צריך עיון > סדר שני > לאומיות ומדינה > אין אמונה ללא מעשה

אין אמונה ללא מעשה

לא ניתן לרפא את הפגם של "כוחי ועוצם ידי" בשלט רחוק. ראשית, עלינו להיות מאותם שעליהם נאמר "כי הוא נותן לך כוח לעשות חיל".

א' בחשוון תשפ"ד

לאחרונה פורסמו שני ניתוחים דומים העוסקים בכישלון הקולוסאלי שהוביל לטבח הנורא בדרום ולפרוץ המלחמה הנוכחית. האחד הוא של ד"ר רן ברץ, דוקטור לפילוסופיה, פובליציסט, ולשעבר מוביל תחום ההסברה בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו. השני הוא של ראש ישיבת חברון הגר"ד כהן שליט"א.

ברץ, בטור שפורסם ב"מקור ראשון" (יום שישי, 13.10.23), טוען שחטאנו בחטא היהירות ושמנו את מבטחנו על המחסום המסיבי שהוקם בשנת 2021. עם סיום הפרויקט סיפר תא"ל ערן אופיר שמדובר ב"מכשול עילי שלא מאפשר חדירה מעל הקרקע, מכשול מסיבי מאד". הלה סיים בבשורה – קשה כיום, אחרי הטבח, לחזור על המילים הנוראות – לתושבי עוטף עזה: "יש היום מכשול משמעותי, הן תת־קרקעי והן עילי… שלא יאפשרו כניסה למדינת ישראל."

ברץ מביא דברים דומים משורה ארוכה של בכירים במערכת הביטחון (כולל ראש הממשלה), וממשיך לבקר קשות את הפיקוד הבכיר, אנשים "מלאים בביטחון עצמי ורהב […] נהנים מהטיית אמון כלפי בעלי סמכות, שמתעצמת בשל מעטפת הסודיות, השתקת הביקורת, הטיוח ותרבות השקר החמורה שפושה במערת הביטחון". "צמרת הביטחון," לדבריו, "הפכה לקליקה סגורה וזחוחה, תיבת תהודה מערכתית שמתאפיינת בחוסר מקצועיות; וככל שהיא מקצועית פחות, כך היא דורשת יותר עצמאות מפיקוח וחסינות מביקורת."

אחרי מלחמת ששת הימים היה במדינה שכרון גדלות וכוח, דברו אז שהצבא הוא הצבא הכי חזק והכי גדול בעולם, וכשפרצה מלחמת יום הכיפורים אמרו רבותינו שהיתה אז הרגשה מופרזת של כוחי ועוצם ידי

בדברים שפורסמו באותו היום (על ידי הרב אליאב מילר) במגזין "במה" הביע הגר"ד כהן תחושות דומות. "אחרי מלחמת ששת הימים היה במדינה שכרון גדלות וכח, דיברו אז שהצבא הוא הצבא הכי חזק והכי גדול בעולם, וכשפרצה מלחמת יום הכיפורים אמרו רבותינו שהיתה אז הרגשה מופרזת של כוחי ועוצם ידי, ובזכרוני עוד מהישיבה שדיברו על זה מרנן ראש ישיבת חברון רבי יחזקאל סרנא זצ"ל, המשגיח רבי מאיר חדש זצ"ל, מרן הגר"ח שמואלביץ זצ"ל, שהכוחי ועוצם ידי התנפץ כנגד העיניים. גם כעת אחרי חמישים שנה שפחות או יותר החזיקו מעמד, היה מעין הרגשה כזו, וזה כעת חזר והתנפץ באותה צורה."

חטא היהירות, לדברי הגר"ד כהן, לא פסק בעקבות הטבח הנורא, אלא ממשיך במלוא עוצמתו: "ואחר כך הערבים טבחו למעלה מתשע מאות אנשים, ושוב חוזרים ומדברים כוחי ועוצם ידי באופן נורא ואיום, דברי גאוה ויהירות, אנשים נטבחים לנגד עיניכם ואתם עומדים חסרי אונים, ואתם ממשיכים עם כוחי ועוצם ידי."

על הבעיה שתי הדמויות מסכימות. מה אפוא עלינו לעשות?

בטווח הקצר, כולם מסכימים שעלינו לעשות את מה שאנחנו יודעים לעשות. על הצבא להילחם, אומר ברץ, כי ראשית כל עלינו להכריע את האויב. מנגד, הגר"ד כהן קובע כי על בחורי הישיבות להתמקד בלימוד תורה: "התפקיד של הבחור הוא לשבת וללמוד […] תאמינו בכח התורה ותתחזקו." אך מה צריכים לעשות בטווח הארוך? מאין יבוא עזרנו?

***

ברץ טוען שהפתרון מונח בשינוי עמוק בתפיסה הכוללת שלנו. צריך להיות ברור כבר עכשו שלא תהיה חזרה לאחור: "צריך להיפטר במהירות מתודעת הא־סימטריה השאננה ומהמגננה הטכנולוגית המנוונת. […] חייבים מידית גם לדאוג להכשרה אסטרטגית־צבאית יסודית בצה"ל. יש לנו שלל קצינים ומפקדים מוכשרים, מסורים ונבונים. הם צריכים ללמוד איך חושבים באופן ריאלי על אסטרטגיה צבאית, ולצד שינוי התרבות הארגונית הרעה שהתפתחה במערכת הביטחון, לבנות מחדש את העוצמה הלאומית שלנו." באשר לבעיית היהירות, הוא אינו מציע פתרון. כנראה צריכים פשוט להיות פחות יהירים.

יתכן שיש עלינו תביעה להתחזק ולהתבונן מה תפקידנו, מה שהקב"ה הראה לנו כזה הסתר פנים ביום הזה, אי אפשר להמשיך את החיים כמו שחיינו עד עכשו, זה לא שייך

אף הגר"ד כהן מסכים שנדרש שינוי מעמיק: "יתכן שיש עלינו תביעה להתחזק ולהתבונן מה תפקידנו, מה שהקב"ה הראה לנו כזה הסתר פנים ביום הזה, אי אפשר להמשיך את החיים כמו שחיינו עד עכשיו, זה לא שייך." אולם כאן הוא סותם את דבריו ומשאירם ללא פירוש. אי אפשר להמשיך את החיים כפי שהיו, אך מה כן? כפי שמביא בשם הגרי"ז מבריסק, מול האסון הנורא אסור לנו לומר "הציונים אשמים" אלא "בשלי הסער הגדול הזה". אך מה נדרש מאתנו בעת הזאת?

בשעה קשה זו, שמא ראוי ליטול השראה מדברי הרב יששכר שלמה טייכטל הי"ד שנכתבו בשעה הקשה מכל. בשנות התופת של השואה עורר הרב טייכטל את יהדות הונגריה דאז לעלות לארץ ישראל: "והעיקר שנתעורר לשוב לארצינו הקדושה אשר רק בעבור זה באו עלינו כל אלה שהגיענו כאשר הארכתי לעיל ואז יתקיים בנו מא"ק ובני ישראל יוצאים ביד רמה, אמן כן יאמר ה'."

הרב טייכטל מתאר ויכוח שניהל עם חרדים צעירים. הם טענו כי אין לעלות ארצה מפני חשש מהתחברות עם פושעי ישראל: "אמרתי להם אמת שהרבי שלכם הוא אדם גדול בענקים, אבל תראו שגם הרבי מגור לא פחות ממנו […] והוא אומר שאם יתקבצו לארץ ישראל הרבה יראים וחרדים לדבר ה' יגבירו בזה את קדושת הארץ." כפי שהוא ממשיך לבאר, בני בבל סירבו לעלות ארצה מפני שהעולים עם עזרא היו "אנשים גרועים וחוטאים גדולים", אך טעו בכך, שכן "אלמלי היו עולים היו מופיעין קדושה וטהרה בכל עם בני ישראל דגם הגרועים היו נעשים טובים".

