לעסוק בכמה הדשא של השני יותר ירוק.

 • לצערנו אפליה קימת גם בציבור הספרדי בין למדנים לעובדים הבעיה היא שדרך ארץ קדמה לתורה
  כשיש ענווה התורה מעדנת את הלומד שרוצה לקרב כמה שיותר יהודים לאבא
  כשיש גאווה התורה הופכת לסם המות תן לי תלמיד חכם ואשכנו כחמור
  עבודת השם חייבת שלושה תנאים :אהבת השם אהבת הבריות ולימוד התורה וקבלת השונה
  לכן אני מציע בשלב ראשון למי שכואב לו הנושא להקים מקום לימוד תורה כללי לא מגזרי
  שנחזק אחד את השני לכבוד השם יתברך בכול מקום בארץ
  אני מצידי מוכן ליזום מקום כזה בבית שמש פלא פון 0504144683

 • שלום עדן, המאמר כתוב ברמה!

  רציתי להאיר כמה נקודות.

  גזענות קיימת בכל מקום לא נשקר את עצמנו,
  הדרך לבטלה, שהחש נחות ירומם את עצמו עד שחבריו ירצו בקרבתו.
  אם היו סמינרים ספרדיים מעולים ובנות פצצה, האשכנזים היו מתחילים לפזול לכוון ומימילא היה נוצר ערבוב, כשזה לא קורה, אז למה לנו כי נלין.

  ההוכחה מהמגזר הדתי לאומי אינה הוכחה, כל מה שחשוב במגזר הזה הוא ארץ ישראל וצבא ההגנה לישראל, כל השאר פשוט זורם מסביב, ולכן הרבה נהפכים לחילונים, דווקא אצל החרדים שרוצים לשמור על החומות שרוצים לשמר משהו ישן, מנסים לשמור על הסובב כולו,

  אם רבקי תתחתן עם יוסף שלום, הרי יש לו דודה בבאר שבע, ובחגים הם יצטרכו לבקר אותה ולעשות על האש בגג הבנין כמיטב המסורת, ואת זה שפירא לא רוצים להכיר, וחוששים מהתקפי לב, כי הם רוצים לחיות כמו שהם מכירים, לא מן הנמנע שבעוד 20 דורות בארץ ישראל דברים ישתנו, אך לבוא ולומר גזענות גיוועלד, אכן יש גזענות ופערים מנטליים, וצריך להכיר בזה .

  המציאות שיבשת אפריקה היא העשירה שביבשות ועדיין נשלטת בידי כמה חוליגנים לעומת אמריקה, מוכיחה את ההבדל בין יפת לחם, ולכן עם ישראל שנחלק בגלותו לגלות יפת וגלות חם, 70 שנה הם דבר של מה בכך כדי להסיר את הלוט, חכה ל200 שנה ייתכן ויהיה שינוי.

  לכן נבקש דבר אחד מדרעי ומראשיו שמייצגים כביכול את הציבור הספרדי בכללותו,. תפסיקו להוסיף את המכלוף בכל במה זה רק לוקח אתכם אחורה,

  תצרו עשייה חדשה מפוארת שתנקר עיינים בבחינת אור לאשכנזים, שנראה בעינים כלות איך אתם מקימים עולם שלם של עשייה וטוב כמו שרק אתם יודעים.

  ולסיום קראתי בספר 3 לידות בספטמבר,
  על בחור ששירת בצהל הרבה שנים ושרד התרסקות מסוק בבקעה, וכשבילה בבית חולים עמד עם הכסא גלגלים בפתחה של מעלית ורצה להכנס ולא הצליח, עמד במעלית בחור הסתכל עליו באדישות חיכה שתסגר הדלת והמשיך, בפתיחה הבאה היתה משפחה ערבית שלמה במעלית, רק ראו את הכסא גלגלים קפצו לעזור לו ובפיהם ברכות עד בלי די, כותב הבחור בספר,.
  אני שכל חיי שרתתי בצהל את העם והמולדת עומד ליד אח שעליו אני שומר ובגללו אני פצוע היום, והוא לא מוכן להגיש עזרה,
  אבל ערבים שבגללם הקמנו צבא, הם הידידים הכי טובים שלי, כך תמה הכותב בספרו.
  ואני מתבונן מה אפשר לענות על שאלה כזו, היא הרי נוקבת כל חדרי בטן, .

  ואולי,. אחיך שהלכת לשמור עליו יכול להיות אח רע מתנכר שונא ויותר מזה,
  הבני דודים שלך שהלכת לטפל בהם יכולים להיות נחמדים ואדיבים ומקסימים ולשתות את אותו קפה שאתה שותה בבוקר, אבל הם יכולים לגדל גם רוצח בביתם, כי זה הם, הם שונים ממך, וסיפורים קטנים ונחמדים שמצד אחד עושים טוב על הלב ומצד שני עושים רע, אין בכוחם לשנות מנטליות והלכה שעשיו שונא ליעקב, ולכן דווקא אחיך שהתאכזר אליך אמנם, אבל הוא ישאר אחיך לא ירצח את הילדה שלך על רקע לאומני לעומת הבני דודים שהיו אדיבים מאוד אבל כשלא יסתדר ויתאים השדים יוצאים מהארון, לכן ערבים במקומם ויהודים במקומם.

  לגבינו, פערי המנטליות קימים, וכשהם יילכו וידעכו אתה תרגיש את זה, כבר היום זה הרבה יותר טוב מלפני 30 שנה, אבל האצבע שלך לא מופנית לכוון הנכון.

 • לכבוד יהודי,
  אתה טוען אודות הסלוגן מזרחי מצביע למזרחי שהנו סלוגן לא תיקני שאשכנזי לא היה עושה
  ואני מסכים איתך שלא היה אומרו מטעמי פוליטיקלי קורקט אך בדבר מהות הטענה אנו יודעים שכל אשכנזי ובמיוחד חסיד חושב כך בליבו
  אתה יודע כימתת פעם מה הם תכונות יהודיות אתה ביצעת מחקר בדבר הבדלי אופי בן מגזרים ובדקת שמגזר אחד יותר תואם את ההגדרה של יהודי
  אם אכן כך עשית אשמח את תפרסם זאת ולא תסתר תחת טיעון מעורפל של עדינות יהודית שאין אתה לא מכמת או מגדיר מהי ומדוע אצל האשכנזים אתה מוצא יותר
  הדוגמאות שאתה מוצא הם 1 סלוגן הבחירות וכבר פתחתי שזו טענה לא מבוססת שכן שנינו יודעים שחסיד לעולם לא יתמוך בראש עיר ספרדי ללא אילוץ רק בגלל הטענה של אנ"ש
  כמו כן רק השבוע אני היתקשרתי לשכור דירה מחסיד ואמר לי בפה מלא שהוא משכיר רק לאנש
  האם טענה זו ברמתה לא פחות גרועה מתיאורך[כלל לא טרח לברר מי אני ועיסוקי]
  אאלץ לקצר אך חבל שאנשים טוענים טענות ללא ביסוס ומקורות

 • הפרופסור יובל נח הררי כתב תאוריה שמסבירה את הסיבות החברתיות שיוצרות סדר חברתי לא הוגן , הוא אמנם דיבר על הכתות השונות בהודו ועל אפליית האפרו אמריקאים הדברים נכונים גם לכאן
  א. קרה אירוע אמיתי שחייב הפרדה בין אנשים וקהילות המרווחים יצרו מערכת חוקים של טומאה וטהרה שמנדים א את המתנגדים לסדר הלא צודק וב .'מקבלים ' במרכאות את אלה שמוכנים לכופף את עצמם אבל עדיין מטילים אי אלו מגבלות
  האנשים המוחלשים . התוצאה היא קונספציה שאומרת מסכן מי שנולד בשכבות המוחלשות והחלום הוורוד של כל אחד הוא לעבור צד לשכבות החלשות .
  אני חושב
  שמה שנכון לכתות בהודו וליחסי אירואמריקאים אפרואמריקאים נכון גם לגוונים השונים בציבור החרדי
  הסיפור העצוב כאן הוא שחוק לא ממש יכול לעזור
  והדוגמה הכי טובה זה עניין השידוכים .
  אי אפשר לחייב בחור להתחתן עם בחורה במעמד נמוך ממנו .זה לא יעבוד .
  תחושת הפתרונות של יוצאי אירופה אמריקה ותחושת הנחיתות של יוצאי אסיה ואפריקה רק מעצימים את הפערים
  אני אישית ממליץ לצפות בהרצאה של פרופ' יובל נוח הררי אם אני לא טועה פרק 9 בסדרת קיצור תולדות האנושות

  • אהרון כתבת: אי אפשר לחייב בחור להתחתן עם בחורה במעמד נמוך ממנו. זה לא יעבוד. ואני שואלת: האמנם?!
   ואם לאותו יוסף שלום יש בת דודה חזקה אבל דתית לאומי.
   ולאותה משפחת שפירא יש בן דוד חזק אבל דתי לאומי.
   והם מתחתנים וטוב להם וטוב לעולם, למרות שהם לא מאותו המעמד??
   לא! הם מאותו המעמד.
   כי מעמד נחות יותר או גבוה יותר הוא הרבה יותר לפי תפיסה חברתית שנוצרה או שיצרו מאשר מה שבפועל קורה!
   זה ברור שהחברה החרדית האשכנזית יצרה את זה. אני מבינה לחלוטין שיש משפחות שיש הבדלי מנטליות. אבל זה לא רק זה. רואים שיש שנאה פנימית כזו, וכמו שחילוני רואה אדם חרדי טוב ואומר לו את המשפט הנצחי "אם כל החרדים היו כמוך", כי מבחנתו אין חרדים טובים, ככה גם מסתכלים על הספרדים בדעה קדומה – "אם כל הספרדים היו כמוך". אבל לא, יש ספרדים ויש ספרדים, יש אשכנזים ויש אשכנזים, ואם באמת המשפחה 4 דורות אחורה וקדימה מאה אחוז חרדית והמנטליות של האבא שלומד בכולל ליטאי ועדין לא יתחתנו זה לא בגלל הפער, זה בגלל המעמד הנחות שיצרה החברה האשכנזית בעיני רוחה לספרדים.
   אני ספרדיה שלמדה במוסדות ליטאים, אבי למד בכולל ליטאי עשרות שנים, וכל משפחתי מעורה – אבל תמיד הייתי גאה במוצאי, וכן אני חושבת שנכון שילדים ילמדו יחד אשכנזים וספרדים ושזה טוב ומפרה יותר לכולם. רק מה, עולה לאנשים לעיניים כל הזמן ה"מה יגידו?!". לפעמים אפשר להכיר את רוחלה כהן וכולם אוהבים אותה ומעריכים אותה, ופתאום מתגלה שהיא ספרדיה – אוטומטית זה מקטלג גם אם יש אנשים שיצליחו במידת האמת להתגבר על התת מודע הזה.
   אפליה זה לא תוצר רק של מציאות קיימת. היא הרבה פעמים של מציאות שמיצרים = ששווה לייצר.

 • מבלי להיכנס לפרט זה או אחר כל הנכתב נכון ויפה. אולם בואו ולימדו את הצד האשכנזי מרגע פרוץ המדינה ואילך. זה ציבור שיצא למלחמת הגנה על עצם זכות קיומו כציבור ועל זכותו ללמוד תורה באין מפריע, כאשר הנשירה מתוכו הייתה במספרים שלא יאומנו, באותם ימים מחשבה על המשך לימוד תורה אפילו בציבור החרדי לא הייתה בכלל לכתכילה. ישיבות קטנות בישוב החדש (חוץ לירושלים) שלוש תפארת ציון בני ברק אור ישראל פתח תקוה תפארת ישראל חיפה. (הנסיון של ישיבת כפר סבא רמת השרון לא החזיק לאורך זמן) בהמשך נוספה ישיבת פונוביז' לצעירים. ישיבות גבוהות עד שנה מפרוץ המדינה (מחוץ לירושלים) לומז'ה פ"ת פונוביז' סלובודקא ב"ב כנסת חזקיהו זכרון יעקב (בהמשך כפר חסידים) (ישיבת קלעצק פרדס חנה שעברה לרחובות הפכה מהר לישיבה תיכונית ישיבת הדרום) כל הנ"ל הוקמו על ידי ראשי ישיבות שהיו בליטא והיגיעו לארץ שיג ושיח לא היה להם עם ציבור ספרדי כל שהוא וכמובן שיעורים נאמרו באידיש התפילות כמקובל בישיבות בליטא מה יעשה בחור ספרדי במקום כזה, הנגזרת בחינוך הבנות הייתה בהתאם לאותה רוח. אבל מה לעשות אי אפשר לדאוג רק לעצמנו ביחוד שבשטח נערכה על ידי השילטון מלחמת שמד לאט לאט היגיעו טיפות ראשונות מחוסר ברירה, להציל צריך, וכשמדובר בהצלה לא חושבים פעמיים, וכאן נוסף משבר ההתאקלמות על משבר עזיבת הדת והמנטליות השונה לחלוטין. בקיצור כל בחור שחשקה נפשו בתורה הרבה ברירות לא היו לו. למעט לספרדי שחשקה נפשו לשמור על המסורת פורת יוסף בירושלים, ככל שהציבור גדל נתגלתה הבעיא במלא עוצמתה תלמידים טובים אבל הרקע שונה תקבל מהם הרבה כי בהחלט ראויים הם שינתה את אופי הישיבה ואדרבא לטובה אבל לא זה מה שאתה ראש הישיבה מכיר והתרגלת אליו, לסבר את האוזן ועל הכלל כולו יצא ללמד לא יתחילו את התפילה במזמור שיר חנוכת הבית תגידו מה רע במפורש טוב אבל גם לי יש נוסח וכך הקמתי את הישיבה, ומכאן הגיעו מכסות וכו' נשמע פשטני מדי יכול להיות אבל מותר להסתכל על המציאות, ואולי אפיזודה קטנה משנות לימודי בקול תורה ולמדו בחורים מעדות המזרח ונזכיר את שמותם ששון (בנו של המוהל) עדס (שלושה) אבא שאול אטון (שניים) יוסף, מועלם, בן שמעון, (דרך אגב האבא מבוגרי תפארת ישראל חיפה) מניר (היה דיין) אלשיך, הלוי, הזכרתי רק את המפורסמים שכולם היו מהמזרח של המזרח של קהילת הספרדים בירושלים, שנים אחר כך כשנפגשנו ועלתה השאלה מה יגידו אזובי הקיר, התשובה שקיבלתי הייתה ברירה אחרת לאבא שרצה חינוך תורני אמיתי לבניו. וכנראה שכאן נעוצה הבעיא עולם שבנה את עצמו יחסית מהר מול עולם שנאלץ לבנות את עצמו לגמרי מחדש ולקבל גיבוי צעולם לא מוכר לחלוטין שוודאי עשה כמה טעויות בדרך ועל כך אנו משלמים עד היום

 • יש לי כל-כך הרבה מה לענות על המאמר הזה (שכתוב בצורה יפה ורהוטה) אבל אגיב רק בקצרה, עדן היקר, עשית קצת סלט בין נושא הישיבות ומוסדות החינוך לבין סוגיית ״נישואים מעורבים״
  בנושא הישיבות, יש הרבה אמת בדברייך ובאמת ראוי שיקבלו בחורים לפי מי שהם (ומשפחתם) ולא לפי מוצאם.
  אתה עצמך מעיד שלא חווית גזענות בישיבה ואכן כיום, אין כל-כך גזענות בתוככי הישיבות. אגב, לחקות את מרן הרב עובדיה זצ״ל, לא מעיד על זלזול ח״ו ..
  בעניין הנישואים המעורבים, הנושא הרבה יותר מורכב , יש ויש פערים תרבותיים שמושרשים בציבור החרדי הרבה יותר חזק גם אחרי עשרות שנים בארץ בעיקר בגלל מנהגים שונים וכו,, וגם אם אתה גדלת במוסדות הליטאים, הורייך לא חלק מזה, וגם אם הם כן, סבא וסבתא ודודה ודוד לא (וזה בלי להזכיר את עובדת היותך חוזר בתשובה) והדברים הללו יוצרים פערים משמעותיים בין תרבות המשפחה האשכנזית לספרדית.
  זה ישמע אולי קצת גזעני אבל מה לעשות?! יש ניואנסים שכספרדי וחוזר בתשובה, כנראה לא תבין ועצם המאמר שכתבת, מעיד על כך.. תגיד לי, למדת במוסדות אשכנזים ועד שהגעת לשידוכים באמת חשבת שתשתדך עם וייס ושפירא??? תסתכל סביבך ותראה שהספרדים שהשתלבו בציבור הליטאי הכי טוב, הם אלו שהתחנכו במוסדות ליטאיים והתחתנו עם ספרדיות כמוהם שלמדו במוסדות ליטאיים וכך גם מחנכים את ילדיהם, יש שיגידו שהציבור הליטאי ״מקבל אותם״ רק כי הם ״מיישרים קו״ ואני חושב שהם פשוט שלמים עם הדרך שלהם ולא מחפשים לתקן את העולם (וכן, דרוש תיקון. הציבור הליטאי רחוק מלהיות מושלם)
  ושאלה לסיום, אם היו מציעים לך בחורה אתיופית שלמדה בסמינר החדש בירושלים או בסמינר וולף בבני ברק, היית ניגש לכזה שידוך לכתחילה??!!

 • אשכנזים באמת ובתמים מאמנים כי מזרחיים נחשבים חלשים שכלית ומנטלית.

  ומה שמותר לאשכנזי לעשות למזרחיי אסור

  רק חבל שהמזרחיים עדיין חיים עם רגשיי נחיתות

 • אין לי מושג על מה הפולמוס
  מי בכלל רוצה להיחשב ליטאי .
  קבוצה קטנה ענייה כלכלית ורגשית

  הדבר הכי טוב שיכל לקרות לבחורה אשכנזייה
  בחיים זה לקבל בחור ספרדי
  וכן להפך .
  אין כמו גנים מעורבבים
  הם רק משביחים.
  אבל זה ליטאי/ת לא יודעים
  זה לא כתוב בגמרא

  בכל אדם או קבוצה יש נקודות חובה או זכות

  אך כנראה שתורתם אינה תורה כל כולם
  רק הפרדה הכפשה שנאה ומדון .
  עם עצמם אינם מסתדרים
  זה היה ברור שיקרה
  הפילוג המחפיר בינהם

  בקיצור איך כתוב
  ויקרא רבה (וילנא) ויקרא א.ט"ו. כתב:
  ד"א ויקרא אל משה וידבר ה' מיכן אמרו כל ת"ח שאין בו דעת נבלה טובה הימנו

  מעולם לא הבנתי מה משמעות המשפט הבוטה והקשה הזה
  אבל כשנחשפתי והכרתי והבנתי את רמת הבורות הקיימת בקהל הליטאי
  כבר לא כ״כ צרם לי המשפט .

  וידידי הכתב . אם כל כך היית רוצה אשכנזייה
  היית משיג .
  הכל שטויות והבל שרק בגיל שלושים ומעלה מבינים .
  שחינוך מתחיל בבית לא בישיבה ולא בחיידר
  הפוך הדרך ארץ שקדמה לתורה חסרה להם .

  אין דבר כזה אשכנזי ספרדי זוהי בורות
  המוכיחה על חוסר אינטלקט
  כולם אותו דבר צאו מהסרט .
  ותשאלו את השנוררים
  אם הכסף של התורם הספרדי לא שמיש לו ,
  למה מי מחזיק להם את הישיבות
  אם לא תורמים ספרדים מחו״ל

  אז כתב יקר
  צא מהמסכנות
  אושרך וערכך תלוי בך בלבד

 • עדן ישר כוח
  על הכתבה היא מאוד משקפת את המציאות האמיתית, רק אני חושב שבחרת בנושא שהוא באמת קצת שנוי מחלוקת, אני אישית סובר שבעניין שידוכים פערי המנטליות הם גדולים וזה גם לא חכם להשתדך עם צד שני מכיוון שאין לילדים זהות אמיתית הם אח'כ נקראים חצי חצי והם משתדכים רק עם חצי חצי, אבל אני רוצה להביא דוגמא שהיא כן משקפת את הגזענות,
  לדוגמא מוהל, האם פעם היית בברית של אשכנזי שיש מוהל ספרדי? מאידך בבריתות של ספרדים כמעט 50% הם מוהלים אשכנזים…
  אז מילא בחינוך טוענים שהם יותר טובים, נו..נו…
  כמובן גם בכשרות הם יותר טובים, נו….נו…
  אבל מה תגיד בברית? הם יותר מומחים???
  מה חסר למוהלים המומחים של הספרדים
  אבל זה נובע הרבה מהנחיתות שלנו, אם היינו פטריוטים למגזר שלנו, וגם לוקחים רק מוהלים מאיתנו והיינו מרגישים שלא חסר לנו כלום אז התדמית שלנו כלפי האשכנזים הייתה אחרת,
  {במאמר המוסגר גם אתה שהלכת ללמוד אצל האשכנזים וניסית להראות את עצמך כמוהם בתפילות, וכו' בכל התיאורים שכתבת לעי'ל, זה מנחיתות, כי עצם ללכת ללמוד אצלם אין בעיה גם אני למדתי אצל האשכנזים אבל לא שיניתי כלום ממנהג אבותי}

 • לכל המתפעמים מהרטוריקה של מרן הרב עובדיה.
  לולי היתה השפעה כ"כ דרמטית על מוסדות השלטון הוא לא היה מתעסק בזה… היחיד שהשפיע בכ"כ קצת זמן על המדינה היה מרן זצ"ל אם היתה לאיזשהוא אדמור או ר"י כלשהוא השפעה גם הוא היה מדבר וראינו ושמענו כבר…
  2. האמת אני בעד הפרדת כוחות מוחלטת ז"א שספרדים יתנהגו כמו מזרחיים אמיתיים כל הבעיה במזרחיות העכשוית היא שגם אם אשלח את ילדי לתת ספרדי הוא ישתכנז כדי להעלות את קרנו…
  בפורת יוסף של פעם אם היו רואים תלמיד מטייל במחנה יהודה מרן הגר"ע עטיה זצל היה מתעניין במצבו הכלכלי ועוזר לו, היום יעיפו בחור כזה מהישיבה..
  היו הולכים לבאסטות לחפש בחורים להכניס אותם לישיבה היום יש אינפלציה אז זורקים אותם… הספרדיות האמיתית היא לא ישיבה ספרדית או מוסד כזה או אחר אלא זו דרך חיים אחרת שונה לגמרי מאשכנזיות ולכן עד שלא ישכילו לחנך שכולם שוים בני שוים לא יהיה פה כלום…
  ועוד משו אחד קטן, הגרמנים היו אנשים מאד נאורים הם לא רצו לרצוח בסכינים ובדם אלא בשיטות הרבה יותר נקיות. הערבים הרבה יותר ברוטאליים ורצחו בדם קר המון יהודים , אבל סופו של דבר הוא שהגרמנים רצחו הרבה יותר ובהרבה פחות זמן… אז תבינו שנכון שהבדלי מנטליות הם בולטים לעין אבל סופו של דבר שניהם רוצחים….
  תפסיקו להיתלות במנטליות לאט לאט כולם פה יהיו ישראלים ללא הבדלי מנטליות משמעותיים….