הסוף ידוע. לדאבון לב, לא מספיק יהודים שמעו או היו יכולים להיענות לקריאת הרב טייכטל. למרות זאת, מרכז היהדות עבר תוך שנים ספורות מאירופה לישראל, ובמקום עזיבת הדת ההמונית של קהילות אירופה זכינו בארץ לפריחה יהודית בכל מובן. אך לא בכך הסתיימה מלאכתנו.

המדינה קמה ושגשגה, ואפשרה את בניינו מחדש של עולם התורה לגווניו השונים, לממדים שלא נראה מעולם. היא עשתה זאת ללא מעורבות משמעותית של היהדות החרדית

נוכחותנו בישראל לא השפיעה עמוקות על הרוח היהודית של רשויות המדינה, מוסדותיה ומנגנוניה, וכמובן צה"ל. הצורך לשקם את עולם התורה, לצד החשש המוצדק מפני השפעה לרעה והיטמעות בחברה החילונית, השאירו את ציבור היראים מחוץ לתמונה. המדינה קמה ושגשגה, ואפשרה את בניינו מחדש של עולם התורה לגווניו השונים, לממדים שלא נראה מעולם. היא עשתה זאת ללא מעורבות משמעותית של היהדות החרדית.

עברו שבעים וחמש שנה, שוב עת צרה היא ליעקב, ועוד קולו של הרב טייכטל זועק אלינו מן הכתובים. מול המשבר הנורא הוא קורא אותנו למעשה – מעשה של נשיאה באחריות לא רק לקיום עולם התורה הנבדל אלא לעצם קיומנו כאן – על המדינה עצמה, כולל הצבא. רק כך נוכל להשפיע לטובה, כפי שהתנבא הרב טייכטל. רק כך נדע להכות באויבינו במלוא העוצמה (ולא כפי שנהג הצבא במשך שנים רבות) אך להימנע מנפילה למקום של "כוחי ועוצם ידי".

***

אחד היסודות הגדולים שמציב ספר "אם הבנים שמחה" הוא שלא די באמונה בלבד. צריך גם מעשה. כפי שמביא מרב יוסף צרפתי (בן המאה ה־17, על יסוד דברי הרמב"ם), "כל אמונה שאין בה מעשה אין לה קיום ולא מהני." אמונתו של ציבור היראים בישראל קריטית, אך אסור לה להיות מנותקת מעולם המעשה. אמונת ישראל זוכה לביטויה המלא רק מתוך עיסוק במציאות. רק בארץ. כפי שדורשים חז"ל, האמונה גלומה במלאכה: "שמאמין בחי העולמים וזורע."

במילים אחרות, לא ניתן לרפא את הפגם של "כוחי ועוצם ידי" בשלט רחוק

במילים אחרות, לא ניתן לרפא את הפגם של "כוחי ועוצם ידי" בשלט רחוק. אם ברצוננו להיות חלק מהפתרון, עלינו להיות מי שעליהם נאמר "כי הוא הנותן לך כח לעשות חיל". כך נדע להינצל מחטא היהירות: על ידי עיסוק המלא בחיל, לצד ההפנמה, כפי שביאר הר"ן בדרשותיו, כי הכוח לעשותו נובע אך ורק מה'.

רבים בימים אלו מאמצים את היסוד הנ"ל בהתגייסות עצומה למען המערכה – אם בפעילות התנדבותית ענפה ואם בכ־1,500 בקשות של חרדים (מעל גיל הפטור) להשתתף במערך המילואים באופנים שונים. אלו מצטרפים לאלפי חיילי מסלול "נצח יהודה" ובוגריהם הלוחמים בפריסה רחבה בשטח, ולעשרות ומאות אלפי חיילים הנאמנים לאבינו שבשמים, המסתכלים כלפי מעלה ונלחמים את מלחמות ה'.

הצטרפות זו תביא לידי קיום יסוד גדול נוסף בדברי הרב טייכטל: יסוד האחדות. כפי שהוא מביא מהאדמו"ר ר' יששכר דב מבעלזא זצ"ל, "צריך לאהוב אפילו לאיש היותר גרוע שבישראל כנפשו ולאחד הלבבות ולרחק כל דבר הגורם פירוד לבבות ובזה תלוי ישועתן של ישראל בעת צרה." כולנו בסופו של דבר מאמינים בני מאמינים.

רבים בימים אלו מאמצים את היסוד הנ"ל בהתגייסות עצומה למען המערכת – אם בפעילות התנדבותית ענפה ואם בכ־1,500 בקשות של חרדים (מעל גיל הפטור) להצטרף למערך המילואים

אסיים בתפילה:

אֱ‍־לֹהַי, שִׁיתֵמוֹ כַגַּלְגַּל כְּקַשׁ לִפְנֵי רוּחַ

כְּאֵשׁ תִּבְעַר יָעַר וּכְלֶהָבָה תְּלַהֵט הָרִים

כֵּן תִּרְדְּפֵם בְּסַעֲרֶךָ וּבְסוּפָתְךָ תְבַהֲלֵם

מַלֵּא פְנֵיהֶם קָלוֹן וִיבַקְשׁוּ שִׁמְךָ ה'

יֵבֹשׁוּ וְיִבָּהֲלוּ עֲדֵי עַד וְיַחְפְּרוּ וְיֹאבֵדוּ

וְיֵדְעוּ כִּי אַתָּה שִׁמְךָ ה' לְבַדֶּךָ עֶלְיוֹן עַל כָּל הָאָרֶץ.

42 תגובות על “אין אמונה ללא מעשה

 • "השאירו את ציבור היראים מחוץ לתמונה"
  עוד סניף של חטא היוהרה.
  אני מעריך אותך עד למאד הרב פפר ויודע שגדלת ממני אבל יש בצבא ציבור יראים. הם למדו פשוט בישיבות הסדר ובישיבות הגבוהות הציוניות ולא בישיבות חרדיות.
  הכותב וחותם בצער מגבול הצפון, עייף מאד, מלוכלך משבוע וחצי ללא מקלחת אך ערוך ומוכן לקרב.

  • חלילה, אלחנן. ברור ש"ציבור היראים" לא בא להפקיע את החיילים המופלאים תלמידי ישיבות ההסדר וישיבות הגבוהות. הכתיבה היא פנים-חרדית, והיא טוענת שמי שדואג מפני גישה של "כוחי ועוצם ידי" צריך להיות בזירה. לא ניתן לפתור את הבעיה "בשלט רחוק", מחוץ לזירה. חזק ואמץ, אלחנן, מתוך תודה והערכה עצומות. כולנו אתך בתפילה ובתקווה.

  • 👍👍👍
   צודק

  • למה שהחרדים יצליחו היכן שהציונות הדתית כשלה?
   הציונות הדתית הצליחה להעמיד חיילים מחרפי נפש
   אבל השדרה הפיקודית הגבוהה, זו שחטאה ביהירות, נעולה בפניהם
   ותהיה נעולה גם בפני החרדים.

  • תגובה ליהודית:
   כולנו, מאמינים בני מאמינים (ולא משנה מה שיטת הסריגה או התפירה של הכיפה), אמונים על טובו של הקב"ה ועל ההבנה שתהליכים אמיתיים, שמתגלה בהם שכינת ה', לוקחים זמן, ולעתים כמה דורות.
   הציונות הדתית (לא המפלגה, הקבוצה החברתית) טרם פרצה את התקרה שמוצבת בפניה, אבל עם הזמן זה יגיע בעז"ה, וכמו שלפני 20 שנה לא ניתן היה להאמין שיהיו כתבים רבים חובשי כיפה בערוצי התקשורת ה"כלליים", ועל אף שגם כשמגיעים לשם קשה לשמור על הערכים מהבית – יש חלוצים לפני המחנה. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה 🙂

 • רבי יהושע היקר .
  משול אתה לאותו גנרל זקן שבא לערוך את המלחמה במערכי המלחמה הישנים . בעוד שהמערכה מתקיימת במקומות אחרים לגמרי.

  מה שהיה נכון לפעם שונה לגמרי היום והמלחמה אחרת היא לגמרי . אולי רק אלוקים יכול ללחום אותה וזה מה שהתחיל לעשות עכשיו .

  בשונה מהחילוניים אפילו הכי שמאלנים של פעם שהיו מאמינים בתורה ובאלוקים .
  )בן גוריון הביא הרבה מהתנך .)

  השתלטו כאן במדינת ישראל גם על ההנהגה המדינית. גם על ההנהגה הצבאית .
  ובעיקר על מערכת המשפט .
  אנשים כופרים בתורה . כופרים באלוקים.
  שמשליטים דעות וערכים כפי שהיה בסדום ובדור המבול .

  בראש הכנסת עומד יהודי שעושה את מעשה דור המבול שהיו כותבים כתובה לזכר .

  במערכת המשפט ובפרקליטות נמצאים שופטים ופרקליטים שמקדמים אג'נדות אלו ונלחמים מלחמת חרמה בכל מי שמעז אפילו לחשוב ולדבר אחרת מהם .

  בראש הצבא והקצונה הבכירה עומדים קצינים בכירים בוגרי קרן וקסנר (למי שמכיר) שחונכו שאין כזה דבר אלוקים ואין כזה דבר עם ישראל וממש במסירות נפש הם לוחמים להכניס פריצות ותערובת ליחידות הלוחמות בצבא באגנדה מטורפת שכלל אין הבדל בין המינים .

  אין זה פשוט כלל לעשות שותפות עם הרשעים .
  כמה פעמים מצינו בנביא ששותפות עם הרשעים כמעט הביאה לאסון .

  אינני חושב שאתה צודק .
  המלחמה היום איננה לעלות לארץ ישראל שהיתה אפשרית גם בלי שותפות עם רשעים .המלחמה היום היא על ה' ועל משיחו .

  אולי עלינו להכריז ולדבר.
  על חברי הכנסת לצאת משם מייד כל עוד עומד בראש הכנסת אדם שעושה מעשה דור המבול .
  עלינו להתאחד כל יראי ה' . להקים ממשלה חילופית שתלחום ותביע את דעתו של אלוקים .
  עלינו להפרד מהצבא ומכל המערכות האלו שעומדים בראשם אויבי ה' .
  עלינו להקים צבא מקביל בראשות קצינים דתיים ולהכריז אין לנו חלק אתכם .

  ומי שכרגע נמצא בצבא כל עוד אין ברירה אחרת ומוסר נפש להציל את עם ישראל צריך להפריד בלבו שאין לו שייכות לממלכה ומנהיגי הצבא והוא לבדו נלחם להציל את עם ישראל . ורק כי אין ברירה הוא שם .
  כפי שההצלה עכשיו לא היתה במסגרת הצבא המאורגן . אלא אנשים בודדים שבמסירות נפש באו ולחמו . ( ביניהם קצין בכיר שהעז להזכיר שם שמים בפקודת הקרב והועף מהצבא .)

  ובמחשבה שנייה אולי זה גדול עלינו . כוחות הרשע האלו חזקים מידי .
  רק אלוקים בעצמו יכול ללחום בהם וזה מה שהוא התחיל לעשות עכשיו.

  • כפוי טובה!! בלי המימון של המדינה "הכופרת" הזו אברכים היו מתפגרים מרעב עם כל המשפחות שלהם!!! תתבייש חצוף!!

  • תגובה לדוד .

   אינני כפוי טובה . להיפך הדעה שלך היא הכפוית טובה.
   היחידים שמגינים כאן על המדינה הם התלמידים חכמים וכפי שמובא במדרש .

   "תלמיד חכם אחד בין ארבעים אלף אין צריכים לא רומח ולא מגן כי התלמיד חכם מגין עליהם מאויביהם,"

   התלמידי חכמים היום חיים בעוני מחפיר . המדינה זורקת פרורים למי שבאמת מגן עליה .

   מי יודע . אם המדינה הייתה תומכת בתלמידי חכמים כמו שצריך . כל זה לא היה קורה.

  • יוסף, הרי אתה לא מאמין במה שאתה כותב. האם קרית ספר מוכנה לוותר על ההגנה הצבאית? האם ביתר עילית? בני ברק? באמת, כמה חבל שדוד המלך ושאר צדיקי הדורות יצאו למלחמה, הם פשוט היו צריכים לשבת וללמוד תורה. איזה בזבוז שיעקב אבינו הביא דורון לעשו, הוא היה יכול ללמוד קצת וזהו. די, יוסף, אולי כיף לך להישאר עם תפיסות שמתאימות לגיל 8 (מקסימום), אבל אי פעם צריך להתבגר.

  • לדוד מזרחי .
   ברור שאני רוצה הגנה .
   תביא לי בבקשה 10000 רובי סער . אני יארגן אימון לתושבי קרית ספר . ביתר עילית . ובני ברק . והם יצאו להלחם כפי חוקי התורה . עם ביטחון ואמונה באלוקים . בלי מוסריות מזויפת . ואז יהיה כאן שקט 50 שנה .
   הצבא כרגע שמתנהל עם מוסריות מזויפת . מפחד מאומות העולם . רק גורם לנו נזק .
   ולכן כרגע אין לנו על מי להשען אלא על אבינו שבשמיים .

  • לא למדת דבר ולא שכחת דבר. בהצלחה עם אלוקיך.

  • אלוקים נותן לכו את הכלים להילחם.
   אלוקים נותן לנו את כוח להילחם.
   אלוקים נותן לנו את תורתו כדי שתהיה לנו לחוקה ומשפט.
   בכלל לדעתי כשאנחנו מקבלים ממנו כל כך הרבה ומצפים ממנו ממנו להילחם עבורינו אנחנו חוטאים בחטא היוהרה. שוב ושוב ושוב.
   לשים פתק בכותל ולבקש לזכות בלוטו זו דוגמה ליוהרה.

   אלוקים נותן לנו כלים לחיות על פיהם ולכן אלו שלומדים תורת השם חייבים לצאת בגיל 18 כולם ולהתגייס כדי להילחם את מלחמתו של השם ולהוכיח לו שהפנמנו את רצונו שהעם היהודי יחיה פה בארץ ישראל ושאנחנו פועלים לשמור על כך גם אם לעשות זו בנפשותנו כפי שעשו בני ישראל בימים ההם.

   במקום זה אנחנו רואים ביזה של כספי המדינה, עידוד בורות תוך התחמקות מלימודי ליבה, יריקות על נוצרים שבאים לראות את עיר הקודש, יהירות לפיה הם הבעלים על התורה.

   עצוב. הפחד של יהודי ירא שמים מלהתקרב לחילונים רק מראה שאותם פחדנים בעצם לא באמת מאמינים באמונה שלמה , אחרת מה רע להם לחיות בין החילונים.

  • זה ממש בורות לחשוב שיש לנו פטור מבחינה הלכתית כי אנחנו חרדים, והמדרש שצטטת בתגובה לדוד הרי בגמרא בב"ב מבואר שעושים מבחן לראות שמישהו ת"ח כדי לזכות לזכויות, ולפי ההגדרה של הרמ"א למי ת"ח בימינו, רוב מוחץ של הלומדים לא ת"ח. ככה שברור שנענש בשמים על זה שאנחנו לא מגנים על עם ישראל.

  • אם הכבוד (היום הקטן)שאני רוחש לדבריך, אני את אלוהים עזבתי מזמן אותו אלוהים שהותיר את אבי בן 14 לבדו במחנות הנאצים והשאיר גם את אמונתו שם.
   שום דת לא הצליחה לשמור על עצמה בזכות התפילה. אתם צריכים להפנים שהערך הראשון הוא להילחם פיזית לצד האמונה ולא להשאיר את המלחמות לאחרים ואנחנו נחזקם בעזרת התפילה.
   שום דת לא תחזיק בתפילה בלבד. אז בעזרת השם צאו להילחם פיזית.