 • לרפאל, אני גר באלעד

 • קודם כל הבדלי המנטליות קיימים ואי אפשר להתעלם מהם לעולם הספרדי הישראלי (ייתכן שבחו״ל זה אחרת) תמיד יהיה בוטה רגשי יתר על המידה ומקופח זה גורם לכל מיני תופעות לוואי למשל שספרדים באים לבתי כנסת אשכנזיים ומשליטים את המנהגים שלהם!!! ואם אי מי יעיז להעיר להם הוא ייתקל בתגובות בוטות אתה גזעני אנחנו מקופחים איך אתה מעז לחלוק על מרן וכו׳ וכו׳
  זורם לספרדי בעורקים הצורך להצדיק ולהלחם על קיומו יותר ממה שהאשכנזי באמת מואס בו (ושוב זה לא מיאוס האדם אלא מיאוס המנטליות)
  לגבי הדת״ל אצלם זה בושה להיות אשכנזי ולהיחשב גלותי ולכן הם מעדיפים את הספרדים שזה יעני יותר נאור ומתקדם
  אז שוב אני בטוח שיש גזענות בחברה החרדית אבל היחס צריך לקחת בחשבון את הטיעונים הנ״ל ולאורם להבין למה באמת אשכנזי לא יכול להתחתן עם ספרדייה ולהפך…

 • מאמר מעניין ביותר ובלת"ק אני לא כל כך מבין מה הבעיה שלך. אתה לא רוצה להתחתן עם ספרדייה, למה אתה בטענות לאשכנזים.

 • דומה שלפולמוס המתנהל כן חשוב לדעת דעת תורה את דבריו הקולעים של הפלא יועץ השולל מקומות חינוך נפרדים ומלמד נו דעת מה עיקר ומה טפל ומה גישת היהדות לכל נושא הגזענות הזו. וזה לשונו בערך גר:
  ובכלל מצות אהבת הגרים הוא לעזר ולסיע לאיש הנודד ממקומו והוא גר בארץ נכריה, ולאו דוקא גר צדק, דאטו יציבא בארעא וגיורא בשמי שמיא וזיל בתר טעמא דכתיב (שמות כג ט) ואתם ידעתם את נפש הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים. הרי בהדיא דקרא משתעי על מי שהוא גר בארץ נכריה בלי רע ואח ואין לו מכיר ורוחו נמוכה ולבו נשבר ונדכה, ראוי לרחם עליו ולקרבו ולהיות עמו אוהב ורע ולעזרו ולתמכו בכל הבא בידו, ובזה מקים מצוה רבה זו. [[וביותר]] יגדל המצוה הזאת על אשכנזי ההולך בין הספרדים או ספרדי בין האשכנזים וכדומה, שגם לשון אין להם אשר לא ישמעו איש שפת רעהו והם מתדכאים הרבה שאין יכולים להגיד צערם ולהראות ערכם, כי יש גם כן בעלי תורה אבל אין להם פה לדבר ומסוה הבושה על פניהם ואין להם מצח להרים ראש, על אלה ראוי לרחם ביותר ולמצוה רבה תחשב, לא כאשר יש רבים מעמי הארץ אומרים שהספרדי ילך אצל ספרדים ואשכנזי אצל אשכנזים וכל מין ירחם על מינו כאלו אנו שתי אמות חס ושלום, בודאי שהאומר כך חרף מערכות אלקים חיים כי חרפה היא לנו בני ישראל גוי אחד בארץ שנפרד איש מאחיו, כי כלנו בני איש אחד נחנו, אל אחד לכלנו, אב אחד לכלנו, תורה אחת ומשפט אחד, ולמה נבגד איש באחיו. ואם הלשונות לארצות הם מחלקים מה בכך, ומה בין ספרדי לאשכנזי או שאר לשונות, חלילה לעשות שום חלוק, אדרבה, יגדל החיוב לרחם ולסיע למי שהוא מלשון אחר מטעם מצות אהבת הגר כדבר האמור. והמרחם מרחמין עליו מן השמים, ישלם ה' לעושה הטובה שבעתים:

 • אני ספרדי ולמדתי בישיבות ליטאיות. מבחינת הראשי ישיבות (לפני כחמישים שנה) הייתה התייחסות מאוד חמה לעדות המזרח, לפעמים התייחסות יותר חמה ומודגשת מאשר לאשכנזים.
  מבחינת התלמידים לא חביתי בישיבות פונביז', באר יעקב, וחברון שום הרגשת הפליה ולזה אין צריכים ראיות. זה מזוית אחת, אבל מזוית אחרת המצב לא כך: משפחה ליטאית ממוצעת לא תשתדך עם משפחה מעדות המזרח, אבל אני מבין אותם, המנטליות היא שונה לגמרי (בקבלה עדות המזרח הם מסיטרא דחסד, האשכנזים מסיטרא דדין והאיטלקים מסיטרא דתפארת) זו מציאות! היום נישואים ושידכים "מעורבים" כבר מתקיימים והם עובדה, נכון לא הרבה ויש הבדלה ברורה. אבל אשאלכם: האם אין זה מובן ונורמאלי? כל החינוך המנטליות, ההנהגה שונות לגמרי. וגם אני כספרדי לא הייתי מסכים לכתחילה שידוך עם אשכנזיה, כי צריכים לחשוב על בית ועל שלום בית. לדעתי במשך הזמן הדברים ישתנו, האשכנזים יהיו יותר ספרדים והספרדים יותר אשכנזים, אבל דברים אלו אי אפשר להכריח, זה תהליך טבעי. גם בכיבוש הארץ ע"י יהושע היתה הפרדה לפי האופי (שבטים).
  לדעתי הספרדים בוכים מדי. בשטרסבורג (צרפת) עיר שיש בה הרבה לומדי תורה הדבר הזה נעלם לגמרי! חכו עוד דור וגם פה זה יעלם.
  בעניין קבלה לבתי הספר וישיבות, פעם הייתה הפליה מתקנת, הוי אומר שקיבלו ספרדים מכמויות (פונביז' לצעירים היא דוגמא בשנות השישים ושבעים) אבל הראשי ישיבות הבינו שאין להם ידע ותשובה לבחור שבין הזמנים נוסע להוריו לקריית שמונה וחוזר עם רעיונות אחריםץ זאת ועוד כשמרן הרב שך היה חי הלכו אליו ראשי ישיבות לספרדים ובקשו בפירוש שלא יקבלו ספרדים לישיבות אשכנזיות וכך הבחורים הטובים יאלצו להכנס לספרדיות והרמה תעלה, הספרדים ביקשו לא האשכנזים!
  ומה שנוגע לבתי ספר וסמינרים כבר הורו הרב שטיינמן והרב אליישיב ואחרים למנהלים לקבל את כולם אבל הם לא שומעים לגדולים. מה נשאר לעשות? לדעתי כלום, כי אם יבנו עוד סמינרים ישיבות ובתי ספר מיוחדים לספרדים זה ינציח את ההבדלים, ולכן שב ואל תעשה, והבעיות יפתרו עם הזמן!

 • לאחר השואה הפכה הגזענות לעבירה הכי גדולה בעולם, ובצדק, כי בשם ה'גזע העליון' נהרגו מליוני אנשים חפים מפשע. אבל מה לעשות שבלי כל קשר לכך ספרדים שונים מאשכנזים??? האם האשכנזים אשמים בכך שכמעט בכל בנין שבו גרים ספרדים, סובלים מהם מאוד. זה לא נכון? מישהו יכול להכחיש את זה? זה גם לא סוד שארצות המזרח מפגרות בהרבה אחר התרבות המערבית. נכון, הרבה צרות הביאה לעולם התרבות המערבית, אבל היא הרבה יותר מתקדמת מבחינה מדעית מאשר בארצות ערב. כך להבדיל אלף הבדלות, הישיבות האשכנזיות הן על רמה הרבה יותר גבוהה מאשר הישיבות הספרדיות, ולא יעזור לאף אחד לטשטש את העובדות.

 • צודק הכותב וצודקים האשכנזים!
  א. אין מחלוקת שהמנטליות שהברברים המרוקאים הביאו איתם לישראל מהרי האטלס (לא תושבי הערים) תרמה תרומה שלילית לשיח ולהתנהגויות בישראל. (המרוקאיות (בשורוק)) הינה הקבוצה המזרחית הדומיננטית בישראל )
  ב. גם בין הספרדים יש מדרגי מעמדות ואין חולק שמשפחה חלבית אמידה (ועוד מאמריקה..) ״שווה״, (לפחות בשידוכים), עשרת מונים ממשפחה מזרחית ממוצעת מעיירת פיתוח.
  ג. זה שספרדי מחנך את עצמו לנהוג כאשכנזי, הרי שהוא שווה לגר צדק שנכנס לעם ישראל. עם כל האהבה אליו, (ואהבת את הגר) !!, הוא לא נהפך להיות חלק מהמשפוחה.
  ד. המועקה העיקרית והאמיתית אצל הספרדים המוצלחים נעוצה בכך שרצונם להשתדך עם אשכנזייה נובע מתפיסה/אמונה/אשלייה שהאשכנזיות יותר נאות, בעלות מנטלית יותר מערבית, סגנון חשיבה יותר מתקדם, ורק אם יצליחו להינשא לבחורה כזו הרי שיבטיחו לעצמם ילדים בעלי מטען תורשתי (בכוונה אני לא משתמש במילה ״גנטי״) משודרג יותר, בהטמעות מושלמת עם החברה האשכנזית שמהווה עבורם מודל לחיקוי, ובעתיד יותר טוב לילדיהם.
  אמהמה?? אילו הם חלומות שיתגשמו בארץ ישראל רק אם הבחור הספרדי יגיע ממשפחה עשירה בעליל.
  אני הפנמתי את התובנות האלו לפני עשרות שנים, רציתי עד מאוד להינשא לאשכנזייה אינלגנטית, ומצאתי שהדבר יתאפשר אם היא לא תיהיה חרדית מלידה .. ויש מהדרים שלקחו גיורות אירופאיות והקימו משפחות לתפארת !