  • מאוד הייתי רוצה להסכים איתך על הכל אבל חייב לסייג דבר שהנחת ביסוד הדברים.
   מדבריך עולה שלא שמת לב לכך שהםוליטיקאים ה'חרדים' עושים דברים טובים בעוד הרשעים מרשיעים.
   וזה לא נכון.
   הסיבה הראשונה היא שגם אותם אנשים שהרשעת בגדולתך וממרומי צידקותך יש בהם מצוות כרימון והם אלו שעושים את ההשתדלות בפועל ליצור חייץ של ממש בין הגויים ובים עם ישראל בכמה בחינות, בשורה התחתונה הם שומרים על ארץ ישראל לעם ישראל ואת עם ישראל חי.
   נכון, הם רחוקים מאוד מהמעמד שאנו מייחלים שבו יהיו מנהיגי העם הקדוש אבל כל עוד הם עושים גם דברים טובים צריכים להיזהר כששוללים אותם ןלהסתייג.
   הדבר השני שאכתוב הוא שאתה נשמע כמניח שהחרדים בכנסת הם החרדי שאתה מכיר מבית הכנסת ובית המדרש וכאן אני בא לומר לך איש יקר שהם םוליטיקאים לפני שהם דתיים או חרדים, והיו שותפים סמויים גלויים או חלקיים בהבאת השואה הזאת עלינו בשיתוף פעולה פוליטי בענין גירוש היהודים מגוש קטיף וצפון השומרון.
   הם ידעו מה תהיה התוצאה בדיוק כמו כל האחרים, והם עצמו עיניים בדיוק כמו האחרים, והם חבורה של נוולות בדיוק כמו האחרים.

 • תודה , מעורבות חשובה לגרום לשינוי ,אבל יותר מזה לשלול את הבעיה והתחושה של ניכור כלפי אנשי ביתינו
  https://www.kikar.co.il/haredim-news/s2md5r

 • אכן קולו של הרב טייכטל הי"ד זועק אלינו מן הכתובים.
  אני נזכר שהוא כתב בספרו "אם הבנים שמחה", איך הוא הזדעזע לשמוע מקנאי הונגריה את הטענה, שיהדות פולין נפגעה כיוון שהיו בה ציוינים ר"ל, אבל יהדות הונגריה הקנאית תצא בשלום מהמלחמה… הדברים הללו הופרכו נוראות, והוא עצמו נרצח עם יהדות הונגריה.
  קל לרבוץ על הטריבונה (פארענצ'עס בלשוננו) , ללעוג לשחקנים שעל המגרש, לבקר את משחקם ולקלל את השופט. אמנם יש הצדקה ללעג, לביקורת ולקללות, אבל אם רוצים לתקן – רדו בהמוניכם למגרש, הצטרפו למשחק על-פני כל המגרש ובכל התחומים, החליפו את השופט ותבצעו שינוי!

 • נו… אבל רן ברץ הוא ביביסט שכל מטרתו היא להסיר מביבי, ראש המדינה זה 15 שנה כמעט ברציפות, כל אחריות ע"י העברתה באופן בלעדי למערכת הבטחון ולתנועת מחאה, וזו גם מטרתו של צ"ע … ומה הרלוונטיות "כוחי ועוצם ידי" אם לא למציאות של ההיבריס הכוחני של הקואליציה בניסיונה לקדם הפיכה משטרית ? ומה עם הכספים הקואליציוניים לאברכים בשעה שאין לחיילים אפילו אפודים קרמיים ? היית מפרטת את דעתי באופן נרחב, אך מניסיוני צ"ע יצנזר אותי, אז עזבו … תחיו באשליות שלכם, בתום המלחמה יש לקוות שיוגש החשבון גם לכם

  • קל מאד לפמפם . כספים קואליציונים . שהם ממש כבשת הרש לעומת הכספים שבזבזו כאן במדינה והשמאל בפרט .
   ואפרט קצת
   עלות ישירה ועקיפה של חקירות ומשפטי נתניהו שהם ללא שום ביסוס רק עלילות של אנשי תקשורת 57 מליארד ש”ח
   תקציב עובדי המדינה שמשתכרים 60 אחוז יותר מהמגזר הפרטי שלא בצדק. 107 מליארד ש”ח מתוכם כמה עשרות מליארדים שהושגו בבריונות של איומים בשביתה .
   הפנסיות בצה”ל ללא לוחמים 15 מליארד ש”ח בשנה . מתוכם 2 מליארד באופן לא חוקי
   כח אדם אדיר מבוזבז בצה”ל בעלויות של מליארדים .
   לא פלא שחסרים אפודים בצה”ל.
   לא יפה לצטט כלי תקשורת מחרחרי ריב ושנאה שמתנפלים על כבשת הרש . תקציב הישיבות והכוללים בסך 1.8 מליארד . ועוד כמה מאות מליונים כספים קואליציוניים .
   ממש לא יפה .

  • תראה יוסף, מעבר לכך שהממשק של אתר צ'ע פאטאצ', וחלק מהתגובות בכלל לא נקלטות, הם מצנזרים גם תגובות ביקורתיות מידי לטעמם שכן נקלטות. אי אפשר להנהל כך דיון. רק אומר שהמחאה נגד ביבי הזהירה שוב ובוש שהוא יוביל לאסון בטחוני, כלכלי וחברתי, וכל זה קרה וממשיך לקרות. עכשיו אתר צ"ע התגייס להגן על ביבי על כישלונו בכל רמה שהיא. ולגבי טענתך, לדעתי אין כל הצדקה לבזבז את כספי הציבור על החינוך הפונדמנטליסטי הזה שלך, אפילו אם היה מדובר במעט כסף, קל וחומר כיוון שזה בור כלכלי ללא תחתית

  • ד נכבדה ,
   ביביסט ? אפשר אולי להתייחס לדברים לגופם ?
   אין צורך לטהר את ביבי – הבכירים שדנו בענין בלילה לפני הפוגרום לא חשבו כלל להעלות את הענין לדרג הראזרחי.
   אילו היה לך גברת ד , חוש בריא – היית שואלת למה הם לא חשבו להעלות לפניו את הענין ?
   תשובה אפשרית – הוא לא רלוונטי בעיניהם – הרי הם המדינה לא ביבי.
   לגבי "כספים קואליציוניים".
   השכר הממוצע בשרות הציבורי גבוה בחמישים אחוז מהשכר הממוצע במשק – אז ברור שיש שודדים ויש נשדדים.
   כל היתר בוקי סרוקי.
   ובתוך המערכת הציבורית – השכר הגבוהה ביותר הוא של מערכת הביטחון והמשפט – שתיהן אויבות ממש של
   ביבי ( ואולי של המדינה – הם לא טרחו להעלות את הבעיה לפני ביבי ).
   לגבי ההיבריס – פרופסור פוזנר מקנדה הגדיר את אהרון ברק כ"פיראט משפטי" – את יכולה לחפש בגוגל
   כתבו על כך בעיתון הארץ שופט אחר אמר שלא ראה מעולם היבריס כמו של ברק.
   גם פרופסור אבינרי זכרונו לברכה כתב לברק שאין בעולם תקדים למערכת שהוא יצר כאן.
   כדאי שתתיחסי גם לדברי פרופסור פרידמן על פסק הדין האחרון של העליונים.
   והוא לא "ביביסט".
   נא לא להתחמק מן הטענות ידי כינויי גנאי – ותרוצים קלושים של צנזורה.

 • מלחמה עושים עם ערכים .
  צבא מקימים עם ערכים
  מדינה מקימים עם ערכים .
  ללא ערכים אין כלום .
  ועם ערכים שמאלנים פרוגרסיביים ודאי שאין כלום .
  ראשית עריסתה של מדינת ישראל . בצור ישראל וגואלו . בבן גוריון שעמד עם התנך והצהיר שיש לנו זכות אלוהית על ארץ ישראל .
  אפילו הקצין הבריטי וינגייט שאימן לראשונה את צהל הסתובב עם ספר תנך כהשראה .

  כשנלחמים עם ערכים מצליחים .

  כיום עם ישראל רובו ככולו עדיין מאמין ויש לו ערכים .
  אבל על מוסדות המדינה כולם .
  השתלטו אנשים כופרים גרועים פי אלף מאנשי השמאל בקום המדינה .
  כופרים באלוקים , בתנך . ובזכותינו האלוקית על ארץ ישראל .
  ויש להם תורה חדשה שהגיעה מארצות הברית תורת השמאל הפרוגרסיבי .

  כותב יקר האם טחו עיניך מראות השתלטות זו ?
  בכל קודקודי השלטון הם נמצאים .
  בבית המשפט . המפקדים הבכירים בצבא . השבכ והמוסד .
  כל המערכות המרכזיות במדינת ישראל מובלות על ידי תורת השמאל הפרוגרסיבי .

  ואת התוצאות ראינו במלחמה הזו .
  שבכ והמוסד שהיו אמור להתריע . היה עסוק ברדיפה אחרי בנימין נתניהו אחרי המתנחלים
  ובהפגנות נגד מה שהם קוראים ההפיכה המשפטית .

  צהל הפך עם ערכי השמאל הפרוגרסיבי לצבא בובות שאין לו שום ערכים ללחימה .
  כל מוצבי צהל בעזה נכבשו אל אף הכח הצבאי המהולל שהיה שם .
  בעוד רק שני ישובים נכבשו ובשאר הישובים נמנעה המתקפה על ידי מתי מעט אנשים גיבורים .
  כן צהל הגדול שהעיף משורותיו מפקד אמיץ באמיצים . שהעז להזכיר בפקודת הקרב שם ה' .
  ורוב ככל מפקדיו הם מאמינים בתורה החדשה של השמאל הפרוגרסיבי .
  המלחמה מגיעה מפקודת הקרב .
  וכשפקודת הקרב היא של השמאל הפרוגרסיבי זו התוצאה .

  איך בדיוק אתה רוצה שהציבור החרדי ישתתף איתם .
  כן ביחידת המודיעין של המשטרה עובדות הרבה בנות חרדיות . ומה הן עשו שם .
  האזינו לטלפונים של נתניהו ושותפיו . לטלפונים של יהודים יקרים שמיישבים את ארץ ישראל .
  במקום להאזין לטלפונים של מחבלים ולמנוע את מה שקרה כאן .

  כותב נכבד . האם טחו עיניך מראות את כל זה ?

  הפתרון שאתה מציע ודאי אינו פתרון כי להכנס תחת הנהגתם של אנשים אלו ודאי שיביא רק נזק וחורבן .

  ודאי שהפתרון שמביא הרב דוד כהן הוא הפתרון שיש לנו כרגע .

  ולעשות . כולם מודים שחייבים לעשות . השאלה מה לעשות . והפתרון שאתה מציע ודאי איננו פתרון .

  • אכן, כשאין בינה יש וודאות. מצטט מדברי ד: "בעוד רק שני ישובים נכבשו ובשאר הישובים נמנעה המתקפה על ידי מתי מעט אנשים גיבורים" ממש דברי ד' חיים. מוטב שלא נכתבו. כל אותם נציגי כח אליון שמתיימרים לדעת סיבת כל חשבון ואסון הלוואי ופשוט תשתקו.

 • איי, לבי לבי.
  כבר כמה חודשים אני לא פותחת את האתר צריך עיון וזה בגלל הכאב שאני חווה בעיקר מהתגובות הציניות והבטויים.
  אפשר לא להסכם ולהתנגד אך אבוי עד מתי נוסיף בשנאה?
  לא הבנו את המסר, עד מתי?
  אולי אני סוג של פטי אך למזלי לא אפסיק לחלום על דרך של כבוד ושלום.

 • פריחת עולם התורה היא מצג שווא.
  מעולם לא חווינו רמה כה נמוכה של לימודים תורניים כפי שאנו רואים בעינינו בעולם הישיבות והכוללים. ידיעת הפשט הפכה למשהו מיותר שיש "לדלג" עליו, ידיעת ההלכה הפכה למוצר נדיר כך שלשאול לגביה אברך או ראש כולל הדבר נחשב בגדר בדיחה שלא כדאי לנסות אפילו. הבטלה, החיבור לאינטרנט והתעמקות העצומה בפוליטיקה השוררים בעולם התורה גם לא מוסיפים כבוד.
  אלמלא המסורתיים שתורמים בטיפשותם לישיבות, ומגינים עליהם בגופם בשירותם הצבאי ומשלמים במקומם את הארנונה והמיסים לא היתה תקומה לאותו "עולם התורה" עלוב, ואף לו לרגע אחד.

 • שמחים שאחינו החרדים מצטרפים להשקפה הדתית לאומית! אוהבים אותכם!! כשנעבוד ביחד המדינה תשנה את פניה.

  • קורא את המאמרים . וככתוב הלשון היא פנים חרדית ולכן חלקה לא מובן במלואו למי שלא חונך בתוכה . אבל האירוע הזה הוא אירוע מכונן . ולפי שלפניו היה אירוע מכונן נוסף שבו הממשלה ונציגי הציבור החרדי הביאו לקו שבר אמיתי בעם. תחושה של הציבור שאינו חרדי שיש ציבור שלם שלוקח ורק מתי מעט ממנו נותנים ותורמים לכלל הציבור -תחושה זו איננה באוויר והמאמרים פה כולל הנוכחי מציניים זאת במספרים בציון העזרה הדדית בתוך הקהילות ועוד.
   הארוע המכונן הנוכחי יגרום לשינויים מרחיקי לכת. המדינה הצבא והמשטרה יהיו בבניה מחדש גם פיזית אם המלחמה תתרחב ותדרוש תקציבי עתק ,פועלי הבניין מעזה לא יגיעו עוד. המחאה שנשאה על גבי ססמאות, תהפוך למחאה הנתמכת באירוע דמים. עיקר ההתעסקות של הממשלה וחברי הכנסת בשיטת המשטר יהפוך מעיקר לטפל בעייני רוב העם . וכאשר תהייה ממשלה אחרת . ותהיה. היא לא תבוא לטפל בסוגיית החברה החרדית ותרומתה הנמדדת למדינה בכפפות של משי וחרדה פוליטית . הפרדיגמה תשתנה . ואם החברה החרדית לא תהיה מסוגלת להוביל את המהלך . היא תיגרר אליו

 • ד' היקר, באמת צריך עיון מדוע המערכת מאשרת תגובות לא ענייניות כמו שלך (ואיפה מצאת בצריך עיון אפילו מאמר אחד על ביבי ודומיו?!). דבר לעניין וייטב לך.

 • ד' יקר .
  החינוך שלי עתיק הוא מאד בן אלפי שנים .
  ראשיתו באבות האומה שהתנהגו בצניעות
  וחינכו את ילדיהם לכך .
  והמשכו בקבלת התורה שקיבל עם ישראל ועבר מדור לדור במשך אלפי שנים .
  האמת היא שהחינוך שלך עתיק הוא יותר .
  התורה מספרת לנו שכך התנהגו בדור המבול ובדור הפלגה .
  כפירה ומלחמה באלוקים . והפקרות מינית.

  עלינו ללמוד מהתוצאות .
  את דור המבול ודור הפלגה השמיד אלוקים.

  ואילו עם ישראל ותורתו חי וקיים .

  האמת היא שאין לנו צורך אמיתי בפרוטות העלובות שזורקת לנו המדינה .
  נסתדר גם בלעדיהם . אולי יהיה יותר דוחק.
  אבל הרוח חשוב לנו מהגשם .