 • עדן , קראתי את המאמר והוא היה מרגש בפשוטותו ובחוכמתו ועמקותו וגם איך שהצלחת לפשט את הדברים לרובד שיהיה ברור לכל אדם
  בתור ספרדיה שנושאה לאשכנזי (אנחנו לא מרקע חרדי) שמגדלת את ילדיה בעיר בני ברק התקווה שלי היא כמו התקוות שתיארת במאמר. אם עוד יגור זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ אז בעזרת ה' עוד יתחתנו ויינשטיין וסבג מלכתחילה ובשמחה

 • שלום עדן,
  מאמר מאוד משקף את המציאות.ברצוני להגיב שאת המציאות אפשר לשנות.פשוט להפסיק לחפס בשדות זרים.זאת אומרת לנו עדות המזרח יש כל כך הרבה מה ללמד את עדות אשכנז. מכיוון שבחברה הם השולטים וכולם נוהרים אחרהם לא שמים לב כמה אתגרים יש להם בינם לבין עצמם.על תיתוש תורת אמך.מלכתחילה לא צריכים לדלוח את הילדים למוסדות חינול שלהם כי לנו לא חסר כלום.אני בראשותך אני אשתמש במאמר שלך לכתיבת מחקר שאני עושה במסגרת לימודי חינוך וחברה ובדיוק על זה אנחנו לומדות.

 • התיאור משקף נאמנה את המצב לאשורו, אך מטילה את האשם בצד הלא נכון.. הגזענות הזאת יותר משהיא נחלתם של האשכנזים יושבת היא בלב התפיסה של רבים מבין עדות המזרח, הספרדי הרוצה להתקבל למוסד אשכנזי בשונה מאחיו האשכנזי שהולך למקומו המתבקש, אצלו הרצון הוא תולדה של תפיסה עצמית נחותה, הוא רוצה מוסד "אשכנזי" מכיון שהוא טוב יותר לדעתו, ובמידה ומוסד זה יפסיק להיות אשכנזי עם אחוזים גבוהים יותר של ספרדים שוב יעדיף את שכנו הגזען יותר עם רוב אשכנזי, יש יסוד הגיוני למחשבה זו מכיוון שלפני שהמזרחיים פגשו באחיהם האשכנזים בעודם בארצות המזרח הם היו ברמה תרבותית שונה לחלוטין מכפי שהם היום, כשם שהספרדים שנכנסו לחברה האשכנזית עולים ברמתם על אחיהם שנשארו בתוך החברה המזרחית (לא תמיד מרצון…), אמנם ההפרדה הופכת לאבסולוטית בשידוכים בעיקר תולדה של חוויה לא רציונאלית, אבל זו בסך הכל אידאליזציה של הנפש לחוויה הגיונית לחלוטין, בן הזוג הפוטנציאלי הוא חלק ממארג משפחתי שלם, ובייחוד בבמנה המשפחתי הספרדי שם המנטליות באשר היא נוכחת יותר ומעורבת יותר בחיי הפרט (במקרה זה הזוג)..

  מיותר לציין שישנו ערך רב לחברה המקיפה את האדם, וכן, עדות המזרח חיו בסביבה של גוים נחותים ברברים ונכשלים יותר מאלו שהגורל זימן לאחיהם האשכנזי,, הראשונים לומר שהערבים נחותים יותר משאר אומות העולם אלו המזרחיים..
  בקשה אחת: אנא תגרמו לכך שתהיו טובים כל כך עד שהאשכנזים ירצו להיות חלק מחברה עשירה ואיכותית כפי שאתם רוצים להיות.

 • ברוך ה' אני נהנה מפיצול שורשים…
  יש לי שורשים בחלאב (סוריה), בירושלים העתיקה (אשכנזים ירושלמים), בפולין ברוסיה ווילנא.
  קרובי המשפחה בדרגה ראשונה ושניה דוברים את השפות: עברית, אנגלית, אידיש, לאדינו, ערבית וספרדית,
  והם מפוזרים בארץ הקודש, במדינת מאה שערים, בארצות הברית, במקסיכו, פנמה ארגנטינה וברזיל.
  לכל קהילה יש את היופי והמורשת הייחודית שלה.
  ואפשר להרוויח מכל העולמות.

  בליל שבת על פרנצעס בעריכת השולחן בתולדות אהרן, קרלין סטולין או כל חצר חסידית מזדמנת
  אני מרגיש רגש דבקות עילאית,
  כמה שעות אח"כ, לפנות בוקר, אני יושב בבית הכנסת עדס ומתענג משירת הבקשות.

  התפריט בשולחן השבת יכול לכלול:
  מרק עוף עם קניידלעך, דג מרוקאי חריף וקוסא-מכשי (كوسا محشي),
  למחרת בבוקר: קוגל תפו"א לצד מלפפון חמוץ,
  קדרת גונדי (תודה לחברותא הפרסי על המתכון) ולחמה-בעג'ין (לחם בשר – لحم بعجين)

  בדרך אגב,
  יתכן שהסבא מצד האבא עם התרבוש והסבא מצד האמא עם השטריימל הנמוך
  הסתובבו בערב שבת בשוק הערבי בירושלים ונפגשו ליד דוכן הקישואים,
  סבא אחד חיפש 'קוסא' (קישואים בערבית),
  והסבא השני חיפש 'קוסאלך' (קישואים באידיש שהושפעה מערביי י-ם)…

  מומלץ לכולם לנסות ולהנות מכל העולמות,
  אבל מניסיון לא לנסות ולערבב בכוח…
  זה יכול לכאוב,
  רק משיח צדקנו יצליח בכך.

 • עדן היקר
  נראה כי נגעת בלבבות רבים,
  נראה כי עוררת בחן אצל כל קורא להביע קול קורא.
  ברכותי על כתיבתך העשירה והמעמיקה.

  ברצוני להביע אף אני הקטן את תחושותיי הצפות מדבריך.
  במאמר זה ובתגובות הרבות ניתן לחזות בכמה מאפיינים מרתקים.
  המאפיין הבולט הוא זווית הראיה – הפרספקטיבה הכוללת של כל אדם באשר הוא אדם.
  אמנם דברי עד כה נשמעו חתומים משהו, אך עתה אפרש שיחתי.
  עדן היקר בראייתך מצאת את סבג החביב שכה מתאים לרבקי הממתינה ממש רק אליו בציפייה דרוכה אך, התעלמת לחלוטין מהמאמר שלך עצמך העוסק במיינסטרים הליטאי מול המיינסטרים המזרחי. אחדד, אכן, החברה החרדית מכורח שאיפתה להיות חברה שמרנית ומסורתית שונה בתכלית משאר החברות. כל יהודי מתאמץ לשמר מנהגי ומסורת אבותיו בידיו ומדוע להקשות על זיווגו של אדם מעבר לקריעת הים שגם ככה קשה? האם איננו שומעים את שיעוריהם המדהימים של רבותינו הספרדים בהם מרבים להזכיר טעויות האשכנזים…? אכן קיתונות של ביקורת ישנם על מנהלי המוסדות אך ברור לי כי נאדות נפוחים של נחיתויות מתמדת מנפחים אותם… אכן אנשים אחים אנחנו נשמה אלוקית אחת היא לנו וצדיק באמונתו יחיה….

 • כיהודי ספרדי הייתי מוסיף ברכה בברכות השחר "ברוך שנולדתי ספרדי" וברכה נוספת תנחשו…..
  חולק כבוד גדול להורי ז"ל היקרים הספרדיים על החינוך והתכונות שנטעו בנו ושערכו לנו "משנת חיים ערוכה"
  לכן כותב יקר , ראשית לשבח עריכתך וכתיבתך , אך קשה להסכים לתוכן דברך ,כי אם זו דרך החיים של אחינו ,למה להפוך את הבעיה שלהם לבעיה שלך,
  אם נכיר ונאמת את ערכנו בעיני עצמנו ,כך נחיה בטוב ובשלימות עם עצמנו, גם אם הליטאי או מי שלא יהיה חושב אחרת

 • למה שספרדי יחפש בחורה אשכנזיה אני לא מכיר אפילו ספרדי אחד שחיפש בחורה אשכנזייה
  זה ממש שטויות גם בחורות ספרדיות יש ענים כחולות וצבע עור בהיר ואגזותי וכהות בקיצור יש הכל
  והם שמחים בחיי הנישואין שלהם ומאושרים בלי שום נחיתות ואגב לגבי עולם הישיבות הספרדי הכתב כיון שלמד בישיבות אשכנזיות לא יודע מה המצב הוא מוזמן לראות יש דור שלם ששמח ללמוד בישיבות ספרדיות עם גאווה עצמית ישיבות עם 300 400 בחורים
  ישיבות מצויינות עם בני עליה ממש לא פחות מהישיבות הליטאיות אני בתור ספרדי למדתי בישיבה ספרדית ממש מצויינת לא היה לי צד ללכת לישיבות אשכנזיות אני מציעהנלך לבדוק כמה ישיבות קטנות מצוינות לכתחילה שולחים לישיבות ספרדיות בלי שום מחשבה ללכת לישיבות ליטאיות
  ואגב הישיבות הספרדיות בינהם מתחרות וזה יוצר רצון עז ללמוד בישיבות האלה אני

 • אנו רואים שרבים המגיבים כנראה שעניין זה מעסיק רבים וטובים לא ניתן לומר שלא היו תהפוכות בעשרות השנים שחלפו
  ישנם קהילות שהתחפרו סביב עצמם ויש שקראו את המפה אחרת הגדילו ראש וגילו פתיחות משמעותית כנראה שאין תרופה כמו הזמן כדי שהשינוי ידמה למצב בסרוגים עד ביאת משיח צדקנו כולם יישרו קו.

 • הכתבה ממש לא נכונה.
  הדבר הכי לא מובן בכל הסיפור הזה מדוע לספרדים נדחסים לליטאים ולא יכולים לפתוח מוסדות משלהם.
  הדוגמה הכי טובה לנדחסות של הספרדים לליטאים היה בבחירות האחרונות, כל הספרדים שמנסים להשתכנז הצביעו לדגל, לדוגמה הרב הספרדי של ביתר עלית הצביע לדגל ולזה הדבר הכי תמוהה.
  תעזבו כבר את הליטאים, תפתחו מוסדות משלכם ותתחילו להגדיל את עצמכם בלי צורך להתחנן לטובות אחרים – בפרט שאתם יודעים שהם סה"כ עושים לכם טובה שמכניסים אתכם למוסדות שלכם.

  הבכי על זה שלא רוצים להתחתן אשכנזים וספרדים:
  א. זה עניין של מנטליות.
  ב. מדוע בחור ספרדי רוצה בחורה אשכנזיה ובחור אשכנזי לא רוצה בחורה ספרדיה?
  התירוץ הוא אחד ויחיד: הספרדים לא מספיק מעריכים את עצמם – הם מורידים את הערך של עצמם בזה שהם מחפשים אשכנזיות ונפגעים כשהאשכנזיות אומרות להם לא.
  ובאם לבחור אין ערך עצמי מדוע שבחורה שיש לה ערך עצמי תסכים לקחת אותו??
  תעשה חשבון נפש עם עצמך ותגלה שהבעיה שלך בלבד!!!

  ושוב הפיתרון שיקימו מוסדות טובים לספרדים – גם לבנים וגם לבנות – וכך בעזי"ת לבחורים הספרדיים יהיה יותר ערך עצמי והם לא יצטרכו ללכת לרעות בשדות זרים ויוכלו להגיד שיש להם דרישות לבחורה מהסמינר הספרדי x ולא מהסמינר הספרדי y וכל הבחורים הספרדיים יפסיקו להפגע מעצמם וערכם יעלה בעיני עצמם ובעיני נשותיהם.