  אבל האמת היא שהפרוטות העלובות האלו הם אלו שבאמת מגינים על המדינה .
  כפי שמוכיחה ההסטוריה הארוכה שלנו.

  • יוסף הצדיק

   מאיפה הבנת שאבות האומה שהתנהגו בצניעות וחינכו את ילדיהם לכך?
   1. יהודה ותמר?
   2. בנות לוט?
   3. פסל מיכה
   4. השושלת של מלכנו דוד? סבתא רבה תמר, סבא רבה לוט או מואב

  • לפרסם ככתבו וכלשונו או לא לפרסם כלל. יוסף, החינוך שקיבלת הוא חרדי, זה לא חינוך עתיק כל כך בניגוד לטענתך, כי החרדיות היא תוצר של המאות ה 18 והלאה, והיא רחוקה מאוד ברוחה מהעולם הדתי-תרבותי של סוף בית שני, שלא לדבר על ימי שושלת דויד ודרומה. והחרדיות עצמה הינה רק ענף אחד של היהדות, ענף שבעצמו כבר התפצל לתתי ענפים. הליברליזם והדמוקרטיה, חלק העולם שלי, מחייבים מתן מקום ומתן כבוד גם לעולם שלך, אבל בשביל כבוד צריך לעבוד – אי אפשר לירוק בפרצוף ולצפות לכבוד, ואי אפשר לחתור תחת המבנה הליברלי דמוקרטי ע"י הפיכה משפטית וכפיה דתית ולצפות לכבוד. למרות זאת חובה לחתור לחיים משותפים באופן יפה ומכובד. הדבר הזה שמטרלל את המדינה כבר 15 שנה, הביבי, אחראי לאסון כלכלי חברתי נורא כשגידל דורות של ילדים חסרי השכלה רחבה, שהביא לקיטוב חברתי מחריד דרך מכונות הרעל, גזענת ומשיחיות, ושעכשיו המיט על המדינה אסון ביטחוני שעלול עוד להתברר כמערער יותר ממלחמת יום כיפור. הביבי חייב לעוף ועכשיו למען כולנו. זה נכתב בסאונד-בייט, כי גם זה בסבירות גבוהה יצונזר

  • תשובה לכגכגכגכג

   יהודי יקר .

   אדם חייב שיהיה לו דת .
   הדת שבה מאמינים רוב עם ישראל וכן רוב בני העולם . היא שיש אלוקים. הוא משגיח בעולם . ויש לו חוקים אותם עלינו לעשות או לא לעשות .
   אין חירות לאדם לעשות מה שהוא רוצה .

   אמנם דרך החיים החרדית חדשה היא יחסית אבל עקרונותיה הם מאבות האומה . ומקבלת התורה של עם ישראל מאלוקים .

   אתה בחרת לך דת אחרת . שזוהי הדת השלטת היום במדינת ישראל .
   דת הליברליזם .
   דת החרות .
   ובמילים שלי . דת של כפירה . דת של מרידה באלוקים . דת של הפקרות מינית ומוסרית .
   כי לאדם יש יצרים שצריך להגביל . ואם אין הגבלה ויש ליברליזם . התוצאה היא הפקרות מינית ומוסרית .

   מה שאתה וחבריך לשלטון עושים במדינה .
   השתלטתם על השלטון במדינה בכח הזרוע והרצח .
   ראשית בהלשנת הצבא האמוני לבריטים ואחר כך בהפגזת ורציחת חייליו בחוף ימה של תל אביב .
   איך רבין קרא לתותח הרצח – ”התותח הקדוש ” .
   הוא אשר אמרתי שהליברליזם הוא דת ולכן כלי מלחמתו בשם קודש יקרא.

   אחר כך המשכתם לרדוף את בגין מנהיג הציבור הימני . עד שאיבד את שפיות דעתו .
   ובשנים האחרונות אתם רודפים את ביבי בצורה אכזרית ומרושעת . עד שכיום בקושי הוא יכול לתפקד . פלא בעיני שהוא לא איבד את שפיות דעתו אחרי כל הרדיפה שלכם .
   ואתם צועקים ביבי הוא אסון למדינה . לא ביבי הוא האסון . אתם האסון למדינה.

   אל תיתמם שיש בכם כבוד אלינו .

   בשנים האחרונות אתם כופים את דעתכם עלינו .
   סגרתם אפשרות ללמוד מקצוע בהפרדה .
   סגרתם אפשרות לבלות ולשחות בהפרדה .
   מי שרוצה לחנך את ילדיו ללא הכפירה והתועבה שלכם נאלץ לשלם סכומי עתק .
   והשתלטתם על כל מוסדות השלטון באכזריות ובשחיתות שאין דוגמתה.

   לא . אין בכם כבוד אלינו ואם הייתם יכולים הייתם מגרשים אותנו . וגם יותר מזה . איך אמרנו . התותח הקדוש …… רק אלוקים מציל אותנו כאן מידכם .

   גם לנו אין כבוד אליכם . אנחנו יודעים שאנחנו בגלות תחת ידכם העריצה . ורק אלוקים יכול להושיע אותנו .

   הדת הליברלית שבה אתה מאמין היא הדת ההרסנית ביותר שקמה מאז ומעולם .
   הדת הזו עושה את האנשים המאמינים בה חולי נפש ומסוממים .
   מנתצת את ערכי המשפחה וגורמת לחורבן העולם .

   דם רוב הנרצחים בעם ישראל בעת האחרונה הם על יד הדת הזו .
   המון המון מהנרצחים בפיגועים הם בגלל המוסר הכפול המעוות שלכם בו אויב עדיף על אח . המון המון מהחיילים שנהרגו במבצעים נהרגו בגלל אותו מוסר מעוות .

   וגם במלחמה האחרונה .
   השב”כ . אותו שב”כ שעינה והכניס לכלא יהודי על לא עוול בכפו . ועדיין מענה אותו .
   הפנה את כל משאביו לרדיפה אחרי היהודים המאמינים מיישבי הארץ . במקום לרדוף אחרי החמאס וגרם לכל הכאוס האחרון . ואתם צועקים ביבי ביבי .

   זהו הכח שלכם . כפי שלימדונו חכמי האומה . כח החוצפה . חוצפה שאין כדוגמתה . חוצפה כזו שלאף אדם עם ערכים אין יכולת לעמוד מולה .

   בחוצפתכם אתם קוראים לעריצות ולשלטון הפקידים . דמוקרטיה . וכשמישהו מנסה לעשות באמת דמוקרטיה . אתם צועקים . הפיכה משטרית. איזה חוצפה והעזה .

   אתם מעיזים לקרוא לשני בני אדם סוטים שחיים יחדיו זוג . וכשמביאים ילד בהליך פונדקאות . אתם קוראים לזה ילד שלהם .
   בוא אני יגלה לך סוד . לילד הזה יש אמא. אולי זה חדש בשבילך , אבל כן כל ילד חייב להולד מאמא . ואתם גזלתם ממנו את אמא שלו ובחוצפתכם אתם אומרים שהוא הבן של אותם סוטים……

   החוצפה והשקר שלכם כל כך גדולים עד שאין אפשרות לעמוד מול זה.

   נביאי וחכמי ישראל בעבר גילו לנו שכך יהיה . והם גם גילו לנו שאלוקים בעצמו הוא יהיה זה שילחם ברוע הזה .

   ואולי זה מה שהוא התחיל לעשות עכשיו .

   יש הרבה להאריך בזה . אבל קיצרתי מקוצר הזמן והדף .

   מצפה ומקווה לזמן אותו ניבאו נביאי ישראל . בו ילחם אלוקים בליברליזם . בהפקרות ובכפירה. ויתקיים הפסוק ביום ההוא יהיה ה’ אחד ושמו אחד.

 • יישר כח לכותב המאמר. לך בכוחך זה…

 • התפיסה שלנו שאנחנו פטורים מלהילחם ולהגן על עם ישראל, בגלל שאנחנו לומדים תורה, היא שקרית ולא עומדת במבחן המציאות.
  א' הרי הפטור הוא לכל מי שמוגדר חרדי מבחינה חברתית, גם אם הוא לא שקוע כולו בתורה.
  ב' אין שום היתר הלכתי למי שלומד להישמט מלשמור על עם ישראל, ומה שמצינו בגמרא בב"ב לגבי הפטור ממס שמירה, מבואר שם שזה דוקא למי שעומד בקריטריון של ת"ח, ולפי ההגדרה של הרמ"א לת"ח, רוב מוחלט של הבחורים והאברכים לא עונים להגדרה.
  ג' זה גם לא מוסרי שהם יצטרכו לספור גופות של לוחמים שנלחמים להגן עלינו, ואנחנו מחוץ לתמונה.

  בקיצור מה שאנחנו משתמטים זה שטיפת מוח, ואנחנו משקרים את עצמנו כדי להרגיש שהדרך וההשקפה שלנו נכונה, וברור שזה תפיסה חרדית חדשה, ולא משהו ישן בין ישראל.
  וכבר אמר משה רבינו "האחיכם יצאו למלחמה ואתם תשבו פה".

 • כל מי שלמד את כתבי חכם ביבס וחכם אלקלעי יראה שהם כתבו את זה לפני יותר מ 150-170 שנה . עם ללא צבא וללא טכנלוגיה לצד תורה לא ישרוד למשל ניתן לראות כאן https://www.youtube.com/watch?v=l1bQvN03hz4

 • אם היית מאמין באמת ובתמים בכוחו של דף גמרא ושעת לימוד, היית מבין שכעת זה הזמן לקרוא לכל יהודי להתנדב ולהוסיף עוד שעת לימוד בישיבה, עוד דף גמרא בבית, ובודאי להרים על נס את קרנם של המתנדבים, שנדבה רוחם להיות בני שבט לוי ולנצח בזכות כך את החמאס ויתר כוחות הרוע.

  אם היית מאמין בדברי חז"ל, שנצחון המלחמה תלוי באלו שעוסקים בתורה בשערי ירושלים, היית קורא לחזק את החזית, לומדי התורה והישיבות, הכוללים וכל היהודים שלומדים ומתפללים.

  אך בתוכך אתה באמת שייך לאלו שקוראים, בגלוי ובסתר, "מאי אהני ליה רבנן".

  משל לשוטה הכפר הקורא לשר הבטחון: צא מהקריה המאובטחת ולך להילחם בעזה.
  למה לך לשבת שאנן בקריה בתל אביב? צא והתנדב לחלק לחמניות לחיילים בעזה.

  ולא היא. שר הבטחון מנהל את הקרב. לומדי התורה מנהלים אותו, לא פחות, ואף יותר, משר הבטחון.

  • טוב, אודה בבקשה למענה מסודר:

   א. מה אחוז אלה שלומדים ברציפות 16 שעות ביממה? למה הרוב המוחלט שאינו לומד בקצב הזה לא מתגייס?
   ב. למה לימוד התורה של המתמידים הגדולים, הילדים והמבוגרים לא מספיק? למה דווקא התורה של אלה בגיל הגיוס היא כל כך קריטית?
   ג. האם כאשר הערבים יסתערו על בני ברק עם סכינים וקלצ'ניקובים הפתרון שלכם להתמודד עם זה יהיה לפתוח תהילים וגמרות או שתנסו להתגונן בפועל? תענה את האמת!
   ד. למיטב ידיעותיי ההסטוריים התורה לא עזרה לכל אלו שנשרפו בשואה ולכל אלו שנטבחו 2000 שנה בפוגרומים האינסופיים באירופה. למה לטעון שמה שלא עבד 2000 שנה יעבוד פתאום פה?
   ה. אנחנו מוכנים בהחלט לוותר על לימוד התורה של החרדים, מדינת ישראל קמה בלעדיה ובלעדיכם, השאלה היא למה אתם בשום אופן לא מוכנים לוותר על ההגנה של צה"ל?!
   ו. לו כנים אתם שהתורה מגינה, למה מעולם לא הקמת ישיבות בעזה ורמאללה? אתם הרי לא צריכים את צה"ל, התורה מגינה…
   ז. למה לנו להאמין שאנטיציונים שמתנגדים בכלל לקיומה של המדינה כל כך משתוקקים לעזור למדינה פתאום באמצעות לימוד התורה?
   ח. כמו שלא ניתן לשנות דעות של מוסלמי פנאט שטוף מוח, כנראה שאי אפשר לגמול אתכם מהאמונות הילדותיות שלכם שהמיטו עליכם אסון אחר אסון במשך 2000 שנה. מה שכן, אנחנו התפכחנו. כנראה בקרוב יוחלט למנוע זכויות אזרח בסיסיות מהמשתמטים החרדים. אין זכויות בלי חובות וכדאי שתפנימו את זה. לא טוב לכם? שום בעיה, העולם גדול…

  • לאודי היקר
   א. לימוד תורה מגן עלינו, על כולנו. לאו דוקא במספר של 16 שעות לימוד. כל מילה של תורה היא פצצה. עוד מילה? עוד פצצה. עוד שעה? עוד הרבה פצצות. זאת האמת. התורה מגינה ומצילה.

   ב. לימוד התורה קריטי בכל גיל. מגיל 3 ועד 120. כולל בגילאי 18-21. לא היית מוותר על הרמטכ"ל בשעות מסוימות. גם אנחנו לא מוותרים על הלומדים, בכל שעה, בכל גיל.

   ג. כשהערבים יסתערו על בני ברק עם רובים, ניקח רובים. כי זאת ההשתדלות הטבעית הנחוצה. הרובים לא מהווים סתירה לכך שהנשק הגדול שלנו הוא לימוד התורה. אגב, שים לב שהעיר היחידה בה לא נפלו טילים מאז ומעולם היא בני ברק. מדוע, לדעתך?!

   ד. אם פצצה לא הצליחה למגר את הטרור. אז לדעתך פצצה אינה טובה? לימוד התורה היא פצצה אמיתית. כי מי שברא את העולם הורה לנו בתורתו, בתורה שבעל פה, ש'תורה מגינה ומצילה'. אם לא הצלחנו בשואה, לא היה זאת כי היו חסרים לנו רובים. היה חסר לנו תורה, מצוות, בין אדם למקום ובין אדם לחברו. אני מכיר מדינה מלאת נשק, טכנולוגיה משוכללת, מוסד מהולל, שב"כ מפואר וחיילים מוצלחים, שקומץ ערבים רצח תוך כמה שעות 1400 אנשים שלה. אתה מכיר את המדינה הזאת?

   ה. גם אם אתם מוכנים לוותר על לימוד התורה, זה לא אומר שאתם צודקים שהתורה לא מגינה עליכם ועלינו. אם החתול שלי מוכן להפסיק לשתות, זה אומר שהוא לא צריך שתייה? החתול שלי טועה. גם אתם טועים. אך אל דאגה, גם אם החתול שלי לא אוהב לשתות, אמשיך לתת לו מים. נמשיך לשמור עליך בלימוד התורה הקדושה, גם אם אינך מכיר בחשיבותה העליונה. וכן, אנחנו לא מוכנים לוותר על צה"ל, כי התורה מצווה עלינו שיהיו חיילים שיילחמו פיזית, ויהיו חיילי לימוד שיילחמו רוחנית. השילוב הזה מנצח. אגב, לא רוצה להזכיר לך כמה יהודים נרצחו כאן מקום המדינה וצבאה. הרבה הרבה יותר מכל נרצחי כמעט כל הפרעות ביהודים בעולם.

   ו. אין צורך להכניס בני ישיבות בעזה כדי לנצח אותם. אנחנו יורים את טילי הלימוד שלנו עליהם מבני ברק, אלעד וירושלים.