 • הנושא עמוק ורחב. אעיר רק שני דברים.
  א. כבר יעקב אבינו בירך את שנים עשר השבטים "איש כברכתו בירך אותם" לכל חלק בעם ישראל יש את התפקיד שלו.
  ב. הוזכר פה בכמה וכמה תגובות עניין של האתיופים. פה צריך לזכור דבר חשוב, שלמעט דעת מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל האתיופים אינם יהודים. מי שחי בנינו כיום הם ברובם גרי הצדק כפי שפסקו גדולי ישראל שעליהם לעבור גיור. עלינו לכבדם ולאוהבם כגרים כמצווה עלינו בתורה. ולעניין חתנות איתם צריך לוודא שהם באמת עברו גיור כהלכה.

 • קראתי גם את מירב התגובות. חלק ניכר מהן מנסות איכשהו להראות שזה לא כך בדיוק.
  זה ברור לגמרי שהחברה החרדית בכללותה, מדעת או שלא, פשוט גזענית ולא רק בסוגיה הנדונה במאמר, בעוד רבדים רבים, אפשר להתכחש, להתפלסף ולהתכתש רבות וברור שכמו כל כלל יש יוצאים מן הכלל. אפשר אולי להתנחם בכך שזו חברה לא אלימה אבל אין מה לייפייף מציאות ברורה מדי. כותב המאמר התפכח בהגיעו לשידוכים. חביבי רק התחלת להתפכח. יש לך עוד דרך ארוכה.

 • כל כך נכון כתבת. גזענות וסטיריאוטיפים מאפיינים את החברה האנושית. יחד עם זאת בחברה אוהבת אדם באשר הוא אדם, אין סייגים רבים כל כך והשאיפה היא להתעלם מה"גנטיקה". כן, חאלבים מתחתנים עם תימנים, צ'כים עם תוניסאים וכו'.
  בחברה החרדית יש לעיתים גילויי חסד, אך בגדול זו חברה גזענית ומפלה. היחס שונה לנשים ולאנשים ממוצא שונה. חברה שמחזקת בערות ובורות. עצוב ואף מגוחך, לראות מזרחיים בבגדי אצולה של פולנים ממאה 17.
  יש קהילות דתיות רבות, של עם ישראל על גווניו השונים. כולנו כבר מעורבים.
  החברה החרדית לא תוכל להמשיך בדרכיה המכוערות. הפיצוץ וההתפרקות תבוא מתוכה.
  מותר לבחור בחיים טובים יותר ומכובדים יותר.

 • הספרדים יתנהגו כמו אבותיהם ולא ינסו להישתכנז ואז האשכנזים לא ירגישו עליונות בשונה מהמצב הנוכחי שספרדים כהים מנסים להישתכנז מזעזע

 • מסיפור אישי, הכרתי מישהי משכונת מגורי, גדלנו יחד, וכשבגרנו, רצינו להנשא, ההורים (הורה אחד מכל צד) לא הסכימו, השאר היסטוריה, היא התחתנה, אני לא.
  (אגב מידיעה ממקור די מוסמך, לא הצלחתי לאמת ידיעה זו לחלוטין, אולם רגלים לדבר שלפחות בשני הראשונות היא לא ממש נהנתה מבעלה, שהגיע מהעדה הזהה לשלה, כך שגם ההתנגדות מהצד שלה לא התבררה כתועלתית במיוחד.)
  היום (שבת תולדות תשע"ט) הייתה קשת, ברגע הראשון אני שואל את עצמי מה הסיבה ולמה כבר הגענו למצב שהעולם היה צריך להחרב אלמלא שבועת הקב"ה לנח?
  בהמשך היום, ויותר נכון בהמשך הערב, כשנזכרתי בצער האישי שלי שעדיין לא מצאתי את זיווגי, אמרתי חבל שהוא (הקב"ה) לא החריב אותו (-את העולם).
  המחשבה כואבת, זהו תמות נפשי עם פלשתים הקלאסי, שעדיף למות יחד עם הגזענים מאשר לחיות בעולם לצידם ולהפגע מהם בדרך כזו או אחרת.

 • אפילו בבית הקברות יש אפלייה שלא יספרו מעשיות על איך מסתדרים עם מנטליות שונה.

 • אני אשה, ממוצא גרמני- מרוקאי.
  מותר לומר שיש פה השבחת הגזע, בדיוק כמו לפני 83 שנים (חוקי נירנברג), שם קבעו בבירור מי הוא יהודי, איך נראה יהודי (מה צבעו וגודל האף שלו) וכן מה קובע את עצם היותו יהודי עד 3 דורות קודם לכן.
  כיום, במאה ה21, אותם "אשכנזים" משתמשים בחוקים אלו על הספרדים.
  וכאילו שלא הייתה שואה בכלל ……………

 • המאמר מאוד טוב, והוא נוגע בנקודה מאוד רצינית. אעיר שתי הערות:

  1. חבל שהכותב התמקד בעיקר ב'שידוכים', שם ההכרעה היא אכן אישית ומשפחתית, ומאוד קשה לצפות מהפרט לפעול נגד הנורמות – גם הפסולות – של החברה בה הוא חי, יתירה מזו, מערכת השידוכים החרדית שאינה מבוססת על היכרות מוקדמת (התאהבות וכדומה) מביאה לכך שההתנהלות בעולם השידוכים, דומה להתנהלות לרכישה דרך האינטרנט, מסתמכים על המפרט הטכני, וללא שינוי תרבותי רחב, ארץ המוצא ימשיך להיות יתרון במפרט הטכני. לדעתי נכון היה להתמקד בנקודות המערכתיות.

  2. ישנו טיעון מאוד מרכזי שלא עלה בכל המאמר, והוא שאלת הבדלי המנהגים, וההבדל בדרך הלימוד בין המסורת הספרדית והאשכנזית. לנושא זה יש חשיבות כפולה. ראשית, צריך להזים את הטיעון ולהסביר שהוא לא מצדיק אפליה. שנית, צריך גם לשאול, האם נכון שגם הישיבות האשכנזיות, בודאי כאלו שיש בהן בחורים ספרדיים, יאמצו מוטיבים מסוימים מהמורשת הספרדית.

 • אני לא מבין את דבריו של עדן וכי חסר בנות מעדות המיזרח מוצלחות?? הרי יש אלפים וריבבות בנות מוצלחות מאוד מאוד

 • הכותב תמים. וחסר כבוד עצמי. מתי תבין שהמורשת של יהדות ספרד , של הרמב״ם והר״ן , של הבית יוסף הבן איש חי ומרן , היא מורשת נפלאה שראויה לישיבות משלה ולגאוות יחידה ?

  אתה מעיד על עצמך שעשית ״הכל״ אבל את הדבר העיקרי לא עשית ! להפסיק להתדפק על דלתותיהן של ישיבות עם הספק של עשר דפי גמרא בשש חודשים … של פילפולי הבל וריק שלא יועילו ולא יצילו כי תוהו המה…

  להאמין בעצמך ובשיטת הלימוד הספרדית של עומק הפשט ! כמה פשוט !

  ואז הכבוד העצמי שאתה כל כך מייחל לו , בא יבא , בדיוק כמן שאתה מכבד את אלה שיש להם כבוד עצמי ! מתי תבין את זה ברוך ?

 • מאמר מעניין עדן. ברור שהוא יושב על תיסכול ועל אמוציות רבות משום שכל אדם מחפש כבוד ומעמד בחברה ומשקיע בכך מאמצים ומשאבים, וההרגשה של להיות דחוי חלקית או סוג ב' בלא עוול בכפך זוהי הרגשה נוראית לגדול בה.

  לצערי נתקלתי בלא מעט לומדי תורה מהעולם אליו אתה שייך שאוחזים בטפל שזו היכולת האינטלקטואלית והלמדנות ולא בעיקר: עבודת ה' וקירבת אלוקים- שלימוד התורה הוא כמובן היא כלי חשוב ומרכזי בו.

  הייתי ממליץ לך לאזור אומץ ולבדוק את עולם התורה הציוני (ואני מדבר על עולם התורה, לא על מזרוחניקים רגילים שלצערינו חלקם מזלזלים בחלק מהמצוות)
  זה עולם תורה בריא יותר, אמיתי יותר, רגיש יותר לנושאים כמו שנאת חינם ורדיפת כבוד, מגיעים אליו מבקשי ה' אמיתיים מבחירה ולא מכורח האינרציה. תמצא שם תלמידי חכמים גדולים יודעי ספר ומאירי פנים.

  הנושא העדתי הרבה פחות מורגש בו, אם בכלל. משום שכל יהודי הוא בן של מלך וזו לא מליצה. זה אמת.

  גדולי התורה שלו עד לאחרונה היו הרב מרדכי אליהו והרב אברהם שפירא זצוק"ל ומעולם לא ניתקלתי במישהו שזלזל בהם או עשה חיקוי של אחד מהם ובודאי לא המעיט בערכו של אחד מהם בגלל מוצאו.

  אני אישית מכיר מקרוב את ישיבת ערשינו רעננה ברעננה. ישיבה קטנה שהוקמה בברכת מרן הרב מרדכי אליהו זצוק"ל ומקרינה עוצמות של אור וקדושה לעיר ספוגת החולין ורדיפת המותרות בה היא יושבת.
  ממליץ לך שתבדוק.
  כל טוב

 • הרב אליהו היה גדול דור של כל הדתיים לאומיים. גם אשכנזים.

 • שלום עדן כ"כ דיברת נגד גיזענות בו בזמן שאתה עצמך לא היית מסכים להתחתן עם בן עידה אחרת כדוגמת התימנים וכמוך 99% מהספרדים אז קודם קשוט עצמך תחילה. למרות שאני חושב שזה לגיטימי ביותר ואין כאן גיזענות.

 • האם אין מספיק ספרדיות להתחתן איתן? אפשר להתחתן עם ספרדיה שגם תכין את מה שאתה אוהב ולא קוגל וטשולנט.