   ז. אנחנו מתנגדים לרעיון המדינה החילונית. נלחמים בערכים המעוותים של חלק מאנשיה, אך אוהבים מאד כל יהודי. אנו לא נלחמים בתורתינו למען מדינת ישראל, אלא למען יושבי ארץ ישראל. אחינו כל בית ישראל.

   ח. נו נו. הרבה לפניך ניסו לחנוק את לומדי התורה, החל מפרעה, ממשיך ברומאים, היוונים, הבבלים, האשורים, הנאצים, הקומוניסטים. כן, הנאצים שנאו את החרדים באופן מיוחד. אבל אנחנו המשכנו לשרוד, ללמוד תורה בכל מצב, ולהמשיך את מורשת היהדות, בה החזיקו אבות אבותיך.

   ואם יורשה, אולי תתבונן מדוע דווקא אחרי שנה שלמה של מלחמה בהשם ובתורתו, דווקא אחרי הפרעות לתפילת כל נדרי בתל אביב, דווקא אחרי שבית משפט פסק נגד הפרדה יהודית מקובלת בין גברים ונשים, ודווקא במסיבה מסויימת מאד, בה חיללו אלפי יהודים בפרהסיא את השבת והחג, קרתה לנו הצרה הזאת. לא ייתכן שרק נתניהו צריך לעשות חשבון נפש. את חשבון הנפש הפרטי שלי- אני עושה. ומה עם חשבון הנפש שלכם, על רמיסת היהדות, לומדי התורה, השבת, המצוות? נראה לך טבעי ונורמלי שהצבא הישראלי החזק (החזק באמת, ברצינות, לא בציניות), נפל שדוד מול אספסוף ערבי, סתם? ככה? פתאום?

  • אני רק הערה, שב"ג, בנוגע לסעיף ג':
   אם בבני ברק מעולם לא נפלו טילים וזה בזכות התורה, איכשהוא התורה הזו לא מגינה על שאר עם ישראל, רק על החרדים. אז הטיעון שהתורה *שלכם* מגינה על *שאר* עם ישראל נופל מאליו…
   אחריות כלפי עם ישראל היא גם בזה שמי שלא גדל בבית עובדי ה' – גם הוא ילמד תורה, וגם הוא ישאף לתכן עולם במלכות ש' ("לתכן" – לא טעות, כך נוסח הרמב"ם ובכוונה בחרתי בו). אחריות לעם ישראל היא גם לשאת בעול המלחמה והכלכלה, בד בבד עם החזקה של לימוד תורה רציני ובעומק. האם כולם יכולים עד הסוף? לא. האם אפשר לעשות את זה יותר טוב? ודאי. לא עליך המלאכה לגמור ולא אתה בן חורין לבטל ממנה.

   והערה צדדית נוספת: בהסכם יששכר וזבולון, גם זבולון הסכים לתנאים…

 • אני קורא את מה שכותבים כאן (ובמקומות אחרים) מזמרי הביטחון, הסבורים ששיטתם של חזקיהו המלך וישעיהו הנביא תעבוד אצלנו תמיד – אין לנו חלק ונחלה בצבא ובשירות חמוש כלשהו (אפילו לא שירות-לאומי צנוע בקהילתנו), אנחנו מתמקדים בתפילות-תהילים-תורה.
  אין לי מחקר מדעי, אבל בתוך עמי אני יושב ואת כתביו אני קורא. ובכן, משעשעת/מזעזעת אותי ההתאמה התמוהה בין זמרת הביטחון בענייני צבא ושירות חמוש, ובין המאמצים הכבירים (מעבר ל"השתדלות") כאשר מדובר במאבקי דמים (תרתי משמע) בירושות אדמו"רים, בראשות ישיבה, ב"שטאלע" כלשהי, ביניקת תקציבים שקריים למוסדות…
  היכן זמרת הביטחון של אותם צדיקים כאשר הם עוסקים ב"שנור" ממולח, או בקיבוץ-נדבות בחו"ל עם "דרייבר" מנוסה, או בגלגול גמ"חים, או בהמצאת ארגוני-צדקה המפרנסים בעיקר את היזם ומשפחתו?
  ההתאמה הזאת, בין זמרת הביטחון בענייני צבא לבין "חטוף ואכול" בנושאים אחרים, אינה רק משעשעת/מזעזעת, היא צביעות בסיסית. ינאי המלך נחשב אצלנו מלך רשע, אבל כנראה יש לו זכויות, כי שפתיו מדובבות בקבר:
  "אל תתיראי מן הפרושין וממי שאינן פרושין, אלא מן הצבועין שדומין לפרושין, שמעשיהן מעשה זמרי ומבקשים שכר כפינחס" (סוטה כ"ב:).

  • ליהודי ישראלי ,
   כתבת דברי אמת על "חובת ההשתדלות" והשנור. מסתובב במרשתת סרטון עם הרב שטיינמן –
   ודבריך נשמעים כחזרה על דבריו. וכמובן הדברים מפורסמים במלחמות האדמורים.
   אבל לאמר על הציבור החרדי שהם עסוקים ב"חטוף ואכול" זאת גוזזמא רבתי.
   אתה מדבר על הציבור העני ביותר בארץ – ומתוך בחירה.
   קרא נא בעיתון "הארץ" את מאמריו של גיא רולניק על השרות הציבורי – הוא קורא להם מיליציות מס –
   וטען בפירוש שלא תקציבי החרדים ולא תקציבי ההתנחלויות הם הבעיה אלא "מיליציות המס" – עובדי
   השרות הציבורי – שבתוכם מתנשאים למעלה אנשי הקבע ומערכת המשפט.
   הם לא "חוטפים" הם לוקחים בזרוע באיומי שביתות.
   אתה מוזמן גם לראות את תגובתו של פרופסור זליכה לשאלה על תקציבי החרדים.
   היית מבין שכל ה"עליהום" הזה כנגד החרדים הוא הסחת הדעת מהשודדים האמיתיים.

 • אז מה בעצם אתם רוצים?
  גררתם אותנו בחלקלקות לשון מעין "הבה נתחכמה" להרפתקאות קטלניות עם כל הסביבה, וכל זה בשביל שתוכלו להתגאות בדגל, המנון, טכנולוגיה ונוכחות בין האומות.
  אתם מוזמנים לבדוק במקורות כמו מדרשי חז"ל שאין לנו רשות לנסות לצאת בעצמנו מן הגלות הנוכחית ואנחנו באמת רואים בחוש שמאז שהתחילה ההזיה של מדינת היהודים רדפו אותנו האסונות הכי קשים.
  וכמובן שגם בהם אתם משתמשים כדי להמשיך ולהצדיק את הדרך המנותקת הזו.
  אין לנו אלא מה שהורו לנו חז"ל ואין לנו שום סמכות לדמות את עצמנו לדור התנ"ך ולהסיק ממנו מסקנות להיום.
  לא כוחי ועוצם ידי של הימין ולא האוניברסליות של השמאל מנחים אותנו.
  אלא רק המצוות שאותן לומדים באמצעות חז"ל, ראשונים ואחרונים.
  אנחנו נסתדר גם ללא ההגנה שבחלקה גם מייצרת עוד צרות וגם ללא תקציבים שמטרתם להשתיק את האמת שאנחנו מאמינים בה, כמו שהסתדרנו לפני.
  איך בדיוק עזרו מנהיגי הציונות דאז לעצור את הרצח האיום באירופה?
  איך זה שהמדינה הבטוחה שהקימו היא היום המקום המסוכן ביותר ליהודים בעולם?
  איך זה שהאנטישמיות של היום מבוססת ברובה על מעשי המדינה ה"יהודית" הנאורה?
  איך זה שאנשים שכל מאוויים היה למצוא חן בעיני האומות משיגים רק את ההפך?
  וזה רק החלק הגשמי, את הרוחני נשאיר לדיון אחר…

כתוב תגובה:

נא להזין תוכן בתגובה
חובה למלא שם
נא למלא כתובת אימייל