 • אני לא מבינה למה בכלל להתחתן עם האשכנזים
  קיימים פערי מנטליות והם בלתי נסבלים.
  יש לי אחות שנשואה לאשכנזי (משפחה חשובה, מוכרת ורבת פעלים), והיא פשוט מסכנה, לא מבעלה, אלא מהאופי של המשפחה, מהאופי האשכנזי הקר המנוכר, הנחאכס.
  ההורים שלי אומרים שהם בחיים לא ישתדכו עם אשכנזים…

 • אתה ספרדי אתה פחות, אתה אשכנזי אז אתה יותר, לא אני אמרתי את זה [והעיקר כל האכנזים, לא אמרתי את זה]
  איכשהו האשכנזים תמיד יתנשאו מעליך, איכשהו כשאני אלך ברחובות בני ברק, תמיד ארגיש פחות עקב מבטי האף מורם ההתעלמויות והמבט המגעיל מלמעלה לאחר סריקת הרנטגן המתועבת על גופי. אבל על מה התיעוב? הרי אני צנועה ממנה בכפלי כפליים!! לידיעתכם אשכנזים [כן, מצטערת, כלכך פגועה ועצבנית ש…כן גזענית אליכם בחזרה אבל על פול ,וכמובן לא אמרתי את זה כי אצלכם הכל מתחת לשטיח] לידיעתכם לשים כיפה שחורה ממש לא טוב על פי הקבלה, ללבוש שחור ממש לא טוב על פי הקבלה אז על מה זה שאתם מתנשאים, על מה? אנחנו תמיד היינו צדיקים תמימים וצנועים, בינכם אולי היו צדיקים אך תמימים וצנועים … לא נקודה! לשים את סגנון הבגדים שלכם מי החליט שטוב יותר? אתם מעיזים לפצות פה על אנשים כמו החיד"א הבן איש חי רבי יעקב אביחצירא הבבא סאלי? הם לבשו שחור לבן? הרבנים שלנו מעולם לא לבשו לבוש אירופיאי! כמה שאתם מתנשאים, אתם והמילים שלכם, חיידר ועוד כל מה נחשב לביתיות יהודית וקדושה ושמי שמשתמש במילים האלו הוא צדיק ישן כי מה?! בגלל יידיש?! לא הבנתי מה זה שפת הקודש? כל המורות הספרדיות שלי חובשות פאות ומתלבשות בסגנון האירופיאי הפרוץ, מאז שהייתי קטנה חוויתי גזענות על רקע היותי ספרדיה בולטת בצבעי השחום והיפה וכן, לא הרשו לי להתפלל בנוסח שלי, לא הרשו לי להיות ספרדיה ואני מרוקאית ותימניה אז בכלל בשבילם זה היה טרף. אני מספרת סיפור ילדות מזעזע, ומה שהכי מפגר כאן זה עצם העובדה שספרדים עוד מנסים להשיג להם נשים אשכנזיות על מה?! דוחים אותך, הסתלק מהמקום, מה אתם מתחנפים מה אתם מורידים מהמסורת שלנו? ותמיד הם מייפים הכל, עם מפיות של התחסדות, מה שנקרא עוקצנות מסווית, מסכות של לובן [בהחלט דו משמעות] אני באמת לא אנסה אפילו להתחתן עם אשכנזים, ולא עם ספרדי משתכנז! נקודה.

 • באופן כללי אני מזדהה עם המאמר, אין ספק שמן הראוי שיהיה היחס ההדדי בין כולנו על בסיס אישי ולא מכליל.
  אין לי ספק שהיום, (בניגוד לעבר שפערי המנטליות היו בהחלט משמעותיים) ששנאה כוללנית או אפילו ניכור קל הוא ע"פ רוב תוצר של מידות רעות,
  וצריך לזכור שלא לכולם יש מידות רעות..
  ישנם רבים, שברמה זו או אחרת, לא מרגישים נוח עם המצב.
  אם כך, איך התקבע בצורה קיצונית מצב מכוער כל כך?
  ברור לי שישנם רבים בכל עדה שהיו מעדיפים להשתדך זה אם זה, לדוגמא הורים עם בת עם נתונים חלשים, במקרים מסוימים היו מעדיפים לחרוג מהמוסכמות ולקחת חתן איכותי מעדה אחרת, אם כך מה מונע מהם לחרוג מהמוסכמה ה"קדושה"?
  פשוט מאוד הם מבינים שבמצב הנוכחי (המעוות כמובן) ביתם וצאצאיה ישלמו מחיר כבד של איבוד מעמדם בחברה, שהשלכותיו תהיינה, באופן מלא או חלקי, כמתואר במאמר הנ"ל
  הפחד להיות הראשון וכנראה גם יחידי הפורץ את המעגל החברתי ולשלם את המחיר הוא בהחלט מוצדק!
  תמצית הרעיון הוא שהמוסכמה נוצרה לפני כמה דורות על בסיס אמיתי, במידה מסוימת, אבל לאחר שנתקבעה בצורה קיצונית ודטרמניסטית, קשה למצוא את מי שמוכן לשלם את המחיר האישי ולפרוץ אותה
  זוהי הסיבה שלשנות מוסכמה חברתית, במיוחד בחברה מסורתית, זו משימה קשה, גם אם רוב מרכיבי החברה כבר מזמן אינם מאמינים באותה מוסכמה.

 • מנסיוני חיבור בין ספרדי לאשכנזיה הוא חיבור מעולה, יש משהו פנימי בשני הצדדים המחפש דווקא את החיבור הזה. לצערי אני רואה המון נשים אשכנזיות הולכות ומתבגרות אשר נמנע מהן החיבור המושלם הזה בסימן יעקב ורחל משום איך שזה נתפס בחברה או משפחה שלא מוכנה לקבל כזה דבר. זה הזוי.

 • הדברים הם הרבה יותר עמוקים ממה שעדן כותב

  לא היה לי זמן לקרוא את כל התגובות -רק כמה מהן-אולי בהמשך אני אקרא את כל התגובות

  הדברים הם הרבה יותר עמוקים ממה שעדן כותב
  1. האשכנזים היהודים (גם החילונים וגם החרדים) החליטו להשמיד את הספרדים -ואני לא מגזים-להשמיד ממש
  הם לקחו את המודל של ארצות הברית שלקחה את הכושים לעבדים – וזה לא מוצדק -הכושים הם שחורי עור-הרוב
  המוחלט של הספרדים לא שחורי עור
  האשכנזים החילונים – החליטו ליישם את ההחלטה הזאת על ידי השלכת הספרדים לכלא – תבדוק בכלא
  ותראה-כולם כמעט ספרדים – נושא לבדיקה בפני עצמו-אני מכיר את זה מקרוב וזה נכון לגמרי-אני לא אכנס פה
  להוכחות ולפרטים ופרטי פרטים מוכחים ואמיתיים לגמרי – החלטת אדולף היטלר הזאת מיושמת בשלושת
  הרשויות-רשות החקיקה רשות השיפוט ורשות האכיפה –
  בשביל להכניס לכלא ספרדי-לא צריך הוכחות וראיות משום סוג
  בשביל להכניס לכלא אשכנזי- אפילו תביא מיליון ראיות והוכחות שעל פי החוק חייבים להכניס אותו לכלא – הם לא
  יכניסו אותו לכלא רק אם תביא מאה מיליון הוכחות אז "לא תהיה להם ברירה" ויכניסו אותו בסוף לכלא
  על אותו תיק במדוייק –
  ספרדי -יקבל 20 שנה בכלא
  רק תמחוק את השם ותרשום במקום אבוטבול ליבוביץ
  אשכנזי-יקבל יומיים עבודות שירות
  האשכנזים החרדים שהנשים שלהם הולכות עם מטפחת ולא עם פאה אמרו אנחנו לא נשליך אותם לכלא אלא לא
  נכניס אותם למוסדות הלימוד שלנו ולא ניתן להם את הבת שלנו (הנאצים האלה החליטו -לקחת מהכושי את הבת
  שלו-אפשר-לתת לו את הבת שלו-על גופתו !!!!!!)
  בכוונה אני לא מדבר על האשכנזים החרדים שהנשים שלהם הולכות עם פאה ולא עם מטפחת ועל החרדים
  שמשתתפים בבחירות ועל המזרוחניקים -כי הטמבלים האלה לא מעניינים אותי כי הם חלשים עבודת השם
  2.האשכנזים החרדים שהנשים שלהם הולכות עם מטפחת ולא עם פאה ולא משתתפים בבחירות החליטו על
  השמדת הספרדים החרדים שהנשים שלהם הולכות עם מטפחת ולא עם פאה ולא משתתפים בבחירות ולא כושים
  (לקבוצה הזאת אני משתייך) וגם החליטו על השמדת אשכנזים חרדים מסויימים שהנשים שלהם הולכות עם
  מטפחת ולא עם פאה ולא משתתפים בבחירות מסיבות היטלריות עלומות
  3.האשכנזים החרדים שהנשים שלהם הולכות עם מטפחת ולא עם פאה ולא משתתפים בבחירות המציאו שיטה
  גאונית לשימור הדת בחוזק-כך שהם והרבה מאוד דורותיהם אחריהם ימשיכו להיות חרדים -זה הלבוש החסידי
  החזק הזקן והפיאות (כך שעדן-אתה קצוץ זקן אז עד שלא תגיע לרמה הזאת -אין לך טענות על האשכנזים-תגיע
  לרמה הזאת ואז תדבר)
  אם אתה תקצץ את הזקן שלך ו\או תפתח כפתור בחולצה ו\או ……. במקרה הכי טוב -אתה תישאר חרדי כל ימיך
  אבל הבן שלך ילך עם חולצת טריקו והנכד שלך לא ידע מה זה קריאת שמע בר מינן-זה מה שנקרא ירידת הדורות –
  האשכנזים החרדים שהנשים שלהם הולכות עם מטפחת ולא עם פאה ולא משתתפים בבחירות שומרים לצמצם
  את ירידת הדורות לכמה שפחות- הכי מינימלי-והספרדים לא !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!והשיטה של האשכנזים החרדים
  שהנשים שלהם הולכות עם מטפחת ולא עם פאה ולא משתתפים בבחירות היא השיטה הנכונה !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  4. האשכנזים החרדים שהנשים שלהם הולכות עם מטפחת ולא עם פאה ולא משתתפים בבחירות החליטו עקב כך
  להשמיד אותנו בשני מישורים : מישור 1 – לקלקל את הילדים שלך – לדוגמא : הם מוכנים להוציא מיליארד דולר
  למטרה שהבן שלי ושלך ילך עם כובע טמבל (כמו עובדיה יוסף ו"החכם
  באשי")
  מישור 2-לא לתת לך את הבת שלהם
  5.אנחנו צריכים להילחם בגזרות האלה שהנאצים האלה גזרו עלינו בשני מישורים -מישור 1 – לא לתת למזימות שלהם
  להתממש- לשמור על
  עצמינו לא לקצץ זקן
  וכדומה -כנ"ל
  מישור 2- להילחם באי נתינת הבנות
  שלהם לנו
  מי שרוצה לכתוב אלי – doron12345@yandex.com

 • כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם
  לכל אחד יש פרצוף דעה ויחודיות משלו
  הבעיה היא במערכת!!! שמוזכרת כאן בכל תגובה
  ואף אחד לא שם לב אליה אלה המוסדות התעשייתים שמגדלים מכונות בפסי ייצור של שחור ולבן ודורסים את כל הייחודיות של כל אחד
  ומכאן אין מליוני סוגים מובחרים של אנשים
  שכל אחד הוא יקר ומיוחד וכל אחד חי עובד את ה
  ומפרנס את משפחתו בצורה שמתאימה לו
  ונישא למי שמתאים עם דרכו וסגנונו
  אלא יש רק סוג אחד תעשייתי שכל ההבדל מתבטא ביקר וזול צא וראה אפילו אצל גדולי ישראל בכל הדורות כל אחד גדל ביחודיות שלו ואין מלכות נוגעת בחברתה
  התעשייה הוציאה את הלב והנשמה מהעולם…
  שכל אחד יעמוד זקוף בזכות מי שהוא ויתן לעצמו ולעולם את מה שרק הוא יכול לתת ברוחניות ובגשמיות ולא יהיה עוד אצל כל העולם לא שנאה ולא קנאה ותחרות שנזכה להתייחד ולהתאחד
  ונזכה לביאת משיח צדקנו בקרוב אמן…

 • אני כתימני יכול לומר לך שבעיני הסיפור הוא אינו גזענות, אלא תחושת עליונות של תרבות שלטת, על תרבות שמנסה להטמע בתוכה. אשכנזי הוא לא גזען, תשאל אותו והוא לא ידע לענות לך.. הוא רק יספר לך למה מכל מיני סיבות הוא לא רוצה אותך ממניעים לא גזעניים, והוא צודק, הוא לא יודע למה, אבל התשובה היא שאתה סיפרת לו שאתה פחות, ושאתה לא רוצה את עצמך..
  מי שמעניק את התחושה הזו הם אלו שמנסים להטמע, תוך כדי השלה ובושה בחלקים שאינם מתכתבים עם התרבות השלטת. תהליך הטמיעה התרבותי התחיל ממניעים דתיים של ספרדים במוסדות האשכנזיים, והמשיך הלאה עם נחיתות ובושה במאפיינים המזרחיים, זה כואב אבל זה תהליך סוציולוגי פשוט, ממש חוק חברתי שנכון לכל חברה.
  זה התרחש אצל היהודים המשכילים באירופה, והתרחש גם כאן בארץ כשהעליה האשכנזית על אף שאימצה לעצמה את ערך השוויון לא יכלה להתנתק מתחושת העליונות גם כשמזרחיים הגיעו להישגים. "נישואי התערובת" הגיעו רק מהתאהבויות, מה שאצלינו לא קיים. (ראה ערך "שנאה עצמית" בויקיפדיה ותבין יותר)
  בכיינות הטפות ויללות לא יעזרו כאן, וגם הפרכה של כל הטיעונים, לכל היותר תשאיר אותו עם תחושה שהוא לא רוצה אותך.. ובלי תשובות. הוא רק יגיד לך, אהה,,, אתה אומר שאתה רוצה אשכנזית, כלומר,, אתה מעדיף לא ספרדית. ובכן גם אני,, הוא בסך הכל מסכים איתך. כלומר,, מצטרף לשנאה העצמית שלך.
  אין כאן אשמים, אך זו המציאות. אף אחד לא רוצה להפסיד ולשלוח את בנותיו ובניו למקומות פחות נחשבים,, בפרט כשהוא יודע שהוא יהיה הנחשון,, וכשיסתובב אחורה יגלה שאין אף אחד אחריו. כן,, בדיוק כמו שזה נכון לאשכנזי שלא ישלם על הבת שלו פחות, על אף שהוא מבין כמה זה מנהג מעוות ולא נכון לזמנינו.
  ובכן,, מה עושים. לרגשי נחיתות יש פתרון אחד וקוראים לו טיפול פסיכולוגי, וכציבור זה אמור להיות טיפול סוציולוגי.
  צריך לקום מנהיג שינסח את הקוד של הספרדיות החרדית, כן זו הרכה יותר,, הפרגמטית, המסתדרת אך לא המתפשרת. שיודעת לשלב פרנסה מכובדת (כן, זו שהמנהיגות האשכנזית התנגדה לה והיום יש לה הסכמה שבשתיקה) עם תורה ויראת שמיים. מנהיג שאין בו נחיתות ובכיינות, שיסחף את הציבור, ולא יהיה מונע רק מריאקציה לאשכנזיות.
  אתה מספר על החברים שלך שאומרים כל החברים שלי ספרדים, והכן הם מזהים איכות שאתה לא יכול לראות, המשפחתיות החמימות הפרגמטיות האהבה ללא תנאי, והיכולת לחשוב בפשטות בלי חוקי חשיבה עקומים שמסבכים את עצמם לדעת. ראה מה קורה במפלגות האשכנזיות החרדיות כמו החילוניות. ארץ אוכלת יושביה.
  בניגוד לדעתך אני חושב שההבדלים הנפשיים היסודיים בין מזרח לאשכנזים עדין קיימים, ורק רגשי הנחיתות גורמים לרבים לא לראות את היתרונות שלהם, ולבוש במאפיינים שלהם.
  ראה בתקופת זו של הקורונה איך אפשר להסתבך כאשכנזי, עם התנגדויות למיניהם ורציונליזיה של הרג מבוגרים חפים מפשע. ואיך אפשר כספרדי לאזן בעדינות בין הצרכים הרוחניים להנחיות הבריאות.
  אל תטעה, נחיתות לא חייבת ללכת עם מאפיינים ספרדיים, זה לא נכון בחו"ל כמו קודם קום המדינה.
  בנתיים אני מחכה למטפל הסוציולגי

  • אפרים כתב יפה, אהרלה כתב יפה

 • אחחח!!! כמה צביעות!!!
  לצחוק או לבכות????
  הספרדים מתלוננים על צביעות, גזענות ואפליה? אין בדיחה גדולה מזו!

  וחז"ל הורונו הלכה למעשה, כל הפוסל במומו פוסק. ואני אסביר.

  כשהייתי יושב בחדר, דווקא הם היו מלכלכים את הפה שלהם על התימנים והבוכרים, בפרט על הבנות שלהם. "אני עם תימניה בחיים לא אתחתן" כאילו הן מצורעות. "מה הבעיה שלך?" הייתי שואל. "הבנות וההורים והסבים שלהם כבר מאה שנים בישראל כולכם פרענקים! אותו הדבר! מתפללים אותו סידור ובאותו בית כנסת הולכים אחרי הרב עובדיה מצביעים ש"ס".

  אני הייתי ישיר שואל אותם, למה אתם מתלוננים על גזענות כשאתם שונאים את האחים והאחיות מהבשר שלכם התימניות. לא היו להם תשובות.

  קודם כל תסדרו את הלכלוך שלכם בבית לפני שאתם מתלוננים על גדולי עולם.

 • וואו איזה משעמם כותב המאמר הוא הגזען בעצמו כלפי עצמו. למה רצית להתחתן דווקא עם אשכנזיה? מזרחית לא טובה? ואם תאמר רציתי להיות שווה בין הבחורים שלמדו איתי וישנו באותו חדר, אז למה לא ראיתי שכתבת מדוע איני יכול לשדך את אחיותיי המזרחיות לחבריי האשכנזים?
  חוץ מזה צאו מהסרט שגזענות קיימת רק במגזר חרדי, אני חוזרת בתשובה, וגזענות קיימת גם אצל חוזרים בתשובה וגם אצל חילונים, וגם בכול העדות היא קיימת. אני למשל נולדתי בישראל וגם ההורים שלי גדלתי על המוזיקה של שירי ארץ ישראל וגם רוק ישראלי, אוכל רגיל ישראלי וכו' ובגלל שאני גם בהירה ולא הייתי שומעת כל כך מוזיקה מזרחית בשכונה לא התחברו איתי קראו לי משתכנזת, פריקית וכו' ואני לא הבנתי מדוע אני חייבת לשמוע מוזיקה עם דרבוקות ומה רע במה שאני אוהבת והנה זה שיא הגזענות כי אני אפילו לא הבנתי מה אשכנזי בי ורציתי להתחבר עם הבנות בשכונה אבל הייתה שנאה חזקה לכל מה שהריח אפילו מעט אשכנזי ומערבי. אגב המצחיק הוא שבתיכון למדתי במגמת ערבית והתחלתי לשמוע גם המון מוזיקה ערבית מיותר לציין זה לא קריב אותי לאנשי השכונה להפך לגמרי, ודווקא המוזיקה הזו היא שורשים של המזרחית וטובה יותר. כי זו הבעיה מזרחים יש להם רגשי נחיתות כשאתה מתחבר למקור אז הם סולדים מה זה כמו ערבי כשאתה הולך למשהו מערבי איכס אתה משתכנז. כאילו שמוזיקת פופ מזרחית זה לא השתכנזות? (אגב הכי נהנתי לשבת במרפסת ולפתוח לסירוגין מטאל (פנתרה רמשטיין בעיקר) וערבית (בעיקר חמאדה הילאל ג'ורג' ווסוף) בקיצור גזענות דוחה יש בכול מקום

 • "אמא שלי תקבל התקף לב רק מהרעיון" – וגם תשלח אותה ל-"חיזוק" מיוחד מעבר לים…

 • קראתי הרבה את זה, סליחה שאין לי לשון הקודש כי טוב, אני סטמר ספרדי, כאן בניו יורק בבתי חינוך של סטמר כעשרים אחוזים או יותר של המלמדים ומחנכים במוסד של סטמר הינם ספרדים, והם מחשיבים מאוד אותנו, ומביטים עלינו כבני עלי', אבל כשמדברים בשידוכים זה פרק שונה, הספרדי מעולם לא ירצה לכתחילה להשתדך עם אשכנזי, אבל במקרים שונים אשכנזי יקח בחורה ספרדית, ויש הרבה שידוכים באופן זה, אבל להיפך לא יישמע כלל מעולם, בחורה אשכנזית מעולם לא יקח בחור ספרדי, וההסבר פשוט, השם משפחתית שלה ישתנה לשם משפחתית ספרדים, כל אחד רוצה להישאר כמו שהתחנך
  אבל לדעתי אין כאן שנאה כלל, אדרבה יש אהבה גדולה מאוד בין ספרדים לאשכנזים, אבל יש מציאות של שינויים הרבה בין ספרדים לאשכנזים בטבע, זה שני שבטים משונים מאוד, חיו בארצות רחוקות זה מאות או אלפיים שנה, ויש הרבה חילוקים יסודיים בחיי החיים שלהם, הרגשים הם שונים מאוד מאוד, וקשה מאוד לבנות בית ביחד כשהרגשים חילוקים זה מזה, מה שנקרא אצל אשכנזי "חיווך" נקרא אצל הספרדי "פגיעה", וזה ראיתי בעיני פעמים רבות אין מספר, בתנ"ך תראה הרבה חילוקים בין שבטים, גם מלחמות רבות היו בין שבט לשבט, בתנך מוזכר מה ששבט בנימין לא היו מסוגלים לומר שי"ן והיו אומרים סבולים במקום שבולים, וזה הי' סימן שהם משבט בנימין ובזמן שהי' מלחמה נגד שבט בנימין והיו רוצים להרוג אותם היה זמן ששומרים אצל הגבול היו מצווים לאנשים לומר שבולים ואם היו אומרים סבולים הי' סימן שהי' משבט בנימין והרגו אותו, נחזור לעניינינו, יש מציאות של שינוי מזג, שינוי הרגשים, שינוי באופן האמונה, שינוי באופן איך מגיבים בזמן שמחה, או להיפך בזמן של אבילות, הניגונים השם שונים, הכל שונה, האשכנזים מתפעלים מאוד מהספרדים, והם מאמינים שהספרדים הם יותר בני עלי' ובעלי אמונה בה' ואדוקים יותר ביהדותם, כל בבא ספרדי או מקובל וכדומה יהי' לו אלפי חסידים אשכנזים שדופקים על פתחו, והם אוהבים הרבה הספרדים, עם כל זה בנושא להיות ממש "אחד" הן בענייני חברותא או בנושא של שידוכים זה בטבע קשה במציאות לחזק הקשר ביניהם מטבע הדברים, אין כאן לא שנאה ולא תחרות, הבעיה היחידה שיש כאן הוא כשהספרדי רוצה להתהפך לאשכנזי, כל יותר שהספרדי ירצה להתהפך ולהיות אשכנזי, אז האשכנזי ידחוף אותו החוצה, וזה דבר טבעי בכל מיני חברותא, אם אתה לדחוק ביותר להיות חבר לאיזה אדם, אותו האדם ידחוף אתך החוצה ולא יקבל אותך, במצב זה האשם בזה הוא הספרדי שרוצה להתהפך להיות אשכנזי, אז הוא בעצמו מתבזה את עצמו בזה ומראה להאשכנזי איך שהספרדי אינו חשוב כל כך, והראיה היותר גדולהל לזה הוא שהספרדי רוצה להיות אשכנזי, אבל כשהספרדי רוצה להיות ספרדי, ורוצה להשתייך לקהלה ספרדי ורוצה להשתדך אך ורק עם ספרדי, אז האשכנזי יחשיב אותו ואף ישתדך אתו כשיהי' צורך בזה, הכל תלוי בדבר אחד, כל יותר שהספרדי יחשיב את עצמו אז יותר יכבד אותו האשכנזי, וזה ברור מאוד, בדוק ומנוסה אלפי פעמים

  • נכון אתה צודק מאוד ומאוד התרגשתי לקראו את מה שכתבת, אני חושב שאתה היחיד ששפך אור על המציאות. רק אשמח אם תאמר לי איך שם בארצות הברית אתם מתנהגים כמו ספרדים בהלכות ובמנגינות? benayatedgi@gmail.com

  • חזק וברוך, וסטמר זו דוגמה וראיה שזה לאו דוקא גזענות.
   לדעתי הקטנה התשובה לכל האמור לעיל היא קודם, מה אני כיהודי המאמין בה' ובתורתו מחפש בכלל בעולם, הרי למעלה בשמים אין עדות, הכל תלוי איזה סחורה הבאת. האם היית שומר תורה ומצוות כראוי? איזה דור השארת אחריך? חרדים אמיתיים או חפיפניקים ששומרים את התורה כטרדיציה ומסורת ותו לא.
   ופה מתחיל הסיפור, כאן בארץ (ואני מדגיש בארץ ולא בארה"ב בקהילות סטמר למיניהם ששם הספרדים מהווים קרוב ל15% מהקהילה והם לגיטימיים ומכובדים לחלוטין) ספרדי המעוניין שבניו אחריו יתנהגו בדרכי החסידות ויראת שמים הוא בבעיה. אין לו קהילה אמיתית משלו.
   הקהילות הספרדיות בארץ הם ברובם מודרניות, ועוד יותר הבעיה הגדולה היא שהם "מכילות", דהיינו משפחה ספרדית ממוצעת לא מבינה בכלל מה הבעיה לארח בביתם קרובי משפחה שאינם עונים כלל וכלל על הסטנדרט החרדי המצוי. וכאן לדעתי שורש הבעיה. וזה בדיוק למה זה פשוט לא שידוך מוצלח.
   מצד שני הרי בינינו כולם יודעים שספרדי הוא יותר בעל אמונה ופחות מתחכם מאשכנזי מצוי, הרי כל האפיקורסים הגמורים מוצאם מארצות אירופה, מי היו המשכילים? מי הם הציונים? מי הם שונאי הדת המוצהרים? ומי הם כיום השמאלנים החפצים בהתבוללות גמורה?
   הספרדים הם בעלי יחוס ובעלי מורשת מפוארת הרבה יותר מרוב יהדות ארצות אירופה. יש בהם את השילוב של התמימות והאמונה והפחות התחכמות שאין בכלל אצל האשכנזים כולם כולל החסידים.
   כמובן החסידים זה ענין אחר אבל לא לחינם בחר הבעל שם טוב שהחסידים יתפללו בנוסח ספרד, וכמה ענינים ומנהגים לקחו החסידים דוקא מהספרדים
   בקיצור צריך להקים קהילה ספרדית חרדית אמיתית כדוגמת הקהילה שניסה להקים הרב יעקב מוצפי זצוק"ל מתלמידי מרן הבן איש חי, קהילה שיכולה להיות גם מעט חסידית (ואפילו הרבה) אבל עם ערכים ושורשים של שמירת היהדות עד הסוף כנוסח תלמידי החתם סופר דהיינו התבדלות, לא מכניסים לבית אפילו משפחה קרובה אם הם לא 100% חרדים שומרי תורה ומצוות, לדעתי קהילה כזו יש לה סיכוי די גדול להיות היהלום שבכתר של היהדות כולה.
   יש לי הרגשה שרוב הספרדים המשתכנזים, כפי שקוראים לזה, עושים את זה בגלל שהם רוצים שילדיהם יהיו יותר חרדים. ולכן קהילה כזו תענה על הדרישה הזו.
   ביררתי קצת מה קורה עם הספרדים של סטמר ולדעתי הם עלו על דרך המלך בענין זה, יש להם בתוך סטמר בתי כנסת משלהם, דיינים ורבנים וגדולי תורה משלהם, והם כל כך מרוצים שהם פשוט לא כל כך להוטים ומעונינים להשתדך דווקא עם אשכנזים.
   ולדעתי צריך לעשות העתק הדבק כאן אצלינו. ויפה שעה אחת קודם
   וקהילה כזו גם תפתור את כל הבעיות שהובאו לעיל, הן בענין שידוכין הן בשאר ענינים.
   אין לנו הספרדים במה להתבייש, עברינו מפואר עשרות מונים, רוב גדולי ישראל היו ספרדים, ר' יהושע מבלז אמר בהספדו על אביו שהוא לא יכול לומר שהוא יחיד בדורו כי יש את הבן איש חי בבבל, וכך גם אמר הדברי יחזקאל משינאווא בהספדו על אביו בעל הדברי חיים מצאנז.

 • אל כותב המאמר הנכבד אחי היקר בעם ישראל מקדמת דנא היו 12 שבטים ומכל הגליות שעברנו מאז השתבשו האנשים והדעות שהיו מקובלים אז אני ספרדי אבי עלה מאלג'יר אני מודע היטב לכל מה שאמרת אך כל מי שמייחס חשיבות רק למוצא הגוף ומתעלם לגמרי למוצא הנפש הרי שהוא חוטא לאמת ועתידה טעותו למצוא אותו ואין כאן מה להעריך

 • היי שלום לכולם, אני יודעת שקצת מאוחר, אבל רק עכשיו נתקלתי בכתבה.
  אני ספרדיה ולומדת בסמינר נחשב שנקרא חצי חצי. אין גזענות בכיתה, כל אחת גאה במוצא שלה.
  וחוץ מזה שבתור ספרדיה וגם חברות שלי שדיברתי איתם, אנחנו לא מעוניינות להתחתן עם בחור אשכנזי אלא עם ספרדי כדי שיתאים למנטליות אפילו בחגים וזה.
  וככה גם האשכנזיות.
  ועדיין ההשקפה של הסמינר יותר נוטה לליטאי , אבל כל אחת גאה במי שהיא וזה מה שחשוב וזה הסיבה שאין אצלנו גזענות.
  אז אולי הגיע הזמן שכל אחד יכבד את הדעות של השני במקום לתקוף. כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות
  אין דעה אחת נכונה. יש מלא דעות וזה בסדר שאחר חושב אחרת ממך.
  ובעזרת ה' משיח יבוא בקרוב וכל המחלוקות יגמרו. אמן.

 • רק עכשיו קראתי את הכתבה. אבל אשמח לתת אינדיקצייה פשוטה. הספרדים לצערי הרב עשו זאת לעצמם. ואני יסביר. עצם זה שכל פעם הם מחפשים באובססייה להתחתן דווקא עם אשכנזיות מעידה על ריקבון מערכתי קשה. ותחושת נחיתות מובנית. לפני שלוש שנים התחתנתי. אבל אני עדיין זוכר בישיבה שלי בתחילת זמן חורף תש"פ. על בחור שהיה ידוע בשם אליעזר אוחיון שששינה את שמו לאליעזר בלוך. פשוט השתכנז וגרם לכל הישיבה להתגלגל מצחוק וללגלג עליו. באותה ישיבה בה למדתי היו לצערי לפחות עשרה בחורים.!!!!!! ששינו את שם המשפחה שלהם משם ספרדי לשם אשכנזי. הבעייה היא נטו אצל הספרדים. הם נחיתיים בצורה שלא תאמן. 10 בסולם ריכטר. אם היה להם קצת גאוות יחידה כמו לליטאים הם היו מגיעים רחוק מכל בחינה אפשרית. היום ההשתכנזות שהולכת במוסדות הליטאיים פשוט מסמרת שיער בצורה שלא תאמן. ותאמינו לי שאני יודע. והיטב על הכל. לצערינו יש בן אדם שקוראים לו ארייה דרעי שכל הזמן מזדעק על תופעת השקופים. והוא בעצמו אתם יודעים מאיפה החתנים שלו? אתם יודעים איפה כל בניו למדו? רמז. ישיבה ענקית בגבעת מרדכי. וכך כל בכירי שס. המצב הוא אבסורדי. שהם מתרעמים על גזענות. חוץ מזה שתאורטית הדם שלהם יותר חם. וזה עובדתי. ולכן הם מתרגזים יותר מהר. "קופץ להם הפרענק" איך שאומרים. סגנון הביטויים של. " סבבה . כפרה ומאמי" יותר אופייני להם. החסידים היו היחידים שהצליחו לשמר מורשת חסידית טהורה על טהרת "הפרומקייט" ולכן עם כל הכבוד הם לא יכולים להתחתן עם ממישהו לא ב'לבל' שלהם מבחינה דתית.

  • יש כמובן גזענות בציבור החרדי שמגיע מתוך רגשי עליונות. זה היה מצוי בציבור החילוני , וגם המסורתי. פעם גם אצל האשכנזים, יהודי מפולין לא יתחתן עם אחת מהונגריה…הכל מסיבה שהם מרגישים חושבים שהם יותר טובים . לצערנו עדיין יש גזענות, בכל הציבורים, כל מיני משרות נחשקות נמצאים בידי השמאלנים האשכנזנים , חלילה לא יתנו לספרדי להכנס… אבל לאט הם נכנסים . ובנישואין אכן זה לא נמצא כיום בציבור הדתי לאומי. גם אצל החוצניקים כמעט לא מצוי. אני תימני נשוי באושר לאשכנזיה חוצניקית. לא הסתדרתי עם הספרדים. עם אשכנזייה רגילה מאן דכר שמיה, רק אולי משהי עוורת , או על כסא גלגלים. א'א במאמר לתקן את זה. זה דבר שגם הרבה רבנים נגועים בו, שידוכים, מה יגידו. לקבל מלמד מצויין ספרדי לת'ת אשכנזי ח'ו… יקחו אשכנזי פחות רק בגלל היותו אשכנזי. זה דבר מעוות. אני מכיר אדם חרדי שירד מהדת ונהיה דתי לאומי ופחות. בגלל שבזמנו היה רק ת'ת אשכנזים טובים ולא הסכימו לקבל את בניו…לא מקנא באותו מנהל שלא קיבל את הילד. מחמת מוצאו. (עד כמה שהילד היה טוב ומתאים ) . העלו פה הרבה נקודות, בחו'ל כאמור אין את הדבר הזה או הרבה פחות. שכן יש הרבה מוצלחים מהציבור הספרדי. תימני כמו שהחלבים , סורים בארה'ב עושים לאשכנזים. מה שהם עושים לספרדים פה…הכל מגיע מגאווה סרוחה. לא משום מניע אמיתי. צריך תפילות והרבה ישועות שזה ישתנה. שכל עמ'י צריך אחדות.

כתוב תגובה:

נא להזין תוכן בתגובה
חובה למלא שם
נא למלא כתובת אימייל